Buduće mame izložene neočekivanom trošku zbog torbe za porodilište! Ovo je sve što je potrebno, a evo koliko košta!
Podeli vest
Budući roditelji pakuju čuvene torbe za porodilište već tri nedelje pre termina, a mnogi od njih budu iznenađeni cenama svih potrepština.
Kako se bliži termin porođaja, tako se i budući mama i tata intenzivnije pripremaju za dan koji će im promeniti život. Tada sa uzbuđenjem i nestrpljenjem rastu i brige. Svaka trudnica, odnosno buduća mama, i dalje ima mnogo pitanja i nedoumica vezanih za sam tok i ishod porođaja, odlazak u porodilište, a kasnije za negu i brigu oko novorođenčeta.
Beograđani će od sutra, 1. februara plaćati skuplje grejanje i vodu, pa će sa martovskim računom Infostana osetiti poskupljenje tih komunalnih usluga
31.01.2023
22:30
Jedno od vrlo čestih pitanja svake buduće mame koja se približava 36.nedelji trudnoće je kako treba da izgleda spisak za porodilište.
Prvo pitanje koje se nameće je kada torba za porodilište treba da bude spakovana, tj.spremna. Možete to uraditi i ranije, tokom 8. meseca trudnoće, ali svakako da treba da bude spremna kada uđete u 36.nedelju trudnoće, odnosno u 9. mesec. Od tog trenutka, pa do 40.nedelje, porođaj možete i očekivati. Zato je potrebno da budete spreme za odlazak u porodilište.
Dokumentacija za porodilište
Drugo važno pitanje je medicinska dokumentacija. Obavezno ponesite zdravstvenu knjižicu, uput za porodilište i ličnu kartu. Spakujte u fasciklu sve izveštaje od ginekologa koji je pratio Vašu trudnoću. Takođe, morate imati pripremljen nalaz Vaše krvne grupe i Rh faktor, koji glasi na Vaše ime i prezime, jer u suprotnom, ako nalaz glasi na devojačko prezime onda neće važiti.
Takođe morate imati nalaz testa na Hepatitis B, ne stariji od 3 nedelje. Osim toga, trebaće Vam i nalaz vaginalnog sekreta, koji ćete uraditi kod svog ginekologa.
Kompletan spisak medicinske dokumentacije
- Overena zdravstvena knjižica
- Lična karta
- Uput za porodilište
- Nalaz krvne grupe i Rh faktora - mora biti na aktuelno prezime, pa ako ste ga na venčanju menjali, morate uzeti novi nalaz
- Rezultat testa na Hepatitis B
- Rezultat analize vaginalnog sekreta
- Nalaz koprokulture (ne stariji od 15 dana)
- Dokumentacija vezana za celu trudnoću - nalazi sa ultrazvuka, laboratorijske analize i izveštaji sa ginekoloških pregleda
- Ukoliko je planiran carski rez, ponesite analize krvi i urina (ne starije od 3 nedelje), kao i šećer u krvi, vreme koagulacije i krvarenja
- Ako ste se ranije opredelili za porođaj uz epiduralnu i/ili spinalnu anesteziju, ponesite i nalaze za vreme koagulacije, biohemiju i vreme krvarenja
U slučaju da imate unapred dogovoren porođaj carskim rezom, potrebno će biti da spakujete nalaz krvne slike, sa faktorom koagulacije. Potrebno je takođe da uradite nalaz urina i ponesete i taj izveštaj sa sobom.
Stvari za porodilju - Mala torba
Lične stvari za porodilju treba spakovati u posebnu malu torbu, jer to je sve ono što Vam je potrebno za prijem u porođajnu salu. Obavezno ponesite dve do tri spavaćice, zatim papuče za bolnicu, toalet papir. Ponesite i malo pakovanje vlažnih maramica, za svaki slučaj.
