Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić najavio je da će ove godine početi radovi na izgradnji depoa na Makiškom polju, kao i prve tri metro stanice na liniji 1, u okviru projekta izgradnje beogradskog metroa.
Rezolucija Evropskog parlamenta o izborima u Srbiji nastavak je pritisaka na našu zemlju da se odrekne svog prava na slobodu i suvereno odlučivanje, ističe ministar Goran Vesić.
08.02.2024
16:02
„Učešće je omogućeno neudatim, vaspitanim devojkama sa jugoslovenskim državljanstvom, od 16 do 25 godina koje su redakciji ovog lista poslale pismo sa slikom lica, profila i tela, podacima o sebi i roditeljima, godinama, mestu rođenja i mestu stanovanja.“
U oglasu je navedeno da Mis Jugoslavije stiče pravo učešća na izboru za Mis Evrope koje se održava u Parizu u organizaciji listova Le Žurnal i L‘Antransižan, kao i za Mis Univerzum koje se održava u Galvestonu u Teksasu. Navedeno je da buduća Mis Jugoslavije u Pariz i Galveston može da putuje sa saputnicom koja može da bude „majka ili rođaka, a putne troškove snosio je generalni sekretarijat”.
Do Drugog svetskog rata održano je sedam izbora za najlepšu Jugoslovenku, a pobednice su bile Štefica Vidačić (1927), Sonja Hernej (1928), Stanislava Matijević (1929), Stefanija Ceca Drobnjak (1930), Katarina Kaja Urban (1931), Olga Đurić (1932), Dragica Ugarković (1933) i Olga Dinjaški (1938).
Smatralo se da je takmičenje namenjeno devojkama koje su sanjale filmsku i pozorišnu karijeru.
Da je bilo tako možda najbolje govori slučaj Italine Ide Karavanja koja nikada nije postala Mis Jugoslavije jer je zbog protivljenja majke zakasnila na takmičenje ali je bila Mis Slovenije. Ubrzo posle toga ova devojka potpisuje trogodišnji ugovor sa producentskom kućom „Ostermajer film” i već 1927. godine počinje njena glumačka karijera u Berlinu.
Štefica Vidačić, prva Mis Jugoslavije, iste godine postala je Mis Evrope na takmičenju u Parizu. Evropska tutula otvorila joj je mnoga vrata i snimala je filmove u Beču, Budimpešti i Berlinu gde je nastupala pod umetničkim imenom Steffie Vida. Kasnije se udala za imućnog nemačkog filmskog producenta. Beogradska štampa je posebno pisala o Dragici Ugarković, službenici Direkcije železnica u Beogradu koja je 1933. godine izabrana za Mis Jugoslavije, a potom na izboru u Parizu postala jedna od najlepših žena Evrope.
Izbori za najlepšu devojku iako popularni nisu bili svuda dobro prihvaćeni. Recimo list Jutro je posle izbora Olge Dinjaški za Mis Jugoslavije 1938. godine ovo takmičenje opisao kao „jednu od mnoštva sličnih na koje devojke budalasto nasedaju”.
Slovenački list „Slovenac” je 1929. godine izbor nazvao „procvatom paganskog kulta fizičke lepote koji se organizuje za velike pare”. Nakon lokalnog izbora za Mis Celja građani su protestovali ispred zgrade gde se događaj održavao, a sarajevska policija je proterala iz tog grada Olafa Barua, koji se predstavljao kao član Odbora Međunarodne lige za lepotu i kulturu, posle protesta građana da ugrožava javni moral.
Otpora je bilo i u drugim evropskim zemljama, a neke od njih, kao što je Poljska, zabranjivale su izbore za mis. Sovjetski Savez nije učestvovao u ovom takmičenju ali nepostojeća carska Rusija imala je redovno svoju predstavnicu koja je birana iz redova ruske emigracije u Parizu. Ipak, ova američka zabava bila je sve popularnija i tako je bilo sve do sredine tridesetih godina prošlog veka i početka velike ekonomske krize kada je opalo interesovanje zemalja za organizaciju ovakvih događaja.
Uspon fašizma u Evropi, početak nemačkih i italijanskih osvajanja i rat koji je zahvatio evropski kontinent prekinuli su organizaciju ovakvih takmičenja na duži vremenski period.
Vratimo se izboru za Mis koji se organizovao u Kraljevini Jugoslaviji.
Prema zvaničnom Programu izbora za Mis bilo je predviđeno da lepotice prisustvuju balu u Oficirskom domu. Potom se odlazilo u hotel „Ekscelzior” gde je organizovano finale na kome je žiri „diskretno posmatrao i ocenjivao lepotice”, kako je pisala beogradska štampa.
