Dragani otkazala oba bubrega! Halucinirala od temperature, ali zbog jednog čoveka život joj je spasen!
Podeli vest
Dragana Janićijević iz Prokuplja se u 20. godini života suočila sa ozbiljnom dijagnozom - oba bubrega su naglo prestala da joj rade te je završila na dijalizi i listi čekanja za transplantaciju organa.
Zahvaljujući porodici koja je odlučila da donira organe svog preminulog člana, Dragana je dobila novi bubreg, spasen je njen život ali su rođena i dva nova!
U Srbiji je sve veći broj dece obolele od velikog kašlja, a reč je o bolesti protiv koje je obavezna vakcinacija. Prema zvaničnim podacima najviše je obelele dece uzrasta do 12 meseci, ali sve je više i školske dece od 10 do 14 godina.
Zaduženja članica Evropske unije su previsoka, a ministri finansija još nemaju recept za njihovo smanjenje. To je jedna od tema dvodnevnog sastanka (8. i 9. novembra) nadležnih ministara država-članica evrozone.
09.11.2023
15:10
Dragana je, kao član Udruženja "Donorstvo je herojstvo", opisala agoniju i borbu koju je na kraju i dobila, te je posle transplantacije bubrega dobila dvoje dece.
Prvi simptomi
- Tačno pre 20 godina osetila sam prve simptome bolesti. Tada sam uživala u svojim bezbrižnim godinama, nisam još napunila 21. Simptomi su bili dosta blagi, a ni doktori nisu to shvatali toliko ozbiljno. Tu i tamo imala sam visok pritisak, krvarenje iz nosa, ali i sve češće vrtoglavice od kojih nisam mogla da hodam pravolinijski.
Cilj stalnih provokacija Prištine je da nas nateraju da napravimo bilo kakvu administrativnu grešku, kako bi to iskoristili da zabrane MTS na KiM, a to za svoje interese pokušava da iskoristi Junajted Grupa.
U Jugoslovenskoj kinoteci u Beogradu danas je održan simpozijum povodom 65. godišnjice osnivanja Specijalne bolnice za bolesti zavisnosti.
09.11.2023
12:27
Prva dijagnoza je bila anemija usled ginekoloških problema, a sada znam da je to ipak bio simptom moje bolesti. Dobila sam neke silne injekcije i stanje mi se nekako, na prvi pogled, popravilo.
Međutim, već posle dva meseca opet su mi se javile mučnine i povišene temperature, ali ništa nije bilo alarmantno. Zatim me je pogodila jaka temperatura praćena halucinacijama, koju nikako danima nisam mogla da "oborim". Jedna divna doktorka kod koje se i danas lečim predložila je da uradimo nivoe kreatinina i uree u krvi pa da vidimo šta treba još obaviti. Posle analize krvi pitali su me da li imam probleme sa bubrezima. Rekla sam da nemam. Rezultati laboratorijskih parametara su bili previsoki, kreatinin blizu 1000 umol/L. Mislili su da je reč o grešci, pa su mi uradili ponovo analize i rezultati su bili isti… Nije bila greška...
Hitno su me prebacili u Niš na Odeljenje nefrologije. Analize, ultrazvuk i ostala dijagnostika pokazali su stvarno stanje. Moji bubrezi su prestali da rade, doktorka mi je rekla da moram da krenem na dijalizu. Tada su me sticajem okolnosti prebacili na VMA u Beograd, ali je već bilo kasno za moje bubrege… Tog aprila, 2004. godine priključili su me na aparat za dijalizu. Tada je krenula moja agonija, ali i moja borba.
Lista čekanja
Tih prvih meseci saznala sam da je transplantacija bubrega spas za mene. Mama i tata su uradili prve analize da bi se videlo da li mogu da budu donori, ali sve to što se desilo uticalo je i na njih. Mama je vrlo brzo od silnog stresa dobila dijabetes i terapiju insulinom, a tata koji je bio moja krvna grupa pokušavao je da ostane pribran i zdrav, ali takođe nije mogao zbog problema sa dijabetesom da mi bude donor bubrega, iako je insistirao na tome i tražio da potpiše da to želi. Ostalo mi je da se upišem u listu čekanja i da verujem da će sve biti u redu.
Dani na dijalizi su prolazili, svaki drugi dan po četiri sata sam bila privezana na aparat koji oslobađa moju krv od otrova i vode koja se unosi. Restrikcija hrane i ono najteže – vode, neophodna je svakog dana. Sva tečnost ulazi u zbir i kilažu koju na dijalizi izvuče dijalizator. Optimalan unos je pola litra tečnosti dnevno, ne samo vode nego tečnosti u koju ulaze i čaj ili kafa, supa, jogurt ili mleko... Unos voća je ograničen zbog kalijuma, a opet i zbog tečnosti koju voće sadrži u sebi.
