Informer istražuje: Evo šta se krije iza pretvaranja pravoslavne crkve u katoličku na Kosovu i Metohiji
Podeli vest
Šiptari su odlučili da pravoslavnu crkvu u Gornjem Vinarcu kod Kosovske Mitrovice pretvore u katoličku!
Ovo je objavila Eparhija raško-prizrenska, ukazjući na "očiglednu nameru prištinskih vlasti da prisvoje baštinu Srpske pravoslavne crkve". Sve je počelo tako što je takozvano Ministarstvo kulture u Prištini bez konsultacija sa SPC počelo da vrši radove na pravoslavnoj crkvi u selu Gornje Vinarce.
Kako se navodi pred crkvom je postavljen znak "Ministarstva kulture Kosova" gde se pominje opet naziv "katolička crkva u Vinarcu" i navode dve firme koja obavlja radove, koji su, kako se tvrdi, pri kraju.
Kada nisu uspeli da nas zabrane, sada hoće da spreče naše širenje. U tom cilju čak se bave retroaktivnom primenom zakona, što je suprotno svim evropskim pravnim normama i principima vladavine prava. Ali, i iz ove bitke izaćićemo kao pobednik.
Heroj sa Košara, Milenko Božić Kunc imao je samo 20 godina kada je poginuo braneći svoju otadžbinu i zauvek ostavio svoju dušu na svetoj srpskoj zemlji Kosovu i Metohiji.
15.12.2023
18:25
U Gornjem Vinarcu nikada nisu živeli katolici
Iz Eparhije raško-prizrenske navode da je crkva pod imenom "katolička crkva u Gornjem Vinarcu" uvrštena u spisak „spomenika pod zaštitom Ministarstva kulture u Prištini iz 2016. godine.
Takođe, u tekstu na internetu koji se poziva na izvore iz ministarstva pominje se da je popravljen krov od kamenih ploča, urađen trotoar i da je crkva iznutra omalterisana, a fotografije pokazuju da su stavljena privremena vrata.
U Dnevniku televizije Informer, saznajte - Održan poslednji miting liste "Srbija ne sme da stane" u Kragujevcu, Vučić poručio da će sačuvati i Kosovo i Metohiju i mir u našoj zemlji,
Nova Tema dana bila je smrt Henrija Kisindžera, ali i Haški tribunal, a gosti koji su razgovarali o tome bili su lider SRS dr Vojislav Šešelj i advokat Goran Petronijević.
30.11.2023
22:29
- Pravoslavna crkva u Vinarcu postoji još od 14. veka, u selu koje je tada bilo čisto srpsko, sa 15 srpskih domova, što je zabeleženo i u turskom popisu neposredno nakon osmanskog osvajanja Kosova i Metohije u oblasti Isa-bega Ishakovića, 1455. godine. U dokumentu koji je izdao Orijentološki institut iz Sarajeva 1964, koji je radio i druge turske popise iz kojih se vidi tadašnji sastav stanovništva, pominju se vinogradi u ovom selu, po čemu je očigledno i dobilo ime. Po svojoj građevinskoj strukturi jasno se vidi da je crkva u Vinarcu slična grobljanskim crkvama iz 14-15. veka kojih je više na širem prostoru, sa oltarskom apsidom i za pravoslavnu tradiciju karakterističnom nišom za proskomidiju. U selu se ne pominje prisustvo rimokatoličke zajednice, a koliko je poznato Eparhiji raško-prizrenskoj, rimokatolička biskupija nikada nije koristila ovu crkvu, niti o njoj ima ikakvih pisasnih podataka i materijalnih dokaza - navode u eparhiji.
Oni ističu da su 1999. godine, crkvu koristili pravoslavni vernici koji su se u njoj okupljali na prvi petak posle Vaskrsa, jer je crkva bila posvećena "Životvornom istočniku".
- Nakon proterivanja srpskog stanovništva, crkva u Gornjem Vinarcu je oskrnavljena, zapaljena, ispisana grafitima, a ulazna vrata su polomljena. Naša Eparhija se ne protivi obnovi svojih svetinja, od kojih još mnoge koje su uništili albanski ekstremisti 1998-1999. i dalje stoje u ruševinama, ali se oštro protivi korišćenju navodne obnove radi preuzimanja srpske kulturne baštine i menjanja identiteta u cilju istorijskog revizionizma. Zato je obnova porušenih srpskih crkava nakon Martovskog pogroma rađena pod nadzorom Saveta Evrope koji je garantovao zaštitu prava SPC - objašnjavaju iz Eparhije.
Upozoravaju da "ako je prvi deo strategije albanizacije ovog prostora bio proterivanje srpskog stanovništva nakon rata 1999. kada je oko 200.000 Srba i nealbanaca bilo prinuđeno da napusti ove krajeve, i sistematsko uništavanje srpskih pravoslavnih crkava i grobalja da bi se zatrli svi tragovi našeg istorijskog postojanja, sada je protivno svim normama, ali i kosovskim zakonima cilj albanskih institucija na Kosovu da te crkve koje su rušene samostalno obnavlja menjajući njihov identitet".
- Nažalost, to je stanje mnogih naših crkava koje su u toku rata 1998-1999. godine oštetili ili uništili albanski ekstremisti. Ovo je još jedno svedočanstvo da o crkvi koju je lokalno albansko stanovništvo smatralo srpskom, jer u protivnom ne bi bila skrnavljena i paljena, što je slučaj i sa mnogim drugim crkvama i manastirima koji su napadani, a sada se u medijima ili preko Ministarstva u Prištini proglašavaju za "albanske crkve" - ističe se u saopštenju Eparhije.
Verski analiticar Draško Đenović za Informer navodi da SPC mora da se obrati za pomoć međunarodnim verskim organizacijama, kako bi rešila ovaj problem. Kako objašnjava, perfidna zamisao prištinskih vlasti mora biti osujećena.
- Njihov cilj je da se sve što je srpsko zatre! Na osnovu zemljišnjih knjiga se može jasno videti da li ta crkva pripada SPC. Takođe, treba imati u vidu da Vatikan nije priznao Kosovo. SPC treba da se obrati međunarodnoj biskupskoj konferenciji Svetog Ćirila i Metodija na lijem je čelu beogradski biskup Ladislav Nemet. Ovakvo prisvajanje je nedopustivo - navodi Đenović.
On ističe da na ovom području deluje i nekoliko raspopa albanske pravoslavne crkve. Kako ističe, ova kanonski priznata crkva nema svoj uticaj na području Kosova i Metohije, ali oni koji su izopšteni iz nje nelegalno deluju na K i M.
- Koriste ih tamošnji albanski političari za "specijalne zadatke" - navodi Đenović.
Žele etnički čistu albansku teritoriju
Poslanicasa Kosova i Metohije Danijela Vujičić za Informer navodi da je pokušaj albanizacije ovog prostora je počelo proterivanjem srpskog stanovništva nakon rata 1999 god. kada je oko 250.000 Srba i nealbanaca bilo prinuđeno da napusti ove krajeve, kao i sistematskim uništavanjem srpskih pravoslavnih crkava i grobalja da bi se zatrli svi tragovi našeg istorijskog postojanja na KiM.
- Kosovske institucije godinama unazad ignorišu postojanje SPC-a do te mere da su je čak optuživali da je glavni centar za šverc oružija, potpomognuti Alisom Kerns kako bi je unizili do te mere i time prekroje našu istoriju, izbrišu identitet i kulturna nasleđa. Sve u cilju stvaranja etnički čiste albanske teritorije. Ovo je ozbiljan pokušaj brisanja svega srpskog na KIM. Nažalost, to je stanje mnogih naših crkava koje su u toku rata 1998-1999. godine oštetili ili uništili albanski ekstremisti. Ovo je još jedno svedočanstvo da o crkvi koju je lokalno albansko stanovništvo smatralo srpskom, jer u protivnom ne bi bila skrnavljena i paljena, što je slučaj i sa mnogim drugim crkvama i manastirima koji su napadani- navodi naša sagovornica.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Kada nisu uspeli da nas zabrane, sada hoće da spreče naše širenje. U tom cilju čak se bave retroaktivnom primenom zakona, što je suprotno svim evropskim pravnim normama i principima vladavine prava. Ali, i iz ove bitke izaćićemo kao pobednik.
Politika administracije američkog predsednika Džozefa Bajdena prema Ukrajini, uključujući pozivanje Ukrajine u NATO i dozvolu za udare dalekometnim zapadnim oružjem na teritoriju Rusije, može da se promeni nakon američkih izbora 5. novembra, kaže bivši američki ambasador u Ukrajini, direktor Evroazijskog centra Atlantskog saveta Džon Herbst.
Predstavnici vladajućih koalicija u Berlinu, primili su utorak, predstavnike industrijskih i trgovačkih komora, kako bi se razgovaralo o gorućim problemima nemačke ekonomije.
Dejan Atanacković, opozicionar koji je poznat po svojim stavovima kako je Kosovo nezavisna država vođa je protesta koji je opozicija organizovala večeras u Beogradu.
Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić sastala se sa šefom delegacije Evropske unije u Republici Srbiji Emanuelom Žiofreom. Tom prilikom, ambasador Žiofre uručio je predsednici Skupštine godišnji izveštaj Evropske komisije o Srbiji za 2024. godinu.
Video snimak koji je objavio Srđan Žunić iz UNS-a (Ujedinjeni narod Srbije), koji je poznat i kao profesionalni demonstrant, jer nije propustio nijedan skup ili protest u režiji opozicije najbolje oslikava situaciju u redovima opozicije.
Opšte je poznato da članovi opozicije u Srbiji vole da prave žrtvu od sebe, a takođe i da su skloni nasilju za koje imamo brojne dokaze. Tu je naravno tajkunsko glasilo "Danas" da ih podrži.
Tokom Specijalnog programa Informer televizije, politikolog i članica Predsedništva SNS - Sandra Božić i stručnjak za bezbednost - Ilija Životić detaljno su analizirali predstojeće američke izbore i globalni uticaj koji će promeniti tok savremene istorije.
Gosti Info jutra bili su advokat Pavle Staničić i direktor Borbe Andrija Jorgić, koji su govorili o brutalnom napadu dvojice huligana na političkog analitičara Veljka Jovanovića.
Ministar bez portfelja Đorđe Milićević gostovao je u Info jutru Informer televizije gde je odgovarao na pitanja voditeljke Jovane Radović i govorio o najvažnijim temama, ali i onoj najaktuelnijoj - to što potpredsednik SPS Branko Ružić za tajkunsku televiziju N1 kritikovao vlast, hvalio Dragana Đilasa ali im i čestitao rođendan sa željkom da još dugo traju.
U specijalnoj emisiji povodom izbora u Americi gostovali su politički filozof Dragan Kojčić i Darko Obradović iz Centra za društvenu stabilnost, koji su govorili o mehanizmima američke demokratije popu elektorskog koledža i glasačkim pravima.
Elvis Nikolić (23) iz sela Jevremovci kod Pančeva, koji je nestao 19. oktobra zajedno sa svojom devojkom Tamarom Novakov (19) iz istog sela, osam dana nakon nestanka pronađen je mrtav u kanalu u selu Janošik, a za Tamarom se i dalje traga.
Alija Balijagić (65) uspešno izmiče poteri policije i pripadnika Vojske Crne Gore, a jedna rečenica koju je izgovorio pre 20 godina i danas se pamti u tamošnjoj javnosti!
Nišlija S. R. (34) uhapšen je zbog ubistva u pokušaju jer je danas u jednom kafiću na Trgu Kralja Milana u Nišu teško povredio četrdesetogodišnjaka. Tim povodom oglasila se policija.
Urošu Pašajliću koji je bio osuđen na sedam godina i osam meseci zatvora za nasilje u porodici i zlostavljanje i mučenje, Apelacioni sud u Beogradu povećao je kaznu za godinu dana i on će u zatvoru provesti osam godina i osam meseci.
Jasno je da nas u januaru očekuje zanimljiv prelazni rok u Humskoj. Partizan je dobio novu upravu, odnosno privremeni organ, pa se očekuju velike promene kako u samom klubu, infrastrukturi, finansijama, tako i u igračkom kadru. Tako je sada izašla informacija, koja bi definitivno obradovala crno-bele navijače, da bi jedan od najboljih igrača Superlige Srbije , Adem Ljajić (33), mogao da obuče dres voljenog kluba.
Izgubili su i Partizan i Crvena zvezda u 6. kolu Evrolige, a kao veliki uzroci poraza oba srpska kluba su sudije. Očigledno načinjene greške na račun crveno i crno-belih izazvali su veliki bes kod navijača, naši klubovi izdvajaju ogromne novce da bi uopšte igrali Evroligu, a čini se da nisu svi klubovi ravnopravni. O suđenju nije želeo da priča Željko Obradović na konferenciji nakon poraza od Monaka, ali je dan nakon toga ipak imao kratak komentar.
Ako Zapad dozvoli ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom da vrši napade unutar teritorije Rusije, to će dovesti do trećeg svetskog rata, što Vašington ne razume jer i dalje razmišlja u okvirima Hladnog rata, izjavio je za RIA Novosti novinar i geopolitički analitičar Pepe Eskobar.
Poslednji susreti na najvišem nivou između predstavnika Indije i Kine daju osnova za verovanje da ove dve zemlje traže izlaz iz zastoja na granici u Himalajima, kao i da nastoje da se distanciraju od Zapada i njegovog uticaja na međusobne odnose, prenosi indijsko izdanje The Print.
NATO vojna vežba Lajtning strajk 24 u Finskoj, koja će uključivati upotrebu teške artiljereije, trajaće od 4. do 28. novembra i u njoj će učestvovati oko 3.600 vojnika iz Finske, Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije, Švedske, Estonije i Francuske.
Ukrajina je dobila samo deset odsto američke vojne pomoći koju je Kongres odobrio ranije ove godine, izjavio je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.
Glumac Zoran Rankić, poznat po ulozi Popare iz 2Srećnih ljudi" u penziju je otišao tako što je ostavio oproštajnu poruku kolegama iz Beogradskog dramskog pozorišta, skočio kroz prozor i pobegao.
Roze kostim, koji je Džeki Kenedi nosila 22. novembra 1963. godine, na dan Kenedijevog ubistva, biće izložen u javnosti tek 2103. godine, na zahtev porodice Kenedi.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.