„Žiri je radio bez predaha. Kao što je ranije utvrđeno, ocenjuje se svaka kandidatkinja sa četiri ocene: za lice, za telo, za ljupkost i za nacionalnu karakteristiku, ciframa od 0 do 5. Svaki član žirija, ne znajući o kandidatkinji nikakve podatke (sem sekretara) i bez ikakvog sporazumevanja sa ostalim članovima, davao je svoje ocene.
Odmah moramo naglasiti da je najveća pažnja žirija posvećena rasnoj karakteristici kandidatkinje i da je, u slučaju podvojenosti mišljenja u pogledu drugih odlika, prvenstvo davano baš toj karakteristici. To je bilo u skladu sa načelima izbora u Parizu - da se pokažu najveće lepote pojedinih naroda”, pisalo je beogradsko Vreme u januaru 1929. godine.
Žiri koji je birao najlepšu ženu Jugoslavije 1930. godine činili su pisac Branislav Nušić, vajar Đoka Jovanović, upravnik Narodnog muzeja Vladimir Petković i slikar Dragi Stojanović. Glavnom izboru prethodili su izbori za mis u 26 jugoslovenskih gradova.
Žiri za izbor za Mis Jugoslavije je od 26 pobednica na osnovu fotografija birao deset kandidatkinja koje su dolazile u Beograd. Najlepša od njih predstavljala je Kraljevinu na izboru za Mis Evrope u Parizu ali i na izboru za Mis Univerzuma.
Tako je Stefanija Ceca Drobnjak iz Beograda, pobednica na takmičenju 1930. godine, osim u Parizu predstavljala našu zemlju na izboru za Mis sveta u Brazilu gde ju je tadašnja štampa opisivala kao „tipičnu predstavnicu srpske lepote koju krasi vitka linija, crna kosa i crne oči”. Naredne godine za Mis Jugoslavije izabrana je Slovenka Katarina Kaja Urban koja je živela u Beogradu jer je njen otac bio upravnik Vojne muzičke škole.
U čast pobede svoje kćerke njen otac je komponovao valcer Kata i tango Mis Jugoslavije. Beogradska štampa je pisala da su ove devojke pravi promoteri svoje zemlje u svetu.
„Mi stalno čitamo kako je ta i ta mis, na prolazu za Pariz, kroz druge zemlje, bila dočekana i pozdravljena od predstavnika poslanstva svoje države. Specijalna pažnja ukazuje se stranim lepoticama baš u Parizu. Na banketima u njihovu čast viđaju se najveći državnici i političari. Svi se još sećamo pozdrava koje je tim izabranim lepoticama uputio prošle godine, na svečanom banketu, sam predsednik francuske vlade, g. Laval,” pisali su ushićeno beogradski novinari iz Pariza.
Popularnost izbora za Mis nije samo dokaz da je Beograd, jedina metropola Balkana, kosmopolitski grad spreman da prihvati novine bez predrasuda. Bio je to izraz želje jedne mlade evropske države i naroda koji je bukvalno desetkovan u Velikom ratu da postane priznati deo Evrope, da se predstavi na najbolji način u punoj svojoj lepoti i da bude ravnopravan sa velikima. Nažalost, velikim silama mali narodi su potrebni samo u ratu kada se gine dok u miru veliki veruju da mogu i sami.
Da je tako brzo smo se uverili tri godine posle poslednjeg izbora za Mis Jugoslavije kada je zemlja koju su naše lepotice ponosno predstavljale brutalno uništena i raskomadana.
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić potpisao je danas Sporazum o poslovno-tehničkoj saradnji tog ministarstva sa Institutom "Mihajlo Pupin" u oblasti drumskog i železničkog saobraćaja i istakao da namerava taj institut da uključi u sve strateške projekte koje radi ministarstvo.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ministar saobraćaja, građevinarstva i infrastrukture Goran Vesić govorio je za Informer TV o današnjoj tragediji u Novom Sadu u kojoj je, po najnovijim informacijama, živote izgubilo 13 ljudi, a povređeno je najmanje 30.
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić najavio je da će ove godine početi radovi na izgradnji depoa na Makiškom polju, kao i prve tri metro stanice na liniji 1, u okviru projekta izgradnje beogradskog metroa.
Eksplozija se dogodila u predgrađu Sumija, u blizini baza u kojima je stacionirano ukrajinsko vojno osoblje, izjavio je za RIA Novosti Sergej Lebedev, koordinator proruskog pokreta otpora u Nikolajevskoj oblasti.
Ukrajinske trupe su britanskim projektilom "Storm Shadow" napale večeras morsku trgovačku luku Berdjansk u regionu Zaporožja i pogodile praznu burad za gorivo, saopštio je predsednik komisije ruske Javne komore za pitanja suvereniteta i kopredsedavajući Koordinacionog saveta za integraciju novih regiona Vladimir Rogov.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dao je intervju čuvenom novinaru Bi-Bi-Sija, za najpoznatiju političku emisiju britanskog servisa Hard Talk, koji će biti emitovan večeras u 01.30 časova posle ponoći, po našem vremenu.
