"NAJSLAĐE JE U SRBIJI!" ODEŠ NA ROŠTILJ, JOŠ TI OSTANU PARE U DŽEPU! Nišlija se odselio u Norvešku, sada plaća 1.500 stan i struju 600 evra - godine prolaze, a on se kaje!?
Podeli vest
Nišlija koji se u Norveškoj odlično snašao kaže da život ipak ni tamo nije nimalo lak, struja je neverovatno poskupela, a sledile su je i cene goriva i hrane
Dragan (60) rođen je u Nišu gde je do 2007. godine radio u zdravstvenoj industriji i bio uspešan privrednik. Sa svojih 46 godina odlučio se, kako sam kaže, na sulud potez i sa celom svojom porodicom se preselio u Norvešku. Sa Draganom je otišlo još jedanaest drugih porodica iz Niša koji su danas, kako tvrdi, svi jednako uspešni, a što se zadovoljstva tiče, relativno je ko je koliko zadovoljan.
Nijedno srpsko jelo ne izaziva toliku podelu javnosti kao pihtije. Dok jedni ovaj specijalitet hvale i veličaju njegov ukus, drugi ga ni za šta ne svetu ne bi probali. Na samu pomisao na želatinast ukus mesa, zajedno sa belim lukom, mnogima se okreće želudac. Dok diskusija o ukusima ne jenjava, nutricionisti kažu da od pihtija nema boljeg i za organizam korisnijeg jela.
31.01.2023
14:21
- Ima onih koji su otišli po novac, to su klasični gastarbajteri, ali moj smisao jeste da čovek živi i da proživi, ne samo da zaradi. Moj motiv je bio da u Norveškoj, kao i u Srbiji, proživim život ali da imam i dovoljno da trošim - priča Dragan za Mondo i kaže da njegov recept za sreću glasi: Zarađuj norveške pare, ali troši ih u Španiji, Grčkoj ili Srbiji. Najslađe je u Srbiji.
Dragan danas živi u Oslu gde je odškolovao decu i vredno radio u zdravstvu kao medicinski tehničar zadužen za kućnu negu jer "Norvežani žive kao kornjače po 200 godina“. U narednih nekoliko godina planira da vozi kamion po Norveškoj i da za koju godinu stekne zasluženu penziju koju može da troši gde god želi, ali svoje kosti, kako kaže, ne planira da ostavi u ovoj zemlji.
- Moj put i moja odluka je da se vratim u svoju zemlju. U Srbiju dolazim nekoliko puta godišnje, ali računam da radim još koju godinu i vratim se za stalno. Nisam planirao da kosti ostavljam gore u onoj hladnoći gde ne mogu ni da istrule - priča Dragan kroz šalu i ističe da je Norveška od maja do septembra nalepša zemlja na svetu, ali da bi ostatak godine rado provodio širom njegove Srbije.
- Najgore je sivilo i klimatski uslovi koji krenu da uzimaju svoj danak posle određenog broja godina. Snega bude po sedam meseci, ali najstrašnije je sivilo. Prošle godine nakon Božića 45 dana nije bilo sunca. Nisam verovao kada mi je čovek koji je izbegao iz Bosne u periodu rata rekao: ’Mi smo tu od ’92 i veruj mi na reč kada kažem da svaka godina nosi po jedan negativan poen po zdravlje. Norvežani imaju pola centimetra deblju kožu nego mi’ - seća se Dragan reči čoveka na koje se samo nasmejao, ali se i sam kasnije uverio da mu norveška klima ne prija i da je „naš genetski kod takav da nismo rođeni za život u toj zemlji“.
Ne živi svako norvešku bajku
Ipak, Dragan je pronašao svoj put, obezbedio svoju porodicu, ali kada su u pitanju troškovi života, Dragan kaže da se poslednjih godina dosta toga promenilo.
