PACIJENTI SA PSIHIČKIM PROBLEMIMA IDU KOD DERMATOLOGA! Šokantna priča doktorke: Žale se na osip, svrab, a u stvari... Jedna pacijentkinja mislila da joj se vratila psorijaza...
Podeli vest
Većina pacijenata koji posećuju dermatologa ima u osnovi neki psihički problem
Lepom vremenu smo se svi obradovali. Ipak, često se čuju komentari da je sunce nekako počelo da ''peče'', već u junu i pitaju se kako li će tek biti u najtoplijim letnjim mesecima.
U prostorijama Matematičke gimnazije u Beogradu danas je održana svečana dodela medalja i diploma za učesnike matematičkih i informatičkih olimpijada u organizaciji Društva matematičara Srbije, koje skoro deceniju podržava kompanija NIS u okviru programa „Energija znanja“
23.06.2022
17:03
S jedne strane, umereno izlaganje suncu, kako kažu stručnjaci, prija organizmu. Pritom, najvažniji efekat je njegov blagotvorni uticaj na dobro raspoloženje, jer smo tokom kovida uglavnom bili zatvoreni i udaljeni od prirode i drugih ljudi.
- Ono što je za mene dramatično drugačije posle kovida je ogromna količina mentalnih poremećaja - kaže za portal Informer.rs prim. dr Gorana Isailović, dermatovenerolog.
Granica za mentalni poremećaj
Naša sagovornica navodi da se pacijenti koji dolaze u njenu ordinaciju žale na svrab, peckanje, suvoću kože, zatezanje, neprijatnost ili im ''nešto gamiže ispod kože''.
- Dosta je pacijenata koji su prethodno posmatrali sebe, grickaju nokte i kosu. Tih ''grizlija'' ima mnogo. Oni kopaju kožu, stiskaju bubuljice, gledaju se u ogledalu (što je neka vrsta autoagresije). Na osnovu proučavanja sebe, dođu mi sa velikim spiskom problema, video je tufnu ovde, bubuljicu onde, dok je jedna dlaka ispala onde. I sve to treba rešavati - kaže prim. dr Isailović.
Kada takve pacijente upita šta im je najvažnije, oni joj odgovore - sve.
- Onda im postavim pitanje da li imaju kućnog ljubimca, a oni me gledaju. Kažem im da probaju da ga nabave, da ga maze i šetaju - navodi primere iz svoje prakse prim. dr Isailović za portal Informer.rs
Recimo, kod pacijenata koji imaju gljivice ili akne odredi problem se reši odgovarajućom terapijom. Ali, atopijski dermatitis je već granica, jer mentalni poremećaj pogoršava ekcem i psorijazu i sklonost ka pojavi ponavljanih herpesa. Takođe, seboreični dermatitis je gljivično oboljenje koje je psihološki uslovljeno, objašnjava naša sagovornica.
Sve je više pacijenata sa mentalnim poremećajem
U dermatologiji je do sada bilo poznato da od 10 dermatoloških pacijenata, bar troje u osnovi svog dermatološkog poremećaja imaju bar delimično mentalni poremećaj. A u postkovid eri to se povisilo na sedam. Praktično većina pacijenata koji posećuju dermatologa ili ima u osnovi neki psihički problem, koji utiče na pojavu bolesti ili pojava bolesti pogoršava njegov već psihički problem. Tako da bih u mojoj ordinaciji mogla da zaposlim psihologa ili psihijatra koji bi mogao sa mnom da leči dermatološke pacijente.
Prim. dr Isailović navodi da je jedna njena pacijentkinja imala psorijazu, te da takva osoba ima genetiku za psorijazu tokom čitavog života.