Da Goran Vesić kog protiv zakonito drže u pritvoru nije bio na funkciji ministra građevinarstva tokom rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu opšte je poznata činjenica, ali pojedinim opozicionarima koji gostuju na tajkunskim medijima upravo ta notorna stvar počela je da se javlja, pa je u programu ponavljaju kao papagaji.
Tri osobe uhapšene su u blizini manastira Visoki Dečani i određen im je pritvor do 48 sati, zbog toga što su na vozilu imali natpis “Kosovo je Srbija”, saopšteno je iz regionalne direkcije tzv. kosovske policije u Peći.
Bivši košarkaš Vladimir Štimac, koji se prekvalifikovao u profesionalnog demonstranta, postao je opozicionar onog trenutka kad mu vlast nije dozvolila da krši zakone države!
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Željko Tojaga zvani Žmigi (54), nekadašnji pripadnik rasformirane Jedinice za specijalne operacije, koji je u aprilu 2018. godine izašao iz zatvora pošto je odslužio kaznu od 15 godine, trebao je "zoljom" da gađa automobil u kom se nalazio tadašnji premijer Zoran Đinđić, pisali su mediji svojevremeno.
Selektor reprezentacije Srbije, Svetislav Pešić, bio je izuzetno raspoložen posle plasmana na Evrobasket 2025. godine, pa je na konferenciji za medije imao opširno izlaganje.
Srpski reprezentativac - Đorđe Petrović, oduševio je stručni štab Čelsija sjajim partijama u dresu Strazbura, ali i "orlova" zbog čega se uveliko sprema njegov povratak na "Stamford Bridž".
Novi tehnološki napredak tokom ratnog vremena sprečiće ozbiljnije probijanje fronta duž ukrajinsko-ruske granice do oko 2027. godine, izjavio je Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant Ukrajine i sadašnji ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, za „Ukrajinsku pravdu“ u intervjuu objavljenom 23. novembra.
Premijer Rumunije i predsednički kandidat Socijaldemokratske partije (PSD) Marsel Čolaku i nezavisni ultradesničarski kandidat Kalin Georgesku posle oko 80 odsto prebrojanih glasova vode nezavisnu bitku na danas održanim predsedničkim izborima u Rumuniji, navodi se u podacima rumunske izborne komisije, preneo je Rojters.
Zapad se suočava sa najvećom pretnjom od 1945. godine, izjavio je danas general Džek Kin, vojni savetnik novoizabranog predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa, povodom opasnosti od eskaliranja sukoba u Ukrajini u novi svetski rat.
Izraelska vojska sprovela je nekoliko napada na južna predgrađa Bejruta, javili su libanski državni mediji posle poziva izraelskih vlasti da budu evakuisana određena područja smatrana kao uporište proiranskog Hezbolaha, pokreta u otvorenom ratu sa Izraelom.
Mirjana Joković rođena na današnji dan 1967. godine, još kao šesnaestogodišnja tinejdžerka pojavila se u seriji "Kamiondžije opet voze", gde je igrala unuku legendarnom Jaretu kojeg je glumio Miodrag Petrović Čkalja.
Počela je sezona Strelca, a žene rođene u ovom znaku izuzetno su energične, avanturisti spremne za nova iskustva. Mnoge poznate dame su u ovom znaku i veoma uspešne na poljima svojih karijera.
Manekenka i TV zvezda Džesika Alves pohvalila se svojim seksi telom tokom pikantnog fotografisanja, na kome su njene natečene obline bile u krupnom kadru.
Održavanje strasti na daljinu nikada nije bilo zabavnije! Uz igre poput "pogodi oblinu", zavodljive poruke i male tajne šifre, možete uneti uzbuđenje u vezu i raspaliti maštu svog partnera, čak i kada niste zajedno.
Da li ste ikada proverili koliko su vaše drvene varjače zaista čiste? Jednostavan trik kuvara Meta Prestona otkriva šokantnu količinu prljavštine koju ne vidite golim okom!
Mala devojčica sa neverovatno gustom i dugom afro kosom postala je senzacija na društvenim mrežama, dok njena mama Liana negira sve optužbe da koristi veštačku kosu kako bi privukla pažnju.
Pobednica rijaliti programa "Zadruga" Iva Grgurić ekskluzivno za Informer otvorila je vrata svog doma u jednom od najluksuznijih delova Beograda. Starleta nas je, tom prilikom, pustila u garderober vredan čak 100.000 evra, a pred našim kamerama izdvojila je kako omiljene, tako i najskuplje komade koje poseduje.
Jovana Tipšin se godinama unazad družila sa Draganom Markovićem Palmom, a sada je ispričala sve o njihovom poslednjem susretu, koji je bio pre tri nedelje.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.