Ako ste ostali bez posla ovo morate da znate: Država daje i do 51.905 dinara mesečno, ali ove uslove morate da ispunjavate
Podeli vest
Da li ste znali da ukoliko ste ostali bez posla imate pravo na posebnu pomoć države koja može da ide i do 51.905 dinara mesečno, te da istu možete da primate i do 2 godine ako ispunjavate sve potrebne uslove.
Radi se o novčanoj naknadi za slučaj nezaposlenosti koju vam isplaćuje Nacionalna služba za zapošljavanje, a ukoliko se prijavite za nju vi i vaši članovi porodice imate pravo i na zdravstveno osiguranje, a vi posebno na penzijsko i invalidsko osiguranje.
Stopa nezaposlenosti u Srbiji bi, prema najnovijoj prognozi Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), mogla da na kraju ove godine bude 9,1 odsto, što bi značilo da će broj nezaposlenih i u narednih nešto više od mesec dana i dalje biti u padu.
28.11.2023
09:18
Ova pomoć države isplaćuje se svakog 20. i 21. u mesecu.
Kako da ostvarim pravo na ovu pomoć države?
Kako je navedeno na sajtu NZS, pravo na novčanu naknadu je lično pravo, i postupak se pokreće vašim zahtevom koji podnosite filijali Nacionalne službe za zapošljavanje u kojoj je ste prijavljeni na evidenciju nezaposlenih. Dakle, prvi uslov je da ste prijavljeni na evidenciju.
Svi nezaposleni koji su na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje 22. septemra će dobiti redovnu novčanu naknadu za avgust 2023. godine preko Banke Poštanska štedionica. Kako navode u NSZ već 23. septembra počeće isplata privremene novčane naknade za jul osobama koje žive na i izvan teritorije AP Kosova i Metohije.
18.09.2023
09:31
Praktično, nakon što ste prijavljeni na evidenciju nezaposlenihm, a po prestanku socijalnog osiguranja bićete upućeni da podnesete zahtev za novčanu naknadu. Po pravilu prijava i podnošenje zahteva se vrše u prostorija NZS.
Rok za donošenje rešenja, što je obaveza direktora filijale, je 30 dana ako se odlučuje neposredno, odnosno 60 dana ako nije neposredno.
Šta je sve potrebno od dokumenata za ovu pomoć države?
Kako objašnjavaju iz NZS, sve podatke o kojima se vodi službena evidencija na osnovu koje bi se donela odluka o isplati ove pomoći države treba da pribavi sama Nacionalna služba za zapošljavanje, dok "stranka" tj. vi treba da ukažete na sve činjenice koje su od značaja za odlučivanje.
Pored toga uz zahtev za novčanu naknadu potrebno je da dostavite i sledeća dokumneta:
Rešenje/akt poslodavca o prestanku radnog odnosa, prestanku probnog rada, prestanku privremenih i povremenih poslova ili prestankufunkcije izabranihi imenovanih i postavljenih lica (NSZ vrši kontrolu u Jedinstvenoj baziosiguranika koju vodi Centralni registarobaveznog socijalnog osiguranja -CROSO)
Dokaz o prestanku radnog odnosa u inostranstvuu skladu sa međudržavnim sporazumima o socijalnom osiguranju
Možete da dostavite i Potvrdu o zaradi, odnosno naknadi zarade, plati, odnosno naknadi plate, visini ugovorene naknade ili osnoviciza uplatu doprinosa koju popunjava poslodavac(NSZ vrši kontrolu u Jedinstvenoj bazi osiguranika CROSO) i Uverenje o osnovicama osiguranja za osiguranike preduzetnike-paušalce;
Radnu knjižicu (za lica kojima staž osiguranja nije u celosti evidentiran u CROSO)
Dokaz o periodu služenju vojnog roka
Koje sve podatke NZS mora da pribavi, kao i dokumenta za ostvarivanje zdravstvenog osiguranja za člana porodice, ili u slučaju prestanka ili nastavljanja isplata ove pomoći države pogledajte ovde.
