PACIJENTI SA PSIHIČKIM PROBLEMIMA IDU KOD DERMATOLOGA! Šokantna priča doktorke: Žale se na osip, svrab, a u stvari... Jedna pacijentkinja mislila da joj se vratila psorijaza...
Podeli vest
Većina pacijenata koji posećuju dermatologa ima u osnovi neki psihički problem
Lepom vremenu smo se svi obradovali. Ipak, često se čuju komentari da je sunce nekako počelo da ''peče'', već u junu i pitaju se kako li će tek biti u najtoplijim letnjim mesecima.
U prostorijama Matematičke gimnazije u Beogradu danas je održana svečana dodela medalja i diploma za učesnike matematičkih i informatičkih olimpijada u organizaciji Društva matematičara Srbije, koje skoro deceniju podržava kompanija NIS u okviru programa „Energija znanja“
23.06.2022
17:03
S jedne strane, umereno izlaganje suncu, kako kažu stručnjaci, prija organizmu. Pritom, najvažniji efekat je njegov blagotvorni uticaj na dobro raspoloženje, jer smo tokom kovida uglavnom bili zatvoreni i udaljeni od prirode i drugih ljudi.
- Ono što je za mene dramatično drugačije posle kovida je ogromna količina mentalnih poremećaja - kaže za portal Informer.rs prim. dr Gorana Isailović, dermatovenerolog.
Granica za mentalni poremećaj
Naša sagovornica navodi da se pacijenti koji dolaze u njenu ordinaciju žale na svrab, peckanje, suvoću kože, zatezanje, neprijatnost ili im ''nešto gamiže ispod kože''.
- Dosta je pacijenata koji su prethodno posmatrali sebe, grickaju nokte i kosu. Tih ''grizlija'' ima mnogo. Oni kopaju kožu, stiskaju bubuljice, gledaju se u ogledalu (što je neka vrsta autoagresije). Na osnovu proučavanja sebe, dođu mi sa velikim spiskom problema, video je tufnu ovde, bubuljicu onde, dok je jedna dlaka ispala onde. I sve to treba rešavati - kaže prim. dr Isailović.
Kada takve pacijente upita šta im je najvažnije, oni joj odgovore - sve.
- Onda im postavim pitanje da li imaju kućnog ljubimca, a oni me gledaju. Kažem im da probaju da ga nabave, da ga maze i šetaju - navodi primere iz svoje prakse prim. dr Isailović za portal Informer.rs
Recimo, kod pacijenata koji imaju gljivice ili akne odredi problem se reši odgovarajućom terapijom. Ali, atopijski dermatitis je već granica, jer mentalni poremećaj pogoršava ekcem i psorijazu i sklonost ka pojavi ponavljanih herpesa. Takođe, seboreični dermatitis je gljivično oboljenje koje je psihološki uslovljeno, objašnjava naša sagovornica.
Sve je više pacijenata sa mentalnim poremećajem
U dermatologiji je do sada bilo poznato da od 10 dermatoloških pacijenata, bar troje u osnovi svog dermatološkog poremećaja imaju bar delimično mentalni poremećaj. A u postkovid eri to se povisilo na sedam. Praktično većina pacijenata koji posećuju dermatologa ili ima u osnovi neki psihički problem, koji utiče na pojavu bolesti ili pojava bolesti pogoršava njegov već psihički problem. Tako da bih u mojoj ordinaciji mogla da zaposlim psihologa ili psihijatra koji bi mogao sa mnom da leči dermatološke pacijente.
Prim. dr Isailović navodi da je jedna njena pacijentkinja imala psorijazu, te da takva osoba ima genetiku za psorijazu tokom čitavog života.
- Kada je ponovo došla kod mene rekla mi je da je sam joj izlečila psorijazu u kosi pre 10-tak godina. Ali, sada je imala strašan stres. Žena je počela da se skida. Inače, u dermatologiji eritem i sklame mogu da ukazuju na psorijazu, gljivice i treću bolest koja se zove rozea koja je virusna i spontano prolazi. Pogledam te sklame (ljuske) na njenoj koži i vidim da ima rozeu. Onda saznam da je njen muž sa kojim je 40 godina bila u braku oboleo od Alchajmera i morali su da ga smeste u bolnicu, a ona je ostala sama. Utešim ženu. Uveče mi se javlja porukom: ''Zaboravila sam da Vam platim'' - priča za portal Informer.rs prim. dr Isailović.
Posledice
Sunce, prema rečima prim. dr Isailović ima dva lica - jedno je njegovo dejstvo na kožu, a drugo na celokupni organizam.
- Preterano izlaganje suncu koži svakako ne prija, mada se koža delimično brani od toga pomoću dve vrste ćelija - malanocita koji pokušavaju da stvore pigment melanin na granici između pokožice i krzna kože, odnosno unutrašnjosti organizma. Melanociti proizvode melanin i on donekle štiti unutrašnjost organizma od štetnog prodora ultraviolentnih zraka u unutrašnjost organizma - objašnjava za portal Informer.rs prim. dr Isailović.
