VAŽNO, OVI KORACI MORAJU BITI PREDUZETI NAKON PUCNJAVE U ŠKOLI! Dajemo detaljno upustvo Instituta za mentalno zdravlje
Podeli vest
Klinika za decu i omladinu Instituta za mentalno zdravlje objavila je uputstva za ponašanje prema deci a nakon pucnjave u OŠ "Vladislav Ribnikar" u Beogradu, u kojem je 8 dece stradalo i jedan radnik, a šest đaka ranjeno i nastavnica istorije. Saveti su namenjeni svima u zajednici u celini - od učenika, preko roditelja, nastavnika.
- U ovom teškom i traumatičnom trenutku za porodice nastradale dece, njihove školske prijatelje, nastavnike, ali i celu Srbiju, potrebno je da svi shvatimo svoju odgovornost u prebrođivanju i pomoći onima koji su najpogođeniji. Od roditelja, do stručnjaka, nastavnika i medija, svi moramo da budemo podrška jedni drugima i da shvatimo da smo zajedno u ovome i da samo tako možemo iole da umanjimo efekte ove strašne tragedije.
Pripadnici Minstarstva unutrašnjih poslova Srbije šokirani su i potreseni događajem koji je Srbiju zavio u crno. U osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" u Beogradu dogodio se nezapamćen zločin kada je učenik sedmog razreda pucao na svoje vršnjake i tom prilikom usmrtio devet osoba, dok je sedmoro ranjenih u bolnici.
04.05.2023
15:03
Institut za mentalno zdravlje otvara telefonske linije za sve kojima je potrebna psihološka podrška u ovom trenutku, a vrata institucije su otvorena i za razgovor uživo - napominju iz Instituta za mentalno zdravlje.
BRIGA O DECI
Prvo i osnovno je zbrinuti dete koje je bilo izloženo traumi, bez pritisaka i objašnjenja ukoliko ono to ne zahteva u datom momentu. Zbrinuti tegobe akutne reakcije na stres (uznemirenost, plač, napetost, poteškoće sa spavanjem i slično).
Što se tiče komunikacije s decom u narednim danima, preporuke su:
- Pokušajte da zadržite rutine što je moguće normalnije. Deca dobijaju sigurnost od predvidljivosti rutine, uključujući pohađanje škole.
- Ograničite izlaganje televiziji i vestima.
- Budite iskreni sa decom i podelite sa njima onoliko informacija koliko su u razvoju u stanju da podnesu. Razgovarajte na nivou deteta. Kada razgovarate sa decom, prilagodite razgovor njihovom uzrastu i nivou razumevanja. Mlađa deca možda neće razumeti kompleksnost školskih pucnjava i trebaće jednostavnije objašnjenje.
- Slušajte strahove i brige dece.
- Potvrdite osećanja: Važno je da deci potvrdite da su njihova osećanja važna i da je u redu da se osećaju kako se osećaju. Dajte im do znanja da su njihovi strahovi i brige opravdani i da će odrasli učiniti sve što je u njihovoj moći da zaštite njihovu bezbednost.
- Budite dostupni. Deci treba da bude dostupan odrasli koji ih može slušati, pružiti podršku i odgovarati na pitanja koja imaju. Odrasli bi trebalo da budu dostupni deci pre, tokom i posle školske pucnjave.
- Uverite decu da je svet dobro mesto za život, ali da postoje ljudi koji rade loše stvari.
- Fokusirajte se na pozitivne akcije. Nakon školske pucnjave, fokusirajte se na pozitivne akcije koje se preduzimaju kako bi se smanjio rizik od sličnih događaja u budućnosti. Deci treba reći da se odrasli trude da zaštite decu i da rade na pronalaženju rešenja za ovaj problem.
Šta roditelji mogu dugoročno očekivati kod dece?
Problemi sa mentalnim zdravljem većine dece obično se rešavaju oko godinu dana nakon nasilja iz vatrenog oružja. Dete u tom periodu može da:
- Oseća strah ili zabrinutost za druge
- Boji se drugog pucanja
- Izbegava prijatelje ili društvene situacije
- Jede ili spava drugačije
- Bude manje sposobno da se fokusira
- Ima glavobolje ili bolove u stomaku
- Razgovara o događaju ili puno ili nikako
- Ima jake emocionalne ili fizičke reakcije na medije ili zvukove
Šta možete učiniti u tom periodu da im pomognete?