Na dijalizi je bilo i teških i gorih dana. Nijedan nije bio lak. Svaki put su tu ubodi sa dve debele igle i to ako je bolji dan, a mogu da se ponove i više puta ako nešto nije u redu. Na kraju dijalize pada pritisak, boli glava, telo i duša...
Moram da priznam da me je osoblje odeljenja dijalize mazilo i pazilo jer sam bila najmlađa, kao i na VMA (mnogo nas je bilo mladih nažalost), a i ovde u Prokuplju. Hvala im puno na tome.
Ruka u modricama
Onda kada to nikako nisam očekivala i mogla možda samo da sanjam o tome, dobila sam podršku od jednog divnog čoveka koji je danas moj muž. Bila sam na dijalizi i znao je sve o meni ali je ipak izabrao da stane uz mene i da se bori zajedno sa mnom i da me voli, mene i moju ruku u modricama, mene kojoj bubrezi ne rade. Moji roditelji, porodica i prijatelji me nisu nikad napustili i pored njih on mi je bio najveća podrška.
Jedne jesenje noći je zazvonio telefon, tačno u tri sata posle ponoći. Neko mi je rekao: "Dragana, možda imamo bubreg za vas…" Pre toga sam dva puta dobila sličan poziv, ali je u tom trenutku nekom drugom više odgovarao potencijalni donorski bubreg.
Iz Prokuplja smo dosta brzo stigli do Beograda sanitetom. Tu je bilo još porodica koje su došle sa istom nadom. Posle analiza, krug se smanjivao i na kraju smo ostali još jedan saborac i ja.
Usledila je brza priprema za operaciju, još jedan razgovor sa timom lekara. Tada su me između ostalog pitali da li imam decu. Rekla sam: "Ne, ali imaću."
Probudila sam se i znam da mi je bilo teško to buđenje iz anestezije, ali doktori su mi rekli da je sve proteklo kako treba. Te noći sam dobila život na dar. Dobila sam bubreg od čoveka koji je donirao svoje organe. Beskrajno hvala njegovoj porodici i njemu. Ne postoje reči kojima bih mogla da opišem tu zahvalnost jer je u trenutku kada se jedan život ugasio, u jednoj teškoj noći porodica dala saglasnost da tri života budu spasena. Ne prođe dan da ne pomislim na mog donora, da mu u sebi ne šapnem "hvala", ali i da se naglas zahvalim.
Posle transplantacije usledile su redovne kontrole, zahvaljujući mom donoru, timu i osoblju transplantacije organa ja živim novi život.
Tri godine nakon transplantacije, uz pomoć tima sa VMA i doktora iz Klinike za ginekologiju UKCS-a, postala sam majka. Iz velike ljubavi i požrtvovanja rođen je Miloš. Tri godine nakon toga rodio se i Bogdan, drugi sin. Transplantacija organa spasava živote, ali rađa i nove - zaključila je Dragana usvojoj životnoj priči.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U Srbiji je sve veći broj dece obolele od velikog kašlja, a reč je o bolesti protiv koje je obavezna vakcinacija. Prema zvaničnim podacima najviše je obelele dece uzrasta do 12 meseci, ali sve je više i školske dece od 10 do 14 godina.
Politika administracije američkog predsednika Džozefa Bajdena prema Ukrajini, uključujući pozivanje Ukrajine u NATO i dozvolu za udare dalekometnim zapadnim oružjem na teritoriju Rusije, može da se promeni nakon američkih izbora 5. novembra, kaže bivši američki ambasador u Ukrajini, direktor Evroazijskog centra Atlantskog saveta Džon Herbst.
Predstavnici vladajućih koalicija u Berlinu, primili su utorak, predstavnike industrijskih i trgovačkih komora, kako bi se razgovaralo o gorućim problemima nemačke ekonomije.
Dejan Atanacković, opozicionar koji je poznat po svojim stavovima kako je Kosovo nezavisna država vođa je protesta koji je opozicija organizovala večeras u Beogradu.
Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić sastala se sa šefom delegacije Evropske unije u Republici Srbiji Emanuelom Žiofreom. Tom prilikom, ambasador Žiofre uručio je predsednici Skupštine godišnji izveštaj Evropske komisije o Srbiji za 2024. godinu.
Video snimak koji je objavio Srđan Žunić iz UNS-a (Ujedinjeni narod Srbije), koji je poznat i kao profesionalni demonstrant, jer nije propustio nijedan skup ili protest u režiji opozicije najbolje oslikava situaciju u redovima opozicije.
