U MINISTARSTVO PROSVETE STIGLA LISTA PREDLOGA ZA EKSKURZIJE! Spisak svih stratišta koje učenici treba da posete
Podeli vest
Od izuzetne je važnosti da saznanja koja učenici stiču u redovnoj nastavi budu upotpunjena kroz obilaske najznačajnijih mesta posvećenih sećanju na žrtve terora, kaže istoričar Dejan Ristić
Đaci osnovnih i srednjih škola u Srbiji od sledeće školske godine obilaziće mesta ratnih stradanja tokom Drugog svetskog rata u zemlji, regionu, ali i inostranstvu, kao deo obaveznog programa rekreativnih nastava, studijskih putovanja i ekskurzija.
Sezona je ekskurzija. Đaci se raduju, roditelji pitaju – šta sve plaćaju? Ovogodišnje cene neprijatno su iznenadile mnoge roditelje. Za jedan izlet potrebno je izdvojiti i 10.000 dinara, a rekreativna nastava košta kao letovanje
22.06.2022
10:17
Muzej žrtava genocida juče je dostavio inicijativu ministru prosvete Branku Ružiću, a predlog je da deca osnovnih i srednjih škola obilaze memorijalne centre u Srbiji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, ali i u Austriji, Italiji, Poljskoj, Nemačkoj, Norveškoj i Holandiji (pogledajte okvir).
Mesta stradanja
Direktor Muzeja Dejan Ristić kaže da je na spisku stotinak lokacija od Terazija, Šapca, Bihaća, Tjentišta, sela Doli, Jasenovca i Mirogoja, preko kuće Ane Frank, logora Aušvic-Birkenau, Mauthauzena, pa sve do logora u Norveškoj.
- Kao matična muzejska ustanova Republike Srbije odgovorna za negovanje kulture sećanja na žrtve genocida - Srbe, Rome i Jevreje na tlu Nezavisne Države Hrvatske (NDH), kao i na sve žrtve ratnih zločina i zločina protiv čovečnosti počinjenih u Jugoslaviji tokom Drugog svetskog rata, smatram da je od izuzetne važnosti da saznanja koja učenici stiču u redovnoj nastavi budu upotpunjena kroz obilaske najznačajnijih lokaliteta posvećenih sećanju na žrtve terora - kaže Ristić.
Ministar podržao inicijativu
Ministarstvo prosvete će preduzeti korake da realizuje inicijativu Muzeja žrtava genocida, rekao je juče ministar Branko Ružić i dodao da lično podržava ideju da učenici obilaze mesta ratnih stradanja u Srbiji, regionu i inostranstvu, jer će se, kaže, tako doprineti razvoju sveopšte kulture sećanja u našem društvu.
On ocenjuje da će organizovanje poseta mestima stradanja dati podsticaj i za dalje stručno usavršavanje nastavnicima.
- Pozivamo sve nastavnike istorije i drugih predmeta da razmotre predložene lokacije, kao i nužnost njihovog uključivanja u programe rekreativne nastave, studijskih putovanja i ekskurzija kako bi već naredne školske godine više učenika posetilo lokalitete koji podsećaju na tragičnu sudbinu civilnog stanovništva i učesnika antifašističke oslobodilačke borbe - dodaje Ristić.
Prosvetni radnici ocenjuju da je to odlična inicijativa i da bi đaci posetom Jasenovcu i drugim mestima koji simbolizuju stradanje naroda stekli jasniju sliku o zločinima nad srpskim, romskim i jevrejskim stanovništvom i njihovom stradanju u logorima. Oni navode da bi trebalo i da se primenjuje potpuno novi princip predavanja koji će dati i odgovarajući prostor u udžbenicima posvećen stradanju Srba u NDH.
Dragi Lukić, član Veća za obrazovanje Opštine Vračar i bivši direktor škole, kaže da bi đacima trebalo da se približe zbivanja iz Drugog svetskog rata i da su posete memorijalnim centrima odličan način za to.
- Više lekcija u udžbenicima o toj temi, kao i dodatni sadržaji kao što su organizovane posete đaka memorijalnim centrima i muzejima posvećenim žrtvama, gledanje dokumentarnih filmova kao deo nastave pomoglo bi deci da steknu mnogo jasniju sliku o tome šta se našem narodu događalo tokom ratova. Čini se da svi narodi više pridaju veću pažnju svojoj istoriji nego Srbi, a mi zaista možemo mnogo da naučimo iz svoje prošlosti - kaže Lukić.
Potreban plan
On dodaje da bi najbolje bilo da se ovakve ekskurzije organizuju za đake sedmog i osmog razreda, ali da se napravi i program za srednjoškolce.
- I nastavnici treba da se pripreme za ovakve posete, jer bi bilo idealno da se, na primer, kod spomenika u Jasenovcu održi istorijski čas koji bi pomogao deci da što bolje shvate šta se zaista tamo događalo. Đaci pokazuju interesovanje za ovu tematiku, što se najbolje vidi po gledanosti filma "Dara iz Jasenovca", koji je ostavio bez daha sve generacije. To su videli i nastavnici, pa za predavanje o ovom delu istorije izdvajaju i po nekoliko časova, iako to, nažalost, nije predviđeno školskim programom - kaže Lukić.
