Otmice u Srbiji su veoma retke - Za 12 godina rada SOS telefona primljeno 5.000 poziva u vezi s nestankom dece
Podeli vest
Za 12 godina postojanja servis ASTRA primio je oko 5.000 poziva za pomoć u slučaju nestanka dece. Najveći broj slučajeva su deca koja beže od kuće ili institucija i hraniteljskih porodica u kojima su smešetna, kaže Marija Vukašinović, savetnica u ASTRI. Otmice su retka pojava, ali ih ima negde oko 3 odsto.
Kao odgovor na sve veći broj nestale dece, Organizacije koja se bavi borbom protiv svih oblika eksploatacije (ASTRA) je 2012. godine uvela jedinstveni evropski broj 116 000 za nestalu decu u Srbiji.
Maja Jovanović iz Biroa za borbu protiv trgovine ljudima izjavila je danas da u slučaju nestanka dvogodišnje devojčice Danke Ilić iz Bora isključuje mogućnost da je dete samo odšetalo, kao i mogućnost fizičke otmice sa lica mesta zbog svih faktora koji su pratili nestanak deteta.
Ibro Ibrahimović iz Biroa za borbu protiv trgovine ljudima izjavio je danas da je sve oko nestanka dvogodišnje devojčice Danke Ilić iz Bora neuobičajeno jer nije realno da dete tog uzrasta ode tako daleko i nestane bez traga, dodavši da se može isključiti impulsivna i neplanska otmica jer, kako je rekao, to rade osobe sa mentalnim oboljenjem.
02.04.2024
12:24
Cilj ovog SOS telefona je da, po prijemu prijave nestanka, osigura trenutnu akciju usmerenu na uspešan pronalazak deteta, što podrazumeva pomoć policiji u potrazi, kao i podršku porodici čije je dete nestalo.
Podaci pokazuju da je u prethodnih 12 godina tom servisu upućeno oko 5.000 poziva, koji su u 95 odsto slučajeva pozitivno rešeni.
Marija Vukašinović, savetnica u ASTRI, kaže im se najčešće javljaju roditelji, institucije, čak i sama deca kada imaju neke izazove ili situacije u kojima nisu sigurni kako da se nose.
Nakon veštačenja telefona majke nestale Danke Ilić otkriveno je da je ona neposredno pre nestanka deteta guglala granični prelaz između Srbije i Rumunije, saznaje Informer.
Meštani sela Brestovac nedaleko od Banjskog Polja gde je nestala devojčica Danka Ilić (2) iz Bora, nadaju se da će što pre isplivati istina o njenom nestanku, jer kako kažu, nemaju sumnje da se iza ovoga krije nešto mnogo veće.
01.04.2024
16:50
- Ukoliko je konkretno vezano za prijavu nestanka deteta, odmah se uzimaju sve potrebne informacije - od fizičkog opisa, kada ste zadnji put videli dete, da li se nešto neposredno pre toga dešavalo drugačije, da li ste proverili kod prijatelja, dece - rekla je Vukašinović.
U 95 odsto slučajeva potraga uspešno bude okončana
Sve te informacije se, kaže, prikupljaju, prosleđuju policiji i drugim relevantnim institucijama, a podrška preko SOS linije traje sve dok traje i potraga za detetom.
- Prema našoj statistici u više od 95 odsto slučajeva, ta potraga bude uspešno okončana, ali postoji i manji broj onih sa tragičnim ishodom. Ali, najčešće su to uspešno rešene potrage i povratak deteta u porodicu - rekla je Vukašinović.
Od 2012. godine od kako je ASTRA članica Evropske mreže, komunikacija ide u oba pravca - kad god se desi neki nestanak, podele se najvažnije informacije i to u mnogome olakšava i ubrzava potragu.
Najveći procenat nestanka dece, kaže Vukašinovićeva, jesu deca koja beže od kuće ili hraniteljskih porodica ili institucija.
Prema njenim rečima, deca najčešće osećaju ljutnju, nerazumevanje, bes iz nekog razloga, a vrlo često se tu kriju i neki dublji problemi - disfunkcionalni porodični odnosi, nasilje, a ponekad ima i bunta.
- Ono što je veoma važno, jeste to da se detetu kada se pronađe, nekako prenese jasna poruka da ne treba da se oseća krivo, da ne treba da se oseća loše, jer se u tom trenutku nagomilaju različite emocije poput straha, stida, krivice i to su sve goruće emocije sa kojima morate istovremeno raditi na više frontova - rekla je Vukašinović.
