Ukoliko kupujete polovan automobil, na jednu stvar obratite pažnju! Varaju vas sa podacima
Podeli vest
U Srbiji 4,1 odsto polovnih automobila, odnosno svaki 25. auto na našim putevima, ima falsifikovanu kilometražu, sa prosečnim "vraćanjem brojčanika unazad" od 80.405 kilometara.
U Srbiji 4,1 odsto polovnih automobila, odnosno svaki 25. auto na našim putevima, ima falsifikovanu kilometražu, sa prosečnim "vraćanjem brojčanika unazad" od 80.405 kilometara, pokazuje istraživanje kompanije carVertical sprovedeno između oktobra 2023. i septembra 2024. godine.
Svoj život dugujem porodici donora i zahvaljujući njihovom "da" tog 13. oktobra 2016 godine, ja sam danas živ i zdrav, a moja ćerka Nina odrasta uz oca! Nisam ga nikada upoznao, nismo razgovarali, ne znam šta je voleo, niti za koga je navijao. Znam samo da se zvao Jovan i da je svojim roditeljima rekao da bi donirao organe ukoliko mu se nešto desi.
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici 17. oktobar posvećuju svetom Stefanu i Jeleni Štiljanović.
17.10.2024
06:40
Iako je stopa automobila sa štelovanom kilometražom pala sa 5,3 odsto prošle godine, prosečna štelovana kilometraža se povećala. Ovaj problem doprinosi padu Srbije na indeksu transparentnosti ove kompanije, pa se tako Srbija nalazi na 19. od 25 mesta na listi na kojoj se nalaze rizične zemlje za kupovinu automobila.
Kupci vozila uvezenih u Srbiju izloženi su najvećem riziku od kupovine automobila sa falsifikovanom kilometražom ili skrivenim oštećenjima.
Prema Matasu Buzelisu, stručnjaku za automobile i glavnom i odgovornom za komunikaciju u carVerticalu, vozila iz međunarodne trgovine čak su četiri puta podložnija prevarama sa vraćanjem kilometraže.
Stariji muškarac M. S. (78) pretučen je u Bulevaru kralja Aleksandra kada je na njega nasrnuo vozač automobila S. V. (36).
16.10.2024
21:14
Stručnjak za automobile sa sajta Polovni automobili Petar Veličković rekao je za Novu ekonomiju da je problem vraćanja kilometraže prisutan i u Srbiji i u drugim zemljama sveta, pa samim tim ne treba "žmuriti" pred ovom činjenicom.
- Konkretno, u našu zemlju uveze se svake godine preko 120.000 polovnih vozila, a veliki broj tih automobila je stariji od 10, pa čak i 15 godina i samim tim su ti automobili već prešli, (u najvećem broju slučajeva) veliki broj kilometara. Zato se pojedinci služe ‘vraćanjem’ kilometar sata, kako bi podigli cenu vozilu. Možda bi se situacija promenila kada bi se zabranio uvoz polovnjaka emisionog standarda Euro 3 i Euro 4, što su uradile odavno gotovo sve države u okruženju, osim Bugarske - kazao je Veličković.
Dodao je da se na domaćem tržištu itekako mogu naći "polovnjaci" sa verodostojnim podacima, počevši od kilometraže, preko servisne istorije, kao i da se za sve te važne podatke može dobiti pisana garancija od strane prodavaca.
- Tako da kupci u Srbiji mogu imati dozu sigurnosti kada kupuju polovan automobil. Takođe, treba reći da se vraćanje kilometraže radi godinama i u najrazvijenim zemljama Evrope, poput Nemačke ili Švajcarske, odnosno da to nije pojava koja se "rodila" kod nas - dodao je on.
Kako je kazao, postoje načini i da se provere ove informacije, odnosno da se kupac informiše o stanju i istoriji vozila.
- Jedna od metoda su svakako ovlašćeni servisi gde se mogu uraditi provere, a tu su i internet platforme preko kojih se ukucavanjem broja šasije može proveriti istorije vozila - kazao je Veličković.
