U MINISTARSTVO PROSVETE STIGLA LISTA PREDLOGA ZA EKSKURZIJE! Spisak svih stratišta koje učenici treba da posete
Podeli vest
Od izuzetne je važnosti da saznanja koja učenici stiču u redovnoj nastavi budu upotpunjena kroz obilaske najznačajnijih mesta posvećenih sećanju na žrtve terora, kaže istoričar Dejan Ristić
Đaci osnovnih i srednjih škola u Srbiji od sledeće školske godine obilaziće mesta ratnih stradanja tokom Drugog svetskog rata u zemlji, regionu, ali i inostranstvu, kao deo obaveznog programa rekreativnih nastava, studijskih putovanja i ekskurzija.
Sezona je ekskurzija. Đaci se raduju, roditelji pitaju – šta sve plaćaju? Ovogodišnje cene neprijatno su iznenadile mnoge roditelje. Za jedan izlet potrebno je izdvojiti i 10.000 dinara, a rekreativna nastava košta kao letovanje
22.06.2022
10:17
Muzej žrtava genocida juče je dostavio inicijativu ministru prosvete Branku Ružiću, a predlog je da deca osnovnih i srednjih škola obilaze memorijalne centre u Srbiji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, ali i u Austriji, Italiji, Poljskoj, Nemačkoj, Norveškoj i Holandiji (pogledajte okvir).
Mesta stradanja
Direktor Muzeja Dejan Ristić kaže da je na spisku stotinak lokacija od Terazija, Šapca, Bihaća, Tjentišta, sela Doli, Jasenovca i Mirogoja, preko kuće Ane Frank, logora Aušvic-Birkenau, Mauthauzena, pa sve do logora u Norveškoj.
Foto: Tanjug/Strahinja Aćimović
Dejan Ristić
- Kao matična muzejska ustanova Republike Srbije odgovorna za negovanje kulture sećanja na žrtve genocida - Srbe, Rome i Jevreje na tlu Nezavisne Države Hrvatske (NDH), kao i na sve žrtve ratnih zločina i zločina protiv čovečnosti počinjenih u Jugoslaviji tokom Drugog svetskog rata, smatram da je od izuzetne važnosti da saznanja koja učenici stiču u redovnoj nastavi budu upotpunjena kroz obilaske najznačajnijih lokaliteta posvećenih sećanju na žrtve terora - kaže Ristić.
Ministar podržao inicijativu
Ministarstvo prosvete će preduzeti korake da realizuje inicijativu Muzeja žrtava genocida, rekao je juče ministar Branko Ružić i dodao da lično podržava ideju da učenici obilaze mesta ratnih stradanja u Srbiji, regionu i inostranstvu, jer će se, kaže, tako doprineti razvoju sveopšte kulture sećanja u našem društvu.
On ocenjuje da će organizovanje poseta mestima stradanja dati podsticaj i za dalje stručno usavršavanje nastavnicima.
- Pozivamo sve nastavnike istorije i drugih predmeta da razmotre predložene lokacije, kao i nužnost njihovog uključivanja u programe rekreativne nastave, studijskih putovanja i ekskurzija kako bi već naredne školske godine više učenika posetilo lokalitete koji podsećaju na tragičnu sudbinu civilnog stanovništva i učesnika antifašističke oslobodilačke borbe - dodaje Ristić.
Prosvetni radnici ocenjuju da je to odlična inicijativa i da bi đaci posetom Jasenovcu i drugim mestima koji simbolizuju stradanje naroda stekli jasniju sliku o zločinima nad srpskim, romskim i jevrejskim stanovništvom i njihovom stradanju u logorima. Oni navode da bi trebalo i da se primenjuje potpuno novi princip predavanja koji će dati i odgovarajući prostor u udžbenicima posvećen stradanju Srba u NDH.
Dragi Lukić, član Veća za obrazovanje Opštine Vračar i bivši direktor škole, kaže da bi đacima trebalo da se približe zbivanja iz Drugog svetskog rata i da su posete memorijalnim centrima odličan način za to.
- Više lekcija u udžbenicima o toj temi, kao i dodatni sadržaji kao što su organizovane posete đaka memorijalnim centrima i muzejima posvećenim žrtvama, gledanje dokumentarnih filmova kao deo nastave pomoglo bi deci da steknu mnogo jasniju sliku o tome šta se našem narodu događalo tokom ratova. Čini se da svi narodi više pridaju veću pažnju svojoj istoriji nego Srbi, a mi zaista možemo mnogo da naučimo iz svoje prošlosti - kaže Lukić.
Foto: V. J.
Potreban plan
On dodaje da bi najbolje bilo da se ovakve ekskurzije organizuju za đake sedmog i osmog razreda, ali da se napravi i program za srednjoškolce.