Kada su ulošci u pitanju, standard za porodilište su mrežasti ulošci. Nemojte spakovati uloške sa krilcima, jer oni nisu adekvatni posle porođaja. Spakujte dva do tri pakovanja mrežastih uložaka, kao i nekoliko komada mrežastih gaćica koje se kupuju u apoteci. Osim ovih stvari, ponesite sa sobom i jedan manji peškir.
Lične stvari za mamu
Za boravak u porodilištu nakon porođaja takođe su Vam potrebni odeća i pribor za higijenu koje morate uvrstiti u Vaš spisak za porodilište. Već smo spomenuli da obavezno ponesete 2-3 pakovanja mrežastih uložaka i više komada mrežastih gaćica. Spakujte svoj pribor za ličnu higijenu koji treba da sadrži sapun, gel za tuširanje, šampon, kremu, pastu i čestkicu za zube, češalj, mali fen za kosu, kao i plastičnu čašu. Mala pakovanja sredstava za higijenu, namenjena za putovanje, biće odličan izbor i za porodilište.
Spavaćice koje spakujete neka budu na kopčanje, zbog potrebe za dojenjem. Za dojenje možete poneti i spcijalni grudnjak za dojilje, zatim lanolin protiv nastanka ragada na bradavicama.
Ponesite bade mantil, ili neki duks za kopčanje, kao i komotnu i udobnu garderobu za izlazak iz porodilišta.
Ono što će još biti korisno da imate uz sebe su manje kese za odlaganje smeća, zatim gumice za kosu, štipaljke za kosu, sredstvo za dezinfekciju, pakovanje hirurških maski, zatim knjiga ili neki časopis za slobodno vreme u porodilištu, telefon i punjač.
Novca treba da imate uz sebe, za poneku sitnicu koja može da se kupi u bolničkom kompleksu. Za tu namenu bolje je pripremiti gotovinu.
Cenovnik stvari koje su potrebne za torbu za porodilište (RSD)
Proizvod
Najniža cena
Najviša cena
Spavaćica (za dojilje)
1.000
4.000
Papuče
400
1.700
Manji i veći peškir
600
4.000
Mrežaste gaćice (pakovanje od pet komada)
300
550
Mrežasti ulošci (10 komada) *Potrebna tri paketa
200
400
Bade-mantil
1.700
5.000
Pribor za ličnu higijenu
900
1.800
Balzam za bradavice
1.300
1.700
Jednokratne pelene
800
3.000
Supozitorije (čepići za pražnjenje)
600
700
Bodići za bebu *Potrebna četiri komada
300
1.700
Lek protiv bolova
300
800
Laksativni gel
550
950
Grickalice i voda nakon porođaja
400
1.500
Toalet papir/Vlažne maramice
170
1.000
Antiseptik sprej
520
1.300
Nepromočive podloge
350
550
Kreme za pelensku regiju
450
850
Odelo za izlazak iz bolnice
1.800
6.000
Gel za masiranje međice
3.500
4.000
Po Informer računici, koja obuhvata i malu i veliku torbu za porodilje, kao i neophodne stvari za bebu opremanje za postporođajni period u bolnici košta najmanje 17.000 dinara, a najviše 41.000 dinara.
Šta je potrebno za bebu?
Osim svih ličnih i higijenskih stvari za mamu, u porodilište treba da ponesete i stvari za bebu. Jer, beba je ipak u fokusu pažnje. Odeću za bebu ne treba da nosite, bebe oblače benkice i garderobu iz porodilišta.
Na dan kada budete izlazili iz porodilišta, biće Vam potreban set odeće za bebu, sa kapicom i nosiljkom, u kojoj ćete je izneti iz porodilišta. Takođe ponesite tanje ili deblje ćebence za pokrivanje bebe, u zavisnosti od godišnjeg doba.
Za bebu obavezno morate poneti pakovanje pelena, i to najmanju veličinu. Preporuka je da izabarete pelene napravljene od fine celuloze, bez dodate štetne hemije, boja, losiona, alergena, jer takve pelene neće irirtirati bebinu kožu.
