• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Tanjug

21.08.2022

10:14

Godišnica otmice na KiM Ðure Slavuja i Ranka Perenića!

UNS

Vesti

Godišnica otmice na KiM Ðure Slavuja i Ranka Perenića!

Podeli vest

Danas se navršavaju 24 godine od otmice članova novinarske ekipe Radija Priština Ðure Slavuja i Ranka Perenića



Oni su kidnapovani 21. avgusta 1998. godine u blizini Velike Hoče, kada su krenuli da izveštavaju o otetim monasima iz manastira Sveti Vrači u Zočištu, saopštila je Kancelarija za Kosovo i Metohiju, koja sa žaljenjem i ogorčenjem konstatuje da njihovi otmičari još nisu pronađeni.

Podseća da je spomen-obeležje novinarima, na putu Velika Hoča-Zočište, gde su nestali Ðuro Slavuj i Ranko Perenić, do sada rušeno osam puta, a počinioci ovog vandanskog čina, isto tako su još nepoznati.

Zahvaljujući upornosti kolega novinara, u maju ove godine je na mestu njihovog nestanka, deveti put postavljena spomen-ploča, kao odgovor i upozorenje svima onima koji veruju da je zataškavanje zločina čin patriotizma i da je rešenost onih koji traže pravdu kratkog veka, kaže se u saopštenju.

Kancelarija za Kosovo i Metohiju ponovo poziva Euleks i sve nadležne međunarodne i lokalne institucije da obnove istragu i pronađu i procesuiraju počinioce ovog, ali i ostalih zločina nad novinarima na Kosovu i Metohiji.

Podsećamo da još nisu rasvetljena ubistva i otmice Ljubomira Kneževića, novinara prištinskog „Jedinstva“ i dopisnika Politike, koji je otet 6. maja 1999. godine kod Vučitrna, i Aleksandra Simovića, novinara i prevodioca, koji je nestao pre tačno 23 godine, 21. avgusta 1999. godine u Prištini.

Takođe, Marjan Melonaši, novinar srpske redakcije Radio Kosova, nestao je 9. septembra 2000. godine u Prištini, Momir Stokuća, fotoreporter, ubijen je 21. septembra 1999. godine u porodičnoj kući u centru Prištine, a medijskog radnika Mila Buljevića je 25. juna 1999. godine, nedaleko od izbegličkog centra u Prištini, otela OVK.

Pored njih, na Kosovu i Metohiji ubijeni su i albanski novinari lista „Bota sot“ Bekim Kastrati (2001) i Bardilj Ajeti (2005).

"Ni ćutanje, ni skrnavljenje spomen-ploče neće nas pokolebati u traganju za pravdom, a društvo međunacionalne tolerancije i uvažavanja neće biti moguće ostvariti na Kosovu i Metohiji sve dok porodice nestalih, koje god nacionalnosti one bile, ne dobiju zadovoljenje u istini i pravdi", navela je Kancelarija za KiM.

"Konačno rasvetljavanje ovih i svih drugih zločina i pronalaženje i kažnjavanje učinilaca, preduslov je za izgradnju poverenja srpskog naroda u međunarodne i pokrajinske insitucije na Kosovu i Metohiju, kao i za normalizaciju suživota u Pokrajini", istaknuto je u saopštenju.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set