Važno sprečiti ponovno odlazak deteta od kuće
Najvažnije je da se dete pronađe što pre i da mu se pruži adekvatna podrška kako bi se sprečili dalji ruzici i nasilje.
Veoma važno je, ističe, i da se spreči ponovni odlazak deteta od kuće, jer je onda u velikom riziku od ulaska u lanac trgovine ljudima ili eksploataciju.
- Trgovine ljudima, seksualna eksploatacija, radna eksploatacija, prinuda na vršenje krivičnih dela, najčešće su i najveće opasnosti koje vrebaju decu kada su daleko od porodice, od nekog sistema podrške, od odraslih osoba, od poverenja. i to je ono na što treba svi da imamo fokus - ukazala je Vukašinovićeva i dodaje:
- Ako gledamo našu statistiku, 58 odsto devojčica je onih koje su pobegle, odnosno koje su nestale, a 42 odsto su dečaci. Znači približno je slično, ali u pogledu eksploatacije, najčešće su žene i devojčice te koje budu žrtve trgovine ljudima.
Otmice retka pojava
Otmice kod nas su i dalje retka pojava - negde oko 3 odsto.
- Neka naša procena jeste da bi se približno od nula do 3 puta na godišnjem nivou uključivo sistem pronađi me i to je ta neka brojka od 3 odsto odsto nestanka koje bi bile otmice. Otmice su redak način nestanka deteta iz prostog razloga što vrlo privlače pažnju, ostavljaju negativan utisak i brzo će neko primetiti, da se nešto desilo, da nema deteta, pokrenuće se policije, institucije i samim tim otmičari sebi otežavaju mogućnosti onoga što su planirali - kaže Vukašinovićeva.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Maja Jovanović iz Biroa za borbu protiv trgovine ljudima izjavila je danas da u slučaju nestanka dvogodišnje devojčice Danke Ilić iz Bora isključuje mogućnost da je dete samo odšetalo, kao i mogućnost fizičke otmice sa lica mesta zbog svih faktora koji su pratili nestanak deteta.
Ruski PVO sistemi S-500 "Prometej", koji su uvedeni u naoružanje novog raketnog puka, predstavljaju ozbiljnu pretnju avionima za dopunu goriva i letelicama za daljinsko otkrivanje i upravljanje, koje su ključne za operacije vazdušnih snaga NATO-a, piše američki magazin Militari voč magazin.
Ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog je potrebno sankcionisati zbog nepridržavanja pravila oblačenja, rekao je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
Donika Gervala, ministarka Aljbina Kurtija, obišla je juče Severnu Mitrovicu i tom prilikom zapretila srpskom narodu da će biti okupiran od strane šiptarskih terorista, rekavši da nema sile koja može da zaustavi širenje nekakvog suvereniteta lažne države Kosovo.
Iako su uredno pozvani na sastanak u prostorijama Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede koji je zakazan za danas, 29. decembra 2024. godine, u 12 časova, kako bi sa ministrom dr Aleksandrom Martinovićem razgovorali o svim aktuelnim temama u oblasti poljoprivrede i kroz konstruktivan dijalog došli do optimalnih rešenja za sva pitanja od značaja za poljoprivredne proizvođače u Srbiji, Zlatko Kokanović iz Udruženja za spas i opstanak stočara Zapadne Srbije i Milan Pajić iz Udruženja "Naše mleko" nisu se pojavili na sastanku, niti se pojavio bilo ko od članova pomenutih udruženja poljoprivrednika.
U večerašnjoj emisiji "Otvoreni studio" na Informer TV gosti su bili akademik prof dr. Dragan Radenović, prof. dr Milan Petričković sa Fakulteta političkih nauka i politički filozof Dragoljub Kojčić, a glavna tema bila je potencijalni Treći svetski rat.
Gosti "Info jutra" bili su lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj, predsednik Srpskog pokreta obnove Aleksandar Cvetković i novinar Tomislav Lovreković.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će biti uvedene sankcije NIS-u, da je to potvrđeno i da oko 1. januara čekamo dokument. Ta odluka, prema njegovim rečima, ne odgovara ni Hrvatima, jer bi naftovod Janaf za dve godine prestao da postoji.