- Ponudite se za razgovor.
- Obavestite ih da ste tu da razgovarate i da odgovorite na pitanja o bilo čemu u vezi sa incidentom, uključujući njihovu sopstvenu bezbednost. U redu je ne znati sve odgovore. Neka vaše dete zna da nije samo u svojim osećanjima, i kako god se oseća da je u redu.
- Ako su bili umešani, uverite dete da ništa nije njihova krivica. Ako dete ne želi da priča, recite mu da ste tu ako ili kada bude spremno za razgovor. Promovišite brigu o sebi. Ohrabrite svoje dete da normalno jede i pije, odmara se i vežba. Ako dete ne želi da razgovara sa drugima ili da prisustvuje događajima, obavestite ga da je to u redu. Držite strukturu na mestu. Neka vreme spavanja, raspored obroka i druga porodična pravila budu dosledni.
- Možda ćete želeti da pažljivije posmatrate šta vaša starija deca rade i sa kim se druže, bar na kratko.
- Razgovarajte o ponašanju. Ohrabrite svoje dete da izrazi svoja osećanja na bezbedan način.
- Pomozite im da shvate da su ponašanja poput samopovređivanja i upotrebe supstanci opasni načini za suočavanje sa traumatskim događajem.
- Ukoliko je potrebno uvedite nove načine suočavanja sa osećanjima, poput vođenja dnevnika ili isprobavanja novog hobija.
- Ograničite izlaganje medijima. Zaštitite svoje dete od previše medijskog izveštavanja. Proverite odakle dobijaju informacije da biste pokušali i bili sigurni da je to tačan izvor.
BRIGA O ODRASLIMA
Pobrinite se za svoje mentalno zdravlje.
- Važno je da roditelji, staratelji i učitelji takođe brinu o svom mentalnom zdravlju nakon školske pucnjave.
- Svi koji su pogođeni školskom pucnjavom moraju biti svesni da je normalno da se osećaju anksiozno, depresivno i traumatizovano.
- Važno je potražiti pomoć i podršku kako bi se prevazišla ta trauma i izgradilo zdravije emocionalno stanje.
- Pomoć može biti od strane prijatelja i porodice, ali ako osećate da to nije dovoljno ne ustručavajte se da potražite i stručnu pomoć. Razgovarajte sa drugima. Povezivanje sa ljudima koji se osećaju isto, ili su bili pogođeni poput vas, može vam pružiti utehu.
- Preskočite važne odluke. Odložite donošenje velikih odluka dok obrađujete stvari i vodite računa o sebi.
- Vodite računa o svojoj ulozi. Ako imate zanimanje koje je posebno vezano za masovnu pucnjavu (kao što je policajac ili nastavnik), možda ćete biti stalno izloženi detaljima događaja dugo nakon što se završi. Ovo može da produži traumatizaciju.
- Ograničite ono što vidite. Ako gledate mnogo priloga - posebno sa grafičkim slikama - to može povećati nivo stresa. Ovo može dovesti do više problema sa mentalnim zdravljem.
- Ograničite ono što vidite i ne gledajte video zapise ako mislite da bi vas mogli uznemiriti. Ako imate decu, odlučite da li ćete i kako razgovarati o događaju. Ograničite njihovu izloženost.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Pripadnici Minstarstva unutrašnjih poslova Srbije šokirani su i potreseni događajem koji je Srbiju zavio u crno. U osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" u Beogradu dogodio se nezapamćen zločin kada je učenik sedmog razreda pucao na svoje vršnjake i tom prilikom usmrtio devet osoba, dok je sedmoro ranjenih u bolnici.
Napredujući severno od Ugljedara "moćna ruska 20. motostreljačka divizija koja broji oko 10.000 vojnika" napada položaje ukrajinske 79. vazdušno-jurišne brigade sa "oko 2.000 ljudi", računajući na brojčanu prednost kako bi "smrvila" ukrajinske trupe, piše "Forbs".
Pod predsetničtvom Volodimira Zelenskog ne treba očekivati mirno rešenje sukoba u Ukrajini, ali ako Donald Tramp dođe na vlast u SAD, započeće potraga za zamenom za lidera kijevskog režima kako bi se otpočeli pregovori. Takvo mišljenje izneo je bivši analitičar CIA Lari Džonson u intervjuu za YouTube kanal Judging Freedom.
