• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer/Telegraf.rs

28.05.2023

20:58

REZULTATI POPISA IZNENADILI MNOGE! Evo koliko stogodišnjaka živi u Srbiji - Najviše ih je u ovoj opštini, a većina su ŽENE

Vesti

REZULTATI POPISA IZNENADILI MNOGE! Evo koliko stogodišnjaka živi u Srbiji - Najviše ih je u ovoj opštini, a većina su ŽENE

Podeli vest

Broj stogodišnjaka je manju u odnosu na prethodno raspoložive podatke.

Poslednji popis stanovništva Srbije 2022. pokazao je da u Srbiji ima ukupno 194 stanovnika starosti 100 i više godina, a kako objašnjavaju u Republičkom zavodu za statistiku to je podatak od 30. septembra 2022. godine.

Ova brojka značajno je manja u odnosu na 2021. godinu, kada smo, kako nam je prošle godine rečeno u ovom Zavodu, u našoj zemlji bilo čak 2.938 osoba sa 100 i više godina.

Prema najnovijim podacima s popisa, ima više žena sa 100 i više godina nego muškaraca a najviše ih je u Beogradu.

- Među stogodišnacima je više žena nego muškaraca, i to 136 žena i 58 muškaraca, a najviše stogodišnjaka živi u Beogradu - rečeno je u Republičkom zavodu za statistiku.

Inače, od ukupno 6.647.003 stanovnika koliko ih je prema prošlogodišnjem popisu stanovništva živelo u Srbiji, muškaraca je bilo 3.231.978, a žena 3.415.025, dok je prosečna starost stanovništva iznosila 43,8 godina, navodi se u najnovijoj publikaciji Republičkog zavoda za statistiku (RZS) Starost i pol, u kojoj su objavljeni rezultati popisa koji se odnose na starost i pol građana.

Žene su u proseku starije od muškaraca za oko tri godine, pošto je njihova prosečna starost bila 45,2 godine, a muškaraca 42,4 godine.

Foto: Shutterstock

Gledano po regionima, najstariji su građani Južne i Istočne Srbije gde je prosečna starost lane iznosila 44,86 godina, a najmlađi su Beograđani sa prosekom od 42,73 godine. U odnosu na popis stanovništva iz 2011. godine, prosečna starost povećana je za oko godinu i po.

Kada je reč o udelu pojedinih starosnih grupa u ukupnom broju građana, u periodu između dva popisa nije došlo do značajne promene u udelu mlađih od 15 godina kojih je 2011. bilo 14,3 odsto a lane 14,4 procenta.

Međutim, osetno je smanjen udeo ljudi u dobu između 15 i 64 godine, i to sa 68,3 odsto iz 2011. godine na prošlogodišnjih 63,5 procenata, dakle za oko pet procenata. Ovaj podatak, može se reći, naročito zabrinjava.

Za razliku od ove grupacije, udeo starijih od 65 i više godina je porastao i to sa 17,4 odsto 2011. na 22,1 procenat koliko ih je bilo na lanjskom popisu. Najnepovoljnija demografska situacija je u regionu Južne i Istočne Srbije, gde je skoro svaki četvrti čovek, preciznije njih 23,7 odsto, stariji od 64 godine.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set