Registar "Socijalna karta" smanjio broj zloupotreba socijalne pomoći: Novac za preminulog rođaka primalo čak 6.000 porodica!
Podeli vest
Oko 6.000 porodica u Srbiji nije prijavilo smrt člana porodice kako bi nastavile da primaju socijalnu pomoć od države!? Ovo su rezultati analize Registra "Socijalna karta" u proteklih 15 meseci, koji je formiran pri ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
U Registru je upisano 12.590 obaveštenja o preminulim licima. Na osnovu tih podataka centri za socijalni rad imaju uvid kojim osobama, usled smrti, prestaje isplata socijalne pomoći.
Mame u Srbiji za rođenje prvog deteta danas dobijaju 10 puta više para nego 2012. godine. Podaci govore da je državna podrška za prvenca pre 11 leta iznosila svega 305 evra, a danas čim se beba rodi majkama na račun leže 3.181 evro, odnosno 366.122 dinara. Na ovaj iznos treba dodati i još 6.766 dinara koje roditelji dobijaju za kupovinu bebi opreme.
Jednokratnih 20.000 dinara biće isplaćeno za sedam dana, a uvećanje stiže u januaru. Sve više firmi omogućava najstarijim sugrađanima popust uz penzionerske kartice.
23.11.2023
07:15
Međutim, otkriveno je da oko 6.000 porodica nije prijavilo smrt svojih bližnjih i nastavile su da primaju novčanu pomoć od države.
U određenom broju slučajeva, pokazuje analiza, porodice su ove naknade primale čak i po dve decenije nakon smrti rođaka koji je imao pravo na naknadu!?
Pripadnici Žandarmerije još jednom su pokazali da su stub stabilnosti i bezbednosti naše države, ali i da pripadnike ove elitne jedinice odlikuje humanost, solidarnost i briga o ljudima.
Dvadesetdevetogodišnji Stefan Đorđević iz Lebana bio je zdrav mladić sve dok ga kobna nesreća 2012. godine nije pretvorila u invalida.
19.11.2023
17:24
- Najviše prevara uočeno je kod isplate dodataka za pomoć i negu drugog lica. Ova vrsta pomoći isplaćivana je za 4.427 preminule osobe, odnosno njihovim porodicama. Novčana socijalna pomoć i nakon smrti primaoca isplaćivana je za 1.134 osobe, dok je novac za usluge smeštaja primalo 308 porodica čiji srodnik više nije imao pravo na pomoć - navodi se u analizi.
Advokat Zoran Pešić kaže za Informer da ovako neodgovorno ponašanje porodica preminulih primaoca socijalne pomoći spada u krivično delo jer je zloupotrebljen novac iz budžeta Republike Srbije.
- Reč je o primeru klasične prevare. Može da se dogodi da jednom ili dva puta na račun legne novac nakon smrti primaoca socijalne pomoći, ali da neko to zloupotrebljava dvadeset godina, ne može biti slučajno i da nije znao šta je po sredi. U ovom slučaju su oštećene strane socijalna služba i država, pa one mogu da pokrenu tužbu protiv lica za skrivanje činjenica i zloupotrebu državnog novca. To u praksi znači da od odgovorne osobe mogu da traže da novac vrati kroz krivični ili parnični postupak - kaže Pešić.
Prema njegovim rečima, do propusta je došlo i zbog loše usaglašenosti u radu između matične službe i centra za socijalni rad, jer nisu pravovremeno obavešteni o smrti korisnika socijalne pomoći.
- Odgovoran je ceo sistem koji je uključen u taj proces. Kada lekar potvrdi smrt, taj izveštaj se dalje šalje u matičnu službu kako bi se upisali podaci u knjigu umrlih i izdala smrtovnica. Tada bi sve nadležne službe trebalo da evidentiraju taj podatak kako bi se ukinula socijalna primanja na to ime. To je ljudska greška, propust službenika ili organizovana prevara u samoj ustanovi. Korupcija, zajednički dogovor između službenika i članova porodice primaoca pomoći da podele novac, a pravna praksa je pokazala da to nije retkost u takvim situacijama - napominje advokat Pešić i dodaje da je saradnja između službi ključna za prevenciju takvih prevara.