Podaci koje je carVertical predstavio ukazuju da je čak 77,6 odsto svih polovnih automobila u Srbiji uvezeno iz drugih zemalja, što je znatno iznad evropskog proseka.
Veličković kaže da je ekonomska kriza posebno pogodila automobilsku industriju i da su problemi počeli sa pandemijom virusa korona kada je došlo do ogromnih problema u snabdevanju fabrika i rokovima isporuke novih automobila, a dodatno su se produbili sukobima u Ukrajini i geopolitičkom situacijom u svetu.
- Naravno, ovaj trend se preneo i kod nas, jer smo poslednjih godina imali konstantan rast cene automobila, kao i slabije prodajne rezultate. Ipak, u ovoj godini primetne su naznake oporavka tržišta. U prilog tome govori i rast prodaje novih vozila, a i prosečne cene svih oglašenih putničkih automobila na našem sajtu u kategoriji vozila starosti od 11 do 15 (koja su najprodavanija) su u padu u odnosu na početak 2024 - rekao je Veličković za Novu ekonomiju.
Dodao je da i da, kada je u pitanju uvoz vozila iz drugih zemalja u Srbiju, na prvom mestu Italija, zatim Nemačka i Francuska, a da veliki broj polovnih vozila stiže iz Švajcarske (najčešće nešto noviji i skuplji modeli), a poslednjih godina sve više vozila stiže i iz skandinavskih zemalja poput Norveške.
Dolaze nam i oštećena vozila iz inostranstva
Statistika o oštećenim automobilima takođe je zabrinjavajuća, pa se tako više od trećine (38,5 odsto) svih vozila proverenih na platformi carVertical u Srbiji učestvovalo je u saobraćajnim nesrećama, sa prosečnom vrednošću štete od 363.000 dinara. Situacija je 2023. bila nešto bolja, sa 37,9 odsto oštećenih vozila. Međutim, prosečna vrednost štete je bila veća – čak 438.000 dinara.
Sa sajta carVertical upozoravaju da bi zbog ovakvih situacija trebalo da budemo oprezni pri kupovini uvoznih vozila zbog potencijalnih skrivenih nedostataka ili falsifikovanih dokumenata.
Prosečna starost kupljenih vozila u Srbiji iznosi 9,3 godine, što predstavlja relativno mlad vozni park u poređenju sa drugim istočnoevropskim zemljama, ali i dalje postoje problemi sa transparentnošću.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Svoj život dugujem porodici donora i zahvaljujući njihovom "da" tog 13. oktobra 2016 godine, ja sam danas živ i zdrav, a moja ćerka Nina odrasta uz oca! Nisam ga nikada upoznao, nismo razgovarali, ne znam šta je voleo, niti za koga je navijao. Znam samo da se zvao Jovan i da je svojim roditeljima rekao da bi donirao organe ukoliko mu se nešto desi.
Ruske vlasti na Krimu proglasiće vanredno stanje zbog izlivanja mazuta u Crno more, nakon što su dva tankera potonula u Kerčkom moreuzu, saopštio je danas guverner Krima Sergej Aksenov.
Pad aviona „Embraer 190“ u Kazahstanu, koji je pripadao Azerbejdžanu, izazvao je spekulacije o mogućem obaranju letelice protivvazdušnim projektilom. Snimci olupine ukazuju na oštećenja karakteristična za eksploziju PVO sistema, tvrdi ruski vojni pilot Aleksej Voevoda.
Tribina "Budućnost, a ne prošlost" Srpske napredne stranke, koja je održana u velikoj sali Sava centra, bila je pravi festival mladosti, pameti i lepote!
Tužilaštvo BiH potvrdilo je da su danas lišeni slobode Nenad Nešić ministar bezbednosti u Savetu ministara BiH, Dakić Milan, direktor ЈP Putevi Srpske, Lučić Mladen i još četiri lica.
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je narodni poslanik Nebojša Bakarec koji je govorio o hrvatskoj mržnji prema Srbiji i tome da im je Vučić trn u oku.
