EVO KAKO DA PROVERITE DA LI JE KATALIZATOR NA VAŠEM AUTOMOBILU ISPRAVAN: Mnogi se pitaju šta se dešava sa vozilima koja ga nikad nisu imala?
Podeli vest
Odredba pravilnika o tehničkim uslovima, koja se odnosi na izduvne gasove, trebalo bi da stupi na snagu 5. jula i vozila koja imaju neispravan katalizator ili ga uopšte nemaju neće moći da budu registrovana.
Kako se navodi, kod velikog broja vozila katalizator je uklonjen. Katalizator služi tome da "čisti" izduvne gasove i imaju ga vozila koja idu na benzin i ona koja idu na dizel. Imaju ga i dizelaši bez DPF filtera. Kod onih sa DPF filterom, naročito kod iole novijih, uglavnom je smešten u isto kućište sa DPF-om. Zato kad se kod dizelaša ukloni DPF filter, obično odlazi i katalizator. Katalizator kod benzinca i dizelaša nije isti, pošto ima drugačiju funkciju i radi u drugačijim uslovima.
Nova pravila za tehničke preglede vozila stupaju na snagu 5. jula ove godine, a glavni problem vozačima predstavlja provera "ovalnosti" kočionih diskova, jer ako su "istrošeni" više od 20 odsto, nećete proći tehnički pregled.
25.04.2023
07:20
Kako prepoznati problem
Problem sa katalizatorom može da se prepozna na nekoliko načina. Ukoliko je saće fizički oštećeno može da se desi da se čuje zveckanje ili neki slični zvuci. Takođe može da se desi da se upali "check engine" lampica jer uz katalizator idu i senzori. Ukoliko je katalizator neispravan može da dođe do povremenog gubitka snage, trzanja ili nepravilnog rada motora. Povećana potrošnja goriva isto može da ukaže da je katalizator neispravan. Inače, katalizator može da bude neispravan i ukoliko ne postoji nijedan od navedenih "simptoma".
Ne preporučuje se samostalno čišćenje katalizatora, naročito ne priručnim sredstvima, kao što su kiseline, "puška" sa vodom pod visokim pritiskom i slično. Postoji velika šansa da ga oštetite ili potpuno uništite. Postoji više načina, odnosno sistema za čišćenje katalizatora, pri čemu se kod nekih modela uopšte ne skida, pa se praktično u kompletu obećava i čišćenje mnogih drugih komponenti motora i izduvnog sistema.
Proteklih decenija skidanje katalizatora je postala sasvim uobičajena procedura. Kod starijih automobila se izvodi rutinski, dok je kod novijih nešto komplikovanija. Jednostavno - vozači žele da ga izbace iz automobila da više u budućnosti ne bi imali problema s njim, naročito zbog toga što niko na tehničkom pregledu nije proveravao da li je skinut ili ne.
"Unosan biznis"
Otkup katalizatora je odavno veoma unosan biznis. U njemu se nalaze skupi materijali - platina, rodijum, paladijum... Stoga nije ni čudo što se vlasnici vrlo brzo i lako odlučuju da ih skinu, pošto mogu da ih prodaju. Cena skinutog katalizatora zavisi od raznih faktora, a ide od npr. 30-40 evra, pa sve do preko 150 evra.
Međutim, ako mislite da ćete da se "obogatite" prodajom svog katalizatora, vrlo verovatno ćete se razočarati. Nađete oglas: "Otkup svih vrsta katalizatora. Plaćamo od 100 do 200 evra." Ali kada pozovete i kada pošaljete podatke i sliku svog katalizatora, saznate da ćete dobiti 20 ili 30 evra.
