• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer/kurir.rs

20.03.2023

19:24

SPREMA NAM SE BUĐENJE RANIJE! Evo kako možemo da se pripremimo za pomeranje kazaljki UNAPRED

Vesti

SPREMA NAM SE BUĐENJE RANIJE! Evo kako možemo da se pripremimo za pomeranje kazaljki UNAPRED

Podeli vest

Letnje računanje vremena počinje u nedelju 26. marta, tako da ćemo u noći između subote 25. marta i nedelje 26. marta kazaljke pomeriti za jedan sat unapred (sa dva na tri sata). Te noći spavaćemo sat vremena kraće, što može negativno uticati na naše telo, ali doktori imaju savete kako možemo da se pripremimo.

Letnje računanje vremena 2023. počinje u nedelju 26. marta. Tada ćemo u noći između subote i nedelje kazaljke pomeriti za sat unapred, odnosno sa 2 na 3 sata. Te noći ćemo spavati sat vremena manje, ali će dan biti duži. 

Pomeranje sata u Srbiji dešava se dva puta godišnje - poslednjeg vikenda u martu prelazimo na letnje, dok poslednjeg vikenda u oktobru počinje zimsko računanje vremena.

Međutim, evo kako stručnjaci objašnjavaju kako ovo pomeranje utiče na san?

Većini odraslih potrebno je između 7 i 9 sati sna tokom noći, dok deci može biti potrebno do 11 sati ili više.

Foto: pexels.com

Dr Philip Alapat, docent medicine spavanja na objašnjava da je gubitak sna povezan sa negativnim efektima na zdravlje i performanse tokom dana koje utiču na smanjen raspon pažnje, povećan broj saobraćajnih nesreća kao i pojava štetnih zdravstvenih stanja kao što su moždani ili srčani udar.

Jutarnja svetlost je dobra stvar, kažu stručnjaci. Kada svetlost uđe u naše oči, to je signal mozgu da isključi melatonin, hormon koji telo proizvodi da nas uspava.

Bez elektronskih uređaja 

 

Doktorka Kora Kolet Brojner, pedijatar, zalaže se za uspostavljanje strogih pravila u pogledu gledanja televizije, korišćenja telefona, kompjutera ili bilo kog drugog elektronskog uređaja van spavaće sobe.

- Uređaji bi trebalo da budu isključeni i da se pune dalje od kreveta, bilo da su u kuhinji ili nekoj drugoj prostoriji osim spavaće sobe - naglašava doktorka.

Dovoljan je samo jedan poremećaj u rasporedu spavanja da bi se stvorio "domino efekt pospanosti". Prema istraživanju stručnjaka za spavanje, posledice menjanja naše rutine mogu trajati duže nego što očekujemo, a sve zahvaljujući hormonima koje naše telo proizvodi.

- Reč je o melatoninu, hormonu koji proizvodi pinealna žlezda u našem mozgu koja reguliše naš ciklus spavanja i budnosti. Luči se kao odgovor na mrak i pomaže nam da se osećamo umorno i spremno za spavanje, a potiskuje ga svetlo tako da, kada smo više izloženi dnevnom svetlu, naše telo može proizvoditi manje melatonina - objašnjava doktorka Sue Pekok, psiholog specijalizovana za poremećaje spavanja.

Foto: Pixabay

Pomeranje kazaljki na letnje računanje vremena često može da uzrokuje privremeni poremećaj našeg obrasca spavanja dok se naše telo ne navikne na promenu.

- Ovo posebno utiče na one koji su osetljivi na promene kada je njihov ritam spavanja u pitanju. Nekima može da prođe i nekoliko dana dok se nivo melatonina ne prilagodi novom ciklusu svetla i tame - kaže doktorka.

Da biste izbegli probleme povezane s letnjim računanjem vremena, najbolje je da se pripremite unapred. Prvo, doktorka Sue Pekok predlaže postepeno prilagođavanje rasporeda spavanja odlaskom u krevet i buđenjem od 10 do 15 minuta ranije svaki dan.

Pomeranje sata povećava rizike opasne po zdravlje?

 

Studije su otkrile povezanost između prelaska na letnje računanje vremena i kratkoročnog rizika od srčanog udara, moždanog udara, saobraćajnih nesreća, poseta hitne pomoći i ozbiljnih poremećaja raspoloženja.

Nedostatak sna uzrokovan pomeranjem sata može uticati na razmišljanje, donošenje odluka i produktivnost. Manje negativnih efekata na zdravlje povezano je sa "povratkom" na zimsko računanje vremena.

Ne savetuje se ni uvođenje drastičnih promena, jer održavanje doslednje rutine spavanja reguliše unutrašnji sat i poboljšava kvalitet sna. Preporučuje se i da budete napolju što više u toku dana, kako biste smanjili osećaj umora.

- Kako jutra postaju svetlija, ako ste skloni poremećajima spavanja, možda bi bilo vredno uložiti u zavese ili čepove za uši. Čak i maska za spavanje može pomoći u stvaranju pravog okruženja za neprekidan odmor. Vežbajte dobru higijenu sna izbegavajući kofein i alkohol pre spavanja i bavite se praksama opuštanja da biste smirili svoje telo i um pre spavanja - objašnjava doktorka.

Foto: Shutterstock

Kako da pripremimo telo na promenu?

 

Dr Philip Alapat nudi savete o tome kako da pripremimo svoje telo na činjenicu da ćemo izgubiti sat ili više sna:

- Pomerajte alarm postepeno po 30 minuta. Ovo treba početi primenjivati najmanje dva dana pre početka letnjeg računanja vremena, sve dok se ne probudite sat vremena ranije nego obično.

- Ako niste u mogućnosti da ustajete pola sata ranije, pokušajte da odete na spavanje barem sat ranije u subotu ili odspavajte malo u nedelju kako biste sprečili pospanost sledećeg dana.

- Održavajte spavaću sobu hladnom, mračnom i tihom kako biste optimizovali kvalitet sna.

- Hladna soba će olakšati da zaspite.

-Ograničite vreme ispred ekrana pre spavanja i izbegavajte da gledate TV i provodite period pred spavanje ispred ekrana telefona.

Iako letnje računanje vremena remeti normalnu rutinu spavanja ljudi, dr Alapat dodaje da je dobra ideja da pokušamo da održite redovno vreme odlaska na spavanje, kao i buđenje kada se prilagodimo promeni vremena.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set