NAJZNAČAJNIJI LOKALITETI SRBIJA
Grob neznanog junaka - centralni nacionalni vojni memorijal posvećen civilnim i vojnim žrtvama svih oružanih sukoba
Stratište u Jajincima
Memorijalni centar "Staro sajmište"
Muzej Banjičkog logora "Topovske šupe"
Spomenik civilima obešenim na Terazijama
Spomenik "Menora u plamenu"
Spomen-kompleks "Stratište-Jabuka" kod Pančeva
Spomen-park "Sremski front"
Spomen-groblje u Sremskoj Mitrovici
Spomen-obeležje u Zasavici II
Spomenik žrtvama Racije u Novom Sadu
Spomenik "Sloboda" na Iriškom vencu
Spomen-kompleks "Batinska bitka"
Spomen-park "Kragujevački oktobar"
Spomenik sa kosturnicom streljanih žrtava u Dragincu kod Loznice
Groblje streljanih u Kraljevu
Logor na Crvenom krstu - Memorijalni kompleks "12. februar" u Nišu
Spomen-park "Bubanj" u Nišu
Spomen-park "Slobodište" u Kruševcu
Spomen-kompleks "Kadinjača"
Mauzolej u Čačku
Spomen-park stradalima tokom Popinske bitke kod Vrnjačke Banje
Spomen-park streljanim rodoljubima i Romima u Leskovcu
Logor u Šapcu
Spomenik partizanima u Kosovskoj Mitrovici
HRVATSKA
Spomen-područje "Jasenovac",
Masovna grobnica kozaračke dece na Mirogoju u Zagrebu
Spomen-park "Dudik" kod Vukovara
Gospićka grupa logora (Gospić, Jadovno, Pag)
Spomen-područje "Danica" u Koprivnici
Dečji logor u Jastrebarskom
Stratišta u Sisku
Stratišta u Glini
BOSNA I HERCEGOVINA
Memorijalni muzej na Mrakovici
Muzej Kozare u Prijedoru
Spomen-područje "Donja Gradina"
Zavičajni muzej Gradiška
Spomen-kompleks "Stari Brod" kod Višegrada
Spomen-park "Garavica" kod Bihaća
Spomen-hram u Prebilovcima
Memorijalni kompleks "Dolina heroja" na Tjentištu
CRNA GORA
Stratište u selu Velika u opštini Plav, Spomen-kompleks u selu Dolima kod Plužina
AUSTRIJA
Državni muzej "Mauthauzen", Logor Mauthauzen, Spomenik Jugoslovenima stradalim u Drugom svetskom ratu u Beču
ITALIJA
Javni spomenici i spomen-kosturnice u Barleti, Sansepolkru, Gonarsu, Torinu, Kairo Montetoteu, kao i u mestima Akva Santa di Terme, Kastel Arkvato, Kavaleze, Lovere, Đerenjano i Gorica
POLJSKA
Državni muzeji "Aušvic-Birkenau", Muzej "Treblinka", Muzej "Majdanek", Muzej Varšavskog geta
NEMAČKA
Državni muzeji i memorijalni centri na mestima nekadašnjih logora smrti, koncentracionih logora i radnih logora (Dahau, Bergen-Belzen, Buhenvald, Revenzbrik, Saksenhauzen
HOLANDIJA
Kuća Ane Frank u Amsterdamu
NORVEŠKA
Javni spomenici i memorijalni centri u Oslu, Botnu, Muholtu kod Trondhajma, Falstatu, Osu kod Begena...
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Sezona je ekskurzija. Đaci se raduju, roditelji pitaju – šta sve plaćaju? Ovogodišnje cene neprijatno su iznenadile mnoge roditelje. Za jedan izlet potrebno je izdvojiti i 10.000 dinara, a rekreativna nastava košta kao letovanje
Eksplozija se dogodila u predgrađu Sumija, u blizini baza u kojima je stacionirano ukrajinsko vojno osoblje, izjavio je za RIA Novosti Sergej Lebedev, koordinator proruskog pokreta otpora u Nikolajevskoj oblasti.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dao je intervju čuvenom novinaru Bi-Bi-Sija, za najpoznatiju političku emisiju britanskog servisa Hard Talk, koji će biti emitovan večeras u 01.30 časova posle ponoći, po našem vremenu.
Ispred sedišta Vlade Srbije, 12. marta 2003. godine ubijen je premijer Srbije i lider Demokratske stranke Zoran Đinđić. Bio je to uobičajen dan za premijera, koji je trebalo da ima nekoliko sastanaka.
Da Goran Vesić kog protiv zakonito drže u pritvoru nije bio na funkciji ministra građevinarstva tokom rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu opšte je poznata činjenica, ali pojedinim opozicionarima koji gostuju na tajkunskim medijima upravo ta notorna stvar počela je da se javlja, pa je u programu ponavljaju kao papagaji.
