• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer/biznis.rs

18.09.2024

09:43

Pad cena stanova u novogradnji! Evo koliko sada u proseku košta kvadrat u Srbiji

Shutterstock

Vesti

Pad cena stanova u novogradnji! Evo koliko sada u proseku košta kvadrat u Srbiji

Podeli vest

Prosečna cena kvadrata stanova novogradnje u Srbiji u prvom polugodištu 2024. godine iznosila je 215.481 dinar.

Cene prodatih novoizgrađenih stanova u prvoj polovini ove godine kretale su se u intervalu od 61.013 dinara po kvadratu u Bujanovcu do 520.616 dinara u beogradskoj opštini Savski venac.

Kada je reč o Beogradu, pad cena kvadrata u novogradnji zabeležen je u opštinama Vračar, Zvezdara, Mladenovac i Surčin, što je bilo dovoljno da na teritoriji grada Beograda prosečna cena kvadrata tih stanova u prodaji opadne za 1,4 odsto u odnosu na prosek 2023. godine.

Sa druge strane, kvadrati novogradnje u prodaji skuplji su u prvom polugodištu za čak 43,9 odsto na Čukarici, za 18,1 odsto na Novom Beogradu ili za 16 odsto u beogradskoj opštini Stari Grad, u odnosu na prošlu godinu.

Posmatrano prema opštinama, kako je naveo RZS, najviše cene novoizgrađenih stanova zabeležene su u beogradskim opštinama, gde je prosečna cena u gradskim naseljima opala za 2,3 odsto u odnosu na polugodište 2023. godine i iznosila je 307.297 dinara po kvadratu. Pored beogradskih opština, po visokim cenama izdvojile su se i Novi Sad, Užice, Čajetina, Vrnjačka Banja, niške opštine Medijana i Crveni krst.

Foto: Shutterstock

 

 

U Novom Sadu prosečan kvadrat novogradnje prema poslednjim podacima košta 230.338 dinara, u Užicu 214.058 dinara, u Čajetini 207.353 dinara a Vrnjačkoj Banji 175.431 dinar. U niškoj Medijani kvadrat novogradnje je, prema podacima RZS, u prvom polugodištu koštao 194.475 dinara a na Crvenom krstu 170.439 dinara.

Osim u četiri beogradske opštine, cene kvadrata u novogradnji pale su u još samo pet gradova – Aranđelovcu, Bajinoj Bašti, Ćupriji, Negotinu i Petrovcu na Mlavi.

U regionu Vojvodine, sa druge strane, ni u jednom od posmatranih gradova i opština gde je prometovano više od tri stana u novogradnji nije došlo do pada cena.

Najveći rast po kvadratu zabeležen je u Bačkoj Palanci, gde je cena porasla za 22,7 odsto i gde je kvadrat u prvom polugodištu ove godine koštao 132.366 dinara. Na drugom mestu je Ruma, gde je zabeleženo poskupljenje od 20,7 odsto u odnosu na isti period prošle godine i gde kvadrat košta 121.029 dinara.

Na teritoriji Vojvodine kvadrat novogradnje poskupeo je više od 10 odsto u devet od 18 posmatranih gradova i opština, a osim Novog Sada, gde su kvadrati bili skuplji za 11,7 odsto nego u prvom polugodištu prošle godine, značajan rast cena zabeležen je i u Somboru (14,5 odsto) i Sremskoj Mitrovici (17,6 odsto).

Površina prodatih novoizgrađenih stanova u Srbiji u proseku je iznosila 54 kvadrata.

Najviše stanova, prema izveštaju RZS, u prvom polugodištu prodato je u beogradskim opštinama Vračar i Savski Venac – i to po 78, dok je na trećem mestu Bujanovac sa 75 prodatih stanova.

Za razliku od dve beogradske opštine, od kojih na Savskom vencu cena kvadrata dostiže 520.616 dinara, u Bujanovcu je kvadrat novogradnje najjeftiniji u Srbiji, pa je u prvom polugodištu koštao 61.013 dinara.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set