• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: N. Marić

07.08.2023

06:40

Padali krovovi i fasade sa kuća, tukao grad kao teniska loptica! Širom Srbije haos tokom vikenda

Informer

Vesti

Padali krovovi i fasade sa kuća, tukao grad kao teniska loptica! Širom Srbije haos tokom vikenda

Podeli vest

Vetar je čupao drveće, strujne kablove, nosio kontejnere, a bujice su potopile i ulice i automobile. Vatrogasci izvlačili ljude iz zarobljenih automobila.

Jako nevreme tokom vikenda protutnjalo je kroz Srbiju! Oluja praćena gradom iza sebe je ostavila pustoš, grad veličine teniske loptice oštetio je fasade na zgradama i kućama, a brojni zasadi su uništeni! U pojedinim mestima palo je i do 50 litara kiše po metru kvadratnom, što je količina koja se prosečno iz oblaka izruči za mesec dana. Juče je najgore bilo u Kruševcu, gde se zbog olujnog vetra pomešanog sa kišom nije video prst pred okom, a u pojedinim delovima grada bilo je i otežano snabdevanje strujom.

U subotu je širom Srbije Vatrogasno-spasilačka jedinica Sektora za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova intervenisala u 75 akcija. Pomagali su građanima, među kojima su bili i oni koji su ostali zaglavljeni u automobilima u bujicama.

U mnogim delovima Beograda padao je grad, vetar je čupao drveće, strujne kablove, nosio kontejnere, a bujice su potopile i ulice i automobile.

Foto: Tanjug/Velimir Ilić

Nevreme u Beogradu

U Terazijskom tunelu i na Autokomandi bio je potop, dok je na jednog vozača tokom vožnje automobila palo drvo. Zbog jakih udara vetra pao je i deo krova s jedne stambene zgrade na Paunovom bregu.

Bez vode i struje

Tokom nevremena u Beogradu reni bunari su ostali bez struje, pa je tako bilo ugroženo vodosnabdevanje novobeogradske strane Save, Zemuna i Bežanijske kose. Mnogi delovi grada bili su i bez struje.

Pomoćnik načelnika Uprave za vatrogasno-spasilačke jedinice Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije Miloš Milenković navodi da su tokom subote vatrogasci-spasioci bili angažovani na 39 lokacija u Beogradu, gde je učestvovao čak 91 pripadnik tog sektora.

Milenković kaže da su vatrogasci-spasioci uklanjali stabla sa kolovoza, crpli vodu i uklanjali limene i druge krovne konstrukcije.

- Između ostalog, uklonjeni su delovi krova sa zgrade Poštanske štedionice i Skupštine Srbije. Što se tiče šire teritorije naše zemlje, intervenisalo se u Severnobačkom, Južnobačkom, Severnobanatskom, Srednjebanatskom, Borskom, Šumadijskom, Zaječarskom i Jablaničkom okrugu. Na tri mesta intervenisano je zbog požara izazvanog gromom, u Ečki i Titelu - kaže Milenković.

I meštani gornjomilanovačkih sela Koštunići, Leušići i Pranjani pretrpeli su veliku štetu na svojim poljoprivrednim kulturama. Kako neki od njih objašnjavaju, ne pamte oluju koja im je uništila useve i snažan grad veličine teniske loptice.

Ristić: Od sredine avgusta
moguće "superćelijske oluje"

Meteorolog Ivan Ristić za Informer navodi da nas i danas i sutra očekuju pljuskovi, dok je prognoza za pojavu grada upitna.

- Velike su šanse za pljuskove i grmljavinu u centralnim i južnim predelima naše zemlje u poslepodnevnim časovima danas i sutra. Za pojavu grada šanse su između 30 i 40 odsto. Jutarnje temperature će se kretati između 12 i 17 podeljka, a dnevne do maksimalno 25 stepeni. Od srede nam sledi postepeno povećanje temperature, da bismo sredinom avgusta imali ponovo period u kome će temperature prelaziti 35 podeljak jer nam stiže afrički ciklon - navodi naš sagovornik.

Ristić objašnjava da upravo u periodu velikih vrućina, koji bi trebalo da usledi za desetak dana, može doći do upliva hladnijeg vazduha u Panonskoj niziji, što može izazvati elementarne nepogode.

- Tako se najčešće formiraju "superćelijske oluje". Ne možemo sa sigurnošću prognozirati da li će se one i desiti, ali šansa i te kako postoji - navodi ovaj meteorolog.

Foto: Foto: Miloš Rafailović

 

- Kao da je tajfun prošao kroz naše domaćinstvo. Iza oluje ostala je samo pustoš. Sastavilo se nebo sa zemljom, grad veličine lešnika dotukao je njive i useve koje smo celog leta pripremali - kazala je jedna meštanka.

Nestao čovek

I u Donjem Milanovcu je bilo dramatično. Pre olujnog nevremena nestao je čovek star 40 godina iz sela Mosna. On je, prema prema nezvaničnim informacijama, krenuo na kupanje na Dunav. Nakon što se nije vratio u dogledno vreme, porodica je krenula da ga traži i pored obale pronašla garderobu i patike.

Inače, Republički hidrometeorološki zavod izdao je upozorenje zbog mogućih poplava. Kako navodi RHMZ, poplave su moguće jer rastu vodostaji 11 reka. Na Brzavi i na Neri danas će vodostaji biti u porastu sa mogućnošću dostizanja granica redovne odbrane od poplava. Takođe, danas su moguća i izlivanja manjih bujičnih vodotokova na slivovima Mlave, Peka, Crnog Timoka, Jasenice, Kubršnice, Lepenice, Resave, Belice i Crnice.

Katastrofa u Sloveniji, četvoro mrtvih

Strahovito nevreme poslednjih dana pogodilo je region, a strašne scene zabeležene su u Sloveniji, u kojoj su potopljena brojna mesta. Stotine vatrogasaca i pripadnika drugih hitnih službi su na terenu. U razornim poplavama u četvrtak i petak poginule su četiri osobe i uništeni su putevi, mostovi i kuće. Tamošnji mediji navode da je dve trećine teritorije pogođeno elementarnom nepogodom.

Čitalac Informera iz Celja Milan Angelović kaže da 73 godine živi u Sloveniji i da se seća poplava koje su pogodile ovu državu 1991, ali da mu se čini da je sada mnogo gora situacija.

- Nekima je, nažalost, voda odnela sve. Ne pamtim ovakav užas. Jedan vatrogasac je spasavao decu dok mu je voda plavila kuća. Došla je vojska helikopterom da pomaže stanovništvu. Kiša pada od četvrtka. Kad vidite ovaj užas, srce vas zaboli. Najviše nam treba vode za piće, ćebadi i šatora - kazao je Angelović.

Foto: Tanjug/AP

Potopljena Slovenija

Premijer Slovenije Robert Golob izjavio je da se Slovenija suočila sa najgorom prirodnom katastrofom u svojoj novijoj istoriji i da je šteta koja je naneta nezamisliva i "verovatno veća od pola milijarde evra".

Dramatično je i u Hrvatskoj. Zbog obilnih kiša u Zagrebu, Sava se izlila iz korita. Oluja je divljala i na moru, naročito u Velikom Lošinju i Malom Lošinju.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set