• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: S.S.

28.05.2022

11:01

IZVOZ U RUSIJU I UKRAJINU PROBLEM, A CENA NA PROŠLOGODIŠNJEM NIVOU! Evo šta će biti sa SRPSKIM JAGODAMA

S.S

Vesti

IZVOZ U RUSIJU I UKRAJINU PROBLEM, A CENA NA PROŠLOGODIŠNJEM NIVOU! Evo šta će biti sa SRPSKIM JAGODAMA

Podeli vest

Berba jagoda, prvog voća koje stiže u proleće, u plastenicima uveliko traje a proteklih dana plodovi su sazreli i na otvorenom polju. Ovogodišnju sezonu obeležiće problemi sa izvozom, cena i poskupljenje repromaterijala. Otkup je krenuo krajem prošle sedmice, ali je trenutna cena na nivou prošlogodišnje

- Problem je sa tržištem u Ukrajini i Rusiji, koji su uzimali velike količine srpske jagode, a koje je sada uslovljeno ratnim sukobima na području Ukrajine. U Kolubarskom okrugu jagoda se veoma malo gaji na otvorenom polju – okolina Uba, Gola Glava, gde su prošle godine dolazili otkupljivači iz Rusije, ali sada njih nema, tako da mislim da će sav rod proizvođači prodati u svežem stanju - ocenjuje Srđan Stanojlović iz Poljoprivredne savetodavne i stručne službe ''Valjevo''.

Sa svake od oko 10.000 sadnica, zasađenih u 15 plastenika, Damnjanovići iz Miličinice kod Valjeva očekuju da uberu po pola kilograma crvenih plodova. Jagodu gaje već nekoliko godina i sa plasmanom kažu ni ove sezone nema problema.

- Jagodu na veliko trenutno dajemo po 300 dinara kilogram, što je slično kao i prošle godine. Međutim, razlika je u tome što je ove godine došlo do poskupljenja mineralnog đubriva i drugog materijala, pa bi i otkupna cena za jagodu trebala da bude veća - kaže Bojan Damnjanović i dodaje da će zarada biti malo manja nego proteklih godina, ali da će ipak uspeti da pokriju troškove proizvodnje.

Foto: S. Gajić

Na pijacama jagoda iz plastenika prodaje se po ceni od oko 400 dinara

Uz primenu svih agrotehničkih mera po hektaru može da se ubere oko 15 do 20 tona, a u plasteniku čak i više što zavisi od sorte. U ovom delu Srbije najzastupljenije su sorte alba i kleri. Stručnjaci za voćarstvo ističu da je jagoda jedno perspektivno konzumno voće koje je neophodno brzo distribuirati na tržište, osim ako ne ide u preradu. 

- Prinos i kvalitet ploda je dobar, a zbog suvog vremena bez padavina nije registrovana pojava bolesti. Međutim, cena u otkupu je za sada na gajbicu 200 dinara sitnija jagoda, a krupniji plod 250 dinara, dok za pakovanja od kilogram i pola kila je 270 do 300 dinara. Na pijacama jagoda iz plastenika prodaje se po ceni od oko 400 dinara, a velikim trgovinskim lancima 300 dinara u pakovanja od kilogram i pola kilograma - navodi Srđan Stanojlović, savetodavac za voćarstvo.

Stanojlović podseća da je godišnja proizvodnja jagoda u Srbiji ispod šest miliona kilograma, što je, kako napominje, nedovoljno za naše potrebe i zbog toga kada krene izvoz moramo i da uvozimo jagodu kako bi podmirili tržište.

Bonus video:




Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Vlada na sednici usvojila set finansijskih i poreskih zakona!
Politika

Vlada na sednici usvojila set finansijskih i poreskih zakona!

Vlada Srbije usvojila je na današnjoj sednici set zakona iz oblasti finansija, među kojima su Predlog zakona o Završnom računu budžeta Republike Srbije za 2023. godinu, Predlog zakona o elektronskim otpremnicama, kao i set poreskih zakona koji se tiču više vrsta poreza - na dodatu vrednost, na dobit pravnih lica, na dohodak građana, na imovinu i drugo.

31.10.2024

16:14

Brisel pokazao pravo lice!  U EU kukaju jer Srbija štiti svoj narod na KiM, a žmure na oba oka dok Kurti teroriše Srbe!
DVOSTRUKI ARŠINI!

Brisel pokazao pravo lice! U EU kukaju jer Srbija štiti svoj narod na KiM, a žmure na oba oka dok Kurti teroriše Srbe!

Evropska unija saopštila je da je Srbija jasno prekršila obaveze iz Dijaloga između Beograda i Prištine predlogom zakona Vlade o proglašenju Kosova zonom posebne zaštite i o organizaciji i nadležnosti pravosudnih organa za gonjenje krivičnih dela na Kosovu. U saopštenju portparolke EU Nabile Masrali, Beograd se poziva na preipitivanje predloga zakona. S druge strane, nikakve akcije nije bilo povodom kontinuiranog terorisanja Srba na Kosovu i Metohiju od strane režima takozvanog premijera Aljbina Kurtija.

31.10.2024

14:27

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set