• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: J.S.

03.09.2022

13:28

OD SMRDIBUBA NE MOŽE DA SE ŽIVI, ULAZE U KUĆE, KAČE SE ZA VEŠ! Stručnjak otkriva da li prirodna sredstva pomožu u borbi protiv ovih DOSADA

printscreen

Vesti

OD SMRDIBUBA NE MOŽE DA SE ŽIVI, ULAZE U KUĆE, KAČE SE ZA VEŠ! Stručnjak otkriva da li prirodna sredstva pomožu u borbi protiv ovih DOSADA

Podeli vest

Ovih dana građani se žale na najezdu smrdibuba. Viđaju crne, zelene, pa i crvene, a najviše im smeta njihov neprijatan miris i uporno lupanje o plafone i zidove kuća i stanova. Profesor dr Srećko Ćurčić sa Biološkog fakulteta za Informer.rs otkriva kako se zašititi od njih i zašto ih sada ima u tolikom broju

Od oko 1000 vrsta stenica koje žive u našoj zemlji, oko 200 vrsta pripada smrdibubama. U našoj fauni većinom žive autohtone, domaće vrste. U poslednje vreme, kod nas su sve brojnije pojedine invazivne vrste, koje potiču sa drugih kontinenata, poput mramoraste smrdibube i etiopske zelene smrdibube - objašnjava za naš portal dr Ćurčić.

Šta su smrdibube

Smrdibube su grupa stenica, čije vrste su srednje veličine tela i većinom braon ili

zeleno obojene, a ime su dobile po karakterističnom mirisu koji ispuštaju.

- U pitanju su posebne hemijske supstance, obično neprijatnog mirisa, koje luče iz žlezda u grudnom regionu u slučaju opasnosti. Neprijatni miris ovih hemikalija predstavlja hemijsku odbranu od neprijatelja - kaže naš sagovornik.

Foto: Pinterest

Smrdibuba

Kada se pojavljuju

Smrdibube se pojavljuju u proleće, a najviše ih ima tokom leta jer im odgovara toplo vreme.

- S obzirom da ne podnose hladnoću, tokom jeseni traže sklonište u kućama kako bi prezimele.
Najčešće u domove dospevaju u večernjim satima, kada bivaju privučene svetlom.

Supstance koje luče nisu toksične

Ćurčić ističe da smrdibube nisu opasne po ljude, ni po životinje.

- Ne postoji nikakva mogućnost da im naude je ne ubadaju, niti ujedaju. Takođe, ne prave nikakva oštećenja u domovima. Hemijske supstance koje luče jesu neprijatnog mirisa, ali nemaju nikakvo toksično dejstvo na čoveka. Zato ih i potencijalni predatori (ptice i gušteri) često izbegavaju - kaže naš sagovornik.

Kako se zaštititi

Borba protiv smrdibuba mnogima pada teško jer ova grupa stenica ne pravi štetu čoveku, ali su veoma dosadne. Toliko ih ima da se građani žale kako im ostaju i po vešu koji skinu sa žice.

- S obzirom da su dosta otporne, ne postoje hemijska sredstva koja efikasno mogu da ih suzbiju, a da ne pričine pritom štetu i biljkama, kojima se smrdibube hrane, kao i čoveku. Najbolja zaštita od smrdibuba je preventiva, odnosno preduzimanje mera kako bi se onemogućilo da uđu u domove (postavljanje mreža na prozore i komarnika na vratima). Ako se pronađu u stanovima, mogu se uhvatiti u parče hartije ili papirnom maramicom i zatim pustiti napolje - savetuje Ćurčić i dodaje da prirodni preparati mogu pomoći ali samo u jednom slučaju:

- Tretiranje pojedinim prirodnim preparatima kao što su beli luk, sirće, limun, nana daje određene pozitivne rezultate, ali jedino u slučajevima kada brojnost smrdibuba nije velika - zaključuje naš sagovornik.

Bonus video:



Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!
Live TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!

Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.

21.11.2024

22:19 >> 23:21

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set