Koronavirus ima poguban efekat na srce: Postkovid ubija mlade, ove simptome ne smete ignorisati
Podeli vest
Širom sveta stručnjaci upozoravaju da je broj prevremenih smrti od srčanih bolesti u porastu nakon pandemije kovid-19 i da svi koji su preležali koronu, bez obzira na godine i zdravstveno stanje, treba da obrate pažnju na rad srca i urade preventivni kardiovaskularni pregled.
Dr Nebojša Tasić, pomoćnik direktora Instituta za kardiovaskularne bolesti "Dedinje" i predsednik Udruženja centara za hipertenziju, prevenciju infarkta i šloga (HISPA), kaže da poslednjih nekoliko godina na srce i kardiovaskularni sistem posebno poguban efekat ima koronavirus, ali ne samo infekcija virusom i samo oboljenje, već do oštećenja srca i kardiovaskularnog sistema dolazi u postkovid i longkovid periodu.
Kineski naučnici su eksperimentisali sa mutiranim sojem koronavirusa za koji se ispostavilo da je 100 posto smrtonosan kod „humanizovanih“ miševa – uprkos zabrinutosti da bi takvo istraživanje moglo da izazove još jednu pandemiju.
Na Svetskom ekonomskom forumu koji se održava u švajcarskom gradu Davosu od 15. do 19. januara 2024. godine, planirano je da se razgovara o „Bolesti Iks“, koja može biti 20 puta smrtonosnija od pandemije korona virusa, navodi se u saopštenju na veb stranici organizacije.
15.01.2024
08:05
Simptomi koje ne smete ignorisati
Dr Nebojša Tasić kaže da se posle korone često javljaju simptomi na koje treba posebno obratiti pažnju:
Najnovija mutacija korona virusa, poznata kao JN.1 ili Džuno nastale je iz omikron soja i samo nakon nekoliko nedelja postala je najdominantnija mutacija ovog smrtonosnog virusa.
Gubitak ukusa i mirisa nekada je bio jedan od glavnih pokazatelja da ste možda zaraženi kovidom, ali kako se novi soj, poznat kao JN.1 („potomak“ soja omikron) sve više širi u Velikoj Britaniji, umesto toga počinju da se javljaju novi neobični simptomi.
03.01.2024
10:41
osećaj nedostatka daha i gušenje
malaksalost, zamor, sindrom hroničnog umora
varijacije krvnog pritiska
povećana anksioznost
česte glavobolje i vrtoglavice
slabljenje sluha
pojačano znojenje
- Ako se pojave ovi simptomi mesec, dva ili duže nakon preležanog kovida treba obavezno otići na preventivno–dijagnostički pregled i proveriti ne samo stanje i funkciju kardiovaskularnog sistema, već organizma u celini – poručuje dr Nebojša Tasić.
Napominje da lekari koji se svakodnevno susreću sa ovakvim problemima kod pacijenata mogu da ih identifikuju i neki put se oni mogu povezati sa kovid infekcijom, neki put i ne mogu direktno, ali u svakom slučaju ostaje sumnja da je virus učestvovao u tome i dijagnostikom i postkovid terapijom se problemi mogu uočiti i izlečiti.
Simptomi koji ukazuju da je u pitanju teži slučaj
Naš stručnjak kaže da u težim slučajevima dolazi do drugih tegoba. Javlja se:
bol u grudima
smetnje vezane za moždanu aktivnost
Tada se sumnja na probleme u moždanoj ili cerebralnoj cirkulaciji i potrebne su malo intenzivnije pretrage koje mogu otkriti i postojanje angine pektoris, koronarne ili cerebrovaskularne bolesti srca.
- To je jako važno, jer u tom slučaju promenom stila života, pravovremenom akcijom i lekovima može se preduprediti nastanak infarkta ili šloga. U HISPA udruženjima i centrima se upravo bavimo takvim bolesnicima sa osnovnim ciljem da redukujemo sve faktore rizike i da smanjimo faktore rizika od infarkta i šloga - kaže dr Tasić.
