• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: RTS

31.07.2022

12:54

OVAKVE POSLODAVCE ODMAH U ZATVOR! ŠPUJUNIRAJU NA SVAKOM KORAKU, gledaju nam mejlove, prate GPS, nadgledaju telefone... AMAN!

Vesti

OVAKVE POSLODAVCE ODMAH U ZATVOR! ŠPUJUNIRAJU NA SVAKOM KORAKU, gledaju nam mejlove, prate GPS, nadgledaju telefone... AMAN!

Podeli vest

Sve su češće pritužbe zaposlenih da ih poslodavci nadziru na nedozvoljen način. Poslodavci često koriste nejasno definisane zakone u toj oblasti, kao i specijalizovane aplikacije pomoću kojih pronalaze načine da kontrolišu zaposlene čak i tokom rada od kuće

Od video-nadzora, preko uvida u službene mejlove do GPS praćenja vozila - poslodavci u Srbiji često ne biraju način da nadziru rad svojih zaposlenih. U propisima ne postoji jasna odredba koja definiše kontrolu zaposlenih, pa se u toj oblasti primenjuje Zakon o zaštiti podataka o ličnosti. Video-nadzor najčešći je oblik kontrole zaposlenih kod nas.

- Sam nadzor mora biti prostorno i vremenski ograničen i zaposleni moraju biti obavešteni o načinu vršenja tog nadzora. U praksi poslodavci najčešće nadziru imejl korespondenciju zaposlenih, korišćenje službenih telefona i automobila, a u toku koronavirusa bila se povećala upotreba aplikacija za praćenje produktivnosti rada zaposlenih - kaže Irena Knežević, advokat. 

Rad od kuće tokom i posle pandemije otvorio je nove visokotehnološke metode za kontrolu zaposlenih, pokazuju podaci Centra za istraživanje javnih politika.  

- Neki poslodavci, ne previše njih, koristi aplikacije za praćenje sadržaja telefonskih razgovora svojih zaposlenih ili imejl komunikacije. Po našem zakonu, ali i po mnogim drugim to nije dozvoljeni vid nadzora - napominje Branka Anđelković iz Centra za istraživanje javnih politika. 

Iz Sindikata radnika Srbije navode da takve pritužbe nisu česte, ali da su spremni da reaguju i zaštite zaposlene. 

- Sa našom pravnom službom i sa našim advokatskim timom sindikati odmah reaguju. Odmah uzimaju prijavu od zaposlenog, odnosno već imaju prijavu od zaposlenog, ako poslodavac nije raspoložen da sarađuje mi odmah pozivamo državne organe. U mnogim kompanija MUP vrši kontrolu da li postoji zloupotreba. Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti propisane su jako rigorozne kazne za poslodavce koji ugrožavaju bezbednost podataka zaposlenih i kreću se čak i do dva miliona dinara  - ističe Goran Pećanac iz Sindikata radnika Srbije. 

Sa razvojem tehnologije očekuje se primena sve naprednijih sistema za nadzor zaposlenih, pa ne bi smele da izostanu ni adekvatne izmene i dopune zakona u toj oblasti, zaključuju stručnjaci.

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Dok je postajao najbogatiji čovek u zemlji, Beograd i Srbija su gladovali!! Đilasovu bahatost nijedan normalan čovek ne može da razume
STRAŠNE MALVERZACIJE

Dok je postajao najbogatiji čovek u zemlji, Beograd i Srbija su gladovali!! Đilasovu bahatost nijedan normalan čovek ne može da razume

Tajkun i lider hejterske opozicije Dragan Đilas svesno je prekršio zakon u vezi sa izgradnjom Mosta na Adi i potrošio ogromne svote novca građana. Prema informacijama koje je Informer objavio, Đilas je uložio skoro 10 miliona evra, naravno, narodnih para, kako bi most bio otvoren pred izbore, a sve u cilju lične promocije i marketinškog poteza za Novu godinu.

08.11.2024

15:18

TV

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set