U Višem javnom tužilaštvu u Beogradu saslušana su trojica osumnjičenih za izvršenje različitih krivičnih dela, a koji se dovode u vezu sa ubistvom Nikole Stankovića Pivceta (27) 21. decembra 2024. godine u Kaluđerici.
Tokom suđenja u Višem sudu u Beogradu, majka dečaka koji je u Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar” ubio devet učenika i čuvara te škole, iznela svoju odbranu i negirala krivicu.
Denver Nagetsi posle 30 odigranih mečeva imaju 17 pobeda i 13 poraza. Pošteno muče navijače ove sezone, ali je zanimljiv podatak da imaju samo dva poraza više nego u sezoni kada su osvojili prsten, a tri u odnosu na prošlu sezonu.
Mladi Marko Jovanović (36) dobio je priliku da u finišu jesenjeg dela sezone sa klupe predvodi fudbalere Partizana kao privremeni trener, a njegov kratak mandat obeležio je, između ostalog, i sukob sa prvotimcem Kervinom Arijagom (26). U prazničnom intervju bivši kapiten crno-belih otkrio je šta je tačno uradio momak iz Hondurasa i zbog čega je rekao čelnicima kluba da više ne računa na njega.
Bivši fudbaler Rade Bogdanović odradio je retrospektivu godine i tom prilikom govorio o fudbalskoj reprezentaciji Srbije, radu Dragana Stojkovića Piksija, predstojećim kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo, kao i o glavnim problemima srpskog fudbala.
Košarkaški klub Partizan još jednom je dokazao da ima jednu od najstrastvenijih navijačkih baza na svetu! Zahvaljujući neverovatnoj podršci "grobara" koji redovno ispunjavaju tribine Beogradske arene, Partizan je zauzeo četvrto mesto na globalnoj listi najgledanijih klubova prema prosečnom broju navijača na utakmicama!
Očekivao sam da budem na spisku za Evropsko prvenstvo, ali profesionalno sam prihvatio odluku selektora, sa kojim uvek imam dobar odnos, rekao je Strahinja Eraković u razgovoru za "Meridijan sport".
Predsednik Azerbejdžana Ilham Alijev izjavio je da je pad putničkog aviona kompanije Azerbejdžanske avio-linije, u kojem je stradalo 38 ljudi, prouzrokovan pucnjavom sa zemlje na teritoriji Rusije. Ovu informaciju prenela je azerbejdžanska državna televizija.
Stručnjak za avijaciju i komentator Džofri Tomas za BBC je analizirao tragičnu nesreću koja se dogodila u Južnoj Koreji, iznevši nekoliko hipoteza o mogućim uzrocima.
Američki milijarder i direktor kompanija Tesla i Spejs eks Ilon Mask odgovorio je desničarskim kritičarima da će se odlučno boriti za očuvanje viznog programa H-1B, koji omogućava stranim stručnjacima da rade u SAD-u.
Ruske snage započele su završnu fazu ofanzive na Kurahovo, ključni strateški grad u Donjeckoj Narodnoj Republici. Fokus napada je Kurahovska termoelektrana, poslednje ukrajinsko uporište u ovom području.
Dok se još svode utisci oko druge sezone planetarno popularne serije "Squid game", reditelj ovog trilera već je najavio treću sezonu koja će premijerno biti prikazana 2025. godine.
Vukašin Marković koji je u seriji "Porodično blago" (1998) glumio Bratislava Bebana Gavrilovića 2015. godine poziroa je potpuno go za potrebe spota "Kliziš"!
Godina na izmaku donosi nam listu najzgodnijih muškaraca u 2024. godini. Oni su svojim vrhunskim izgledom očarali žene širom planete, a pogledajte koji top frajeri su ubedljivo dominirali.
Zimski praznici su mnogima najlepše doba u godini. Praznično vreme donosi mnogo radosti kroz darove, porodična okupljanja, kićenje jelke, uživanje u toplim napicima i slasnim kolačićima.
Manekenka i nekadašnja misica Jelena bin Drai u braku je sa milionerom iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, Saidom bin Draiem, koji je juče, 28. decembra, proslavio 50. rođendan.
Pevačica Svetlana Ceca Ražnatović u razgovoru sa medijima, među kojima je bio i Informer, govorila je o problemima sa kojima se susreće i Marini Tucaković, a otkrila je i da za praznike putuje kod Anastasije i Nemanje Gudelja u Španiju.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.