- Plata je ostala na nivou od pre deset godina, dok su s druge strane, cene znatno skočile. Srednji stalež mahom ima platu između 3.000 i 4.000 evra i za čoveka koji sa takvim uslovima živi sam, nisam siguran da živi norvešku bajku. Cene su pakleno skočile zbog ukrajinske krize. Hrana je poskupela više od 100 odsto. Kada se vratim iz Srbije i odem u prodavnicu u kojoj inače kupujem uvek se iznenadim. Sve je znatno skuplje, a dobar primer je dizel gorivo koje je 2007. kada sam došao koštalo 9 kruna, sada je dizel 22,23 krune. Beli hleb koji mi Srbi najviše volimo, kod njih tzv. socijalni hleb na današnji dan košta 105 dinara, ali hleb bez aditiva se kreće od 350 do 500 dinara. Junetina ne može da se kupi ispod 25 evra za kilogram, a o voću i povrću ni da ne govorim. Kilogram jabuka nema ispod 400 dinara, upakovani krastavac ispod 280-300 dinara po komadu, a kilogram paradajza je između 270 i 400 dinara u zavisnosti od klase - priča Dragan.
Stan 1.500 evra, struja 600
Kada su u pitanju troškovi kirije, Dragan kaže da mesečni najam stana od 80 kvadrata, ne može da se nađe ispod 1.500 evra, kao i da je mala razlika između centra i rubnih delova Osla, eventualno je 200 evra razlika u ceni.
- Cene stanovanja su svakog sekunda sve višem, a struja je skočila 10 puta. Moja ćerka je plaćala struju 130-140 evra mesečno, a sada joj je došao račun od 600 evra za mesec dana. To su nenormalne cene. Kod nas je tržište struje otvoreno, svako ko ima pravo da pravi struju, ima pravo i da je prodaje. Preko 30 firmi se bave isporukom električne energije, a prisutne su i brojne marketinške prevare kako bi privukli što veći broj korisnika - priča Dragan.
Kako sagovornik objašnjava, u Oslu postoje zgrade koje su pod patronatom određenih firmi iz ranijeg perioda gde su društveni stanovi koji ne mogu biti ni u čijem vlasništvu, odnosno u njima ne možete da kupite stan, već imate samo pravo korišćenja i te zgrade imaju centralno grejanje.
- U Norveškoj se reciklira sve od igle do lokomotive. Ne postoji nijedan proizvod koji se ne reciklira, deo ide u industriju, a deo koji potpada pod proizvode zapaljive za sagorevanje, služi za rad četiri kotlarnica Osla - objašnjava Dragan i dodaje da se druge zgrade greju isključivo na struju koja je jako skupa.
Međutim, prema njegovim rečima, najveći problem u Oslu su automatske naplatne rampe po gradu kojih je bilo i ranije, ali pre dve godine su one obnovljene.
- Shvatili su da je to mašinerija za otimanje novca, pogotovo sada sa električnim automobila koji u Norveškoj čine 54 odsto voznog parka. Da li će to dalje zaživeti ili će shvatiti da je prevara, vreme će pokazati. U domaćinstvu smo u početku imali dva električna automobila, te nismo plaćali veliko osiguranje niti visoke putarine prema gradu, ali sada je jedan prolaz 2,5 evra za dizel, a za električni automobil 1,5 ili 1,7 evra. Najveći problem je što je u Norveškoj situacija takva da u slučaju da se desi neko nevreme ili mećava, ostajete tu gde jeste, zarobljeni u automobilu. Rampe samo padaju i stojite zarobljeni u mestu. To je jako neprijatno, a ukoliko imate električni automobil nema grejanja - priča Dragan.
S druge strane, dodaje, država je za vreme korone jako brinula o ekonomiji i davala ogromne subvencije privrednicima kako bi ostali u poslu, od običnih prodavaca do velikih firmi i privrednika.
- Norvežani verovatno zbog te srećne nafte koju su otkrili ’71. godine imaju ogromnu količinu novca u državnoj kasi. Pre par godina procene su bile takve da u slučaju da sve stane, odnosno niko ne pipne ništa osim kašike, novca ima za narednih 150 godina, a sada je statistika takva da u navedenom slučaju ima novca za narednih 80 godina - navodi Dragan i napominje da, s obzirom da je radio u Srbiji u zdravstvu, može da kaže da su naši stručnjaci tamo izuzetno cenjeni, kao i da svi afirmisani.
