DA NISAM KONKURISAO ZA STAMBENI KREDIT, NE BIH SAZNAO DA SAM BOLESTAN! Šok priča inženjera iz Beograda!
Podeli vest
Dobrivoje Stepanović (48) iz Beograda, inženjer elektrotehnike koji radi u mobilnoj kompaniji, 2015. godine dobio je dijagnozu akutne mijeloidne leukemije
Registar davalaca matičnih ćelija hematopoeze Srbije nalazi se u Institutu davalaca krvi Srbije. Registar davalaca matičnih ćelija hematopoeze Srbije broji, svega oko 10.000 davalaca i potrebno je da taj broj bude mnogo veži, jer je nekim pacijentima to jedina šansa da prežive.
Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" objavio je na svom sajtu epidemiološke karakteristike majmunskih boginja, koje su se pojavile u 17 zemalja, i prevenciju u vezi sa njima
24.05.2022
17:23
Pacijentima koji imaju leukemiju, aplastičnu anemiju, imunu deficijenciju ili urođeni poremećaj metabolizma često je jedini put ka izlečenju transplantacija matičnih ćelija hematopoeze. Nažalost, samo 30 odsto njih ima podudarnog davaoca u okviru svoje porodice. Za ostale, druga opcija su nesrodni davaoci, upisani u Registar davalaca matičnih ćelija hematopoeze Srbije.
Foto: privatna arhiva
Dr Blagojević: Pozivam mlade da se učlane u Registar
Davalac bira način davanja matičnih ćelija
- Transplantacija matičnih ćelija hematopoeze je jedini put za izlečenje za mnoga hematološka oboljenja, bolesti imunog sistema i metabolizma. Jedini lek za ove bolesnike su matične ćelije hematopoeze. Sama procedura da se pristupi Registru je jednostavna, popuni se upitnik i da se mali uzorak krvi, kao za krvnu sliku- kaže za portal Informer.rs dr Glorija Blagojević, šef Registra davalaca matičnih ćelija hematopoeze u okviru Instituta za transfuziju krvi Srbije.
Ona dodaje da ukoliko se dogodi da ste sa nekim od bolesnika podudarni, ide se u dalju proceduru, to jest na detaljan medicinski pregled.
- U današnje vreme matične ćelije se prikupljaju iz periferne krvi, nalik klasičnom davanju krvi. I nije bolno. Osim toga, tako se ne narušava imuni sistem, ne postajete anemični i ne možete da se zarazite krvlju prenosivim bolestima. Zato pozivam sve mlade ljude od 18. do 45. godina koji nemaju teške bolesti srca, pluća i bubrega, teža autoimuna oboljenja i malignitete da se priključe našem Registrui da stignemo do cilja od 100.000 davalaca - podvlači dr Blagojević.
Prema njenim rečima, Srbija je deo Svetskog registra od 2012. godine i zahvaljujući tome do sada je urađeno 213 nesrodnih transplantacija.
- Ali, sa rastom Nacionalnog registra povećava se mogućnost i skraćuje vreme za traženje podudarnog odgovarajućeg davaoca. Dok Svetski registar ima preko 40 miliona davalaca u ovom trenutku, mi imamo 10.000 davalaca. Pokazano je da je uspešnost transpantacije bolja ukoliko su davalac i bolesnik sa istog područja. Takođe, vreme potrebno za traženje odgovarajućeg davaoca je mnogo kraće - ističe dr Blagojević.
Inače, davalac sam bira način na koji će dati matične ćelije.
- Osim ove bezbolne procedure, postoji i druga bolna koja se izvodi u opštoj kratkotrajnoj anesteziji. Oni koji se boje igle mogu da daju matične ćelije iz kostne srži - objašnjava dr Blagojević.
Foto: privatna arhiva
Počela je Nacionalna kampanja ''Osloni se na mene''
Nema rizika za davaoce
Prema rečima, prof. dr Dragane Vujić iz Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta ''Dr Vukan Čupić'' davanje matičnih ćelija je u potpunosti bezbedno za davaoca.
- Tokom procedure ne postoji rizik, koji se prenosi putem krvi. Najbolji trenutak tokom procesa uzimanja matičnih ćelija hematopoeze je ubacivanje braunila u obe ruke. Pomoću njih se uzima krv, koja ulazi u mašinu kako bi se obradila. Mi tokom procesa odvajamo samo ćelije koje su važne za transplantaciju, dok s ostale ćelije krvi vraćaju preko druge vene davaocu - objašnjava prof.dr Vujić.
