• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer/Blic.rs

17.05.2024

06:54

Na putu do Grčke možete ostati bez 1.500 evra! Za ovaj prekršaj Grci kažnjavaju nemilosrdno: Ovo je detaljan spisak kazni

Pexels/Pngwing

Vesti

Na putu do Grčke možete ostati bez 1.500 evra! Za ovaj prekršaj Grci kažnjavaju nemilosrdno: Ovo je detaljan spisak kazni

Podeli vest

Do Grčke, najčešće destinacije za domaće turiste preko leta, najčešće ćete sopstvenim automobilom, a to onda znači da spremite i “džak para” ako ste skloni da četvrotočkašem upravljate mimo propisa.

Koliko celo letovanje može vas koštati vožnja pod dejstvom alkohola, a za vožnju bez pojasa u Grčkoj pripremite 350 evra.

Iako u Grčkoj novi i znatno stroži zakon o drumskom saobraćaju postoji već šest godina, nije zgoreg podsetiti se koliko će vam svaki saobraćajni prekršaj napravljen u ovoj zemlji višestruko povećati trošak letovanja.

Pogotovo, a o tome svedoče i prošlogodišnja iskustva naših turista u Grčkoj, što se broj tamošnjih saobraćajnih policajaca na putevima i ulicama daleko uvećao, a uz to su beskompromisni i ažurni u kažnjavanju prekršilaca.

Takođe, savetuju iskusni putnici u ovu državu EU, treba obratiti pažnju i na to da je povećan i broj radara na glavnim saobraćajnicama, a prvi na koji će naići putnici iz naše zemlje nalazi se vrlo blizu nakon graničnog prelaza Evzoni, a pre isključenja za Solun, što je jedna od najčešćih putnih ruta turista iz Srbije u odlasku na grčko primorje.

Foto: Shuterstock

 

Spisak iznosa kazni za saobraćajne prekršaje u Grčkoj:

Vožnja pod uticajem alkohola - od 78 do 1.200 evra

Prekoračenje brzine u naseljenom mestu do 20km/h - 100 evra

Prolazak kroz crveno svetlo na semaforu i preticanje preko pune linije – 700 evra

U Grčkoj drakonske kazne za saobraćajne prekršaje važe već šest godina.

Nevezivanje sigurnosnog pojasa – 350 evra

Nepropisno parkiranje - od 40 do 80 evra

Korišćenje mobilnog telefona u toku vožnje – 100 evra

Pušenje u vozilu ukoliko je u njemu dete mlađe od 12 godina – 1.500 evra i oduzimanje vozačke dozvole.

Za razliku od prethodnih propisa, upozorava se i na to, u Grčkoj više ne postoji pogodnost da vam bilo koja od izrečenih saobraćajnih kazni bude smanjena na polovinu iznosa ako je platite u roku od deset dana.

Kazne, takođe nemale, “vrebaju” i kod Makedonaca i Bugara

Foto: Informer

 

A do Grčke sopstvenim automobilom ćete morati preko Severne Makedonije ili Bugarske. A ako vam se u nekoj od te dve države dogodi saobraćajni prekršaj, računajte na sledeće izdatke.

Severna Makedonija

Vožnja pod uticajem alkohola - od 250 do 400 evra

Prekoračenje brzine u naseljenom mestu do 20 km/h – 45 evra

Prolazak kroz crveno svetlo – 300 evra

Nekorišćenje sigursnog pojasa – 20 evra

Nepropisno parkiranje – 45 evra

Korišćenje mobilnog telefona u toku vožnje – 45 evra

Vožnja preko dana bez upaljenih kratkih, odnosno, dnevnih svetala – 35 evra

Bugarska

Vožnja pod uticajem alkohola - od 255 do 510 evra

Prekoračenje brzine do 20km/h - od 10 do 180 evra

Prolazak kroz crveno svetlo – 25 evra

Nevezivanje sigurnosnog pojasa – 25 evra

Nepropisno parkiranje - do 102 evra

Korišćenje mobilnog telefona u toku vožnje – 25 evra

Ukoliko preko dana nemate upaljena kratka, odnosno, dnevna svetla - 25 evra

Deca moraju biti u dečjem sedištu

S obzirom na to da je Grčka za naše građane najčešća porodična turistička destinacija, važno je znati kako u njoj svoje mališane mlađe od 12 godina voziti po zakonu.

Foto: Shuterstock

 

U Grčkoj deca mlađa od 12 godina moraju biti u odgovarajućem sedištu.

U Grčkoj, naime, zakonska regulativa je usaglašena sa preporukama koje je Evropska komisija propisala u vezi sa prevozom dece, pa tako po tim preporukama deca niža od 135 centimetara i mlađa od 12 godina treba da budu u odgovarajućem sedištu ili busteru.

Tamošnji zakon tako kaže da je zabranjeno da se deca starija od 3 godine i niža od 150 centimetara voze na prednjem sedištu vozila. Za decu od 12 i više godina sa visinom od najmanje 135 centimetara, pak, dovoljan je normalan sigurnosni pojas, piše Blic.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!
Live TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!

Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.

21.11.2024

22:19 >> 23:21

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set