- I nastavnici treba da se pripreme za ovakve posete, jer bi bilo idealno da se, na primer, kod spomenika u Jasenovcu održi istorijski čas koji bi pomogao deci da što bolje shvate šta se zaista tamo događalo. Đaci pokazuju interesovanje za ovu tematiku, što se najbolje vidi po gledanosti filma "Dara iz Jasenovca", koji je ostavio bez daha sve generacije. To su videli i nastavnici, pa za predavanje o ovom delu istorije izdvajaju i po nekoliko časova, iako to, nažalost, nije predviđeno školskim programom - kaže Lukić.
NAJZNAČAJNIJI LOKALITETI SRBIJA
Grob neznanog junaka - centralni nacionalni vojni memorijal posvećen civilnim i vojnim žrtvama svih oružanih sukoba
Stratište u Jajincima
Memorijalni centar "Staro sajmište"
Muzej Banjičkog logora "Topovske šupe"
Spomenik civilima obešenim na Terazijama
Spomenik "Menora u plamenu"
Spomen-kompleks "Stratište-Jabuka" kod Pančeva
Spomen-park "Sremski front"
Spomen-groblje u Sremskoj Mitrovici
Spomen-obeležje u Zasavici II
Spomenik žrtvama Racije u Novom Sadu
Spomenik "Sloboda" na Iriškom vencu
Spomen-kompleks "Batinska bitka"
Spomen-park "Kragujevački oktobar"
Spomenik sa kosturnicom streljanih žrtava u Dragincu kod Loznice
Groblje streljanih u Kraljevu
Logor na Crvenom krstu - Memorijalni kompleks "12. februar" u Nišu
Spomen-park "Bubanj" u Nišu
Spomen-park "Slobodište" u Kruševcu
Spomen-kompleks "Kadinjača"
Mauzolej u Čačku
Spomen-park stradalima tokom Popinske bitke kod Vrnjačke Banje
Spomen-park streljanim rodoljubima i Romima u Leskovcu
Logor u Šapcu
Spomenik partizanima u Kosovskoj Mitrovici
Foto: V. J.
HRVATSKA
Spomen-područje "Jasenovac",
Masovna grobnica kozaračke dece na Mirogoju u Zagrebu
Spomen-park "Dudik" kod Vukovara
Gospićka grupa logora (Gospić, Jadovno, Pag)
Spomen-područje "Danica" u Koprivnici
Dečji logor u Jastrebarskom
Stratišta u Sisku
Stratišta u Glini
BOSNA I HERCEGOVINA
Memorijalni muzej na Mrakovici
Muzej Kozare u Prijedoru
Spomen-područje "Donja Gradina"
Zavičajni muzej Gradiška
Spomen-kompleks "Stari Brod" kod Višegrada
Spomen-park "Garavica" kod Bihaća
Spomen-hram u Prebilovcima
Memorijalni kompleks "Dolina heroja" na Tjentištu
CRNA GORA
Stratište u selu Velika u opštini Plav, Spomen-kompleks u selu Dolima kod Plužina
AUSTRIJA
Državni muzej "Mauthauzen", Logor Mauthauzen, Spomenik Jugoslovenima stradalim u Drugom svetskom ratu u Beču
ITALIJA
Javni spomenici i spomen-kosturnice u Barleti, Sansepolkru, Gonarsu, Torinu, Kairo Montetoteu, kao i u mestima Akva Santa di Terme, Kastel Arkvato, Kavaleze, Lovere, Đerenjano i Gorica
Foto: Radojica Barjaktarević
POLJSKA
Državni muzeji "Aušvic-Birkenau", Muzej "Treblinka", Muzej "Majdanek", Muzej Varšavskog geta
NEMAČKA
Državni muzeji i memorijalni centri na mestima nekadašnjih logora smrti, koncentracionih logora i radnih logora (Dahau, Bergen-Belzen, Buhenvald, Revenzbrik, Saksenhauzen
HOLANDIJA
Kuća Ane Frank u Amsterdamu
NORVEŠKA
Javni spomenici i memorijalni centri u Oslu, Botnu, Muholtu kod Trondhajma, Falstatu, Osu kod Begena...
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Sezona je ekskurzija. Đaci se raduju, roditelji pitaju – šta sve plaćaju? Ovogodišnje cene neprijatno su iznenadile mnoge roditelje. Za jedan izlet potrebno je izdvojiti i 10.000 dinara, a rekreativna nastava košta kao letovanje
Ukrajina u stvarnosti koristi ruski gas koji se u Evropu doprema putem gasovoda „Turski tok“, potvrdio je prvi zamenik predsednika energetskog odbora Vrhovne rade Aleksej Kučerenko.
Ukrajinski narodni poslanik Georgij Mazurašu izjavio je da rudna bogatstva ne pripadaju ukrajinskom narodu, komentarišući predstojeći sporazum sa SAD o eksploataciji prirodnih resursa.