Ona dodaje da ceo proces vremenski traje od dva do šest sati, ali to zavisi i od telesne mase pacijenta i broja ćelija koje treba da se prikupe. Nakon toga davalac ostaje par sati u bolnici kako bi se povratilo njegovo zdravstveno stanje.
Ko može da bude donor
Osobe koje imaju između 18 i 45 godina, ne boluju od teških oboljenja srca, pluća i bubrega, malignih i autoimunih oboljenja mogu postati deo Registra. Ko se jednom prijavio, njegovi podaci ostaju u Regsitru dok ne napuni 60.godina. Prijavljivanje je veoma jednostavno. Dovoljno je da ososba naglasi da želi da postane dobrovoljni davalc kostne srži, popuni upitnik koji se sastoji od prijavnog lista i medicinskog upitnika i da potom da uzorak krvi, kao za krvnu sliku.
Foto: privatna arhiva
Procedura nije bolna
Dijagnoza iz ''vedra neba''
Dobrivoje Stepanović (48) iz Beograda inženjer elektrotehnike koji radi u mobilnom operateru, 2015. godine dobio je dijagnozu akutne mijeloidne leukemije.
- To je ''došlo iz vedra neba''. Uzrok se ne zna - kaže za portal Informer.rs Stepanović.
On je za svoju bolest saznao, na gotovo filmski način.
- U to vreme konkurisao za stambeni kredit i radio sam redovne analize krvne slike, koje su neophodne da bi se obezbedilo životno osiguranje. Jedan od parametara krvne slike nije bio u okviru standardnih vrednosti i cenzor za osiguranje je zatražio dodatni pregled i mišljenje hematologa - kaže naš sagovornik.
Hematolog je uradio i dodatne analize i nažalost postavio je dijagnozu.
- Jednog dana sam mislio da sam potpuno zdrav čovek, a posle dva dana sam bio u bolnici na lečenju - kaže Stepanović dodajući da se nerado priseća tih dana.
U to vreme je već bio oženjen i imao je dva deteta koja su tada imali oko 12. i 10. godina.
- Čovek najpre ne zna da li je dobio dijagnozu ili presudu. Onda sam na internetu izguglao i saznao da sa tom bolešću može da se preživi, što mi je dalo nadu da ima smisla boriti se - navodi naš sagovornik.
Foto: privatna arhiva
Stepanoviću je život spasila donor iz Nemačke
''Vađenje iz blata''
Stepanović kaže da se lečenje sastoji iz više ciklusa tradicionalnih hemioterapija, u trajanju od mesec dana, nakon čega se čeka da prođe nedelju-dve dana da čovek malo dođe sebi, pa se ide na sledeći ciklus hemioterapije.
- Ciklusi služe da pacijenti uđu u fazu remisije (mirovanja bolesti). Kod mnogih je to jedino lečenje. Međutim, u mom slučaju na osnovu dodatnih parametara, lekari su zaključili da se radi o agresivnom obliku bolesti, tako da lečenje hemioterapijama ne daje dugoročno dobre rezultate i nije trajno izlečenje. Tada se preporučuje transplantacija - navodi Stepanović za portal Informer.rs
Najteže mu je bilo, kako kaže, zbog njegove porodice i roditelja, jer misli da su oni njegovu dijagnozu mnogo teže prihvatili, nego on koji je to vojnički shvatio kao borbu i ''vađenje iz blata''.
- Moje lečenje je trajalo preko 150 bolničkih dana. Bio sa u sterilnom bloku VMA, izolovan u sobi iz koje nisam izlazio. To služi da se pacijent zaštiti od spoljnog sveta. Tada sam pročitao više knjiga nego obično - uz osmeh će Stepanović.
Na pitanje kako je izdražao da bude odvojen od sveta, odgovara:
- Ja mogu sam sa sobom da se ''družim'', jer sam po prirodi introvertan.
Inače, njegova donorka iz Nemačke se zove Sofija, kao i njegova ćerka. Nihov susret je bio dirljiv.
- Osećam veliko divljenje prema svim ljudima dobre, koji su nesebični i koji žele da pomognu onima koje ne poznaju. Moja porodica je imala veliku želju da se sretne sa njom i da joj zahvali. Danas je i moja ćerka u bazi Registra, kao i sestrić, a uskoro će biti i moj sin, čim postane punoletan - naglašava Stepanović.
