• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
author image
Informer.rs

Novinar

03.02.2024

17:03

Comtrade revolucionariše nauku: Na čelu kreiranja najvećeg sistema za upravljanje podacima na svetu u CERN-u

Privatna arhiva

Vesti

Comtrade revolucionariše nauku: Na čelu kreiranja najvećeg sistema za upravljanje podacima na svetu u CERN-u

Podeli vest

Comtrade kroti Eksabajte: Ključna uloga u CERN-ovom računskom centru, gde se skladišti, čuva i distribuira 1.180 petabajta, što je trenutno najveća baza podataka na svetu.

Svi smo čuli za Evropsku organizaciju za nuklearna istraživanja (CERN), jedan od najvećih i najpoznatijih centara za naučna istraživanja na svetu, i mesto fascinantnih eksperimenata i inovacija, ali malo ko zna da je jedina tehnološka kompanija koja sarađuje na razvoju EOS, sistema za skladištenje podataka u CERN, upravo Comtrade.

Reč je o saradnji koja traje već više od 10 godina na projektu EOS. Šta on predstavlja?

Kako je u svom LinkedIn postu objasnio predsednik Comtrade grupe Veselin Jevrosimović, EOS u kontekstu CERN-a označava veliki distribuirani sistem za skladištenje podataka, koji je razvijen prvenstveno za potrebe čuvanja podataka koji nastaju u fizikalnim eksperimentima, kao što je Veliki hadronski sudarač (LHC). Ovaj sistem omogućava efikasno upravljanje, pristup i analizu ogromnih količina podataka koje generišu eksperimenti u CERN-u.

Foto: Privatna arhiva

 

Comtrade je odigrao značajnu ulogu u razvoju i unapređenju sistema EOS. Podsetimo, Comtrade se pridružio CERN-ovom openlabu kao pridruženi član 2015. godine, a uloga kompanije ogledala se u razvoju i unapređenju sistema za skladištenje EOS, koji je veliki distribuirani sistem za skladištenje podataka, prvobitno namenjen za čuvanje fizikalnih podataka u CERN-u.

Njihova saradnja fokusirala se na nekoliko ključnih aspekata EOS-a. Comtrade je doprineo tome da sistem bude dostupniji i lakši za korišćenje, posebno u pogledu instalacije, rada i dokumentacije. To je od ključne važnosti za rastući broj istraživačkih organizacija koje učestvuju u eksperimentima na Velikom hadronskom sudaraču (LHC), koje zahtevaju efikasan i pouzdan pristup ogromnim količinama podataka.

Foto: Privatna arhiva

 

Uključenost Comtrade-a nije bila samo tehnička, već se proširila i na pružanje sveobuhvatne podrške i dokumentacije za EOS.

- To uključuje razvoj robustnih instalacionih paketa za EOS, uspostavljanje tehničke podrške i kreiranje detaljnih operativnih priručnika. Ovi napori doprinose tome da EOS bude prijateljskiji prema zajednici i lakši za korišćenje izvan okruženja CERN-a - rekao je predsednik Comtrade Grupe Veselin Jevrosimović u objavi na LinkedIn-u.

Foto: Privatna arhiva

 

Jedno od značajnih dostignuća ove saradnje je proširenje EOS-a kako bi podržao korisnike Windowsa, omogućavajući im montiranje EOS klastera na njihovim Windows domaćinima. Ovaj razvoj značajno unapređuje dostupnost podataka za širu zajednicu korisnika, omogućavajući im da bez problema pristupe i koriste obimne naučne skupove podataka CERN-a.

U računarskom centru CERN-a se uz pomoć EOS-a skladišti i upravlja sa eksabajtom podataka, tačnije sa 1180 Petabaita, što ga čini najveċim računarskim centrom na svetu sa najvećom bazom podataka.

- Ukupno gledano, partnerstvo između Comtrade-a i CERN-a je izvrstan primer kako saradnja industrije i nauke može da unapredi razvoj i upotrebu ključnih tehnoloških rešenja - zaključuje Jevrosimović.

Koje su karakteristike EOS?

Skalabilnost 

Sistem je dizajniran da podrži velike količine podataka, merene u petabajtima, što je ključno za upravljanje podacima u okviru velikih naučnih projekata.

Visoka dostupnost i pozdanost

EOS omogućava pouzdano skladištenje i brz pristup podacima, što je od suštinskog značaja za istraživače koji rade sa kompleksnim eksperimentalnim podacima.

Efikasnost 

Sistem je optimizovan za brzu obradu i distribuciju podataka, omogućavajući istraživačima da efikasno vrše analizu podataka.

Fleksibilnost

Prilagođen je za rad sa različitim vrstama i veličinama podataka, čineći ga idealnim za različite naučne potrebe i istraživačke projekte. EOS igra ključnu ulogu u CERN-ovoj infrastrukturi, pružajući vitalnu podršku u napretku fizike čestica i pomažući u razumevanju osnovnih zakona prirode.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Politika

TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!
Live TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!

Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.

21.11.2024

22:19 >> 23:21

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set