Oštećen budžet
Pomoću registra je utvrđeno i da su Centri za socijalni rad dobili 4.173 obaveštenja o uvećanju nepokretne imovine porodice koja koristi socijalnu pomoć, a više od 30.000 obaveštenja o uvećanju prihoda korisnika novčane pomoći, što je, kako ističe naš sagovornik, dosta uticalo na budžet države.
- Kada se ustanovi gde novac odlazi bez pravnog osnova, smanjiće se teret samog budžeta. Nedostajao je taj registar, mesto na kojem se nalaze svi podaci i, što je najvažnije, oni se redovno ažuriraju, pa ubuduće ne bi trebalo da dolazi do ovakvih propusta - ističe Pešić.
Podsećamo, Registar "Socijalna karta" uspostavljen je 1. marta 2022. godine, kao izvor podataka, neophodnih za vođenje postupaka za ostvarivanje različitih prava i usluga u oblasti socijalne zaštite.
Tačnost podataka
Pomoću Registra "Socijalna karta" razrešeno je više od 85 hiljada različitih zahteva o licima koji se odnose na socijalnu, dečju i boračko-invalidsku zaštitu, kao i skoro 10.000 obaveštenja o neusaglašenostima sa podacima Centralnog registra stanovništva, što je doprinelo povećanju procenta tačnosti podataka o korisnicima i opravdanosti odluka o daljem uživanju prava.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Inspekcija Ministartsva prosvete je otišla u školu u Mladenovcu, u kojoj su pre više od dve nedelje desetogodišnjem učeniku tri dečaka iz trećeg razreda polomila nos. Povređeni dečak će, kako saznaje "Beogradska hronika", promeniti školu. Studentkinja psihologije Elena Peruničić iz Unicefa navodi da škola treba da bude bezbedno mesto za svako dete, te da često imamo tendenciju da saniramo neke posledice, a da često, jako malo pažnje posvećujemo prevenciji da do nasilja dođe. To je ono što je važno, nešto na šta treba da se fokusiramo, poručuje Peruničićeva.
Kupoprodajni ugovor i plaćeni porez na vozilo ne znači da je ono prešlo automatski u posed novog vlasnika, jer postoje proceduralne zavrzlame zbog kojih je čak zabeleženo i oduzimanje, uredno plaćenog, automobila.
Mame u Srbiji za rođenje prvog deteta danas dobijaju 10 puta više para nego 2012. godine. Podaci govore da je državna podrška za prvenca pre 11 leta iznosila svega 305 evra, a danas čim se beba rodi majkama na račun leže 3.181 evro, odnosno 366.122 dinara. Na ovaj iznos treba dodati i još 6.766 dinara koje roditelji dobijaju za kupovinu bebi opreme.
Eksplozija se 24. novembra dogodila u blizini vojne jedinice u predgrađu Čugujeva, u oblasti Harkov, gde su NATO instruktori obučavali pripadnike Oružanih snaga Ukrajine (OSU), a na lice mesta hitno su se uputila vozila hitne pomoći.
Opozicionar Goran Ješić iako je tek izašao iz pritvora zbog nasilnog ponašanja i napada na policajca, omah je uputio stravične pretnje putem antisrpskih medija koji posluju u Beogradu kao što je Nova S.
Nakon što su opozicioni ekstremisti pozvali na građanski rat u Srbiji, oglasio se narkoman i miljenik teroriste Aljbina Kurtija, Bogdan Bogdanović, koji je pružio podršku tom pozivu, ali, kao i uvek do sada, obrnuo priču kako bi napravio alibi i okrivio vlast u Srbiji.
Jedan od osnivača opozicionog Proglasa Miodrag Jovanović i opoziciona tužiteljka Jasmina Paunović potvrdili su u "Utisku nedelje", koji se emituje na antiskrpskoj televiziji Nova S, da je opozicija izvršila pritisak na tužilaštvo.
Specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak najavio je da će, u okviru dijaloga u Briselu, sledeći sastanak na nivou glavnih pregovarača dve strane biti održan u decembru ove godine.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Suđenje Urošu Blažiću (21), okrivljenom za masovno ubistvo u selima Dubona i Malo Orašje, nastavlja se danas u 10 sati u zgradi Specijalnog suda u Beogradu i to iznošenjem završnih reči!
