SA SAMO 12 GODINA SKLOPILI BRAK! Mračne tajne maloletničkih udaja i ženidbi u Srbiji
Podeli vest
Slučaj nasilja na Kalemegdanu u kojem je muškarac dvanaestogodišnjeg dečaka oborio na zemlju i šutnuo ga - nije usamljen. Ono što posebno zabrinjava, jeste da mnoga deca takvo maltretiranje doživljavaju i u svojim domovima. Najavljene izmene Porodičnog zakona trebalo bi da obezbede jaču i efikasniju zaštitu dece od nasilja.
Sanja Kljajić je gostujući u Dnevniku RTS-a izjavila da je zaštita dečaku neophodna i da nadležni centar za socijalni rad mora na tome da poradi.
Srpkinje se uglavnom svrstavaju među najlepše žene sveta, a njihov karakter i temperament posebno je privlačan. Stranci često kažu da im se u Srbiji najviše sviđaju žene, te da u njima ima nešto posebno. Ipak, jedan Marokanac od Srpkinja malo "zazire", objasnio je u svom snimku zašto!
09.06.2023
20:34
- Kao prvo, da utvrdi o čemu se radi - kaže Kljajićeva i dodaje:
- Bojim se da se u ovom slučaju ne radi o lakom radu, niti o dostojanstvenom radu, nego se radi o zloupotrebi dečjeg rada. Naravno da treba videti na koji način uopšte je dečak angažovan da obavlja ove poslove, a onda utvrditi i kolika je odgovornost roditelja za rizik u koji je dečak doveden jer na ulici radi nešto za što nije zaštićen dovoljno formalno-pravno.
Niko, dodaje, ne kaže da deca ne treba da rade.
- Dakako da deca treba da rade, ali treba da rade lake poslove. Poslove koje podstiču njihov razvoj, koje im dozvoljavaju i ostavljaju dovoljno vremena za ispunjavanje školskih obaveza, pa čak i popunjavanje slobodnog vremena, koje doprinosi njihovom razvoju. Ali, nikako se ne smeju dovoditi u rizik da njihov rad bude zloupotrebljen - napominje Kljajićeva.
Na pitanje kako tu povući granicu, jer ima dece koja žive na selu, čiji roditelji imaju imanje i oni vrlo često pomažu roditeljima u tom poslu.
- Dakle, radeći poslove, dete ne sme da bude izloženo teretima, podizanju teških predmeta, ne smeju da budu izložena hemijskim i fizičkim supstancama koje mogu da ugroze njihovo zdravlje, ne sme da bude ugroženo njihovo školovanje i slobodno vreme. I ono što bih istakla kao veliki iskorak Republike Srbije jeste donošenje Uredbe o utvrđivanju opasnih poslova za decu. Jer postoji ta uredba iz 2017. godine, čak postoji i nacrt njene izmene koji još nije usvojen, ali u pripremi je. I tu su popisani otprilike i uslovi i vrste poslova koje deca na određenom uzrastu ne mogu da obavljaju - ističe Kljajićeva.
Ono što nedostaje, ukazuje, jeste uredba o lakim poslovima.
- Ali moram da kažem da smo prilično zavedeni predrasudama o dečjem radu. I u stanju smo da izlaganje dece nekim opasnim poslovima tumačimo kao dobrobit za dete i porodicu, što nije. U svakom slučaju moramo više i u medijima da govorimo šta je to nepoželjan rad i zloupotreba dečjeg rada - navodi Kljajićeva.
Svako izlaganje deteta svemu onom što predstavlja na neki način kršenje ljudskog dostojanstva, integriteta deteta, fizičkog blagostanja jeste fizičko nasilje, ali i ako dete prisustvuje nasilju među roditeljima, takođe predstavlja nasilje i nad detetom.
- Zakon pokušava upravo da obuhvati sve vrste nasilja i da pobroji vrste fizičkog nasilja i kao što rekoh, to je preporuka Komiteta za prava deteta u UN, koji kontroliše ispunjavanje obaveza svake države koja je potpisnica Konvencije o pravima deteta. Ono što je zabrinjavajuće u Srbiji jeste da smo mi nekako mnogo oguglali na nasilje - navodi Kljajićeva.