- Kada je ponovo došla kod mene rekla mi je da je sam joj izlečila psorijazu u kosi pre 10-tak godina. Ali, sada je imala strašan stres. Žena je počela da se skida. Inače, u dermatologiji eritem i sklame mogu da ukazuju na psorijazu, gljivice i treću bolest koja se zove rozea koja je virusna i spontano prolazi. Pogledam te sklame (ljuske) na njenoj koži i vidim da ima rozeu. Onda saznam da je njen muž sa kojim je 40 godina bila u braku oboleo od Alchajmera i morali su da ga smeste u bolnicu, a ona je ostala sama. Utešim ženu. Uveče mi se javlja porukom: ''Zaboravila sam da Vam platim'' - priča za portal Informer.rs prim. dr Isailović.
Posledice
Sunce, prema rečima prim. dr Isailović ima dva lica - jedno je njegovo dejstvo na kožu, a drugo na celokupni organizam.
- Preterano izlaganje suncu koži svakako ne prija, mada se koža delimično brani od toga pomoću dve vrste ćelija - malanocita koji pokušavaju da stvore pigment melanin na granici između pokožice i krzna kože, odnosno unutrašnjosti organizma. Melanociti proizvode melanin i on donekle štiti unutrašnjost organizma od štetnog prodora ultraviolentnih zraka u unutrašnjost organizma - objašnjava za portal Informer.rs prim. dr Isailović.
Ona dodaje da je drugi način kako se koža brani zadebljavanje keratinocita. To su ćelije pokožice, koje stvaraju keratin i koji sprečava da voda izlazi iz unutrašnjosti organizma u spoljašnju sredinu, odnosno sprečava da se organizmi, koji su nastali u vodenoj sredini, isuše.
- U slučaju preteranog izlaganja sunčevim zracima dolazi do ubrzane deobe keracinotita i pojavljuju se keratoze na površini kože i tamne mrlje, a u nekim slučajevima kada je došlo do oštećenja kože (atrofije) mogu se pojaviti i bele atrofične pege. Zato oni koji se preterano sunčaju često imaju kožu bele neujednačene boje sa flekama tamnim ili belim i imaju hiperkeratozu, odnosno pojavu krljušti i zadebljanje kože na površini - upozorava prim. dr Isailović.
Greška u regeneraciji kože
Koža može da se regeneriše, ali usled ponavljanog izlaganja suncu dolazi do greške u toj regeneraciji. Upravo ta ubrzana deoba ćelija je osnovni razlog nastanka malignih tumora na površini kože. Melanomi mogu da se jave i u usnoj duplji, oku, na skluzokožama (recimo genitalnim) i za njihov nastanak nije neophodno preterano izlaganje suncu, ali je jedan od doprinosećih faktora.
U modi je dokoličarenje
Što se tiče krema, savet je da se stavi zaštitni krem i da se izabere između fizičkih i hemijskih faktora zaštite.
- Sada je novi pristup, ne ide se na ''prženje'' na suncu, već se vreme provodi u debeloj hladovini i u dokoličarenju. Naime, dokoličarenje je najnoviji i najluksuzniji turistički brend i to je ono što kažu Italijani ''slatka dokolica'' ili Dalmatinci fjaka. Nađe se neka ladovinka, livadica pored reke, legne se i dokoličari se, dok se mozak odmara, a osoba postaje kreativnija i samim tim srećnija - ističe za portal Informer.rs prim. dr Isailović.
Ona dodaje da na tržištu postoji odeća za planinarenje i za plovidbu, koja ima u sebi UV zaštitu što je idealno da se zaštite leđa.
- Naravno, može da se koristi i varijanta da se neko zamoli da vam namaže leđa kako bi vas dotakao. Obična bela ti-šrt majica štiti i ima zaštitnu moć od deset, a mokra majica nula. Postoje takvi i kupaći kostimi za decu i šeširići sa UV zaštitom, kao i za odrasle - napominje naša sagovornica.
Što se tiče roditelja koji bi na more da idu sa decom od šest meseci, prim. dr Isailović podvlači da ne treba mališana da mažu nijednom kremom.
