Šta se dešava ako ne platite zakup grobnice na vreme? Ukoliko propustite rok može doći i do ovoga
Podeli vest
Direktor JKP "Pogrebne usluge" Vladan Đukić objasnio je šta se dešava ako se ne plati zakup grobnice i koja je cena.
Prosečni troškovi sahrane u prestonici iznose 38.870 dinara, dok u proseku troškovi pogrebne opreme budu do 68.863 dinara. To je ukupno 107.733 dinara. Ovome treba dodati cenu izgradnje novog grobnog mesta od 19.500 dinara, kaže Vladan Đukić, v.d. direktora JKP "Pogrebne usluge" Beograd i podseća građane na obavezu izmirivanja godišnje naknade za zakup, uređenje i održavanje groblja koja iznosi između 1.466 i 6.232 dinara.
Jednog čika Dragana nakon na večni počinak putem čitulje ispratilo je čak 20 ljudi. Ipak, ono što najviše privlači pažnju su njihovi nadimci, a kako su napisali u čitulji, svi su prijatelji iz kafane.
Muškarac iz Beograda, u čijoj je kući policija pronašla ljudsku lobanju, za medije je objasnio zašto je uzeo očevu lobanju iz grobnice .
30.05.2024
12:24
Ovi iznosi odnose se na sahrane na otvorenim grobljima u nadležnosti pomenutog preduzeća, a to su: Nova Bežanija, Lešće, Orlovača i Zbeg, odnosno ukoliko porodica preminulog ne poseduje porodično grobno mesto.
"Lice koje je snosilo troškove sahrane, u slučaju smrti korisnika penzije, ima pravo na umanjenje ovih troškova. Visinu umanjenja utvrđuje Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje i od 1.1.2024. godine ono iznosi 68.863 dinara", ističe Đukić i dodaje:
"Ukoliko je preminula osoba bila penzioner, JKP „Pogrebne usluge“ Beograd odmah umanjuje troškove sahrane za iznos koji priznaje Fond PIO Republike Srbije, (68.863 dinara), zatim 10 odsto popusta na pogrebnu opremu (sanduk, obeležje, krst ili piramida, slova za krst ili piramidu, pokrov ili garnitura, transportne vreće, urne, parte) prilikom plaćanja troškova sahrane i popust od pet odsto na izradu novih spomenika nakon prve sahrane (u roku od šest meseci od dana sahrane), ukoliko je preminulo lice bilo korisnik Beogradske senior kartice, tu je i odloženo plaćanje računa za izradu spomenika na šest rata, čekovima građana i korisnicima kartice Banka Poštanska štedionica, kao i pet odsto popusta na kamen za plaćanje ukupnog iznosa računa za izradu spomenika u celosti.
Na starom grobllju u selu Donje Romanovce kod Surdulice, nepoznata osoba porušila je dva spomenika
20.05.2024
12:32
Naknada za zakup, uređenje i održavanje površine groblja
Prema njegovim rečima, u skladu sa važećim propisima naknada za zakup, uređenje i održavanje površine groblja plaća se za korišćenje usluga na groblju kao što su: održavanje puteva i staza, zelenila, česmi, javne rasvete, krematorijuma, kapela, čistoće.
"Želeli bi da podsetimo sugrađane i korisnike grobnih mesta da je rok obaveznog počivanja preminulog u grobnom mestu 10 godina, koji se nakon ovog perioda može produžiti, pod uslovom da se grobno mesto uredno održava i da je plaćena naknada za protekli period počivanja. Ova naknada se plaća jednom godišnje i to unapred, najkasnije u roku od 30 dana od dana isteka roka za koji je već plaćena. Cene pomenutih naknada se nisu menjale od avgusta 2019. godine", podseća Đukić.
Posmrtni ostataci iz grobnih mesta kojima je istakao rok obaveznog počivanja a isti nije produžen, kaže Đukić, preduzeće može da prenese u poseban zajednički grob ili grobnicu i odredi drugog korisnika grobnog mesta, a nadgrobna obeležja ukloni bez obaveze njihovog čuvanja.
