OVO MOŽE SAMO SRBIJA! HRVATSKA ODUSTAJE, EVROPA VELIKE PROJEKTE STAVLJA NA ČEKANJE! Cene građevinskog materijala luduju, SAMO BEOGRAD NASTAVLJA DA GRADI!
Podeli vest
Naredne nedelje trebalo bi da bude održan sastanak predstavnika Ministarstva građevinarstva i kompanija iz tog sektora kako bi dogovorili na koji način ublažiti efekat rasta cena građevinskog materijala zbog čega su u nekim zemljama EU odustali od ugovorenih projekata. U Srbiji to do sada nije bio slučaj, a verovatno i neće, smatra struka
Cene građevinskog materijala koje su, prateći trendove na svetskom tržištu, krenule uzbrdo u drugom kvartalu prošle godine, ne staju. Tačno pre godinu dana poskupljenje proizvoda od metala je u proseku iznosilo oko 70 odsto, od drveta više od 50 procenata, a cena nekih poput OSB ploča je otišla čak 100 odsto. U međuvremenu nisu zaustavljene ni cene, ali u Srbiji ni gradnja, što nije slučaj sa drugim evropskim zemljama, pa čak i u Nemačkom.
Da Ukrajina, Moldavija i Gruzija od kandidata postanu punopravne članice EU niti je izvesno niti realno niti iko u EU misli da je ostvarivo. Predlog o davanju statusa kandidata zemljama koje ne zadovoljavaju minimum uslova ima drugi cilj - da u ratnoj polarizaciji unese dodatno konfrontirajuće tonove, a na štetu Rusije i ruskih interesa
21.06.2022
21:10
Od projekata odustaju u komšiluku
I u komšiluku, hrvatski građevinari su, po pisanju HRT-a, počeli da odustaju od ugovorenih poslova. Objašnjavaju da im je manja šteta ako to urade nego da gomilaju gubitke zbog preskupog građevinskog materijala. U saradnji sa Privrednom komorom, tamošnja vlada je donela i smernice kako bi podstakla investitore da revidiraju ugovore i izvođačima priznaju stvarne cene građevinskog materijala.
Sekretar Udruženja za građevinsku industriju Privredne komore Srbije (PKS) Ivana Vuletić kaže za Sputnjik da je još u aprilu u Komori održan sastanak sa građevinskim kompanijama na kome su upoznati sa problemima sa kojima se one suočavaju. Sastanak predstavnika Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i kompanija iz građevinskog sektora bi, kaže, kako je načelno dogovoreno, trebalo da usledi najverovatnije sledeće nedelje.
Aneks ugovora kao rešenje
Očekuje se da budu razmotrene mogućnosti za aneksiranje ugovora kako bi cena građevinskog materijala bila u skladu sa kretanjem na tržištu. Upravo ta razlika u ceni koja je otišla u vis od trenutka potpisivanja ugovora je razlog zbog koga bi kompanije mogle da dovedu u pitanje realizaciju projekata. A Srbija je, već nekoliko godina, pravo gradilište. Može li to dovesti u pitanje, pre svega, velike infrastrukturne projekte?
- Svima otežava poslovanje to poskupljenje građevinskog materijala, ali za sada, prema našim saznanjima, nema projekata koji su obustavljeni. Da li ima malih privatnih projekata od kojih su neki odustali, o tome nemamo podatke, ali to uvek imate. Nema za sada velikih projekata koji su zaustavljeni usled poskupljenja građevinskog materijala. Ima najave povećanja cena kvadrata, imate nekog ko je već podigao cenu kvadrata, imate otežano snbdevanje materijalima, što je problem koji je postojao i pre početka sukoba u Ukrajini i bilo je zastoja u nabavci materijala. Ali nikada nije bilo prekida u snabdevanju tržišta građevinskim materijalom, niti prekida izvođenja radova na velikim projektima - ističe ona.
Ne odustajemo od projekata
Na pitanje, šta je moguće preduzeti da se građevinskom sektoru olakša položaj i kakve su smernice doneli u Hrvatskoj, Vuletićeva objašnjava da su po sredi više preporuke kojim se pozivaju svi kojima je država investitor da se jave ukoliko je poskupljenje materijala koji koriste veće od 10 odsto. Ona, međutim, napominje da takva odredba već postoji u Zakonu o obligacijama i kod nas i u Hrvatskoj i da su to komšije sada samo stavile u dokument koji je javno objavljen kao preporuka.
