• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer/Blic

03.10.2024

09:55

U Srbiji sve više žena postaju mame posle 50. godine: Najčešće abortiraju žene koje nemaju decu

Shutterstock

Vesti

U Srbiji sve više žena postaju mame posle 50. godine: Najčešće abortiraju žene koje nemaju decu

Podeli vest

Prošle, 2023. godine, u Srbiji je zabeleženo 58.277 porođaja sa ukupno 59.439 rođene dece, a među njima su 55 beba rodile mame starije od 50 godina, podaci su najnovijeg Zdravstveno-statističkog godišnjaka Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".

Prošle godine, najviše su rađale žene od 30 do 39 godina, zatim majke od 20 do 29, pa od 40 do 44 godine.

Prvih porođaja bilo je 52,8 odsto, drugih 30,3, trećih - 12 odsto, dok su porođaji višeg reda činili 4,8 odsto.

Jedan od značajnih pomaka u oblasti reproduktivnog zdravlja postignut je u domenu biološki potpomognute trudnoće. Od 2022. godine, uvedena su nova proširenja koja su značajno poboljšala dostupnost i uslove za ovakve postupke.

- Starosna granica za kandidatkinje koje mogu da koriste sredstva od strane države, povećana je sa 43 na 45 godina, čime je omogućeno većem broju žena da pristupe biološki potpomognutoj trudnoći. Podaci za 2023. godinu pokazuju da je u grupi majki starijih od 50 godina rođeno 55 beba, dok je pre 10 godina - 2014. taj broj iznosio 26, što ukazuje na sve veću upotrebu savremenih medicinskih tehnologija u podršci kasnijim trudnoćama - navodi se u Godišnjaku.

Dodaje se da ovaj trend ističe potrebu za dodatnom medicinskom i psihološkom podrškom trudnicama koje odlučuju da rađaju u kasnijim godinama, kao i na potencijalne izazove koji proizilaze iz kasnijeg roditeljstva.

Većina beba na rođenju je bila teška 2.500 grama i više - 93,7 odsto, što je pozitivan pokazatelj zdravlja novorođenčadi, a najviše je imalo između 3.000 i 3.499 grama.

Najviše beba imalo težinu 2.500 grama i više

Deca sa niskom težinom na rođenju - ispod 2.500 grama, čine 6,3 odsto od ukupnog broja, što ukazuje na potrebu za dodatnim merama i medicinskim intervencijama u cilju smanjenja broja slučajeva niske težine pri rođenju.

"Batutovi" podaci pokazuju da većina porodilja - 87,4 odsto, nije imala prethodnih prekida trudnoće, 9,5 odsto je imalo jedan, a dva ili više prekida imalo je 3 odsto žena.

Inače, tokom 2023. godine, prijavljeno je ukupno 10.689 prekida trudnoće. Od ovog broja medicinski prekidi činili su 74,5 odsto - 7.966 slučajeva, a spontani 7,6 odsto - 816 slučajeva.

Od svih žena koje su imale medicinske prekide trudnoće, najveći procenat bio je među ženama od 25 do 34 godine, zatim žene mlađe od 20 godina - 3,9 odsto, što, kako se navodi, ukazuje na potrebu za edukacijom u oblasti reproduktivnog zdravlja i podrškom mladim ženama. Najviše medicinskih prekida trudnoće bio je kod žena koje nisu imale decu.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set