Kada je reč o zdravstvenom sistemu, Dragan kaže da je norveški sistem solidan ali spor, uz dobre benefite.
- Norvežani mogu da se pohvale savršenom dijagnostikom, ali u finišu mogu reći da smo mi za njih stručnjaci. Kod izabranog lekara je pregled 20-25 evra, u to je uračunata laboratorija, a sve ostalo subvencionira država doktoru koji radi preglede. Stomatolog je pakleno skup, pa i oni sami beže iz Norveške. Prijateljima kažem da im se više isplati da kupe kartu i odu u Srbiju kod zubara, provode se tri dana, a posle 24 sata kada mogu da jedu odu na roštilj, još im ostanu pare u džepu - završava Nišlija.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Ja
pre 1 godinu
Budalastina. Klasicni licemerni gastarbajter. Pa sto se ne vrati u Srbiju? 50000 ljudi godisnje ode iz Srbije a retko ko se vrati. To je dovoljan dokaz gde je bolje. Muz i zena mesecno zarade 7000 evra a na stan i struju ode 2000 i ostane im cak 5000 evra za zivot. U Srbiji muz i zena zarade 900 evra a na stan i struju ode 400 evra. 5000500. Cene nisu nesto paprene kako je naveo. Kod nas junetina 10 e, hleb slicna cena, paradajz takodje. Jasno kao dan. Da ne pricamo o drzavnom uredjenju i buducnosti za decu. Ovde prete vize, sankcije, ratovi a tamo je opusten zivot. Ne znam koja je svrha ovih laznih tekstova i prica propalih gastosa kojima je tamo tesko a nikako da se vrate. Njima treba oduzeti pravo glasa dok se ne vrate.
Nijedno srpsko jelo ne izaziva toliku podelu javnosti kao pihtije. Dok jedni ovaj specijalitet hvale i veličaju njegov ukus, drugi ga ni za šta ne svetu ne bi probali. Na samu pomisao na želatinast ukus mesa, zajedno sa belim lukom, mnogima se okreće želudac. Dok diskusija o ukusima ne jenjava, nutricionisti kažu da od pihtija nema boljeg i za organizam korisnijeg jela.
U noćnom udaru pogođena je zona luke Izmail u Odeskoj oblasti kod granice sa Rumunijom, nakon čega su stigli evakuacioni helikopteri iz te zemlje, izjavio je za RIA Novosti koordinator Nikolajevskog otpora Sergej Lebedev.
Predsednik Aleksandar Vučić govorio je večeras u emisiji "Ćirilica" na Hepi televiziji o američkim izborima i rekao da su ovo možda najvažniji izbori u istoriji čovečanstva.
Gosti specijalnog programa Informer TV povodom izbora u SAD, bili su Ivan Miletić sa Instituta za javnu diplomatiju i dr Aleksandar Lukić sa Instituta za političke studije.
Ekskluzivno na Informer TV-u, Andrea Veskov je intervjuisala Rika Elmorea, oficirom vazdušne odbrane SAD-a, koji je bio svedok potresnih trenutaka tokom atentata na Donalda Trampa 13. jula.
Član Glavnog odbora Srpske napredne stranke Zoran Babić govorio je u Info jutru o još jednom pokušaju opozicije da iskoriste tragediju koja je Srbiju pogodila. I dok Srbija jeca, opozicija lešinari.
Tokom Specijalnog programa Informer TV povodom izbora u SAD, gosti stručnjak za strategijski menadžment Mihajlo Rabrenović i urednik informative Pink.rs Predrag Jeremić, razgovarali su o predstojećim izborima i o predsedničkim kandidatima.
Suđenje Veljku M. (24) za teško ubistvo Tarika H. (21) nastavljeno je pred Višim sudom u Novom Pazaru. Svedočili su radnici i gosti hotela u Novopazarskoj Banji, gde se ubistvo i dogodilo.