Višestruki kovid, artimije i dijagnostika
Kardiolog napominje da je primećeno i da višestruke infekcije kovidom, takođe dodatno oštećuju ceo organizam, posebno srce i kardiovaskularni sistem i zato pacijenti moraju biti oprezni, i zato je preventivni pregled jako važan.
Među simptomima nakon preležane korone, koji upozoravaju da je vreme da se pacijent javi lekaru su i aritmije. One mogu da budu :
benigne aritmije, manje opasne
maligne aritmije, više opasne
Veoma je važno da se utvrdi njihova vrsta i težina.
Dr Tasić kaže da je osnovno dijagnostičko sredstvo za to, odmah iza EKG-a koji je bazično sredstvo: 24-časovni holter EKG-a kojim možemo jasno utvrditi problem.
- Neke aritmije se mogu uhvatiti za 24 sata, ali postoje vrste aritmija, kao što su neke od pauza u srčanom radu, za koje je potrebno duže praćenje srčanog rada i tada koristimo 72-časovni holter EKG-a. Postoje i savremenije metode. U pitanju je telemonitoring, aparati koji mogu više dana i nedelja da prate srčanu aktivnost. Među njima je najznačajniji luprikorder, koji se ugrađuje pod kožu bolesnika i može da prati mesecima i godinama srčani rad ukoliko je potrebno da se neke aritmije prate, dokažu, dijagnostikuju i leče – kaže dr Nebojša Tasić.
Vrste lečenja
Lečenje može da bude uz pomoć :
lekova
invazivnim metodama
Šta ako smo preležali koronu, a nemamo simptome
Naš stručnjak dr Tasić apeluje na sve, bez obzira na to da li su prelažali lakši, srednji ili teži kovid, da se obavezno jave svom lekaru i zatraže da im se urade detaljne pretrage čak i kada nemaju nikakve simptome.
- Nažalost, pokazalo se da ovaj virus na jedan od tih način može da ošteti kardiovaskularni sistem. Zato je bolje na vreme proveriti osnovnim dijagnostičkim metodama, kao što su EKG, ultrazvuk i drugo, bar neke osnovne stvari, kako funkcioniše kardiovaskularni sistem, krvni pritisak i drugo – ističe dr Nebojša Tasić.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Park prirode Stara Tisa kod Bačkog Gradišta, u opštini Bečej, proglašen je zaraženim područjem, jer je u njemu potvrđeno prisustvo virusa avijarne influence podtip H5N1, objavila je Uprava za veterinu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Kineski naučnici su eksperimentisali sa mutiranim sojem koronavirusa za koji se ispostavilo da je 100 posto smrtonosan kod „humanizovanih“ miševa – uprkos zabrinutosti da bi takvo istraživanje moglo da izazove još jednu pandemiju.
Ilon Mask, najbogatiji čovek sveta i jedan od ključnih ljudi Trampove Bele kuće, intenzivno se bavi politikom u Nemačkoj, što se delu tamošnje javnosti ne sviđa.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić komentarisao je danas repliku potpredsendika SAD Džej Di Vensa saradnici nevladine Fondacije za odbranu demokratije iz Vašingtona Ivani Strander.
Predsednik Aleksandar Vučić otvara novih 30 kilometara velelepnog autoputa od Koševa do Vrnjačke Banje, tom prilikom se dotakao reči člana predsedništva Srpske napredne stranke (SNS) Vladimira Đukanovića o tome da su deca "vlasništvo države", on je rekao da pretpostavlja da je Đukanović napravio veliku grešku i rekao da ko se bori taj i greši.
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da je priča Zdravka Ponoša o prelaznoj vladi "šuplja" i da opozicija "neće doći na vlast bez izbora dok je živ".
Grupica prosvetnih radnika u Čačku propisno se obrukala pošto je na skupu koji je navodno posvećen stradalima u padu nadstrešnice u Novom Sadu puštala muziku kao na žurci!
