• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Izvor: Informer.rs

07.03.2024

16:28

Želite da postanete donor, ali ne znate koji su uslovi? Evo šta predviđa Zakon o presađivanju ljudskih organa u Srbiji!

Shutterstock

Vesti

Želite da postanete donor, ali ne znate koji su uslovi? Evo šta predviđa Zakon o presađivanju ljudskih organa u Srbiji!

Podeli vest

Zakon propisuje da o uzimanju ljudskog organa od živog davaoca u svrhu presađivanja primaocu odlučuje tim za presađivanje ljudskih organa i etički odbor Centra za presađivanje organa u kome se vrši presađivanje.

Ovaj vid transplantacije moguć je uz ispunjenje uslova:

• da je davalac ljudskog organa punoletno i poslovno sposobno lice;
• da je davalac dao pismeni pristanak kao izraz slobodne volje i nakon što je detaljno upoznat sa rizicima darivanja;
• da je izvršena procena rizika po život i zdravlje davaoca kojom je utvrđeno da ne postoji značajan rizik za njegovo zdravlje;

 

Živi davalac organa mora biti u prvoj liniji srodstva ili u pobočnom srodstvu (do trećeg stepena srodstva), a samo kada taj uslov nije moguće ispuniti davalac može biti bračni ili vanbračni partner, usvojenik i usvojitelj.

Centar za presađivanje ljudskih organa dugoročno prati zdravstveno stanje živog davaoca ljudskog organa nakon presađivanja ljudskog organa i vodi evidenciju o živim davaocima ljudskih organa.

Transplantacija organa sa umrlog davaoca. Uzimanje ljudskih organa od umrlog lica zbog presađivanja drugom licu može se izvršiti isključivo posle dijagnostikovanja i utvrđivanja smrti na osnovu medicinskih kriterijuma.

Ljudski organi sa kadavera, odnosno donora u stanju moždane smrti, mogu se uzeti radi presađivanja ukoliko se punoletni, poslovno sposoban davalac pre smrti tome nije usmeno ili u pismenom obliku za života protivio i ako se tome u trenutku moždane smrti nije izričito usprotivio roditelj, supružnik, vanbračni partner ili punoletno dete.

Foto: Shutterstock

 

 

Ako osoba u stanju moždane smrti nema srodnike, organi se mogu uzeti ako se tome, u trenutku smrti, nije izričito usprotivio pobočni srodnik, zaključno sa drugim stepenom srodstva.

Svako može biti potencijalni donor organa i tkiva – bez obzira na uzrast, rasu, pol i medicinsku istoriju. Potencijalni donori organa i tkiva mogu biti čak i osobe sa više hroničnih oboljenja, prenosi Ministarstvo zdravlja Republike Srbije. 

Poslovi transplantacije organa se obavljaju u pet transplantacionih centara, i to:

Univerzitetskom kliničkom centru Srbije (bubreg, jetra i srce);
Kliničkom centru Vojvodine (bubreg i jetra);
Univerzitetskom kliničkom Niš (bubreg);
Vojnomedicinskoj Akademiji (bubreg i jetra);
Univerzitetskoj dečjoj klinici (bubreg).

U svih 5 centara se obavlja transplantacija bubrega, u 3 transplantacija jetre i u jednom transplantacije srca. Tipizacija tkiva se obavlja u 2 EFI akreditovane referentne laboratorije (Institut za transfuziju Srbije i Zavod za transfuziju Novi Sad).




 


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set