Ova pomoć države ide i do 51.905 dinara mesečno
Da bi odredili kolika je zapravo ova pomoć države, kako je propisano zakonom, potrebno je pomnožiti dnevnu novčanu naknadu kao i broj kalendarskih dana u mesecu za koji se ostvaruje pravo na isplatu.
Prvi korak je izračunavanje ličnog koeficijenta koji se dobija tako što se inos ukupne zarade, odnosno naknade zarade, osnovice osiguranja i visine ugovorene naknade u poslednjih 12 meseci podeli sa iznosom prosečne godišnje zarade po zaposlenom isplaćene u Republici Srbiji prema RZS.
Nakon utvrđivanja ličnog koeficijenta isti se množi sa osnovicom dnevne novčane naknade kako bi se dobio iznos dnevne novčane naknade. Ova dnena naknada od 1. februara ove godine iznosi 1.307,62 dinara.
Nakon toga, da bi se dobila novčana naknada, ovaj rezultat množenja ličnog koeficijenta i osnovice dnevne novčane naknade se množi sa brojem radnih dana u mesecu za koji se naknada isplaćuje.
Kako napominju iz RZS mesečna pomoć države ne sme da bude niža od 22.390 dinara, niti viša od 51.905 dinara!
Koliko traje isplata ove pomoći države?
Novčana naknada za nezaposlene se isplaćuje u različitom trajanju u zavisnosti od vaših godina staža. Praktično isplata će trajati:
3 meseca ako imate staž od 1 do 5 godina
6 meseci ako imate staž od 5 do 15 godina
9 meseci ako imate staž od 15 do 25 godina
12 meseci ako imate staž duži od 25 godina
Takođe, isplata ove naknade može da se isplaćuje i u trajanju od 2 godine, ali samo pod uslovm da nezaposlenom fali 2 godine do ostvarivanja prava na penziju, i za to je potrebno dostaviti posebnu potrebu iz Fonda PIO.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Roditelji trojki, četvorki, petorki, šestorki i duplih blizanaca mogu podneti zahtev i potrebnu dokumentaciju za ostvarivanje prava na stalnu novčanu pomoć koja je predviđena Odlukom o pravima i uslugama socijalne zaštite Grada Beograda, saopštio je Sekretarijat za socijalnu zaštitu.
Đaci koji su ove godine upisali deficitarna zanimanja imaju mogućnost da od države dobiju 5.000 dinara mesečno. Konkurs, koji je raspisala Kancelarija za dualno obrazovanje, traje do 20. oktobra i na njega mogu da se prijave škole koje rade po dualnom modelu i imaju obrazovne profile koji su deficitarni.
Ministar za brigu o selu u Vladi Republike Srbije Milan Krkobabić otvorio je danas 10. Sajam penzionera u Novom Sadu, zajedno sa sponzorima – Bankom Poštanske štedionice i Dunav osiguranjem i tom prilikom rekao da postoji želja da penzioneri sa malim primanjima dobiju i neku vrstu trinaeste penzije.
Eksplozija se dogodila u predgrađu Sumija, u blizini baza u kojima je stacionirano ukrajinsko vojno osoblje, izjavio je za RIA Novosti Sergej Lebedev, koordinator proruskog pokreta otpora u Nikolajevskoj oblasti.
Ukrajinske trupe su britanskim projektilom "Storm Shadow" napale večeras morsku trgovačku luku Berdjansk u regionu Zaporožja i pogodile praznu burad za gorivo, saopštio je predsednik komisije ruske Javne komore za pitanja suvereniteta i kopredsedavajući Koordinacionog saveta za integraciju novih regiona Vladimir Rogov.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dao je intervju čuvenom novinaru Bi-Bi-Sija, za najpoznatiju političku emisiju britanskog servisa Hard Talk, koji će biti emitovan večeras u 01.30 časova posle ponoći, po našem vremenu.
Da Goran Vesić kog protiv zakonito drže u pritvoru nije bio na funkciji ministra građevinarstva tokom rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu opšte je poznata činjenica, ali pojedinim opozicionarima koji gostuju na tajkunskim medijima upravo ta notorna stvar počela je da se javlja, pa je u programu ponavljaju kao papagaji.
Tri osobe uhapšene su u blizini manastira Visoki Dečani i određen im je pritvor do 48 sati, zbog toga što su na vozilu imali natpis “Kosovo je Srbija”, saopšteno je iz regionalne direkcije tzv. kosovske policije u Peći.
Bivši košarkaš Vladimir Štimac, koji se prekvalifikovao u profesionalnog demonstranta, postao je opozicionar onog trenutka kad mu vlast nije dozvolila da krši zakone države!
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Željko Tojaga zvani Žmigi (54), nekadašnji pripadnik rasformirane Jedinice za specijalne operacije, koji je u aprilu 2018. godine izašao iz zatvora pošto je odslužio kaznu od 15 godine, trebao je "zoljom" da gađa automobil u kom se nalazio tadašnji premijer Zoran Đinđić, pisali su mediji svojevremeno.
Selektor reprezentacije Srbije, Svetislav Pešić, bio je izuzetno raspoložen posle plasmana na Evrobasket 2025. godine, pa je na konferenciji za medije imao opširno izlaganje.
Izraelska vojska sprovela je nekoliko napada na južna predgrađa Bejruta, javili su libanski državni mediji posle poziva izraelskih vlasti da budu evakuisana određena područja smatrana kao uporište proiranskog Hezbolaha, pokreta u otvorenom ratu sa Izraelom.
Na avionu ruskog avio-prevoznika Azimut erlajns koji je večeras u Antaliji u Turskoj sleteo tokom nepovoljnih meteoroloških uslova, došlo je do požara na motoru, a svih 79 putnika je bezbedno evakuisano, javlja HavaHaber.
Odlazeći predsednik SAD Džozef Bajden nastoji da u poslednjim nedeljama svoje administracije ojača poziciju Ukrajine u ratu protiv Rusije, pre povratka republikaca Donalda Trampa u Belu kuću, ocenio je danas Blumberg.
Britanska vlada angažovaće novog pregovarača za "resetovanje" odnosa sa EU, a kako je navedeno u opisu ove funkcije, taj zvaničnik će uređivati odnose vlade i voditi pregovore sa Unijom o "ključnim britanskim interesima" kao što su trgovina, bezbednost i pogranična politika, preneli su danas britanski mediji.
Mirjana Joković rođena na današnji dan 1967. godine, još kao šesnaestogodišnja tinejdžerka pojavila se u seriji "Kamiondžije opet voze", gde je igrala unuku legendarnom Jaretu kojeg je glumio Miodrag Petrović Čkalja.
Počela je sezona Strelca, a žene rođene u ovom znaku izuzetno su energične, avanturisti spremne za nova iskustva. Mnoge poznate dame su u ovom znaku i veoma uspešne na poljima svojih karijera.
Manekenka i TV zvezda Džesika Alves pohvalila se svojim seksi telom tokom pikantnog fotografisanja, na kome su njene natečene obline bile u krupnom kadru.
Da li ste ikada proverili koliko su vaše drvene varjače zaista čiste? Jednostavan trik kuvara Meta Prestona otkriva šokantnu količinu prljavštine koju ne vidite golim okom!
Mala devojčica sa neverovatno gustom i dugom afro kosom postala je senzacija na društvenim mrežama, dok njena mama Liana negira sve optužbe da koristi veštačku kosu kako bi privukla pažnju.
Sem Balard je bio prihvatio naizgled bezazlenu opkladu na žurci - da pojede puža. Taj trenutak radoznalosti pretvorio se u najgoru noćnu moru, kada je zbog retke infekcije proveo 420 dana u komi, a njegov život zauvek se promenio.
Pobednica rijaliti programa "Zadruga" Iva Grgurić ekskluzivno za Informer otvorila je vrata svog doma u jednom od najluksuznijih delova Beograda. Starleta nas je, tom prilikom, pustila u garderober vredan čak 100.000 evra, a pred našim kamerama izdvojila je kako omiljene, tako i najskuplje komade koje poseduje.
Jovana Tipšin se godinama unazad družila sa Draganom Markovićem Palmom, a sada je ispričala sve o njihovom poslednjem susretu, koji je bio pre tri nedelje.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.