Nov originalni katalizator, naročito ako ga kupujete i ugrađujete u ovlašćenom servisu, može da bude surovo skup. Istina - taj nov originalni će najverovatnije da potraje mnogo duže od polovnog ili univerzalnog. Postoje prilično kvalitetni zamenski katalizatori, mnogo jeftiniji od originalnih, ali opet i solidno skuplji od univerzalnih ili polovnih. Međutim, postoji nejasna granica u definiciji između zamenskih i univerzalnih, pa imajte i to u vidu. Zamenski bi trebalo da bude "identičan" originalnom, ali jeftiniji zbog primene manje kvalitetnih materijala i drugih faktora. Ipak, često se univerzalni nazivaju zamenskim.
Katalizator čak i u savršenim uslovima vremenom gubi svoje karakteristike i u nekom trenutku će morati da se zameni. Aktivni sloj koji u stvari "pročišćava" izduvne gasove vremenom gubi na efikasnosti, ali je teško proceniti kojim tempom dolazi do toga i kada je vreme da ode na reciklažu. Često se kaže da je vek katalizatora 180.000 do 200.000 km.
Automobil sa katalizatorom ne bi smeo da se pali na guranje - pošto u takvoj situaciji do katalizatora stiže gorivo koje u nekom trenutku može da se zapali. Isto važi i za "verglanje", odnosno dugotrajno neuspešno pokušavanje da se motor upali.
Kako proveriti da li je katalizator skinut?
U nekim slučajevima je lako da se utvrdi da li je katalizator skinut. Kod nekih automobila katalizator je pristupačan, pa može da se proveri da li je fizički prisutno kućište katalizatora i da se neki metalnim predmetom kucne po njemu da se proveri da li je izvađeno saće katalizatora, a kućište ostavljeno prazno.
Naravno, i kada se izvadi saće iz katalizatora da bi se prazno kućište vratilo, i tu može da se izvede neka vrsta zvučne izolacije kako se kuckanjem ne bi moglo odmah "provaliti" da je saće katalizatora izvađeno. Kod nekih automobila katalizator je teško i naći, a kamoli proveriti, pa je korisno odvesti auto kod nekog iskusnijeg majstora na dijagnostiku i neku drugu vrstu provere. Neko može po zvuku da prepozna da je katalizator skinut. Zvuk je nekako reskiji, da ne kažemo malo oštriji, ali ni to nije 100 odsto pouzdana metoda, niti može svako da uoči razliku u zvuku.
Ivan Nastasijević iz servisa "Turbo Centar Nastasijević" kazao je da su se prvi automobili sa katalizatorom u Evropi pojavili 1986. godine, a od uvođenja Euro 1 standarda 1993. katalizator je postao obavezan.
- Ovo vam govori koliko su katalizatori prisutni kod automobila na našim ulicama, odnosno koliko bi trebalo da su prisutni, pošto su mnogi uklonjeni - rekao je Nastasijević.
On je napomenuo da katalizator ne mora da se ugradi u automobil koji ga nije imao ranije.
- Ukoliko je motor ispravan, automobil će proći ispitivanje izduvnih gasova na tehničkom pregledu iako nema katalizator - objasnio je Nastasijević.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Nova pravila za tehničke preglede vozila stupaju na snagu 5. jula ove godine, a glavni problem vozačima predstavlja provera "ovalnosti" kočionih diskova, jer ako su "istrošeni" više od 20 odsto, nećete proći tehnički pregled.
Ilon Mask, najbogatiji čovek sveta i jedan od ključnih ljudi Trampove Bele kuće, intenzivno se bavi politikom u Nemačkoj, što se delu tamošnje javnosti ne sviđa.
Završen je još jedan u nizu studentskih protesta predvođenih vođama opozicije na kome se sakupilo prema zvaničnoj proceni MUP-a negde oko 29.000 ljudi.
Hrvatski portal Indeks objavio je vest o političkom protestu održanim u Beogradu u nedelju, a njihov izveštaj poklapa se sa zvaničnim izveštajem MUP-a Srbije
Večeras na Informer televiziji počinje nova emisija "Astro Zapisi". Ko-voditeljka i poznata astrološkinja Biljana Maklenov biće stalni član emisije i na vezi sa gledaocima.
