• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: B.S.

12.08.2023

09:34

Banke dižu cene od septembra? Provizije lete u nebo, a samo ove dve usluge koštaju i do 1.000 dinara

Shuterstock

Vesti

Banke dižu cene od septembra? Provizije lete u nebo, a samo ove dve usluge koštaju i do 1.000 dinara

Podeli vest

Za nešto više od dve nedelje prestaje da važi dogovor izmedu Narodne banke Srbije (NBS) i poslovnih banaka o "zamrzavanju" svih naknada i provizija.

To praktično znači da će od tog datuma banke moći da povećaju cene svojih usluga, a upućeni kažu da će one upravo to i da urade.

Podsetimo, poslovne banke u Srbiji su od 1. septembra prošle godine smanjile naknade, odnosno vratile ih na nivo od 1. januara 2021. godine, kako im je preporučila Narodna banka i dala period za moratorijum do 1. septembra.
Ovaj datum se bliži, a vrlo je moguće da će banke čim ovaj rok istekne podići naknade. To znači da će građani od 1. septembra plaćati skuplje vođenje platnog računa, korišćenje kreditne kartice, prenos novca putem trajnog naloga, uzimanje keša na bankomatu druge banke, korišćenje čekova i slično.

Prošle godine imale rekordnu zaradu

Banke u Srbiji su prošle godine zaradile blizu 88 milijardi dinara, što je za 38,4 milijarde više nego u prethodnoj godini i rast zarade od 78 odsto, govore najnoviji podaci Agencije za privredne registre. Ovo je jedan od najvecih dobitaka banaka ikad. I dok je i zarada sama po sebi astronomska, još frapantnije deluje cinjenica da je prošla godina bila ona u kojoj je Narodna banka Srbije, komercijalnim bankama ogranicila provizije.

Dejan Gavrilović iz udruženja za zaštitu bankarskih klijenata "Efektiva" kaže za Informer da nema najava od strane NBS da će ona taj moratorijum da produži, pa je zbog toga siguran da će banke da povećaju te provizije.
- Banke su pohlepne i koriste svaku priliku za poskupljenje usluga. Ovu priliku koristim da apelujem na NBS da produži taj moratorijum jer banke već odlično zarađuju na provizijama. Na primer, u pojedinim bankama iamte da je 600 dinara mesečno održavanje računa i recimo podizanje gotovine se računa 300 dinara, samo na te dve stvari koje se urade po jednom mesečno, to je skoro 1.000 dinara - navodi naš sagovornik.

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set