KADA JE ABORTUS OPRAVDAN, A KADA JE "GREH"?! Vest o zabrani prava na pobačaj odjeknula je svetom, da li je to potrebno i u Srbiji?!
Podeli vest
Vrhovni sud SAD poništio je presudu Rou protiv Vejda iz 1973. kojom je priznato ustavno pravo žene na abortus širom zemlje, čime je tehnički ukinuo federalno ustavno pravo na pobačaj u Americi, pa se američkim državama vraća mogućnost da donose zakone koji ga zabranjuju
Ovom presudom transformišu se prava na abortus u Americi, a pojedine države sada mogu da zabrane postupak. Ova vest je odjeknula, a sve je više žena koje strahuju da će ova odluka stići u njihovu zemlju i time im uskratiti pravo na abortus.
Psiholog Olga Romaniv iz Rusije izdvojila je osam prelepih imena za bebe koja donose sreću u životu. Možda je među njima vaše ili ime vašeg deteta?
22.06.2022
18:57
Žene u svetu iskazuju nezadovoljstvo zbog novonastale situacije, a mi ćemo se prisetiti šta sve znamo ili ne znamo o abortusu, da li i kakve posledice isti ostavlja i šta njegovo uskraćivanje znači za žene širom sveta.
O ovoj temi za Informer.rs govorile su ginekolog Nevena Stojanović i psiholog Žarko Kljajić.
Šta je abortus?
U svetu se svake godine dogodi oko 73 miliona indukovanih abortusa. Sveobuhvatna nega u vezi sa abortusom je uključena na listu osnovnih zdravstvenih usluga koju je objavila SZO 2020. godine.
Abortus je instrumentalni prekid trudnoće do 10. nedelje gestacije koji se izvodi na zahtev pacijentkinje. Razlozi za izvođenje intervencije mogu biti različiti - lični, socioekonomski, u cilju očuvanja zdravstvenog stanja majke...
Dr Stojanović objašnjava da se pre same intervencije razgovara sa pacijentkinjom, a zatim se radi ginekološki i ultrazvučni pregled.
- Pre same intervencije obavlja se razgovor sa pacijentkinjom i uzima se detaljna anamneza, a nakon toga radi se ginekološki i ultrazvučni pregled. Kada se utvrdi da je trudnoća vitalna i da ultrazvučno nije veća od 10. gestacijske nedelje, pacijentkinji se objašnjava postupak izvođenja intervencije, moguće komplikacije, šta da očekuje u periodu nakon intervencije i popunjava se upitnik i saglasnost na intervenciju.
Posledice i komplikacije posle abortusa
Šta sve utiče na učestalost komplikacija, kao i koliki je procenat rizika i mogućih komplikacija kod abortusa u prvom tromesečju dr Stojanović kaže:
- Na učestalost komplikacija utiču mnogi faktori kao što su zdravstveno stanje i starost žene, trajanje trudnoće, tehnika zahvata, anestezija, dodatne operacije, stručnost ginekologa, higijenski uslovi... - kaže ginekolog i dodaje da što je trudnoća starija, i mogućnost komplikacija koje se mogu javiti posle abortusa je veći.
- Komplikacije su različite i sve zavisi od osobe do osobe. Najčešće su to infekcije, krvarenje, povreda zida materice i povreda grlića materice koja kasnije može uticati i na plodnost žene. Rizik od spontanih pobačaja u kasnijim trudnoćama je veći ako je žena imala dva ili više abortusa - naglašava dr Stojanović.
Psiholog Žarko Kljajić ističe za Informer, da se vrlo često zanemari psihičko stanje kao posledicu abortusa.
- Pored fizičkog stanja, mi vrlo često zanemarimo psihičko stanje kao jednu od najčešćih posledica abortusa. Uglavnom se dešava da žena koja se odluči za abortus ima osećaja krivice, posebno ako veruje da je u pitanju greh. Šta god da je u pitanju, a da donosi osećaj krivice, dobro je razgovarati o tome sa stručnim licem - ističe psiholog Kljajič i dodaje:
- Dešava se da jedan od partnera ne želi dete iz nekog razloga, pa tada ta odluka nije zajednička i pored osećaja krivice, javlja se i osećaj da smo povredili partnera - objašnjava Kljajić.
Kako ističe, abortus će uvek da ostavi "duboku" ranu, bez obzira koji je razlog, da li isključivo izbor žene ili je to zbog nekih drugih okolnosti.
- Nekada je abortus ili višestruki abortus ozbiljna rana žene, pa samim tim ostavlja i odgovarajuće posledice po mentalno zdravlje. Nije svaki abortus stvar izbora, neki su neophodni i iz medicinskih razloga, i to je posebna trauma za ženu - ističe psiholog.
Nebezbedni abortusi
Fizički zdravstveni rizici povezani sa nebezbednim abortusom uključuju:
nepotpuni abortus
krvarenje
infekcija
perforacija materice (uzrokovana kada je materica probušena oštrim predmetom)
oštećenje genitalnog trakta i unutrašnjih organa kao posledica ubacivanja opasnih predmeta u vaginu ili anus
Procene iz 2006. pokazuju da komplikacije nebezbednih abortusa koštaju zdravstvene sisteme u zemljama u razvoju 553 miliona američkih dolara godišnje za tretmane posle abortus, stoji na zvaničnom sajtu SZO.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Rada
pre 2 godine
Vest je nepotpuna i tendenciozno izmenjena: abortus ostaje dozvoljen do 10nedelje trudnoće ali borkinje za ženska prava traže da bude dozvoljen BILO KADA tokom cele trudnoće, što znači i u osmom i devetom mesecu. Pa vi razmislite da li je to abortus ili nešto drugo.