- Dete od šest meseci treba da sedi u hladovini, jer njegova koža nije dovoljno zrela da može da podnese te kreme. Za decu od godinu dana koriste se kreme, koja je fizička zaštita, a sadrže cink koji ostavlja beli trag. Ipak, najbolja zaštita od sunca je UV odeća i šeširić - podvlači naša sagovornica.
Crna čokolada idealna zaštita
Savet za zaštitu kože iznutra je da se pojede ili popije nešto što bolje štiti. Jer, kad se namažeš uvek ostane 30 odsto površine kože koja nije namazana. Tu idealnu vrstu zaštite pruža crna čokolada (20 gr sa više od 70 odsto kakakoa), a postoje i preparati na bazi indijanske paprati, pošto Indijanci koji su žvakali tu paprat nikada nisu imali rak kože. Polifenoli iz čokolade i aktivne suspstance iz indijanske paprati, ojačavaju mehanizam kojim se oporavlja DNK. Kada sunce ošteti DNK ovi polifenoli i te supstance popravljaju DNK i tako ne dolazi do malignih promena, savetuje prim. dr Isailović čitaoce portala Informer.rs
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U prostorijama Matematičke gimnazije u Beogradu danas je održana svečana dodela medalja i diploma za učesnike matematičkih i informatičkih olimpijada u organizaciji Društva matematičara Srbije, koje skoro deceniju podržava kompanija NIS u okviru programa „Energija znanja“
Zapadna „vouk“ ideologija, koja se predstavlja kao borba za jednakost i pravdu, postala je sinonim za ekstremizam, uništavanje temeljnih vrednosti društva i potkopavanje kulturnog identiteta nacija. Lideri poput Aleksandra Vučića, Donalda Trampa i Vladimira Putina jasno su prepoznali ovu pretnju i otvoreno stali protiv nje.
Američka administracija neće menjati odluku da se zastave u zemlji drže spuštenima na dan inauguracije Donalda Trampa, potvrdila je portparolka Bele kuće Karin Žan-Pjer.
Vlasnik televizije Pink Željko Mitrović objavio je snimak u kom je odgovorio hejterima i objasnio zašto podržava Aleksandra Vučića za kog misli da nema, niti će imati konkurenciju.
U rušenju Srbije svoju šansu video je i žuti Zoran Živković koji poziva "kuso i repato" da udruže snage kako bi srušili predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Dina Vučinić članica Izvršnog odbora Srpskе naprеdnе strankе izjavila je danas da je Bojan Pajtić, najgori prеdsеdnik Pokrajinskе vladе u njеnoj istoriji, i da jе do bankrota dovеo najbogatiji dеo Srbijе, ali i sopstvеnu stranku, i nastavlja da radi ono što najboljе zna - da klеvеtama napada boljе od sеbе.
Gosti Info jutra na Informer televiziji bili su analitičar Veljko Jovanović, član GO Srpska napredne stranke Zoran Babić i Sava Stambolić iz Centra za društvenu stabilnost koji su govorilo o pokušaju obmanje građana od strane Arhiva javnih skupova i medija Dragana Šolaka, ali i zloupotrebi dece na njegovim televizijama.
Generalni direktor "Srbija Gas" Dušan Bajatović gostujući na Informer TV govorio je o najavljenim sankcijama NIS-u od strane Sjedinjenih Američkih država.
Gost Info dana na Informer televiziji bio je narodni poslanik Nebojša Bakarec koji je, između ostalog, prokomentarisao podkast "DLZ", koji je nazvao sredstvom za širenje ekstremizma i mržnje. Takođe, istakao je fantastične rezultate koje je Srbija postigla tokom 2024. godine, naglašavajući ulogu predsednika Aleksandra Vučića, Vlade Srbije i Srpske napredne stranke u ostvarivanju tih uspeha.