Podseća da je i ustavna obaveza svakog građanina u ovoj zemlji da prijavi nasilje.
- Toliko retko se dešava. U stanju smo da zatvaramo oči pred nečim što nam se dešava tu, oko nas. Ukoliko čujemo da je nasilje prisutno u porodici koja živi pored nas, imate retko kada prijave. Dakle, mi moramo kao društvo da poradimo nešto na tome da opet vratimo one stare vrednosti da sve što se dešava oko nas je deo nas - ističe Kljajićeva.
Izmene zakona definišu i nove oblike nasilja.
- Novi oblik nasilja jeste zloupotreba dece u cilju sklapanja dečjih brakova. Konačno smo uspostavili neku terminološku jasnoću kada definišemo ove stvari. Dečji brak ne mora biti formalno sklopljen brak pred matičarem i pred određenim organima. To su zajednice u koje ulaze maloletna deca. Dakle, pričamo o dečijem braku ukoliko je jedan od partnera maloletan. Jer upravo i tu imamo jednu novinu. Konačno, Porodični zakon definiše šta je to dete. Dete je svaka osoba do 18 godina. Pa onda idemo dalje. Brak može da sklopi samo punoletna osoba, dakle, iznad 18 godina, što do sad nije bio slučaj, nego je u Srbiji bilo moguće da dete iznad 16 godina sklopi formalnu bračnu zajednicu uz odobrenje suda i mišljenje organa starateljstva - napominje Kljajićeva.
To se, dodaje, sada zove rani brak i preporuka Komiteta za prava deteta, jeste da se onemogući i ta vrsta bračne zajednice i ostaje treća forma - vanbračna zajednica dece koja su mlađa od 18 godina.
Dodaje da postoje slučajevi gde se takva vrsta zajednice sklapala između dece starosti 12 godina.
- Republički Zavod za socijalnu zaštitu inače prati ovu pojavu, ali samo u socijalnoj zaštiti. Naši podaci kažu da je reč o otprilike 260 i nekom slučaju na godišnjem nivou - kazala je Kljajićeva.
Ona naglašava da se ovaj podatak odnosi samo na slučajeve kada sa decom i porodicom radi Centar za socijalni rad. Dečjih brakova inače ima mnogo više.
- Ona tamna brojka je daleko veća, o čemu govore nova istraživanja koja sprovode nevladine organizacije - dodaje.
To, ukazuje, i jeste problem jer deci ne možete adekvatno da pomognete.
- Ako imate u pitanju tako mlado dete jasno vam je da ono prekida proces obrazovanja, da tu često dolazi do maloletničkih trudnoća koje sa sobom nose dodatne rizike i probleme i da je to jedan zatvoren krug - zaključila je Kljajićeva.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Srpkinje se uglavnom svrstavaju među najlepše žene sveta, a njihov karakter i temperament posebno je privlačan. Stranci često kažu da im se u Srbiji najviše sviđaju žene, te da u njima ima nešto posebno. Ipak, jedan Marokanac od Srpkinja malo "zazire", objasnio je u svom snimku zašto!
Ruski napad interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM) na ukrajinski grad Dnjepar tokom noći izazvao je ozbiljne posledice, a sada su se pojavili i prvi snimci sa lica mesta.
Na snimku s drona, objavljenom na internetu, navodno su zabeleženi udari britanskim krstarećim raketama "storm šedou" na komandni kompleks unutar Rusije.
Advokat i ideolog opozicije u Srbiji Sead Spahović javno je na antisrpskim Šolakovim medijima branio dokazanog nasilnika Gorana Ješića, a narod nazvao nasilnim.
Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić obratila se lideru Stranke slobode i pravde nakon što ju je nazvao "kombinacijom neograničenog zla i ograničenih intelektualnih sposobnosti".
Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke Milenko Jovanov upitao je lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa da objasni kako se na pošten i zakonit način tokom vršenja vlasti prihoduje ogromna suma novca.
Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su profesor dr Boris Bratina sa Fakulteta u Kosovskoj Mitrovici i predsednik GO Zemun Gavrilo Kovačević. Oni su komentarisali današnja hapšenja vezana za tragediju u Novom Sadu.