Opšte je poznato da članovi opozicije u Srbiji vole da prave žrtvu od sebe, a takođe i da su skloni nasilju za koje imamo brojne dokaze. Tu je naravno tajkunsko glasilo "Danas" da ih podrži.
Tokom Specijalnog programa Informer televizije, politikolog i članica Predsedništva SNS - Sandra Božić i stručnjak za bezbednost - Ilija Životić detaljno su analizirali predstojeće američke izbore i globalni uticaj koji će promeniti tok savremene istorije.
Gosti Info jutra bili su advokat Pavle Staničić i direktor Borbe Andrija Jorgić, koji su govorili o brutalnom napadu dvojice huligana na političkog analitičara Veljka Jovanovića.
Ministar bez portfelja Đorđe Milićević gostovao je u Info jutru Informer televizije gde je odgovarao na pitanja voditeljke Jovane Radović i govorio o najvažnijim temama, ali i onoj najaktuelnijoj - to što potpredsednik SPS Branko Ružić za tajkunsku televiziju N1 kritikovao vlast, hvalio Dragana Đilasa ali im i čestitao rođendan sa željkom da još dugo traju.
U specijalnoj emisiji povodom izbora u Americi gostovali su politički filozof Dragan Kojčić i Darko Obradović iz Centra za društvenu stabilnost, koji su govorili o mehanizmima američke demokratije popu elektorskog koledža i glasačkim pravima.
Elvis Nikolić (23) iz sela Jevremovci kod Pančeva, koji je nestao 19. oktobra zajedno sa svojom devojkom Tamarom Novakov (19) iz istog sela, osam dana nakon nestanka pronađen je mrtav u kanalu u selu Janošik, a za Tamarom se i dalje traga.
Alija Balijagić (65) uspešno izmiče poteri policije i pripadnika Vojske Crne Gore, a jedna rečenica koju je izgovorio pre 20 godina i danas se pamti u tamošnjoj javnosti!
Nišlija S. R. (34) uhapšen je zbog ubistva u pokušaju jer je danas u jednom kafiću na Trgu Kralja Milana u Nišu teško povredio četrdesetogodišnjaka. Tim povodom oglasila se policija.
Urošu Pašajliću koji je bio osuđen na sedam godina i osam meseci zatvora za nasilje u porodici i zlostavljanje i mučenje, Apelacioni sud u Beogradu povećao je kaznu za godinu dana i on će u zatvoru provesti osam godina i osam meseci.
Jasno je da nas u januaru očekuje zanimljiv prelazni rok u Humskoj. Partizan je dobio novu upravu, odnosno privremeni organ, pa se očekuju velike promene kako u samom klubu, infrastrukturi, finansijama, tako i u igračkom kadru. Tako je sada izašla informacija, koja bi definitivno obradovala crno-bele navijače, da bi jedan od najboljih igrača Superlige Srbije , Adem Ljajić (33), mogao da obuče dres voljenog kluba.
Izgubili su i Partizan i Crvena zvezda u 6. kolu Evrolige, a kao veliki uzroci poraza oba srpska kluba su sudije. Očigledno načinjene greške na račun crveno i crno-belih izazvali su veliki bes kod navijača, naši klubovi izdvajaju ogromne novce da bi uopšte igrali Evroligu, a čini se da nisu svi klubovi ravnopravni. O suđenju nije želeo da priča Željko Obradović na konferenciji nakon poraza od Monaka, ali je dan nakon toga ipak imao kratak komentar.
Evropska unija je osudila Severnu Koreju zbog današnjeg lansiranja interkontinentalne balističke rakete i rekla da je to "flagrantno kršenje više rezolucija Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija".
Ministarstvo spoljnih poslova Nemačke odlučilo je da zatvori sve iranske generalne konzulate na svojoj teritoriji nakon pogubljenja nemačkog državljanina u Islamskoj Republici, javila je u četvrtak novinska agencija DPA.
Kandidat za kongresmena Džeremi Šafer je za Informer TV izjavio da je upravo Pensilvanija ključna država za oba kandidata, jer se smatra "ljubičastom zonom" u kojoj ni jedan ni drugi kandidat nemaju vidljivu prednost.
Glumac Zoran Rankić, poznat po ulozi Popare iz 2Srećnih ljudi" u penziju je otišao tako što je ostavio oproštajnu poruku kolegama iz Beogradskog dramskog pozorišta, skočio kroz prozor i pobegao.
Roze kostim, koji je Džeki Kenedi nosila 22. novembra 1963. godine, na dan Kenedijevog ubistva, biće izložen u javnosti tek 2103. godine, na zahtev porodice Kenedi.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.