Cetinje su u kratkom vremenskom periodu zadesile velike tragedije. Na ovu temu u "Info jutru" govorili su Blažo Markovć, Liza Piščević i Biljana Ćulafić, a u program su se uključili i novinarka Informera Aleksandra Dimić i advokat Predrag Savić.
Dvanaestoro osoba je ubijeno, a četiri su teško ranjene u stravičnom masakru na Cetinju koji se dogodio, kada je, iz još uvek potpuno nerazjašnjenih motiva, a nakon svađe sa jednim od gostiju u kafani, Aco Martinović ubio je komšije, prijatelje, poznanike, među kojima ima i dvoje dece.
Crnogorska policija saopštila je da je u više gradova, u okviru akcije suzbijanja zloupotrebe oružja u ilegalnom posedu, zaplenila 20 komada oružja i više od 500 komada municije.
Čaba Der (42) iz Čantavira kod Subotice, plaćenik poznat kao "nasmejani ubica" i u Srbiji osuđen na 40 godina robije zbog likvidacije Nebojše Markovića (38) na Banovom brdu, ponovo je podigao na noge mađarske vlasti. Ovoj monstrum, koji na dušu nosi nekoliko zločina počinjenih u Mađarskoj služi kaznu doživotnog zatvora, pozvao je Holanđane da im za 30.000 evra reši zločin u Amsterdamu.
Srpski fudbaler Jovan Mijatović (19) u subotu veče učestvovao je u teškoj saobraćajnoj nesreći, kada je u beogradskom naselju Batajnica kolima udario ženu V. P. (39), koja je teško povređena i lekari joj se bore za život. Prema informacijama sa lica mesta, obuća i stvari nesrećne žene bile su rasute po putu.
Ruski mediji su objavili priču da se Janis Tima moguće nije ubio, već da je njegova supruga, ukrajinska pevačica Ana Sedokova, naručila njegovu likvidaciju.
General Junus-Bek Jevkurov, zamenik ruskog ministra odbrane, stigao je u Kursk danas ujutro, prema rečima Aleksandra Hinštejna, vršioca dužnosti guvernera Kurske regije.
Italijanska premijerka Đorđa Meloni stigla je juče u kratku posetu Donaldu Trampu u njegovom odmaralištu na Floridi, dok evropski lideri nastoje da ojačaju odnose sa novoizabranim predsednikom Sjedinjenih Američkih Država.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izazvao je pažnju svojim novogodišnjim govorom u kojem je izneo niz dostignuća režima tokom 2024. godine. Među njima je bilo i „osvajanje potpuno ukrajinskog raketnog kompleksa ‘Sapsan’ (Grom-2, ukr. Грім-2).
Ruska vojska nastavlja duboko napredovanje u Ukrajinu, a prema analizama nemačkog vojnog stručnjaka Julijana Repkea, ruske trupe sada su na korak od Dnjepropetrovske oblasti, što bi moglo označiti dramatičnu promenu u dinamici sukoba.
Armi Hamer, nekadašnji glumac sa A liste koji je uništio karijeru nakon niza optužbi za silovanje i fantazije o kanibalizmu ponovo se vraća svom poslu, a uskoro bi trebalo da počne da snima film u Hrvatskoj!
Društvenim mrežama je ponovo počeo da kruži snimak od pre 25 godina kada je Anđelina Džoli skočila u bazen potpuno obučena i sa sobom povukla i voditelja!
Pržena riba omiljeni je izbor mnogih ljubitelja morskih specijaliteta, ali njena priprema zahteva pažnju i nekoliko trikova kako bi bila ukusna i savršeno hrskava.
Jelena Rozga i Stjepan Hauser živeli su zajedno dve godine i bili su pred brakom, a kada je usledio raskid, niko nije želeo javno da govori o razlozima kraha njihove ljubavi.
Otkako se vratila u "Elitu", Miljana Kulić se dogovorila sa svojim bivšim dečkom, Nenadom Macanovićem Bebicom, da više neće praviti haos, kao i da će se truditi da budu u dobrim odnosima.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.