Dve osobe ranjene su večeras u pucnjavi u Podgorici, na Bulevaru Save Kovačevića, a prema saznanjima, obe osobe su primljene u Urgentni centar Kliničkog centra.
Optužnica Višeg javnog tužilaštva protiv O. P. (21) iz Aleksinca zbog postojanja opravdane sumnje da je Aleksi Stojmenoviću (25) iz Aleksinca 16. maja 2021. godine u tuči na proslavi 18. rođendana u restoranu "Oaza" naneo povredu od koje je preminuo, pravosnažno je potvrđena.
Selektor Boris Rojević i njegovi izabranici stigli su u Vrnjačku Banju gde će trenirati do srede i utakmice sa Letonijom u Kraljevu na startu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo.
Predsednički izbori u Sjedinjenim Američkim Državama održavaju se u utorak, 5. novembra, ali to ne znači da će se pobednik znati u izbornoj noći, zbog toga što sve više građana SAD šalje svoje glasove poštom, za čije prebrojavanje je potrebno više vremena nego kada se radi o ličnim glasovima, jer ih treba otvoriti i verifikovati.
Vladimir Zelenski ne može da se sakrije od gneva i odmazde Ukrajinaca, pošto je kolaps prozapadne vlade u Ukrajini neizbežan, ocenio je šef krimskog parlamenta Vladimir Konstantinov.
Nekoliko dana nakon što je Rusija pokrenula ogromnu vežbu pripravnosti svojih nuklearnih snaga, bivši ruski predsednik i sadašnji zamenik predsednika saveta za bezbednost zemlje Dmitrij Medvedev kaže da ishod američkih izbora nije bitan.
Broj prevremenih glasova na američkim predsedničkim izborima izgleda "zastrašujuće" za kandidata demokrata Kamalu Haris, rekao je Džim Mesina, bivši menadžer kampanje američkog predsednika Baraka Obame.
Večeras je na RTS emitovana druga epizoda serije "Sablja" koja govori o ubistvu premijera Zorana Đinđića kao i o događajima pre i posle 12. marta 2003. godine.
Politički triler, serija "Sablja" koji se bavi ubistvom premijera Zorana Đinđića, kao i događajima pre i posle 12. marta 2003. godine, počela je sa emitovanjem na Prvom programu RTS-a.
Seks na kauču može biti savršena prilika za istraživanje novih dimenzija intimnosti i uživanje u bliskosti sa partnerom. Uz dodatak udobnosti i slobode koju pruža ovo mesto, možete se opustiti i prepustiti strastima.
Mnoge žene iz neobjašnjivih razloga imaju strah i neprijatnost posete ginekologu, a nisu ni svesne da time ugrožavaju svoje zdravlje. Otkrivamo vam nekoliko najčešćih izgovara koje ginekolozi mrze kod pacijentkinja.
Keks torta sa bananama gotova je za samo 20 minuta, bez pečenja, a tajni sastojak je vanila koja joj daje poseban, nezaboravan ukus. Idealna za sve prilike, oduševiće vas kremastom teksturom i jednostavnom pripremom!
Ne bacajte koštice avokada! Uz malo truda, one mogu postati moćno prirodno đubrivo koje će ojačati vaše sobne biljke i pomoći im da prežive hladne mesece.
U susret slavama i postu, mnogi traže brze i jeftine poslastice koje će obradovati sve goste. Zato vam donosimo recept za posne bajaderice, nalik na klasične bajadere, koji je sa nama podelila najpoznatija baka Balkana -Jelena Lela Petrović iz Jagodine!
Katarina Grujić Gobeljić oglasila se za Informer nakon niza optužbi koje je na njen račun uputila nekadašnja učesnica takmičenja "Zvezde Granda", Aleksandra Bursać.
Stefan Đurić Rasta trudi se da svoju porodicu ne pokazuje u javnosti. Međutim, reper je danas, 4. novembra, imao divan povod da objavi nikada viđene porodične fotografije.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.