Tri osobe uhapšene su u blizini manastira Visoki Dečani i određen im je pritvor do 48 sati, zbog toga što su na vozilu imali natpis “Kosovo je Srbija”, saopšteno je iz regionalne direkcije tzv. kosovske policije u Peći.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Suđenje Urošu Blažiću (21), okrivljenom za masovno ubistvo u selima Dubona i Malo Orašje, biće nastavljeno danas u 10 sati u zgradi Specijalnog suda u Beogradu i to iznošenjem završnih reči!
Muškarac Zoran Z. (71) koji je juče ranio dvojicu svojih komšija, oca i sina, u selu Mramorak kod Kovina, saslušan je danas u prostorijama Višeg javnog tužlastva u Smederevu, a kako je navedeno u saopštenju, odlučio je da iskoristi svoje zakonsko pravo i da se brani ćutanjem.
Rade Bulatović (76), kojeg u seriji "Sablja" igra profesor i glumac Miodrag Krčmarik, bivši je direktor Bezbednosno - informativne agencije i savetnik za nacionalnu bezbednost u predsedničkom kabinetu Vojislava Koštunice.
Željko Tojaga zvani Žmigi (54), nekadašnji pripadnik rasformirane Jedinice za specijalne operacije, koji je u aprilu 2018. godine izašao iz zatvora pošto je odslužio kaznu od 15 godine, trebao je "zoljom" da gađa automobil u kom se nalazio tadašnji premijer Zoran Đinđić, pisali su mediji svojevremeno.
Na današnji dan, 25. novembra 2020. godine, preminuo je jedan od najboljih fudbalera svih vremena Dijego Armando Maradona. Napoliju je doneo dva šampionska pehara, a Argentini titulu prvaka sveta 1986. Igrao je još za Boku, Barselonu, Sevilju i Njuels old bojs, a selektor "gaučosa" bio je od 2008. do 2010.
Srpski reprezentativac - Đorđe Petrović, oduševio je stručni štab Čelsija sjajim partijama u dresu Strazbura, ali i "orlova" zbog čega se uveliko sprema njegov povratak na "Stamford Bridž".
Novi tehnološki napredak tokom ratnog vremena sprečiće ozbiljnije probijanje fronta duž ukrajinsko-ruske granice do oko 2027. godine, izjavio je Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant Ukrajine i sadašnji ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, za „Ukrajinsku pravdu“ u intervjuu objavljenom 23. novembra.
Premijer Rumunije i predsednički kandidat Socijaldemokratske partije (PSD) Marsel Čolaku i nezavisni ultradesničarski kandidat Kalin Georgesku posle oko 80 odsto prebrojanih glasova vode nezavisnu bitku na danas održanim predsedničkim izborima u Rumuniji, navodi se u podacima rumunske izborne komisije, preneo je Rojters.
Zapad se suočava sa najvećom pretnjom od 1945. godine, izjavio je danas general Džek Kin, vojni savetnik novoizabranog predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa, povodom opasnosti od eskaliranja sukoba u Ukrajini u novi svetski rat.
Izraelska vojska sprovela je nekoliko napada na južna predgrađa Bejruta, javili su libanski državni mediji posle poziva izraelskih vlasti da budu evakuisana određena područja smatrana kao uporište proiranskog Hezbolaha, pokreta u otvorenom ratu sa Izraelom.
Mirjana Joković rođena na današnji dan 1967. godine, još kao šesnaestogodišnja tinejdžerka pojavila se u seriji "Kamiondžije opet voze", gde je igrala unuku legendarnom Jaretu kojeg je glumio Miodrag Petrović Čkalja.
Počela je sezona Strelca, a žene rođene u ovom znaku izuzetno su energične, avanturisti spremne za nova iskustva. Mnoge poznate dame su u ovom znaku i veoma uspešne na poljima svojih karijera.
Manekenka i TV zvezda Džesika Alves pohvalila se svojim seksi telom tokom pikantnog fotografisanja, na kome su njene natečene obline bile u krupnom kadru.
Održavanje strasti na daljinu nikada nije bilo zabavnije! Uz igre poput "pogodi oblinu", zavodljive poruke i male tajne šifre, možete uneti uzbuđenje u vezu i raspaliti maštu svog partnera, čak i kada niste zajedno.
Da li ste ikada proverili koliko su vaše drvene varjače zaista čiste? Jednostavan trik kuvara Meta Prestona otkriva šokantnu količinu prljavštine koju ne vidite golim okom!
Pobednica rijaliti programa "Zadruga" Iva Grgurić ekskluzivno za Informer otvorila je vrata svog doma u jednom od najluksuznijih delova Beograda. Starleta nas je, tom prilikom, pustila u garderober vredan čak 100.000 evra, a pred našim kamerama izdvojila je kako omiljene, tako i najskuplje komade koje poseduje.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.