• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer/Alo

17.08.2024

13:52

Orlovi se vraćaju u Srbiju: Simbol srpskog grba orao krstaš izborio se za opstanak! (VIDEO)

Shutterstock

Vesti

Orlovi se vraćaju u Srbiju: Simbol srpskog grba orao krstaš izborio se za opstanak! (VIDEO)

Podeli vest

Orao krstaš, simbol sa našeg nacionalnog grba, u Srbiji ima status kritično ugrožene vrste, pa je svaka jedinka izuzetno značajna za njihov opstanak.

Nije to samo problem Srbije ova zaštićena vrsta ugrožena je i u drugim evropskih državama. Ipak, mnoge su uspele u višedecenijskim naporima da orla krstaša sačuvaju i razmnože.

Milan Ružić, izvršni direktor Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije ističe da postoji niz prepreka koje je tebelo rešiti.

- Osnovni problem kod zaštite orla krstaša na teritoriji Srbije je taj što ptice, pre svega, nemaju adekvatna mesta za gneždenje. Ogromna stara stabla koja su se nekada nalazila u nizijama, u blizini mesta gde ima bogatih izvora hrane, nestala su iz raznih razloga. Dodatno, krstaši su stradali zbog nelegalnog ubijanja i trovanja- kaže Ružić. 

Kako bi sačuvali ovu retku vrstu, Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije zajedno sa Pokrajinskim zavodom za zaštitu prirode iz Novog Sada, učestvovali su u projektu "PannonEagle Life – Zaštita orla krstaša u Panonskoj niziji, koji finansira LIFE program Evropske unije.

U zimu i proleće 2022. u srednjem Banatu još dva para orlova krstaša napravila su gnezda. Time je populacija u Vojvodini narasla na pet parova, a sem prelepih ptica, zaslugu za to imaju i saradnici Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije koji čine sve da obezbede uslove za uspešno izleganje i izletanje mladunaca krstaša, poput očuvanja staništa, postavljanja bezbednih gnezda i sprečavanja uznemiravanja i trovanja ptica.

- Kada je projekat počeo, mi smo imali svega jedan poznati gnezdeći par. Projekat nam je omogućio da već prve godine uspemo da sačuvamo gnezdo na severu Banata i da doprinesemo da se izlegu dva mladunca. Naredne godine je ’izleteo’ jedan mladunac, pa potom još dva mladunca da bismo 2020. godine, tokom rada na ovom projektu, imali tri gnezdeća para i svaki od njih je bio uspešan - kaže Ružić. 

Foto: Jožef Gergelj

 

Kako priroda ne poznaje granice isti cilj ima više država Panonske nizije koje učestvuju u projektu – Srbija, Mađarska, Slovačka, Češka Republika i Austrija. Projekat "PannonEagle LIFE” je primer dobre prakse kako znanje i iskustvo iz pojedinačnih zemalja može biti okupljeno, podržano od strane Evropske unije i da za rezultat ima uspeh.

- Evropska unija je finansirala koordinatora projekta u Društvu i omogućila nam čuvanje gnezda, što je bilo najvažnije na terenu. Mi smo kroz neke druge aktivnosti uspeli da doprinesemo da se ilegalna prodaja i korišćenje opasnog preparata Furadana smanji na minimum, ako ne i da nestane - dodaje Ružić. 

 


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set