Žena čiji identitet nije objavljen teško je povređena u subotu u Rakovici kada ju je na pešačkom prelazu udario automobil, a zatim preko nje prešlo drugo vozilo!
Ninela Radičević, majka Ane Božović, devojčice koja je ubijena u OŠ "Vladislav Ribnikar", oglasila se na svom Fejsbuk profilu i objavila kako se oseća nakon ćerkine smrti.
Pripadnici škaljarskog klana i danske kriminalne grupe "Loyal To Familia" odgovorni su za ubistvo dvojice navodnih pripadnika kavačkog klana Petra Lipovine (41) i Žarka Pejakovića (25).
Košarkaška reprezentacija Srbije savladala je selekciju Danske (98:51), plasira se na Evropsko prvenstvo 2025. godine, a poznato je i kada će saznati rivale.
Nikola Jokić je opet oduševio Amerikance, predvodio je Denver do pobede protiv Los Anđeles Lejkersa sa 127:102, a legendarni as "jezerdžija" Džejms Vorti, pokušao je na zanimljiv način da objani koliko je Srbin moćan.
Pristalica saveza sa Rusijom Kalin Georgesku pobeđuje u prvom krugu predsedničkih izbora u Rumuniji nakon prebrojanih 100 odsto glasačkih listića unutar zemlje, pokazuju podaci CIK-a.
Ukrajinski dronovi izveli su napad na fabriku „Tajfun“, deo ruskog vojno-industrijskog kompleksa, smeštenu u gradu Kaluga u Kaluškoj oblasti. Ovu informaciju saopštio je Andrij Kovalenko, šef Centra za borbu protiv dezinformacija pri Savetu za nacionalnu bezbednost i odbranu Ukrajine.
Ukrajinski mediji, pozivajući se na obaveštajne izvore, tvrde da Rusija razmatra plan podele teritorije Ukrajine na tri segmenta: „Nove regione Rusije“, „Prorusku državnu formaciju“ i „Sporne teritorije“. Ovaj plan, ako se pokaže tačnim, predstavlja produžetak ruskih ambicija za proširenjem uticaja na prostoru bivšeg Sovjetskog Saveza.
Ruske snage izvele su neočekivanu operaciju desanta preko reke Oskol, uspešno prešle na zapadnu obalu i izbacile ukrajinsku brigadu sa njenih pozicija. Ova akcija predstavlja direktnu pretnju za grad Kupjansk, prenosi resurs DeepState, povezan sa ukrajinskom vojnom obaveštajnom službom (GUR).
Mirjana Joković rođena na današnji dan 1967. godine, još kao šesnaestogodišnja tinejdžerka pojavila se u seriji "Kamiondžije opet voze", gde je igrala unuku legendarnom Jaretu kojeg je glumio Miodrag Petrović Čkalja.
Adriana Lima šokirala je fanove dramatičnim promenama na licu u poslednjih nekoliko nedelja, a svi se pitaju šta je uzrok ovoj transformaciji jer u jednom momentu izgleda drastično mršavo dok je u drugom njeno lice punijeg izgleda.
Počela je sezona Strelca, a žene rođene u ovom znaku izuzetno su energične, avanturisti spremne za nova iskustva. Mnoge poznate dame su u ovom znaku i veoma uspešne na poljima svojih karijera.
Manekenka i TV zvezda Džesika Alves pohvalila se svojim seksi telom tokom pikantnog fotografisanja, na kome su njene natečene obline bile u krupnom kadru.
Održavanje strasti na daljinu nikada nije bilo zabavnije! Uz igre poput "pogodi oblinu", zavodljive poruke i male tajne šifre, možete uneti uzbuđenje u vezu i raspaliti maštu svog partnera, čak i kada niste zajedno.
Da li ste ikada proverili koliko su vaše drvene varjače zaista čiste? Jednostavan trik kuvara Meta Prestona otkriva šokantnu količinu prljavštine koju ne vidite golim okom!
Pevačica Tanja Savić osim toga što niže uspehe u karijeri, uživa u ljubavi sa dečkom Muhamedom Mukijem Bešićem, a mnogi se pitaju šta se dešava sa njenim bivšim mužem Dušanom Jovančevićem.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.