Osim pelena, ponesite i kremu za negu pelenske regije, najbolje je da bude prirodna, od organskih sastojaka, bez parfema i drugih alergena.
Srpski turisti koji su ove godine letovali na hrvatskom primorju na Krku Baška tvrde da se na plaži naplaćuje i tuširanje i to ni manje ni više nego 50 centi.
Podaci Republičkog zavoda za statistiku o kretanju cena proizvoda i usluuga lične potrošnje, pokazuju da su pojedini prehrambeni proizvodi u julu pojeftinili.
Tokom kontrole divljih taksista na beogradskom aerodromu četiri vozača dobila su prekršajne i krivične prijave, dok dvojica su ostala bez vozila. Formiranjem radne grupe u okviru MInistarstva građevinarstva i infrastrukture, država želi da zavede red među taksistima na aerodromu i u celom gradu.
Evropska centralna banka (ECB) podigla je referentnu kamatnu stopu za još 25 baznih poena, na 4,25 odsto, što je rekordno visok nivo, upozoravajući da potrošačke cene i dalje rastu prebrzo, a da ima otvorene mogućnosti za dalja povećanja.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Studenti koji nisu uspeli da pronađu stan pre početka akademske godine još uvek pretražuju oglase, zovu vlasnike i nadaju se da će naći pristojnu nekretninu i prihvatljiv iznos najma. Stanodavci su ovaj period godine kada je veća potražnja za stanovima iskoristili da podignu i iznose. Mnogi su uspeli da izdaju po većoj ceni, ali na oglasima ima dosta ponuda za izdavanje stanova koje i dalje šokiraju podstanare.
Sezona slava zvanično je otvorena 12. oktobra, kada su srpski vernici proslavljali Miholjdan. Narednih dana očekuje nas još slava, zbog čega je izvršena provera koliko ove godine košta slavska trpeza. U poređenju sa prethodnom godinom, ove će domaćini morati da "malo dublje gurnu ruku u džep", jer su cene mesa, kupusa otišle u nebesa.
Za grejanje prosečno izolovanog stambenog prostora od 60 kvadrata na 20 stepeni u toku 16 sati dnevno u celom stanu, 180 dana u grejnoj sezoni, potrebna je energija od oko 9.000 kWh (150 kWh/m2 je prosečna procenjena potrošnja za grejanje u Srbiji).
Ruski napad interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM) na ukrajinski grad Dnjepar tokom noći izazvao je ozbiljne posledice, a sada su se pojavili i prvi snimci sa lica mesta.
Na snimku s drona, objavljenom na internetu, navodno su zabeleženi udari britanskim krstarećim raketama "storm šedou" na komandni kompleks unutar Rusije.
Advokat i ideolog opozicije u Srbiji Sead Spahović javno je na antisrpskim Šolakovim medijima branio dokazanog nasilnika Gorana Ješića, a narod nazvao nasilnim.
Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić obratila se lideru Stranke slobode i pravde nakon što ju je nazvao "kombinacijom neograničenog zla i ograničenih intelektualnih sposobnosti".
Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke Milenko Jovanov upitao je lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa da objasni kako se na pošten i zakonit način tokom vršenja vlasti prihoduje ogromna suma novca.
Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su profesor dr Boris Bratina sa Fakulteta u Kosovskoj Mitrovici i predsednik GO Zemun Gavrilo Kovačević. Oni su komentarisali današnja hapšenja vezana za tragediju u Novom Sadu.
Skandalozna odluka novosadskog tužilaštva da se uhapse bivši ministar Goran Vesić i v.d. direktorka "Infrastruktura Železnice" Jelena Tanasković posledica su jezivog pritiska opozicije i tajknuskih medija!
