• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer

31.05.2024

09:00

Ulažu 2,5 milijardi evra u rudarenje litijuma! EU podstiče otvaranje rudnika strateških minerala

Shutterstock

Vesti

Ulažu 2,5 milijardi evra u rudarenje litijuma! EU podstiče otvaranje rudnika strateških minerala

Podeli vest

Italija, Nemačka i Francuska, tri najjače evropske ekonomije, predstavile su svoje investicione planove kojima žele da osiguraju snabdevanje kritičnim sirovinama

Nemačka, Francuska i Italija najavile su osnivanje nacionalnih fondova za ulaganje u kritične sirovine. Na Samitu o sirovinama, koji je sredinom maja održan u Briselu, tri najjače ekonomije predstavile su svoje investicione planove kojima žele da osiguraju snabdevanje kritičnim sirovinama kao što su litijum i bakar. Nameravaju da ulože 2,5 milijardi evra državnog novca u Fond za sirovine, koji će svaka od ovih zemalja pojedinačno formirati i pozivaju privatne investitore da daju svoj doprinos.

Očekuje se da će sredstva biti na raspolaganju do leta i biće primarno usmerena na rudarske operacije na domaćem terenu, preradu i reciklažu kako bi se osiguralo stabilno snabdevanje sirovinama koje su od strateškog značaja za energetsku i digitalnu tranziciju.

Zavisnost od Kine

Investicioni planovi odnose se na više od 30 kritičnih minerala identifikovanih u Zakonu o kritičnim sirovinama EU, koji je stupio na snagu, a najviše će biti usmereni na litijum, bakar i metale retke zemlje koji su neophodni za proizvodnju baterija i u odbrambenoj industriji.
Zakon (The Critical Raw Materials Act-CRMA) koji je Brisel usvojio 18. marta ove godine formalno je stupio na snagu, a donet je s ciljem da osigura raznovrsnu, sigurnu i održivu nabavku kritičnih sirovina za industriju Evropske unije.

Foto: Shutterstock

 

Cilj je da se smanji zavisnost EU od Kine i drugih zemalja u pogledu snabdevanja ključnim mineralima. Ključna stavka Zakona predviđa da EU do 2030. mora da pokrije najmanje 10 odsto svojih potreba za kritičnim sirovinama iz rudnika na teritoriji zemalja članica. Sve zemlje članice su obavezane da sprovedu sopstvena geološka istraživanja i mapiraju potencijalna nova nalazišta.
Odgovarajući na pitanje da li će tri fonda biti jedan drugom konkurencija, predstavnici ovih zemalja su odgovorili da, kad su u pitanju kritične sirovine, nema mesta takmičenju, već samo saradnji.

Najnovija dešavanja oko litijuma ne samo u Evropi već i u Americi, koja takođe podstiče otvaranje rudnika na svojoj teritoriji, ponovo su dovela u žižu projekat "Jadar", jedan od najperspektivnijih i najbolje istraženih litijumskih projekata u Evropi, koji je početkom 2022. obustavljen usled protivljenja dela javnosti.

Velika dobit

Planirana investicija iznosila bi 2,55 milijardi evra, što bi bila jedna od najvećih industrijskih grinfild investicija u istoriji Srbije. Zagovornici projekta ističu da bi on privukao i brojne druge investicije, poput proizvođača katoda, baterija za električna vozila pa i same proizvođače električnih vozila. Po procenama ekonomske studije sve te investicije kreirale bi više od 20.000 poslova u velikoj meri visokokvalifikovanih zanimanja.

Procenjuje se da bi država prihodovala preko 180 miliona evra godišnje samo od poreza i rudne rente, dok bi indirektni prihodi bili daleko veći.

Foto: Shutterstock

 

Predstavnici kompanije "Rio Tinto" više puta su ponovili da je "Jadar" planiran kao podzemni rudnik, uz primenu najsavremenijih tehnoloških rešenja i mera zaštite životne sredine. Takođe, ističu da ako litijum iz Srbije ne bude proizveden uz poštovanje najviših ekoloških standarda, neće moći ni da se prodaje u EU jer Evropa uvodi baterijski pasoš, koji će sadržati podatke o poreklu i održivosti materijala koji se koriste u procesu proizvodnje baterija za električna vozila.

Šta su kritični materijali

Kao što samo ime govori, kritične sirovine su resursi od velikog ekonomskog značaja i za koje postoji određeni rizik u snabdevanju. Ključni su za strateške sektore čistih tehnologija, u digitalnoj, svemirskoj i odbrambenoj industriji i kao takvi su od suštinskog značaja za postizanje Net zero ciljeva Zelenog dogovora.
Na primer, elementi retkih zemalja su neophodni za proizvodnju vetroturbina, solarnih panela i elektronskih uređaja. Litijum i kobalt su ključni za proizvodnju baterija za električna vozila i sisteme za skladištenje energije.

Nalazišta i status najvećih litijumskih projekata u Nemačkoj, Francuskoj i Italiji

* Nemačka - Prognoze su da se iz najvećeg evropskog nalazišta litijuma u dolini Gornje Rajne može dobiti do 40.000 tona litijum hidroksida, dovoljno za baterije za oko milion električnih automobila godišnje. Najavljeno da će do kraja 2026. biti pokrenuta puna proizvodnja. Dobavljač litijuma "Vulkan enerdži" je već zaključio preliminarne ugovore sa proizvođačima automobila, baterija i katoda.

* Francuska - Francuska rudarska kompanija "Imeris" želi da počne proizvodnju litijuma 2028. na nalazištu u centralnom delu zemlje i obećava 34.000 tona litijum hidroksida godišnje, koji će dolaziti iz sopstvene fabrike za konverziju.

* Italija - Rudarska kompanija "Altamin" dobila je dve dozvole za istraživanje litijuma u administrativnom regionu Lacio. Ove dozvole bile su veoma tražene zbog geotermalnih slanih rastvora sa velikim izgledima za ekstrakciju litijuma.

 

 

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Politika

Ima li kraja?! Nova faza ludila opozicije: Idemo u rat protiv mašina! (VIDEO)
Politika

Ima li kraja?! Nova faza ludila opozicije: Idemo u rat protiv mašina! (VIDEO)

Sa jedne strane imamo predsednika Aleksandra Vučića, koji Srbiju gradi i modernizuje, a sa druge strane imamo opoziciju koja koči tu modernizaciju, koja se bori protiv uklanjanja nebezbednog nacističkog mosta, a sada javno obećavaju i borbu protiv mašina, baš kao početkom 19. veka kada su bile skupine ljudi koje su se borile protiv mašina i koje su ih razbijale!

22.11.2024

07:16

TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!
Live TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!

Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.

21.11.2024

22:19 >> 23:21

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set