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić na vanrednoj konferenciji za novinare obratio se juče javnosti iz Vlade Srbije i saopštio da podnosi ostavku nakon stavične tragedije u Novom Sadu.
Premijer Miloš Vučević prokomentarisao je današnje najavljene nemirne proteste u Novom Sadu rekavši da nisu dozvolili da se nastradali izvuku iz ruševina, da porodice preuzmu tela poginulih, ni da se sahrane, upokoje, poginuli već su krenuli da pravi proteste, da organizuju, pozivaju na nerede.
Gosti specijalnog programa Informer TV povodom izbora u SAD, bili su Ivan Miletić sa Instituta za javnu diplomatiju i dr Aleksandar Lukić sa Instituta za političke studije.
Ekskluzivno na Informer TV-u, Andrea Veskov je intervjuisala Rika Elmorea, oficirom vazdušne odbrane SAD-a, koji je bio svedok potresnih trenutaka tokom atentata na Donalda Trampa 13. jula.
Član Glavnog odbora Srpske napredne stranke Zoran Babić govorio je u Info jutru o još jednom pokušaju opozicije da iskoriste tragediju koja je Srbiju pogodila. I dok Srbija jeca, opozicija lešinari.
Tokom Specijalnog programa Informer TV povodom izbora u SAD, gosti stručnjak za strategijski menadžment Mihajlo Rabrenović i urednik informative Pink.rs Predrag Jeremić, razgovarali su o predstojećim izborima i o predsedničkim kandidatima.
Pripadnici Uprave kriminalističke policije uhapsili su jutros četvoricu muškaraca u Beogradu, a prema nezvaničnim saznanjima oni su planirali likvidaciju Luke Bojovića.
Zbog sumnje da su planirali da počine ubistvo, a po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, uhapšeni su N.B. (20), G.V. (24), V.R. (20) i N.Đ. (24).
Aleksinčanin Dušan Stevanović (30) pravnosnažno je osuđen na sedam godina zatvora jer je izazvao saobraćajnu nesreću u kojoj je teške telesne povrede zadobio njegov sugrađanin Aleksa Rakić (28) od kojih je preminuo u bolnici.
Denver Nagetsi savladali su Toronto Reptorse 121:119 na krilima fantastičnog Nikole Jokića (28 poena, 14 skokova, 13 asistencija), ali je popularnom Džokeru zasmetala greška koju je načinio pred kraj meča.
Novi skandal u srpskom fudbalu! Na meču Srpske lige Istok između Dunava iz Prahova i Timoka iz Zaječara došlo je do velikog incidenta, golman je davio sudiju.
Mladim igračima je san da igraju sa Nikolom Jokićem, ali moraju da donose odluke, a ne da se samo oslanjaju na njega, poručio je trener Denvera Majkl Meloun.
Predsednički izbori u Americi počeli su glasanjem u Diksvil Noču, malenom mestu u saveznoj državi Nju Hempšir. Rezultati su već poznati. I demokratski kandidat Kamala Haris i kandidat republikanaca Donald Tramp osvojili su isti broj glasova - po tri.
Najnoviji podaci anketa iz svih sedam kolebljivih država u SAD i dalje nagoveštavaju da će borba između dva predsednička kandidata biti tesna i nezvesna, ali i da Donald Tramp prelazi u vođstvo u skoro svim ključnim delovima Amerike.
Amerikanci danas izlaze na 60. predsedničke izbore u svojoj istoriji, a ceo svet s nestrpljenjem prati njihov neizvestan ishod koji će uticati na niz globalnih sukoba i kriza.
Danas se održavaju istorijski izbori u Sjedinjenim Američkim Državama. Glasači biraju između dva predsednička kandidata, Kamale Haris i Donalda Trampa. Sve najnovije informacije i prve rezultate pratite uživo u našem blogu na Informer.rs!
Seks na kauču može biti savršena prilika za istraživanje novih dimenzija intimnosti i uživanje u bliskosti sa partnerom. Uz dodatak udobnosti i slobode koju pruža ovo mesto, možete se opustiti i prepustiti strastima.
Policijska akcija "Sablja" ponovo je u centru pažnje s obzirom na to da je na Radio-televiziji Srbije 2. novembra počela sa emitovanjem istoimena serija. U glavnim ulogama našli su se Dragan Mićanović, Milica Gojković, Ljubomir Bandović i mnogi drugi.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.