Vladimir i Miljana Kecmanović, roditelji dečaka-ubice Koste K. (14), koji je 3. maja 2023. ubio devet đaka i portira u OŠ "Vladislav Ribnikar", juče su u Višem sudu u Beogradu tvrdili za sebe da su bili idealni roditelji!
Nakon osam vezanih poraza od gradskog rivala, košarkaši Partizana slavili su 89:77 (19:21, 26:18, 18:16, 26:22 ) u 11. kolu Evrolige i popravili bilans u najjačem evropskom takmičenju na 3-8. Sa druge strane, Crvena zvezda je sada na negativnih 5-6.
Po završetku utakmice između Crvene zvezde i Partizana u "Beogradskoj areni" Tajrik Džons je znao kako da proslavi veliku pobedu crno-belih. Amerikanac se zatrčao kroz hodnik hale i tako "iskopirao" Nikolu Jokića kome je to običaj pred mečeve Denvera.
Posle pobede Partizana u prvom ovosezonskom večitom derbiju, Željko Obradović je čestitao Crvenoj zvezdi na potezu da u dvoranu pusti navijače crno-belih, iako to ranije nije bila praksa.
Brazilska federalna policija saopštila je danas da je podnela krivičnu prijavu protiv bivšeg brazilskog predsednika Žaira Bolsonara zbog njegove uloge u navodnom pokušaju državnog udara nakon što je izgubio predsedničke izbore 2022. godine.
Hrvatsko Ministarstvo unutrašnjih poslova priprema brošuru koja će da sadrži uputstva i praktične savete za domaćinstva kako da prežive tri dana, odnosno prva 72 sata u slučaju rata ili krize.
Visoki severnokorejski general ranjen je u nedavnom ukrajinskom napadu raketom "storm šedou" na Kursku oblast u Rusiji, objavio je Vol strit džurnal (WSJ), pozivajući se na neimenovanog zapadnog zvaničnika.
Rat u Ukrajini nikad nije trebao da se desi i Rusi su nebrojeno puta pokušali da ga reše pod uslovima koji su bili veoma korisni i za Ukrajinu i za SAD, istakao je Robert F. Kenedi Mlađi, kojeg je izabrani američki predsednik SAD Donald Tramp nominovao za ministra zdravlja.
Već smo navikli da pop zvezda Lejdi Gaga dobija filmske uloge, ali sve nas je posebno šokirala kada se pre 9 godina pojavila u seriji "Američka horor priča" i to u scenama koje su prepune seksa, golotinje i krvi.
Glumica i manekenka Bo Derek nedavno je proslavila svoj 68. rođendan, a svojevremeno je važila za seks simbol. Sedamdesetih godina našla se u centru pažnje zbog kontroverzne veze sa rediteljem, koji je bio stariji od nje 30 godina.
Bez obzira na to da li preferirate stimulaciju prstima, oralni seks, seksualne igračke ili kreativnu igru iznad pojasa, ključ do zadovoljstva leži u istraživanju sopstvenog tela i povezivanju sa partnerom. Evo kako da uživate u intimnosti na potpuno nov način!
Čuveni američki biznismen Stiv Džobs stalno je poštovao jednostavno pravilo - ako bi ga mučio neki problem na poslu duže od 10 minuta, odlazio bi u šetnju.
Kupus je glavna namirnica tokom zimskih dana, ali neprijatan miris tokom kuvanja često može da pokvari ugođaj. Uz jednostavan trik sa mlekom, ne samo da ćete se rešiti ovog problema, već ćete i poboljšati ukus omiljenih jela!
Tokom svadbenog plesa ispred mladenaca se pojavila trbušna plesačica, gde većina komentara koji su se naši ispod snimka, smatra da je ovaj "iznenađujući" trenutak bio neprimeren i da nije uzela u obzir osećanja mlade.
Pevačica Lepa Brena i njen suprug, Boba Živojinović, danas proslavljaju krsnu slavu, Aranđelovdan, ameđu poslednjima došla je snajka Aleksandra Prijović.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.