Potpredsednik Vlade Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je večeras da studenti u blokadi kao radikalizaciju, odnosno krajnju meru svojih protesta, žele vanredne izbore, što prema njegovim rečima ne nailazi na stoprocentnu podršku opozicionih stranaka.
Stotine hiljada vernika i 170 delegacija sa liderima iz svih krajeva sveta juče su prisustvovali sahrani pape Franje. Na ispraćaju poglavara Katoličke crkve u Vatikanu okupili su se neki od najvažnijih ljudi, ali nisu svi pokazali da su vični kada je u pitanju protokol i ponašanje na ovakvom mestu i u ovakvim prilikama. Korisnici društvenih mreža zameraju i predsedniku Crne Gore Jakovu Milatoviću što je sa suprugom napravio selfi fotografiju.
Gradonačelnik Prištine Perparim Rama dodelio je Ključ Grada aktivistkinji za ljudska prava Nataši Kandić, za kako je naveo, „njenu ulogu u dokumentovanju srpskih zločina tokom rata na Kosovu“, prenosi Kosova pres.
Danas od 17 sati budite uz Informer TV, jer će naš voditelj Igor Ćurčić uživo razgovarati sa generalom Nebojšom Pavkovićem, bivšim načelnikom Generalštaba Vojske Jugoslavije, herojem koji se već 20 godina nalazi u zatvoru zbog odbrane svoje zemlje od agresora.
Bojan Borovčanin iz Udruženja Nacionalna inteligencija gostujući u Info jutru komentarisao je blokade u Srbiji i uporedio ih sa protestima u drugim zemljama.
Posle nezapamćene jurnjave vidikovačkim i miljakovačkim ulicama, pre tačno četvrt veka likvidiran je jedan od najopasnijih kriminalaca devedesetih, Zoran Uskoković Skole.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Nišu, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Nišu, uhapsili su N. P. (32) iz Beograda, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo teško delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja.
U petak je pred Višim sudom u Beogradu nastavljen parnični postupak koji je pokrenula porodica ranjenog dečaka koji je preživeo napad 3. maja 2023. godine u OŠ "Vladislav Ribnikar", na Vračaru u Beogradu.
Nekadašnji reprezentativci Srbije Adem Ljajić (33) i Darko Brašanac (33) nalaze se na spisku želja fudbalskog kluba Partizan u letnjem prelaznom roku! Klub iz Humske namerava da rekonstruiše igrački kadar i pojača ga iskusnim igračima koji su već nosili crno-beli dres, a plan je da poziv za povratak u matični klub dobiju i iskusni ofanzivac Novog Pazara, kao i vezista španskog Leganesa.
Na današnji dan, 28. aprila 2004. godine, košarkaši Partizana slavili su u večitom derbiju protiv Crvene zvezde rezultatom - 92:91, u okviru 7. kola Superlige.
Moram da čestitam Partizanu na pobedi. Mislim da smo zaslužili danas više iz takve igre, vidi se da smo dominirali u posedu, pritiskali sve vreme, rekao je Feđa Dudić.
Američki avioni bombardovali su prestonicu Jemena, Sanu, pri čemu je, prema izveštajima televizije Al Masirah, poginulo najmanje osam osoba, uključujući žene i decu.
Severna Koreja zvanično je potvrdila da su njene trupe ranije upućene u Rusiju, u skladu sa duhom i odredbama Sporazuma o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu između dve zemlje, saopštio je Centralni vojni savet Radničke partije Koreje.
Ruske trupe zauzele su naselje Nadeždovka, koje se nalazi blizu granice Dnjepropetrovske oblasti, saopštio je ukrajinski vojni kanal Dip Stejt, objavljujući najnoviju kartu borbenih dejstava.
Ukrajinski narodni poslanik Georgij Mazurašu izjavio je da rudna bogatstva ne pripadaju ukrajinskom narodu, komentarišući predstojeći sporazum sa SAD o eksploataciji prirodnih resursa.
Sada je već svima jasno – najoštrije sankcije u istoriji nametnute nekoj državi, izazvale su suprotan efekat. Ruska privreda okrenula se sebi i drugim tržištima, a to važi i za automobilsku industriju, koja svakodnevno modernizuje i širi kapacitete i predstavlja nove modele automobila sa savremenim tehničkim rešenjima.
Jovan Janićijević Burduš, glumac koji je bio na pragu svetske slave i uloge u "Kumu", zbog tragične nesreće umesto na filmskom platnu završio je iza rešetaka.
Jedan od najvoljenijih mjuzikala svih vremena, "Fantom iz opere", zablistao je i na beogradskoj pozornici, a o čarobnoj muzici u ovom spektaklu govorio je dirigent Ben Mark Tarner.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar