• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer.rs

20.01.2024

07:29

Poznati kardiolog otkrio šta obavezno uraditi kad su velike temperaturne razlike! Neki često greše u ovome

Shutterstock

Vesti

Poznati kardiolog otkrio šta obavezno uraditi kad su velike temperaturne razlike! Neki često greše u ovome

Podeli vest

Načelnik Odeljenja za srčanu insuficijenciju Klinike za kardiologiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije Arsen Ristić poručio je hroničnim bolesnicima da tokom temperaturnih oscilacija, kojima smo svedočili tokom protekle nedelje i koje se očekuju u danima koji su pred nama, izbegavaju fizički napor, ali i da sa svojim lekarima terapiju i doze lekova koje uzimaju prilagode vremenskim okolnostima.

Ristić je pojasnio da kada je temperatura viša doze lekova treba da budu nešto manje, a da, sa druge strane, kada je hladno, doze lekova bi trebalo da budu nešto veće.

- Naravno, ukoliko se druge okolnosti nisu promenile, ako se nije promenila težina pacijenta ili se nije pojavila neka druga pridružena bolest - pojasnio je Ristić.

On je naglasio da je bitno i da pacijenti razumeju da to ne znači da terapiju menjanju iz dana u dan ili iz sata u sat.

- Neki pacijenti izmere pritisak i ako im je normalan onda ne uzmu lekove i onda im on za tri do četiri sata bude veći. Mora se razumeti da terapija koja se daje deluje za ceo dan i vrednost pritiska koju izmerimo sada za pet sati će biti potpuno drugačija - objasnio je on.

Ristić je istakao da je jednako bitno i to da hronični bolesnici kontrolišu pritisak i puls u kućnim uslovima najmanje tri puta nedeljno, nezavisno od vremena kad uzimaju terapiju i kolike su im vrednosti pritiska i pulsa.

Foto: Shutterstock

 

On je dodao da pacijenti oboleli od ove vrste bolesti treba da izbegavaju bilo kakav fizički napor, čak i ako ne osećaju simptome.

- Svaki fizički napor u okolnostima na koje organizam nije pripremljen predstavlja dodatno opterećenje, znači traži novu energiju, traži novu količinu kiseonika u srčanom mišiću, a nje nema dovoljno jer su krvni sudovi na srcu zbog dugogodišnjeg procesa ateroskleroze suženi. Tako da savet za naše bolesnike je da se, kad god se vreme naglo menja, izbegavaju veliki napori u takvim okolnostima, da daju nekoliko dana vremena, to je obično tri do pet dana - rekao je Ristić.

Pojasnio je da su najugroženiji oni koji boluju od ateroskleroze, ishemijske bolesti srca, angine pektoris, kao i oni koji su preživeli srčani udar.

- Oni veoma loše reaguju na nagle promene vremena zato što im je neophodno vreme da se prilagode na nove vremenske okolnosti. Ne odgovara im ni ekstremno hladno, ali ni to da se iz tog hladnog vremena promene uslovi i da vreme bude toplije, zato što to, pre svega, podstiče varijacije vrednosti krvnog pritiska, zato što hladnoća utiče kao konstriktor, dakle krvni sudovi se dodatno skupljaju - rekao je načelnik Odeljenja za srčanu insuficijenciju Klinike za kardiologiju UKCS-a.

On je apelovao na sve koji osećaju neke od težih tegoba da pozovu Hitnu pomoć ili da odu u najbližu državnu bolnicu.

- Ako im se desi bol u grudima, gušenje, neki neobičan i nepravilan srčani rad, jako brz srčani rad ili izgube svest. Iza ovakvih simptoma može da stoji ili srčani udar ili neka od krupnih kardiovaskularnih bolesti koje, ako se brzo prepoznaju, mogu da se zbrinu, ali ako se prepoznaju kasno, onda su nam šanse da pomognemo tim pacijentima mnogo manje- rekao je Ristić.

Napomenuo je da u Srbiji 60.000 ljudi godišnje umre usled komplikacija kardiovaskularnih bolesti, a da je čak 30 odsto njih moglo biti sprečeno adekvatnim primenama preventivnih mera. 


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Brisel pokazao pravo lice!  U EU kukaju jer Srbija štiti svoj narod na KiM, a žmure na oba oka dok Kurti teroriše Srbe!
DVOSTRUKI ARŠINI!

Brisel pokazao pravo lice! U EU kukaju jer Srbija štiti svoj narod na KiM, a žmure na oba oka dok Kurti teroriše Srbe!

Evropska unija saopštila je da je Srbija jasno prekršila obaveze iz Dijaloga između Beograda i Prištine predlogom zakona Vlade o proglašenju Kosova zonom posebne zaštite i o organizaciji i nadležnosti pravosudnih organa za gonjenje krivičnih dela na Kosovu. U saopštenju portparolke EU Nabile Masrali, Beograd se poziva na preipitivanje predloga zakona. S druge strane, nikakve akcije nije bilo povodom kontinuiranog terorisanja Srba na Kosovu i Metohiju od strane režima takozvanog premijera Aljbina Kurtija.

31.10.2024

14:27

Vlada na sednici usvojila set finansijskih i poreskih zakona!
Politika

Vlada na sednici usvojila set finansijskih i poreskih zakona!

Vlada Srbije usvojila je na današnjoj sednici set zakona iz oblasti finansija, među kojima su Predlog zakona o Završnom računu budžeta Republike Srbije za 2023. godinu, Predlog zakona o elektronskim otpremnicama, kao i set poreskih zakona koji se tiču više vrsta poreza - na dodatu vrednost, na dobit pravnih lica, na dohodak građana, na imovinu i drugo.

31.10.2024

16:14

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set