- To je nešto slično što je uradio i Grad Beograd pre dve-tri nedelje za firme koje rade u gradu. To znači da se, ukoliko je rast cena pojedinačnih građevinskih materijala koji su potrebni za izvršenje ugovora veći od 10 odsto prema zvaničnim podacima Republičkog zavoda za statistiku, primenjuje klizna skala koja je definisana formulom, za šta već postoje građevinske kalkulacije, gde se dobija razlika u ceni. Konkretno, ako je poskupljenje 13 posto vi dobijete tri posto - objašnjava Vuletićeva.
Izvesno je da će se, kaže ona, desiti poteškoće u poslovanju, ali je, dodaje, izvesno, kao što je bilo i zbog pandemije korone, da će država, uraditi sve da ti projektu ne budu zaustavljeni.
Uticaj na rast BDP-a
Ona smatra da je uvek loše kada se odustane od projekata. Veliki infrastrukturni projekti su važni jer indirektno utiču na rast BDP-a i on je u Srbiji trenutno dobrim delom zasnovan na velikim infrastrukturnim građevinskim projektima i kada se priča o šteti i to treba imati u vidu.
Uz to, neko ko unapred za projekat nabavlja građevinski materijal, jer se to tako radi u slučaju velikih projekata, neće u tolikoj meri osetiti krizu rasta cena.
Vuletić napominje da je građevinski sektor prošle godine u BDP-u učestvovao sa više od pet posto, da je zapošljavao više od 100. 000 radnika. Uprkos tome što je 2021. obeležio znatan rast cena građevinskog materijala nije došlo do smanjenja poslova. Naprotiv. O tome svedoči podatak da je na kraju prošle godine bilo izdato skoro 3.000 građevinskih dozvola više nego u decembru 2020.
Od onih koji rade na velikim projektima i materijal unapred nabavljaju, u većem problemu su, kako ističe, oni koji svaki dan ili u kratkom roku moraju da nabave materijal , jer ne mogu da predvide koliko će im biti potrebno. Naprosto, takav je posao, kao u slučaju preduzeća koja se, na primer, bave održavanjem puteva, napominje čelnica građevinskog sektora u PKS.
Zato Vuletićeva smatra da je dobro što će svi zajedno uskoro početi razgovore o načinu prevazilaženja krize zbog cena građevinskog materijala, pogotovo što nema naznaka do kada bi sadašnja situacija mogla da potraje.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Da Ukrajina, Moldavija i Gruzija od kandidata postanu punopravne članice EU niti je izvesno niti realno niti iko u EU misli da je ostvarivo. Predlog o davanju statusa kandidata zemljama koje ne zadovoljavaju minimum uslova ima drugi cilj - da u ratnoj polarizaciji unese dodatno konfrontirajuće tonove, a na štetu Rusije i ruskih interesa
Ruski napad interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM) na ukrajinski grad Dnjepar tokom noći izazvao je ozbiljne posledice, a sada su se pojavili i prvi snimci sa lica mesta.
Na snimku s drona, objavljenom na internetu, navodno su zabeleženi udari britanskim krstarećim raketama "storm šedou" na komandni kompleks unutar Rusije.
Advokat i ideolog opozicije u Srbiji Sead Spahović javno je na antisrpskim Šolakovim medijima branio dokazanog nasilnika Gorana Ješića, a narod nazvao nasilnim.
Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić obratila se lideru Stranke slobode i pravde nakon što ju je nazvao "kombinacijom neograničenog zla i ograničenih intelektualnih sposobnosti".
Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke Milenko Jovanov upitao je lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa da objasni kako se na pošten i zakonit način tokom vršenja vlasti prihoduje ogromna suma novca.
Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su profesor dr Boris Bratina sa Fakulteta u Kosovskoj Mitrovici i predsednik GO Zemun Gavrilo Kovačević. Oni su komentarisali današnja hapšenja vezana za tragediju u Novom Sadu.
Skandalozna odluka novosadskog tužilaštva da se uhapse bivši ministar Goran Vesić i v.d. direktorka "Infrastruktura Železnice" Jelena Tanasković posledica su jezivog pritiska opozicije i tajknuskih medija!