Ona dodaje da je drugi način kako se koža brani zadebljavanje keratinocita. To su ćelije pokožice, koje stvaraju keratin i koji sprečava da voda izlazi iz unutrašnjosti organizma u spoljašnju sredinu, odnosno sprečava da se organizmi, koji su nastali u vodenoj sredini, isuše.
- U slučaju preteranog izlaganja sunčevim zracima dolazi do ubrzane deobe keracinotita i pojavljuju se keratoze na površini kože i tamne mrlje, a u nekim slučajevima kada je došlo do oštećenja kože (atrofije) mogu se pojaviti i bele atrofične pege. Zato oni koji se preterano sunčaju često imaju kožu bele neujednačene boje sa flekama tamnim ili belim i imaju hiperkeratozu, odnosno pojavu krljušti i zadebljanje kože na površini - upozorava prim. dr Isailović.
Greška u regeneraciji kože
Koža može da se regeneriše, ali usled ponavljanog izlaganja suncu dolazi do greške u toj regeneraciji. Upravo ta ubrzana deoba ćelija je osnovni razlog nastanka malignih tumora na površini kože. Melanomi mogu da se jave i u usnoj duplji, oku, na skluzokožama (recimo genitalnim) i za njihov nastanak nije neophodno preterano izlaganje suncu, ali je jedan od doprinosećih faktora.
U modi je dokoličarenje
Što se tiče krema, savet je da se stavi zaštitni krem i da se izabere između fizičkih i hemijskih faktora zaštite.
- Sada je novi pristup, ne ide se na ''prženje'' na suncu, već se vreme provodi u debeloj hladovini i u dokoličarenju. Naime, dokoličarenje je najnoviji i najluksuzniji turistički brend i to je ono što kažu Italijani ''slatka dokolica'' ili Dalmatinci fjaka. Nađe se neka ladovinka, livadica pored reke, legne se i dokoličari se, dok se mozak odmara, a osoba postaje kreativnija i samim tim srećnija - ističe za portal Informer.rs prim. dr Isailović.
Ona dodaje da na tržištu postoji odeća za planinarenje i za plovidbu, koja ima u sebi UV zaštitu što je idealno da se zaštite leđa.
- Naravno, može da se koristi i varijanta da se neko zamoli da vam namaže leđa kako bi vas dotakao. Obična bela ti-šrt majica štiti i ima zaštitnu moć od deset, a mokra majica nula. Postoje takvi i kupaći kostimi za decu i šeširići sa UV zaštitom, kao i za odrasle - napominje naša sagovornica.
Što se tiče roditelja koji bi na more da idu sa decom od šest meseci, prim. dr Isailović podvlači da ne treba mališana da mažu nijednom kremom.
- Dete od šest meseci treba da sedi u hladovini, jer njegova koža nije dovoljno zrela da može da podnese te kreme. Za decu od godinu dana koriste se kreme, koja je fizička zaštita, a sadrže cink koji ostavlja beli trag. Ipak, najbolja zaštita od sunca je UV odeća i šeširić - podvlači naša sagovornica.
Crna čokolada idealna zaštita
Savet za zaštitu kože iznutra je da se pojede ili popije nešto što bolje štiti. Jer, kad se namažeš uvek ostane 30 odsto površine kože koja nije namazana. Tu idealnu vrstu zaštite pruža crna čokolada (20 gr sa više od 70 odsto kakakoa), a postoje i preparati na bazi indijanske paprati, pošto Indijanci koji su žvakali tu paprat nikada nisu imali rak kože. Polifenoli iz čokolade i aktivne suspstance iz indijanske paprati, ojačavaju mehanizam kojim se oporavlja DNK. Kada sunce ošteti DNK ovi polifenoli i te supstance popravljaju DNK i tako ne dolazi do malignih promena, savetuje prim. dr Isailović čitaoce portala Informer.rs
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U prostorijama Matematičke gimnazije u Beogradu danas je održana svečana dodela medalja i diploma za učesnike matematičkih i informatičkih olimpijada u organizaciji Društva matematičara Srbije, koje skoro deceniju podržava kompanija NIS u okviru programa „Energija znanja“
Eksplozija se dogodila u predgrađu Sumija, u blizini baza u kojima je stacionirano ukrajinsko vojno osoblje, izjavio je za RIA Novosti Sergej Lebedev, koordinator proruskog pokreta otpora u Nikolajevskoj oblasti.
Ukrajinske trupe su britanskim projektilom "Storm Shadow" napale večeras morsku trgovačku luku Berdjansk u regionu Zaporožja i pogodile praznu burad za gorivo, saopštio je predsednik komisije ruske Javne komore za pitanja suvereniteta i kopredsedavajući Koordinacionog saveta za integraciju novih regiona Vladimir Rogov.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dao je intervju čuvenom novinaru Bi-Bi-Sija, za najpoznatiju političku emisiju britanskog servisa Hard Talk, koji će biti emitovan večeras u 01.30 časova posle ponoći, po našem vremenu.