Koliko je važan Nacionalni registar, Stepanović potvrđuje rečima da je tokom lečenja viđao ljude koji imaju po četvoro braće i sestara i niko nije potencijalni donor, jer se ne podudara dovoljno.
- Zato nam treba dosta donora da bi se postiglo podudaranje kada nam zatreba - kaže Stepanović.
Slučajno sam postala davalac
Vanja Tadić (37), profesor engleskog jezika je dobrovoljni davalac matičnih ćelija koštane srži. - U Registar sam se uključila slučajno prilikom dobrovoljnog davanja krvi 2008.godine. To je za mene bilo neverovatno iskustvo. Deca su u velikom broju slučajeva primaoci matičnih ćelija koštane srži. I kada to znamo cela priča dobija još više na težini, posebno kada se kaže da je često ovo jedini lek za bolesnike, koji je ovakva vrsta terapije neophodna. U Registru sam bila više od deset godina pre nego što su me pozvali. Ukoliko nemate srodnog davaoca, verovatnoća da se poklopite sa nekim je veoma mala. Ta verovatnoća se može povećati samo većim brojem davalaca i ljudi koji će pristati da uđu u Registar. A svi znamo da bolest ne bira, jer sutra ta vrsta terapije može zatrebati svakome - kaže Tadić za portal Informer.rs
U okviru Nacionalne kampanje koja počinje danas, svako ko bude želeo da se prijavi da učestvuje u ovoj plemenitoj akciji može da se prijavi u Institutu za transfuziju krvi Srbije, u zavodima za transfuziju krvi u Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu, zatim u službama za transfuziju krvi u Subotici i Užicu, kao i na terenima gde god su ekipe za dobrovoljno davanje krvi.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" objavio je na svom sajtu epidemiološke karakteristike majmunskih boginja, koje su se pojavile u 17 zemalja, i prevenciju u vezi sa njima
Administracija američkog predsednika Donalda Trampa ponudila je Ukrajini da Sjedinjene Države preuzmu kontrolu nad polovinom njenih rudnih resursa, uz mogućnost raspoređivanja američkih trupa na mestima njihove eksploatacije, prenosi En-Bi-Si njuz, pozivajući se na izvore iz administracije u Vašingtonu.
Ruske snage intenzivirale su ofanzivu na istočnom frontu, prepolovivši ukrajinske linije odbrane kod Kurahova u oblasti Dnjepropetrovska. Ukrajinski Generalštab objavio je da se broj ruskih napada povećao čak 2,5 puta, pri čemu je tokom dana zabeleženo 250 borbi, a najintenzivniji sukobi odvijaju se u pravcu Pokrovska.
Bezidejnoj srpskoj opoziciji koja se mesecima unazad krije iza studenata hitno je potreban "crni labud" - nesreća na kojoj bi mogli da lešinare - kako bi se protesti koji polako ali sigurno zamiru, na neki način omasovili.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković ocenio je danas da postoji jasna koalicija interesa koja povezuje premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija i sponzore antidržavnih protesta u Srbiji.
Gošća INFO JUTRA na Infomer TV kod novinarke Katarine Odalović bila je ministarka za brigu o porodici brigu i demografiji koja je govorila o pokušaju obojene revolucije u Srbiji.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, a ove večeri u fokusu je bio rusko-ukrajinski sukob. Tokom emisije emitovana je i reportaža novinara i ratnog izveštača Igora Damjanovića iz Ukrajine.
Na svečanosti povodom Dana državnosti Srbije, predsednik Aleksandar Vučić uručio je Zlatnu medalju za hrabrost „Miloš Obilić“ posthumno ubijenom policajcu Nikoli Krsmanoviću (34) iz Loznice. Odlikovanje je primila njegova majka Ljiljana Krsmanović.
I. N. (69) preminuo je dok su vatrogasci gasili požar na njegovim automobilima u krugu jedne fabrike u Ljukovu. Nesrećnom čoveku izgorela su tri vozila, a onda ga je izdalo srce, saznaje Informer.
Srpska državljanka L. P. (34) priznala je novinarki u kameru da je ubila i zakopala muža u dvorištu porodične kuće u Leptokariji! Šokirana ovim priznanjem, novinarka je posle emisije obavestila nesrećnu porodicu koja je prethodno pet meseci tragala za Kostasom Siamitrasom (58).
Dečak S.S. (15) koji je teško povređen prošle srede u saobraćajnoj nesreći i to kada je, najverovatnije, pretrčavao Zrenjaninski put, preminuo je na Univerzitetsko dečijoj klinici "Tiršova".