Skandalozna odluka novosadskog tužilaštva da se uhapse bivši ministar Goran Vesić i v.d. direktorka "Infrastruktura Železnice" Jelena Tanasković posledica su jezivog pritiska opozicije i tajknuskih medija!
Vladimir i Miljana Kecmanović, roditelji dečaka-ubice Koste K. (14), koji je 3. maja 2023. ubio devet đaka i portira u OŠ "Vladislav Ribnikar", juče su u Višem sudu u Beogradu tvrdili za sebe da su bili idealni roditelji!
Nakon osam vezanih poraza od gradskog rivala, košarkaši Partizana slavili su 89:77 (19:21, 26:18, 18:16, 26:22 ) u 11. kolu Evrolige i popravili bilans u najjačem evropskom takmičenju na 3-8. Sa druge strane, Crvena zvezda je sada na negativnih 5-6.
Po završetku utakmice između Crvene zvezde i Partizana u "Beogradskoj areni" Tajrik Džons je znao kako da proslavi veliku pobedu crno-belih. Amerikanac se zatrčao kroz hodnik hale i tako "iskopirao" Nikolu Jokića kome je to običaj pred mečeve Denvera.
Posle pobede Partizana u prvom ovosezonskom večitom derbiju, Željko Obradović je čestitao Crvenoj zvezdi na potezu da u dvoranu pusti navijače crno-belih, iako to ranije nije bila praksa.
Brazilska federalna policija saopštila je danas da je podnela krivičnu prijavu protiv bivšeg brazilskog predsednika Žaira Bolsonara zbog njegove uloge u navodnom pokušaju državnog udara nakon što je izgubio predsedničke izbore 2022. godine.
Hrvatsko Ministarstvo unutrašnjih poslova priprema brošuru koja će da sadrži uputstva i praktične savete za domaćinstva kako da prežive tri dana, odnosno prva 72 sata u slučaju rata ili krize.
Visoki severnokorejski general ranjen je u nedavnom ukrajinskom napadu raketom "storm šedou" na Kursku oblast u Rusiji, objavio je Vol strit džurnal (WSJ), pozivajući se na neimenovanog zapadnog zvaničnika.
Rat u Ukrajini nikad nije trebao da se desi i Rusi su nebrojeno puta pokušali da ga reše pod uslovima koji su bili veoma korisni i za Ukrajinu i za SAD, istakao je Robert F. Kenedi Mlađi, kojeg je izabrani američki predsednik SAD Donald Tramp nominovao za ministra zdravlja.
Već smo navikli da pop zvezda Lejdi Gaga dobija filmske uloge, ali sve nas je posebno šokirala kada se pre 9 godina pojavila u seriji "Američka horor priča" i to u scenama koje su prepune seksa, golotinje i krvi.
Glumica i manekenka Bo Derek nedavno je proslavila svoj 68. rođendan, a svojevremeno je važila za seks simbol. Sedamdesetih godina našla se u centru pažnje zbog kontroverzne veze sa rediteljem, koji je bio stariji od nje 30 godina.
Bez obzira na to da li preferirate stimulaciju prstima, oralni seks, seksualne igračke ili kreativnu igru iznad pojasa, ključ do zadovoljstva leži u istraživanju sopstvenog tela i povezivanju sa partnerom. Evo kako da uživate u intimnosti na potpuno nov način!
Čuveni američki biznismen Stiv Džobs stalno je poštovao jednostavno pravilo - ako bi ga mučio neki problem na poslu duže od 10 minuta, odlazio bi u šetnju.
Kupus je glavna namirnica tokom zimskih dana, ali neprijatan miris tokom kuvanja često može da pokvari ugođaj. Uz jednostavan trik sa mlekom, ne samo da ćete se rešiti ovog problema, već ćete i poboljšati ukus omiljenih jela!
Tokom svadbenog plesa ispred mladenaca se pojavila trbušna plesačica, gde većina komentara koji su se naši ispod snimka, smatra da je ovaj "iznenađujući" trenutak bio neprimeren i da nije uzela u obzir osećanja mlade.
Pevačica Lepa Brena i njen suprug, Boba Živojinović, danas proslavljaju krsnu slavu, Aranđelovdan, ameđu poslednjima došla je snajka Aleksandra Prijović.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.