Abortus u suštini je ubistvo nevinog, nejakog za odbranu sopstvenog deteta. Zato svaka mlada osoba treba da razmisli o tome a lekari da im objasne da je to ubistvo a ne prestanak trudnoće. Uostalom država treba da se pozabavi da pomogne trudnicama i spasi život malog deteta jer nam deca trebaju .
Ilon Mask, najbogatiji čovek sveta i jedan od ključnih ljudi Trampove Bele kuće, intenzivno se bavi politikom u Nemačkoj, što se delu tamošnje javnosti ne sviđa.
Završen je još jedan u nizu studentskih protesta predvođenih vođama opozicije na kome se sakupilo prema zvaničnoj proceni MUP-a negde oko 29.000 ljudi.
Hrvatski portal Indeks objavio je vest o političkom protestu održanim u Beogradu u nedelju, a njihov izveštaj poklapa se sa zvaničnim izveštajem MUP-a Srbije
Večeras na Informer televiziji počinje nova emisija "Astro Zapisi". Ko-voditeljka i poznata astrološkinja Biljana Maklenov biće stalni član emisije i na vezi sa gledaocima.
Smrt brata i sestre, blizanaca Milana i Nede Pavlović iz Niša, uznemirila je čitavu javnost tog aprila, 2017. godine, kada su poginuli u eksploziji plinske boce.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, zaplenili oko 15 kilograma kokaina i uhapsili tri osobe zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
Srpski trener Slaviša Jokanović već duže vreme pominje se kao jedan od kandidata za klupu Partizana, ali planove bi sada mogao da im pokvari gruzijski vicešampion.
Fudbaler Romano Florijani Musolini (21), praunuk fašističkog diktatora Benita Musolinija, postigao je pobedonosni gol za Juve Stabiju protiv Ćezene (1:0) u 18. kolu Serije B, ali je meč ostao u senci skandala koji su izazvali domaći navijači.
Srpski košarkaš Uroš Trifunović odigrao je najbolju meč u karijeri. On je u pobedi Tofaša nad Turk Telekomom (93:82) postigao 27 poena na šta je dodao i šest skokova.
Administracija odlazećeg američkog predsednika Džozefa Bajdena zabrinuta je da bi Iran mogao da napravi nuklearno oružje, izjavio je danas savetnik Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan.
Turski ministar spoljnih poslova Hakan Fidan izjavio je danas u Damasku da u budućnosti u Siriji neće biti mesta za kurdske militante, pozivajući da se raspusti sirijska kurdska militantna grupa YPG.
Izraelski premijer Benjamin Netanijahu biće uhapšen po nalogu Međunarodnog krivičnog suda (MKS) ukoliko dođe u Poljsku 27. januara na obeležavanje 80. godišnjice oslobođenja koncentracionog logora Aušvic u Drugom svetskom ratu, saopštila je poljska Vlada.
Inženjer u američkoj kompaniji za istraživanje veštačke inteligencije OpenAI, Sučir Baladži, koji je ukazao na kršenje američkog zakona o autorskim pravima u toj firmi, preminuo je u 26. godini, saopštila je njegova porodica.
Ćerka čuvene holivudske lepotice Natali Vud dala je nedavno intervju za jedan magazin povodom 43. godišnjice od smrti svoje majke koja je nestala 29. novembra 1981. godine.
Glumica Blejk Lajvli tužila je svog filmskog partnera Džastina Baldonija za seksualno uznemiravanje uz navode da su on i njegov tim smislili "plan" da unište njen ugled.
Nova godina je pred vratima, ali prehlada ili grip mogu lako pokvariti prazničnu čaroliju. Otkrijte koje namirnice vam mogu pomoći da ojačate imunitet i ostanete zdravi u danima slavlja.
Muškarci imaju svoje omiljene poze u krevetu, ali koje su to? Iako su ukusi individualni, postoji nekoliko klasičnih poza koje im pružaju maksimalno zadovoljstvo. Saznajte koje su najpopularnije i zašto ih toliko vole!
Skijanje ne mora da bude skupo! Ako želite da savladate ovu zimsku veštinu, ali ne želite da potrošite bogatstvo, postoji nekoliko mesta koja nude kvalitetne časove za pristupačne cene.
Poslednji koncert u okviru turneje "Od istoka do zapada" za Aleksandru Prijović veoma je emotivan. Pevačica se slušajući punu Arenu kako uglas peva, ponovo rasplakala, a onda su je verni fanovi iznenadili poklonom.
Aleksandra Prijović večeras održava koncet kojim će završiti turneju "Od istoka do zapada", a među brojnim kolegama u publici je bila i Aleksandra Mladenović.
Muzička zvezda Aleksandra Prijović večeras održava poslednji koncert u punoj Beogradskoj Areni, odakle je i krenula sa turnejom "Od istoka do zapada", a nakon što je izašla na binu pevačica je pozdravila publiku sa suzama u očima.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.