"Pre prenosa posmrtnih ostataka, korisnci grobnih mesta se u pisanoj formi obaveštavaju da su u obavezi izmirivanja dugovanja. Nakon ovoga, putem obaveštenja u sredstvima javnog informisanja pozivaju se da regulišu status istih, uz ukazivanje na posledice propuštanja. Ekshumacije i dodeljivanje grobnog mesta drugom korisniku zbog neplaćanja, jekrajnja mera koju JKP "Pogrebne usluge" Beograd nastoji da izbegne, zbog čega podsećamo sugrađane na obavezu izmirivanja godišnje naknade za zakup, uređenje i održavanje površine groblja.
Takođe, korisnici grobnih mesta imaju mogućnost da izvrše besplatnu onlajn proveru statusa svojih uplata za grobna mesta, a omogućena je i uplata dugovanja na više mesečnih rata.
"Pored šaltera grobalja, korisnici uplate mogu da izvrše i e-bankingom, m-bankingom, ili platnim karticama na veb sajtu preduzeća. Reč o relativno skromnim iznosima koji se kreću između 1.466 i 6.232 dinara i koji plaćaju jednom godišnje, ali je njihovo plaćanje je od izuzetnog značaja ne samo za JKP "Pogrebne usluge" Beograd, već i za većinu sugrađana koji redovno izmiruju svoje obaveze i s pravom očekuju da naša groblja budu uredna i održavana", naglasio je Đukić.
Grobna mesta i grobnice
Što se tiče groba odnosno mesta bez spomenika treba naglasiti da se ne može zakupiti za života. "Isti se dodeljuje nakon smrti prema prebivalištu preminulog lica i to na pomenutim "otvorenim" grobljima: Lešće, Orlovača, Zbeg i Nova Bežanija. Groblja Novo, Centralno i Topčidersko, Zemunsko, Banjičko i Staro bežanijsko groblje spadaju u "zatvorena" groblja, odnosno na njima se mogu sahranjivati lica koja imaju već postojeća porodična grobna mesta. Za života je moguće zakupiti grobnice i kasete za smeštaj kremiranih posmrtnih ostataka. Zakupljivanje grobnica i kaseta za smeštaj kremiranih posmrtnih ostataka nije ograničeno prebivalištem u trenutku smrti. Grobnice odnosno mesta sa postojećim spomenikom se mogu zakupiti na svim "otovrenim grobljima" u nadležnosti našeg preduzeća, dok su grobnice koje se daju u zakup na nekim od "zatvorenih grobalja", dostupne su svima, u skladu sa njihovim raspoloživim brojem u određenom trenutku. JKP „Pogrebne usluge“ Beograd u ovom trenutku raspolaže malim brojem grobninica za zakupljivanje, pri čemu se očekuje i poskupljenje kamena za izgradnju grobnica na koje, nažalost, ne možemo da utičemo", zaključučio je Đukić.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Jednog čika Dragana nakon na večni počinak putem čitulje ispratilo je čak 20 ljudi. Ipak, ono što najviše privlači pažnju su njihovi nadimci, a kako su napisali u čitulji, svi su prijatelji iz kafane.
Eksplozija se dogodila u predgrađu Sumija, u blizini baza u kojima je stacionirano ukrajinsko vojno osoblje, izjavio je za RIA Novosti Sergej Lebedev, koordinator proruskog pokreta otpora u Nikolajevskoj oblasti.
Ukrajinske trupe su britanskim projektilom "Storm Shadow" napale večeras morsku trgovačku luku Berdjansk u regionu Zaporožja i pogodile praznu burad za gorivo, saopštio je predsednik komisije ruske Javne komore za pitanja suvereniteta i kopredsedavajući Koordinacionog saveta za integraciju novih regiona Vladimir Rogov.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dao je intervju čuvenom novinaru Bi-Bi-Sija, za najpoznatiju političku emisiju britanskog servisa Hard Talk, koji će biti emitovan večeras u 01.30 časova posle ponoći, po našem vremenu.
Da Goran Vesić kog protiv zakonito drže u pritvoru nije bio na funkciji ministra građevinarstva tokom rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu opšte je poznata činjenica, ali pojedinim opozicionarima koji gostuju na tajkunskim medijima upravo ta notorna stvar počela je da se javlja, pa je u programu ponavljaju kao papagaji.