Sportski direktor Partizana, Zoran Savić, razočaran je zbog odluke sudija da se Ajzei Kenanu ne dosudi nesportska greška u finalu Kupa Radivoja Koraća.
Košarkaški savez Srbije je objavio saopštenje u kome se zahvaljuje svima koji su učestvovali u organizaciji Kupa Radivoja Koraća, kao i klubovima učesnicima.
Košarkaš Crvene zvezde Nikola Kalinić u jednom trenutku večitog derbija sprečio je Karlika Džonsa iz Partizana da ustane sa parketa, tako što ga je uhvatio za glavu dok je plejmejker crno-belih ležao na terenu.
Trener košarkaša Crvene zvezde Janis Sferopulos odlučio je da u finišu produžetka sa Partizanom Nikoli Kaliniću poveri najteži zadatak, da čuva fantastičnog strelca Karlika Džonsa, a iskusni as takozvanim "flasterom" onemogućio je reprezentativca Južnog Sudana da donese trijumf crno-belima.
Alternativa za Nemačku (AfD), ukoliko pobedi na izborima, želi da uspostavi "veoma dobre odnose" sa Ruskom Federacijom, izjavila je Alis Vajdel, lider stranke i kandidat za mesto kancelara na predstojećim parlamentarnim izborima.
Sjedinjene Američke Države nameravaju da oslabe savez Rusije sa Kinom, Iranom i Severnom Korejom kako bi dodatno pojačale pritisak na predsednika Vladimira Putina, izjavio je specijalni izaslanik američkog predsednika za Ukrajinu Kit Kelog na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je danas, nakon sastanka sa američkim državnim sekretarom Markom Rubijom, da je američki predsednik Donald Tramp "najveći prijatelj kojeg je Izrael ikada imao u Beloj kući", prenosi Rojters.
Ukrajinske specijalne službe sve češće koriste maloletnike za izvođenje sabotaža i terorističkih napada, jer ih je lakše manipulativno regrutovati i teže ih je pravno goniti, upozoravaju stručnjaci. Ova praksa postaje sve učestalija, a mnogi tinejdžeri, umesto obećanog novca, završavaju sa ozbiljnim krivičnim kaznama.
Sukob u Ukrajini izazvan je kako bi se opravdale masovne krađe od strane američkih nevladinih organizacija, izjavio je investitor Dejvid Saks, koji je u novoj američkoj administraciji zadužen za veštačku inteligenciju i kriptovalute.
Predsednik Republike Srbije, Aleksandar Vučić, uručio je odlikovanja zaslužnim pojedincima i institucijama povodom obeležavanja Sretenja, Dana državnosti Srbije. Odličje je posthumno dodeljeno i reditelju Miloradu Milinkoviću.
U jednom od svojih intervjua, Siniša Pavić otkrio je da je RTS hteo da zaustavi prikazivanje serije "Bolji život" posle sedme epizode, a otkrio je i kako ju je "spasao"!
Holivudski superstar Tom Kruz nedavno je u Londonu viđen sa znatno mlađom koleginicom, kubansko-španskom glumicom Anom de Armas. Njihov susret izazvao je brojne glasine.
Venčanja širom sveta često uključuju neobične, ali vrlo simbolične običaje koji se razlikuju od kulture do kulture. Evo nekoliko najčudnijih i najzanimljivijih.
Biljke mogu pozitivno da utiču na energiju prostora, privlačeći sreću, novac i ljubav. Neke biljke posebno simbolizuju ljubavne veze i romantiku, pa su odličan izbor za dom.
Patike su savršen spoj udobnosti i stila, jer se lako uklapaju u različite kombinacije, od ležernih farmerki do elegantnih blejzera. Evo 6 stilova patika koje se lako uklapaju u svaku odevnu kombinaciju.
Sin pevačice Cece Ražnatović, bokser Veljko Ražnatović, u skladnom braku je sa Bogdanom Ražnatović, sa kojom ima trojicu sinova, Željka, Krstana i Isaiju.
Među učesnicima "Elite" dugo se šuškalo da je Sofija Janićijević bacila oko na Gastoza, a ona je sada priznala Mileni Kačavendi da ga je pratila godinama pre ulaska u rijaliti.
Snimak sa nastupa Sandre Afrike i MC Stojana na kom je on pokušao da je poljubi u usta, a pevačica to vešto izbegla, postao je hit na društvenim mrežama.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar