Rotavirus najteže podnose deca: Nemoguće ga je izbeći, a sve počinje sa ovim simptomom
Podeli vest
Epidemiolog dr Nebojša Bohucki, iz subotičkog Zavoda za javno zdravlje, kaže da u prirodi imamo veliki broj različitih rotavirusa, tačnije devet, ali za čoveka je bitan samo rotavirus A.
Sa dolaskom jeseni treba na vreme razmišljati o imunizaciji protiv gripa, kako u jeku sezone ne bismo imali pune čekaonice u domovima zdravlja, ali i pacijente u bolnicama upozoravaju lekari.
Virus gripa i pneumokok mogu da dovedu do teških kliničkih slika, što bi moglo da se spreči vakcinacijom
01.07.2022
07:00
- Iako imamo jednu vrstu odgovornu za čoveka, postoji više ferotipova zbog čega obolevamo više puta tokom života. Prva infekcija je uvek najteža, a druge su lakše. Konkretno, kada se dete rodi zaštićeno je zbog pasivnog prenetog imuniteta koje je dobilo od majke, plus ako majka doji onda je još bolje. Počev od trećeg meseca, naročito od šestog dolazi prva infekcija. Nastaje akutna dijareja. Tri stvari su bitne, dijareja, povraćanje i povišena temperatura koja je često preko 39 stepeni. Zbog ovakve kliničke slike dete gubi tečnost, elektrolite, i ako ovakvo stanje potraje zahteva hospitalizaciju – kaže dr Nebojša Bohucki za "Blic".
Virus je jako čest i zauzima vodeće mesto. Kada je reč o akutnim dijarejama kod dece, odojčadi i male dece, to traje do pet godine kada dete dolazi u kontakt sa novim serotipovima, dobija reinfekcije, ali su one blaže. Nakon pete godine se više ne beleži ovo stanje iako dete može asimptomatski da oboli.
- Interesantno je što i odrasle osobe, stare, nakon 65 godina života, mogu ponovo da oboljevaju od rota virusnih infekcija. O ovome se nije govorilo u prošlosti, niti smo mi učili o tome, ali primećeno je u domovima za stare i u bolnicama. To je logično, jer su stari davno imali tu infekciju i imaju kompromitovan oslabljen imuni sistem, tako da to izgleda nije priča samo o deci – objašnjava epidemiolog.
U svetu od dijareje umre milion i po dece
Dr Bohucki kaže da u svetu godišnje, kada je reč o dijareji
, umire čak milion i po dece. Razlog je ili vanredno stanje, rat, ili su bolnice udaljene, i nažalost, veliki broj dece premine, a sam rotavirus je kriv za nekoliko stotina hiljada smrtnih slučajeva. Reč je o planetarno raširenom patogenu koji je nemoguće izbeći!
- Nemoguće ga je izbeći jer je izuzetno otporan. U spoljašnjoj sredini može da preživi mesecima, jako je nezgodan protivnik. Potom, ovog uzročnika izbacuje svako ko je oboleo, pre svega deca, i nekoliko nedelja nakon što se oporave. Znači, dete dobije u kolektivu virus, ima dijareju, ne ide u vrtić ili jaslice, zatim se vrati, ali još nekoliko nedelja može da izlučuje direktnim kontaktom – kaže dr Nebojša Bohucki.
On ističe da dete na vrhuncu bolesti u jednom gramu stolice može da ima od nekoliko stotina miliona do čak 10 milijardi virusa, a za bolest je dovoljno od 10 do 100 virusnih čestica.
Prevencija pranje ruku i higijena
Virusi se masovno izbacuju stolicom, ali problem je direktni kontakt i sve što osoba, dete, dodirne rukama, kvake, slavine, igračke a deca sve dodiruju i stavljaju prste u usta.
- Iako je prevencija pranje ruku i poboljšanje higijenskih uslova, to nije donelo opadanju broja obolelih. Treba se javiti lekaru, to je poenta! Lekar procenjuje da li je za hospitalizaciju. Inkubacija je jako kratka, do 48 sati. Nakon isteka inkubacije dete već postaje zarazno, zbog toga se lako širi u svim kolektivima – kaže dr Bohucki.
Ako dete ne ide u kolektiv, roditelji ili bilo ko od odraslih osoba sa kojima živi neće oboleti, oni će biti asimptomatski oboleli jer imaju imunitet, međutim, oni mogu da zaraze svoju decu u kući.
Uvek u hladnijem periodu godine raste broj obolelih. Počinje jesen i za očekivati je da u novembru i decembru bude maksimum i onda će početi da opada, ali se cele godine beleže oboleli.
- Postoji vakcina. U zemljama gde se primenjuje je došlo do smanjenja broja pre svega hospitalizovanih, jer vakcina ne može apsolutno da zaštiti, ali čuva od najtežeg, a to je bolničko lečenje. Vakcina je oralna, živa vakcina je u pitanju. Ukapa se u usta i dete proguta nekoliko kapi, jako je zgodna za aplikaciju. Postoji od 2006. godine, čak dve vrste. Primenjuje se u zapadnim zemljama, kod nas nije obavezna, ali ako neko želi može da dođe do nje. Primenjuje se u tri doze, u drugom, četvrtom i šestom mesecu se ukapa detetu u usta i ono je onda zaštićeno u najvećoj meri, a ako oboli imaće blažu kliničku sliku – zaključuje naš stručnjak dr Nebojša Bohucki.
Tokom ove godine registrovano 15 epidemija enteritisa uzrokovanih rotavirusom, u kojima je obolela 171 osoba. Sve epidemije su registrovane u predškolskim ustanovama.
Kod dece mlađe od tri meseca, koja su i dalje zaštićena majčinim imunitetom, infekcija prolazi bez simptoma. Sa druge strane, kod simptomatske infekcije bolest počinje naglo, povišenom temperaturom, malaksalošću, povraćanjem, obilnim vodenim stolicama i grčevima u stomaku. U odnosu na druge crevne infekcije dečjeg doba, povraćanje i dijareje znatno su učestalije, pa postoji mogućnost razvoja teške dehidratacije i razvoja stanja šoka.
Koliko traje inkubacija
Period inkubacije je od 24 do 72 sata. Period tokom koga zaraženi može širiti infekciju traje neposredno pre početka bolesti, tokom akutne faze bolesti i do sedam dana nakon bolesti, dok traje izlučivanje virusa. Simptomi rotavirusa uglavnom traju od četiri do šest dana, a osmog dana od infekcije rotavirus obično ne može da se izoluje iz fecesa.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Dolaskom jeseni prehlade i virusi su svakodnevna pojava kod dece, pogotovo kod mališana koji borave u kolektivu. Virusne infekcije koji napadaju sinuse, pluća i želudac se jako brzo šire i zbog toga bi roditelji trebali da obrate pažnju na nekoliko stvari kako bi uspešno zaštitili svoju decu od ovih pošasti, tvrdi pedijatar i pulmolog dr Saša Milićević.
Smrtonosniji od skoro bilo kog drugog virusa, podmukliji od ebole. Marburg virus se proširio u Ruandi, a strahuje se da bi zaraza mogla da stigne i u Evropu. Međutim, malo ko zna da su lekari u Srbiji još pre 50 godina uspeli da se izbore sa njim.
Čekaonice zdravstvenih ustanova pune su pacijenata koji se žale na prehladu, curenje iz nosa, kašalj i povišenu temperaturu. Pored ovih tegoba, dosta je osoba sa stomačnim virusima koji imaju simptome poput dijareje i povraćanja.
Sa dolaskom jeseni treba na vreme razmišljati o imunizaciji protiv gripa, kako u jeku sezone ne bismo imali pune čekaonice u domovima zdravlja, ali i pacijente u bolnicama upozoravaju lekari.
Ruska vojska je udarila ukrajinski industrijski objekat jednim od najnovijih raketnih sistema srednjeg dometa - nenuklearnom balističkom raketom pod nazivom Orešnik.
Ruski napad interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM) na ukrajinski grad Dnjepar tokom noći izazvao je ozbiljne posledice, a sada su se pojavili i prvi snimci sa lica mesta.
Sa jedne strane imamo predsednika Aleksandra Vučića, koji Srbiju gradi i modernizuje, a sa druge strane imamo opoziciju koja koči tu modernizaciju, koja se bori protiv uklanjanja nebezbednog nacističkog mosta, a sada javno obećavaju i borbu protiv mašina, baš kao početkom 19. veka kada su bile skupine ljudi koje su se borile protiv mašina i koje su ih razbijale!