Smrt brata i sestre, blizanaca Milana i Nede Pavlović iz Niša, uznemirila je čitavu javnost tog aprila, 2017. godine, kada su poginuli u eksploziji plinske boce.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, zaplenili oko 15 kilograma kokaina i uhapsili tri osobe zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
Srpski trener Slaviša Jokanović već duže vreme pominje se kao jedan od kandidata za klupu Partizana, ali planove bi sada mogao da im pokvari gruzijski vicešampion.
Fudbaler Romano Florijani Musolini (21), praunuk fašističkog diktatora Benita Musolinija, postigao je pobedonosni gol za Juve Stabiju protiv Ćezene (1:0) u 18. kolu Serije B, ali je meč ostao u senci skandala koji su izazvali domaći navijači.
Srpski košarkaš Uroš Trifunović odigrao je najbolju meč u karijeri. On je u pobedi Tofaša nad Turk Telekomom (93:82) postigao 27 poena na šta je dodao i šest skokova.
Administracija odlazećeg američkog predsednika Džozefa Bajdena zabrinuta je da bi Iran mogao da napravi nuklearno oružje, izjavio je danas savetnik Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan.
Turski ministar spoljnih poslova Hakan Fidan izjavio je danas u Damasku da u budućnosti u Siriji neće biti mesta za kurdske militante, pozivajući da se raspusti sirijska kurdska militantna grupa YPG.
Izraelski premijer Benjamin Netanijahu biće uhapšen po nalogu Međunarodnog krivičnog suda (MKS) ukoliko dođe u Poljsku 27. januara na obeležavanje 80. godišnjice oslobođenja koncentracionog logora Aušvic u Drugom svetskom ratu, saopštila je poljska Vlada.
Inženjer u američkoj kompaniji za istraživanje veštačke inteligencije OpenAI, Sučir Baladži, koji je ukazao na kršenje američkog zakona o autorskim pravima u toj firmi, preminuo je u 26. godini, saopštila je njegova porodica.
Ćerka čuvene holivudske lepotice Natali Vud dala je nedavno intervju za jedan magazin povodom 43. godišnjice od smrti svoje majke koja je nestala 29. novembra 1981. godine.
Glumica Blejk Lajvli tužila je svog filmskog partnera Džastina Baldonija za seksualno uznemiravanje uz navode da su on i njegov tim smislili "plan" da unište njen ugled.
Nova godina je pred vratima, ali prehlada ili grip mogu lako pokvariti prazničnu čaroliju. Otkrijte koje namirnice vam mogu pomoći da ojačate imunitet i ostanete zdravi u danima slavlja.
Muškarci imaju svoje omiljene poze u krevetu, ali koje su to? Iako su ukusi individualni, postoji nekoliko klasičnih poza koje im pružaju maksimalno zadovoljstvo. Saznajte koje su najpopularnije i zašto ih toliko vole!
Skijanje ne mora da bude skupo! Ako želite da savladate ovu zimsku veštinu, ali ne želite da potrošite bogatstvo, postoji nekoliko mesta koja nude kvalitetne časove za pristupačne cene.
Poslednji koncert u okviru turneje "Od istoka do zapada" za Aleksandru Prijović veoma je emotivan. Pevačica se slušajući punu Arenu kako uglas peva, ponovo rasplakala, a onda su je verni fanovi iznenadili poklonom.
Aleksandra Prijović večeras održava koncet kojim će završiti turneju "Od istoka do zapada", a među brojnim kolegama u publici je bila i Aleksandra Mladenović.
Muzička zvezda Aleksandra Prijović večeras održava poslednji koncert u punoj Beogradskoj Areni, odakle je i krenula sa turnejom "Od istoka do zapada", a nakon što je izašla na binu pevačica je pozdravila publiku sa suzama u očima.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.