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, fokusirajući se na rusko-ukrajinski sukob, krucijalne promene na globalnom nivou nakon inauguracije Donalda Trampa, ali i nove sukobe sa kojima se može suočiti svet u budućnosti.
Nikola Stanković Pivce (27) koji je ubijen juče u Kaluđerici na pragu porodične kuće i to pred devojkom T.D. (25) koja je ranjena, optužen je u februaru ove godine za pucnjavu u noćnom klubu "Stefan Braun" u centru Beograda koja se dogodila 15. marta 2022. godine.
Porodica iz Novog Pazara, čiji članovi imaju od 7 do 47 godina, uhapšena je u Nemačkoj zbog sumnje da su opljačkali parfimeriju u centru Štutgarta, u poznatoj trgovačkoj ulici Kenigštrase.
Na putu Kosjerić - Valjevo, u mestu Brajkovići, došlo je do saobraćajne nesreće u kojoj je automobil marke "Opel", beogradskih registarskih oznaka, sa kolovoza sleteo tik uz korito reke.
Jutros oko 01.00 policiji je prijavljen napad na dostavljača hrane u Kaluđerici. Mladića, koji je strani državljanin su, prema nezvaničnim informacijama, presrela nepoznata lica i fizički napala.
Na internom odeljenju Kantonalne bolnice Zenica jutros je 67-godišnji pacijent H.F. zadobio teške telesne povrede nakon pada sa drugog sprata, nakon čega je preminuo.
Predsednik KK Crvena zvezda Željko Drčelić oglasio se nakon okončana polusezone u Evroligi, poručio da su crveno-beli zadovoljni i pružio podršku igračima i treneru Janisu Sferopulosu, za koga kaže da je često neopravdano na meti kritika.
Svake godine ista priča, kada Nikola Jokić preuzme pol poziciju u trci za MVP titulu kreće hajka na njega: ne zna da igra odbrani, igra samo za poene, ugojio se...
Članstvo Ukrajine u NATO-u je ''ostvarivo'', ali Kijev će morati da se izbori kako bi ubedio saveznike da do toga dođe, izjavio je danas ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.
Izraelski ministar odbrane Izrael Kac izjavio je danas, tokom posete izraelskom vojnom položaju u južnom Libanu, da će "razbiti glavu Hezbolahu" ako ta militantna grupa prekrši sporazum o prekidu vatre, saopštila je njegova kancelarija.
Helikopter turske Hitne pomoći se tokom trenažnog leta srušio na krov bolnice u okrugu Menteše u provinciji Mugla, na jugozapadu zemlje, i sa krova pao u bolnički park, pri čemu je poginulo četvoro ljudi, preneli su danas turski mediji.
Novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp kritikovao je, kako je naveo, nepravedne naknade za američke brodove koji prolaze kroz Panamski kanal i zapretio da će zahtevati da se kontrola nad plovnim putem vrati Vašingtonu.
Google planira da od februara naredne godine uvede značajne promene u načinu na koji se korisnici prate na internetu, uvodeći tehnologiju koja će zameniti dosadašnje "kolačiće trećih strana".
Za mnoge ljude prvi deo jutra je posezanje za kutijom maramica. Zašto se mnogi od nas bude sa začepljenim nosom, čak i kada nismo bolesni? Postoji nekoliko objašnjenja za rinitis, a neka od njih će vas iznenaditi.
Poznata glumica Sara Džesika Parker vešto uspeva da se sakrije od znatiželjnih pogleda i fanova. Umotana u udobnu kapu i zimsku jaknu, uhvaćena je u božićnoj kupovini u Vest Vilidžu u Njujorku.
Ni ove subote emisija "Zvezde Granda" nije prošla bez drame, a razlog za novi sukob bio je nastup Branislave Isaković (21) iz Novog Sada, koja je svojim glasom uspela da zaintrigira žiri i izazove pravi haos.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.