• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: N.Marić

25.03.2024

16:31

Majka mu je poginula u bombardovanju kineske ambasade u Bogradu: Cao Li priča srpski kao kineski, a u poslu je nasledio majku

Printscreen You Tube

Vesti

Majka mu je poginula u bombardovanju kineske ambasade u Bogradu: Cao Li priča srpski kao kineski, a u poslu je nasledio majku

Podeli vest

Bombardovanje zgrade ambasade Kine u Beogradu 1999. godine, u kojem je poginulo troje kineskih državljana ni posle 25 godina nije razjašnjeno.

Bilo je potrebno više od mesec dana da Amerika pruži Kini potpuno objašnjenje: da je niz grešaka doveo do toga da kinesku ambasadu pogodi pet bombi navođenih dži-pi-esom. Jedna je prošla kroz krov ambasadorove rezidencije pored glavne zgrade ali nije eksplodirala, najverovatnije mu tako spasivši život.

NATO je tvrdio da je prava meta, bilo je sedište Savezne direkcije za promet roba posebne namene (SDPR) - državne agencije koja se bavila uvozom i izvozom vojnog naoružanja i opreme. Siva poslovna zgrada je danas i dalje na istom mestu - stotinak metara od nekadašnje ambasade.

Foto: youtube

 

U stravičnom bombardovanju kineske ambasade život su izgubili novinari Hsu Singhu i Žu Jing. Ovaj mladi bračni par radio je za dnevnu novinu Guanming (Prosvetljenje) - zvanični list Komunističke partije. Hsu, diplomirani filolog koji je tečno govorio srpski, beležio je život u Beogradu tokom bombardovanja u feljtonu specijalnih reportaža nazvanom „Život pod bombama".

Žu Jang je radila kao umetnička urednica u odeljku za oglašavanje lista Guanming. Kad je saznala za smrt ćerke, njena majka je kolabirala od žalosti i završila u bolnici, tako da je Žuin otac u Beograd došao sam po telo.

Treća novinarka, Šao Junhuan iz novinske agencije Sinhua, takođe je poginula. Njen muž Kao Rongfei je oslepeo od eksplozije. Vojni ataše ambasade, vraćen je u Kinu u komi. Ukupno je stradalo troje ljudi, a ranjeno ih je najmanje 20.

Foto: youtube

 

Sada posle 25 godina, po Šao Junhan neustrašivoj novinarki koja je izgubila život u Beogradu u agresiji NATO alijanse na Srbiju u Kini nosi ime jedna škola. Njen sin Cao Li, koji je bio beba kada mu je majka tragično nastradala odlučio je da krene njenim stopama.

Upisao je srpski jezik i književnost na Univerzitetu u Pekingu, a potom se i zaposlio u novinskoj agenciji Sinhua u kojoj je radila i njegova majka.

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!
Live TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!

Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.

21.11.2024

22:19 >> 23:21

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set