• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Blic/Informer

30.05.2022

13:24

VEĆ PRVI SIMPTOMI SU ALARMANTNO UPOZORENJE! Ovaj karcinom češće napada MUŠKARCE i teško se leči!

D.M.

Vesti

VEĆ PRVI SIMPTOMI SU ALARMANTNO UPOZORENJE! Ovaj karcinom češće napada MUŠKARCE i teško se leči!

Podeli vest

Karcinom mokraćne bešike je deseti najčešći tip karcinoma. Podaci pokazuju da se na godišnjem nivou dijagnostikuje preko 500.000 novih slučajeva, sa nešto više od 200.000 smrtnih ishoda prouzrokovanih upravo ovom vrstom karcinoma koji je šesti najčešći karcinom kod muškaraca i 17. po učestalosti karcinom kod žena

Karcinom mokraćne bešike je maligna bolest koja nastaje u sluznici mokraćne bešike, u 90% slučajeva je porekla prelaznog epitela. Najčešće se javlja u bešici, mada može da se javi na bilo kom delu organa za izlučivanje. Karcinom mokraćne bešike se javlja pet puta češće kod muškaraca nego kod žena i predstavlja šesti najčešći karcinom u muškoj populaciji. Najčešće se javlja se u starijoj životnoj dobi, posle 70. godine života.

O ovom teškom oboljenju i mogućnostima za izlečenje govori nam u svom autorskom tekstu doktorka Maja Popović sa Institut za onkologiju Vojvodine

Pušenje okidač za pojavu bolesti

Najveći faktori rizika za nastanak karcinoma bešike su pušenje i izloženost štetnim materijama na radnom mestu. Najčešći simptom karcinoma mokraćne bešike je pojava krvi u mokraći. Ponekad mokraća može promeniti boju u roze ili ređe biti tamno crvena. Mogu se javiti bol i pečenje pri mokrenju, otežano mokrenje ili tanak mlaz mokraće, bolovi u donjem delu stomaka i leđa, slabost i malaksalost, gubitak apetita i slično.

Foto: Shutterstock

Prognoza ishoda lečenja karcinoma mokraćne bešike najviše zavisi od stadijuma bolesti. U oko 70% slučajeva javlja se mišićno-neinvazivni karcinom mokraćne bešike. U ovom stadijumu bolesti karcinom se nalazi samo na sluznici bešike I ne prodire u dublje slojeve zida bešike. Kada se bolest dijagnostikuje u ovom stadijumu bolesti odstranjivanje tumora kroz mokraćnu cev kao I ubacivanje lekova hirurškim putem u mokraćnu bešiku predstavlja i definitivnu terapiju.

Kada se maligne ćelije nalaze i u dubljim slojevima zida mokraćne bešike tada govorimo o mišićno-invazivnom karcinomu. Ukoliko se dijagnoza bolesti postavi u ovom stadijumu bolesti potrebna je dodatna dijagnostika(CT grudnog koša, abdomena i male karlice) kako bi se procenila proširenost bolesti.

Imunoterapija se pokazala kao najefikasnija

Ukoliko se ustanovi da bolest nije proširena lečenje podrazumeva primenu hemioterapije , a nakon toga i operativno lečenje. Operativno lečenje podrazumeva odstranjivanje dela ili cele mokraćne bešike, limfnih čvorova, mokraćovoda i bubrega u zavisnosti od toga u kom delu je karcinom lokalizovan. Nakon odstranjivanja bešike urin se odvodi u kesu na prednjem trbušnom zidu ili se od tankog creva pravi nova bešika i urin se odvodi prirodnim putem.

Foto: Printscreen You Tube

Ukoliko se bolest dijagnostikuje u stadijumu kada je već došlo do proširenja bolesti na okolna i udaljena tkiva i organe šanse za izlečenje su minimalne. Lečenje je do par godina podrazumevalo primenu hemioterapije. Ovakav vid lečenja nije se pokazao kao dovoljno efikasan. Do poboljšanja ishoda lečenja ovih bolesnika dovele su nove terapijske opcije kao što je imunoterapiju. Ovakav vid terapije koji pokreće imunološki sistem organizma u borbu protiv bolesti u kombinaciji sa hemioterapijom ili drugim ciljanim terapijama doveo je značajnog produženja života ovih bolesnika.

Bonus video:



Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede: Kokanović i Veljković podneli žalbe na rešenja za pasivan status, MPŠV će ih uzeti u ozbiljno razmatranje
Politika

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede: Kokanović i Veljković podneli žalbe na rešenja za pasivan status, MPŠV će ih uzeti u ozbiljno razmatranje

Povodom trenutne situacije u vezi sa donetim rešenjima o utvrđivanju pasivnog statusa za poljoprivredna gazdinstva Zlatka Kokanovića i Predraga Veljkovića, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede obavestilo je javnost da su pomenuti poljoprivrednici u zakonskom roku, putem platforme eAgrar, izjavili žalbe na doneta rešenja.

16.12.2024

17:24

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set