Tri osobe uhapšene su u blizini manastira Visoki Dečani i određen im je pritvor do 48 sati, zbog toga što su na vozilu imali natpis “Kosovo je Srbija”, saopšteno je iz regionalne direkcije tzv. kosovske policije u Peći.
Bivši košarkaš Vladimir Štimac, koji se prekvalifikovao u profesionalnog demonstranta, postao je opozicionar onog trenutka kad mu vlast nije dozvolila da krši zakone države!
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Željko Tojaga zvani Žmigi (54), nekadašnji pripadnik rasformirane Jedinice za specijalne operacije, koji je u aprilu 2018. godine izašao iz zatvora pošto je odslužio kaznu od 15 godine, trebao je "zoljom" da gađa automobil u kom se nalazio tadašnji premijer Zoran Đinđić, pisali su mediji svojevremeno.
Selektor reprezentacije Srbije, Svetislav Pešić, bio je izuzetno raspoložen posle plasmana na Evrobasket 2025. godine, pa je na konferenciji za medije imao opširno izlaganje.
Izraelska vojska sprovela je nekoliko napada na južna predgrađa Bejruta, javili su libanski državni mediji posle poziva izraelskih vlasti da budu evakuisana određena područja smatrana kao uporište proiranskog Hezbolaha, pokreta u otvorenom ratu sa Izraelom.
Na avionu ruskog avio-prevoznika Azimut erlajns koji je večeras u Antaliji u Turskoj sleteo tokom nepovoljnih meteoroloških uslova, došlo je do požara na motoru, a svih 79 putnika je bezbedno evakuisano, javlja HavaHaber.
Odlazeći predsednik SAD Džozef Bajden nastoji da u poslednjim nedeljama svoje administracije ojača poziciju Ukrajine u ratu protiv Rusije, pre povratka republikaca Donalda Trampa u Belu kuću, ocenio je danas Blumberg.
Britanska vlada angažovaće novog pregovarača za "resetovanje" odnosa sa EU, a kako je navedeno u opisu ove funkcije, taj zvaničnik će uređivati odnose vlade i voditi pregovore sa Unijom o "ključnim britanskim interesima" kao što su trgovina, bezbednost i pogranična politika, preneli su danas britanski mediji.
Mirjana Joković rođena na današnji dan 1967. godine, još kao šesnaestogodišnja tinejdžerka pojavila se u seriji "Kamiondžije opet voze", gde je igrala unuku legendarnom Jaretu kojeg je glumio Miodrag Petrović Čkalja.
Počela je sezona Strelca, a žene rođene u ovom znaku izuzetno su energične, avanturisti spremne za nova iskustva. Mnoge poznate dame su u ovom znaku i veoma uspešne na poljima svojih karijera.
Manekenka i TV zvezda Džesika Alves pohvalila se svojim seksi telom tokom pikantnog fotografisanja, na kome su njene natečene obline bile u krupnom kadru.
Da li ste ikada proverili koliko su vaše drvene varjače zaista čiste? Jednostavan trik kuvara Meta Prestona otkriva šokantnu količinu prljavštine koju ne vidite golim okom!
Mala devojčica sa neverovatno gustom i dugom afro kosom postala je senzacija na društvenim mrežama, dok njena mama Liana negira sve optužbe da koristi veštačku kosu kako bi privukla pažnju.
Sem Balard je bio prihvatio naizgled bezazlenu opkladu na žurci - da pojede puža. Taj trenutak radoznalosti pretvorio se u najgoru noćnu moru, kada je zbog retke infekcije proveo 420 dana u komi, a njegov život zauvek se promenio.
Pobednica rijaliti programa "Zadruga" Iva Grgurić ekskluzivno za Informer otvorila je vrata svog doma u jednom od najluksuznijih delova Beograda. Starleta nas je, tom prilikom, pustila u garderober vredan čak 100.000 evra, a pred našim kamerama izdvojila je kako omiljene, tako i najskuplje komade koje poseduje.
Jovana Tipšin se godinama unazad družila sa Draganom Markovićem Palmom, a sada je ispričala sve o njihovom poslednjem susretu, koji je bio pre tri nedelje.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.