Vladimir i Miljana Kecmanović, roditelji dečaka-ubice Koste K. (14), koji je 3. maja 2023. ubio devet đaka i portira u OŠ "Vladislav Ribnikar", juče su u Višem sudu u Beogradu tvrdili za sebe da su bili idealni roditelji!
Nakon osam vezanih poraza od gradskog rivala, košarkaši Partizana slavili su 89:77 (19:21, 26:18, 18:16, 26:22 ) u 11. kolu Evrolige i popravili bilans u najjačem evropskom takmičenju na 3-8. Sa druge strane, Crvena zvezda je sada na negativnih 5-6.
Po završetku utakmice između Crvene zvezde i Partizana u "Beogradskoj areni" Tajrik Džons je znao kako da proslavi veliku pobedu crno-belih. Amerikanac se zatrčao kroz hodnik hale i tako "iskopirao" Nikolu Jokića kome je to običaj pred mečeve Denvera.
Posle pobede Partizana u prvom ovosezonskom večitom derbiju, Željko Obradović je čestitao Crvenoj zvezdi na potezu da u dvoranu pusti navijače crno-belih, iako to ranije nije bila praksa.
Kada su se igrači Crvene zvezde i Partizana povukli u svlačionice na poluvremenu, "grobarima" je bilo zanimljivo da sa gornje tribine polivaju protivničke navijače koji su bili ispod njih.
Brazilska federalna policija saopštila je danas da je podnela krivičnu prijavu protiv bivšeg brazilskog predsednika Žaira Bolsonara zbog njegove uloge u navodnom pokušaju državnog udara nakon što je izgubio predsedničke izbore 2022. godine.
Hrvatsko Ministarstvo unutrašnjih poslova priprema brošuru koja će da sadrži uputstva i praktične savete za domaćinstva kako da prežive tri dana, odnosno prva 72 sata u slučaju rata ili krize.
Visoki severnokorejski general ranjen je u nedavnom ukrajinskom napadu raketom "storm šedou" na Kursku oblast u Rusiji, objavio je Vol strit džurnal (WSJ), pozivajući se na neimenovanog zapadnog zvaničnika.
Rat u Ukrajini nikad nije trebao da se desi i Rusi su nebrojeno puta pokušali da ga reše pod uslovima koji su bili veoma korisni i za Ukrajinu i za SAD, istakao je Robert F. Kenedi Mlađi, kojeg je izabrani američki predsednik SAD Donald Tramp nominovao za ministra zdravlja.
Već smo navikli da pop zvezda Lejdi Gaga dobija filmske uloge, ali sve nas je posebno šokirala kada se pre 9 godina pojavila u seriji "Američka horor priča" i to u scenama koje su prepune seksa, golotinje i krvi.
Glumica i manekenka Bo Derek nedavno je proslavila svoj 68. rođendan, a svojevremeno je važila za seks simbol. Sedamdesetih godina našla se u centru pažnje zbog kontroverzne veze sa rediteljem, koji je bio stariji od nje 30 godina.
Bez obzira na to da li preferirate stimulaciju prstima, oralni seks, seksualne igračke ili kreativnu igru iznad pojasa, ključ do zadovoljstva leži u istraživanju sopstvenog tela i povezivanju sa partnerom. Evo kako da uživate u intimnosti na potpuno nov način!
Čuveni američki biznismen Stiv Džobs stalno je poštovao jednostavno pravilo - ako bi ga mučio neki problem na poslu duže od 10 minuta, odlazio bi u šetnju.
Kupus je glavna namirnica tokom zimskih dana, ali neprijatan miris tokom kuvanja često može da pokvari ugođaj. Uz jednostavan trik sa mlekom, ne samo da ćete se rešiti ovog problema, već ćete i poboljšati ukus omiljenih jela!
Tokom svadbenog plesa ispred mladenaca se pojavila trbušna plesačica, gde većina komentara koji su se naši ispod snimka, smatra da je ovaj "iznenađujući" trenutak bio neprimeren i da nije uzela u obzir osećanja mlade.
Pevačica Lepa Brena i njen suprug, Boba Živojinović, danas proslavljaju krsnu slavu, Aranđelovdan, ameđu poslednjima došla je snajka Aleksandra Prijović.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.