Ispred sedišta Vlade Srbije, 12. marta 2003. godine ubijen je premijer Srbije i lider Demokratske stranke Zoran Đinđić. Bio je to uobičajen dan za premijera, koji je trebalo da ima nekoliko sastanaka.
Da Goran Vesić kog protiv zakonito drže u pritvoru nije bio na funkciji ministra građevinarstva tokom rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu opšte je poznata činjenica, ali pojedinim opozicionarima koji gostuju na tajkunskim medijima upravo ta notorna stvar počela je da se javlja, pa je u programu ponavljaju kao papagaji.
Tri osobe uhapšene su u blizini manastira Visoki Dečani i određen im je pritvor do 48 sati, zbog toga što su na vozilu imali natpis “Kosovo je Srbija”, saopšteno je iz regionalne direkcije tzv. kosovske policije u Peći.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Željko Tojaga zvani Žmigi (54), nekadašnji pripadnik rasformirane Jedinice za specijalne operacije, koji je u aprilu 2018. godine izašao iz zatvora pošto je odslužio kaznu od 15 godine, trebao je "zoljom" da gađa automobil u kom se nalazio tadašnji premijer Zoran Đinđić, pisali su mediji svojevremeno.
Selektor reprezentacije Srbije, Svetislav Pešić, bio je izuzetno raspoložen posle plasmana na Evrobasket 2025. godine, pa je na konferenciji za medije imao opširno izlaganje.
Srpski reprezentativac - Đorđe Petrović, oduševio je stručni štab Čelsija sjajim partijama u dresu Strazbura, ali i "orlova" zbog čega se uveliko sprema njegov povratak na "Stamford Bridž".
Novi tehnološki napredak tokom ratnog vremena sprečiće ozbiljnije probijanje fronta duž ukrajinsko-ruske granice do oko 2027. godine, izjavio je Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant Ukrajine i sadašnji ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, za „Ukrajinsku pravdu“ u intervjuu objavljenom 23. novembra.
Premijer Rumunije i predsednički kandidat Socijaldemokratske partije (PSD) Marsel Čolaku i nezavisni ultradesničarski kandidat Kalin Georgesku posle oko 80 odsto prebrojanih glasova vode nezavisnu bitku na danas održanim predsedničkim izborima u Rumuniji, navodi se u podacima rumunske izborne komisije, preneo je Rojters.
Zapad se suočava sa najvećom pretnjom od 1945. godine, izjavio je danas general Džek Kin, vojni savetnik novoizabranog predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa, povodom opasnosti od eskaliranja sukoba u Ukrajini u novi svetski rat.
Izraelska vojska sprovela je nekoliko napada na južna predgrađa Bejruta, javili su libanski državni mediji posle poziva izraelskih vlasti da budu evakuisana određena područja smatrana kao uporište proiranskog Hezbolaha, pokreta u otvorenom ratu sa Izraelom.
Mirjana Joković rođena na današnji dan 1967. godine, još kao šesnaestogodišnja tinejdžerka pojavila se u seriji "Kamiondžije opet voze", gde je igrala unuku legendarnom Jaretu kojeg je glumio Miodrag Petrović Čkalja.
Počela je sezona Strelca, a žene rođene u ovom znaku izuzetno su energične, avanturisti spremne za nova iskustva. Mnoge poznate dame su u ovom znaku i veoma uspešne na poljima svojih karijera.
Manekenka i TV zvezda Džesika Alves pohvalila se svojim seksi telom tokom pikantnog fotografisanja, na kome su njene natečene obline bile u krupnom kadru.
Održavanje strasti na daljinu nikada nije bilo zabavnije! Uz igre poput "pogodi oblinu", zavodljive poruke i male tajne šifre, možete uneti uzbuđenje u vezu i raspaliti maštu svog partnera, čak i kada niste zajedno.
Da li ste ikada proverili koliko su vaše drvene varjače zaista čiste? Jednostavan trik kuvara Meta Prestona otkriva šokantnu količinu prljavštine koju ne vidite golim okom!
Mala devojčica sa neverovatno gustom i dugom afro kosom postala je senzacija na društvenim mrežama, dok njena mama Liana negira sve optužbe da koristi veštačku kosu kako bi privukla pažnju.
Pobednica rijaliti programa "Zadruga" Iva Grgurić ekskluzivno za Informer otvorila je vrata svog doma u jednom od najluksuznijih delova Beograda. Starleta nas je, tom prilikom, pustila u garderober vredan čak 100.000 evra, a pred našim kamerama izdvojila je kako omiljene, tako i najskuplje komade koje poseduje.
Jovana Tipšin se godinama unazad družila sa Draganom Markovićem Palmom, a sada je ispričala sve o njihovom poslednjem susretu, koji je bio pre tri nedelje.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.