Brutalno nasilje koje opozicija sprovodi u Novom Sadu, ali i u Beogradu, svakog dana poprima drugačiji i žešći oblik, a poslednji u nizu skandal bio je u režiji poslanika Demokratske stranke Zorana Lutovca, Nebojša Novaković, koji je brutalno udarao i psovao srpske policajce!
Advokat i ideolog opozicije u Srbiji Sead Spahović javno je na antisrpskim Šolakovim medijima branio dokazanog nasilnika Gorana Ješića, a narod nazvao nasilnim.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić bio je gost na Radio-televiziji Srbije gde je govorio o današnjim hapšenjima, nasilnim protestima predvođenih od strane opozicije, kao i o odluci Vlade Srbije da povuče dopunu Zakona o visokom obrazovanju.
Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su profesor dr Boris Bratina sa Fakulteta u Kosovskoj Mitrovici i predsednik GO Zemun Gavrilo Kovačević. Oni su komentarisali današnja hapšenja vezana za tragediju u Novom Sadu.
Skandalozna odluka novosadskog tužilaštva da se uhapse bivši ministar Goran Vesić i v.d. direktorka "Infrastruktura Železnice" Jelena Tanasković posledica su jezivog pritiska opozicije i tajknuskih medija!
Džihadista i vehabija Nermin A. (37) iz Novog Pazara uhapšen je juče jer je na društevnim mrežama objavljivao fotografije, video klipove i audio snimke u kojima je pozivao na rat protiv Srba i pravoslavaca!
Bratislav S. (53) iz Beograda uhapšen je zbog sumnje da je ženu M. V. (39), s kojom je bio u vezi, zaključao u svom stanu i satima je zverski mučio, optuživši je da ga je prevarila!
Velika Britanija je sada "direktno uključena" u rat u Ukrajini pošto su njene rakete Storm šedou korišćene za napad na ciljeve unutar Rusije, rekao je ruski ambasador u Britaniji Andrej Kelin.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski reagovao je danas na izjavu ruskog predsednika Vladimira Putina o upotrebi nove ruske balističke rakete, rekavši da je time ekslairana situacija u ratu u Ukrajini i prekršena Povelja UN.
Ambasador Ukrajine u Velikoj Britaniji, bivši glavnokomandujući Oružanih snaga Ukrajine Valerij Zalužnji, izjavio je danas da, posle direktnog uplitanja saveznika Rusije u rat protiv Ukrajine, može da se smatra da je počeo Treći svetski rat.
Brazilska federalna policija saopštila je danas da je podnela krivičnu prijavu protiv bivšeg brazilskog predsednika Žaira Bolsonara zbog njegove uloge u navodnom pokušaju državnog udara nakon što je izgubio predsedničke izbore 2022. godine.
Hrvatsko Ministarstvo unutrašnjih poslova priprema brošuru koja će da sadrži uputstva i praktične savete za domaćinstva kako da prežive tri dana, odnosno prva 72 sata u slučaju rata ili krize.
Već smo navikli da pop zvezda Lejdi Gaga dobija filmske uloge, ali sve nas je posebno šokirala kada se pre 9 godina pojavila u seriji "Američka horor priča" i to u scenama koje su prepune seksa, golotinje i krvi.
Većina pamti seriju "Ranjeni orao", ali malo ko zna da je ova priča najpre zaživela na pozornici. Evo ko su bili prvi glumci koji su oživeli likove iz vanvremenskog romana Mir-Jam.
Bez obzira na to da li preferirate stimulaciju prstima, oralni seks, seksualne igračke ili kreativnu igru iznad pojasa, ključ do zadovoljstva leži u istraživanju sopstvenog tela i povezivanju sa partnerom. Evo kako da uživate u intimnosti na potpuno nov način!
Čuveni američki biznismen Stiv Džobs stalno je poštovao jednostavno pravilo - ako bi ga mučio neki problem na poslu duže od 10 minuta, odlazio bi u šetnju.
Kupus je glavna namirnica tokom zimskih dana, ali neprijatan miris tokom kuvanja često može da pokvari ugođaj. Uz jednostavan trik sa mlekom, ne samo da ćete se rešiti ovog problema, već ćete i poboljšati ukus omiljenih jela!
Pevačica Lepa Brena i njen suprug, Boba Živojinović, danas proslavljaju krsnu slavu, Aranđelovdan, ameđu poslednjima došla je snajka Aleksandra Prijović.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.