Tokom popodnevnih sati u Mostarskoj ulici u Čačku došlo je do pucnjave, kada je nepoznato lice iz vatrenog oružja pucalo u muškaraca starog oko 50 godina. Prema rečima stanovnika iz Čačka, meštani su još uvek u šoku. Prem njihovim rečima krv se još uvek nalazi svuda po trotoaru.
U fabrici Zastava oružje u Kragujevcu, prema rečima dobro obaveštenog izvora, došlo je do incidenta kada je puška PAP G kalibra 308win opalila pre nego što je metak ušao u ležište metka.
Jon Nistor (64) iz Velikog Središta kod Vršca nožem je zaklao suprugu Ventutu (54), pa potom zapalio kuću i obesio se o traktor u dvorištu! Dok je pomahnitali čovek jednom rukom kasapio nesrećnu Vendutu, drugom rukom je sve to snimao telefonom!
Još uvek se nisu smirile tenzije nakon prvog abaligaškog večitog derbija koji je pripao košarkašima Crvene zvezde. Partizan je oštećen u samoj završnici sudijskim odlukama, a tome je tri dana posle samog meča, kao i o izjavi direktora ABA lige Milije Vojinovića, govorio trener Željko Obradović.
Mačester Siti pod vođstvom Pepa Gvardiole, nastavlja da posrće u Premijer ligi, remizirajući 1:1 s Evertonom, čime su dodatno produbili krizu uzrokovanu lošom realizacijom i nesigurnom odbranom.
Emin Mogulkoč, Jakub Zamojski i Karmelo Poterniko čine sudijsku trojku koja će deliti pravdu na sutrašnjoj utakmici 18. kola Evrolige između Barselone i Crvene zvezde (20.30, Sport klub 2).
Ukoliko bude potrebno, Rusija bi ponovo mogla da upotrebi „orešnik“, ali ona ne žuri sa tim, rekao je ruski predsednik Vladimir Putin na konferenciji za medije.
Centri za donošenje odluka u Kijevu mogu direktno biti meta ruskih udara, u zavisnosti od pretnji koje dolaze, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov i dodao da Moskva nikada ne napada civilne ciljeve.
Dana 13. jula 2024. godine, Donald Tramp, bivši predsednik SAD i republikanski predsednički kandidat, bio je meta atentata tokom predizbornog skupa u Batleru, Pensilvanija. Incident je uzdrmao američku javnost, doveo do intenzivne političke polemike i možda već tada dlučio pobednika istorijskih izbora.
Istraga u Kazahstanu nije pokazala da je azerbejdžanski putnički avion koji se srušio u sredu oborila ruska avijacija, saopštio je saobraćajni tužilac oblasti Mangistau Abilajbek Ordabajev.
Predsednik Rusije Vladimir Putin nije pozvan na inauguraciju novoizabranog američkog predsednika Donalda Trampa, ali će poslati "čoveka od poverenja", prenosi Telegram stranica Inter Slave-Z.
Glumica Branka Petrić poznata je po svojim mnogobrojnim ulogama na filmovima i u serijama, ali je možda još više poznata njena ljubav sa glumcem Bekimom Fehmijuem.
U Jugoslovenskom dramskom pozorištu (JDP) odražana je konferencija za medije povodom premijere predstave "Sveti Georgije ubiva aždahu" na kojoj su govorili glumci Milan Marić, Nikola Rakočević, kao i reditelj Milan Nešković.
Pesma čuvenog kantautora Đorđa Balaševića "Priča o Vasi Ladačkom" poslužila je kao inspiracija reditelju Ljubiši Samardžiću da napravi seriju "Jesen stiže dunjo moja".
Ukoliko volite slatke i tople napitke, onda će ovo biti pravo uživanje za vas. Priprema kuvanog vina vam neće oduzeti mnogo vremena, a uživanje je zagarantovano.
Japanci i Korejci veruju u teoriju koja povezuje temperament sa krvnom grupom osobe. Postoji mnogo različitih pristupa i metoda za proučavanje, a evo kako se na osnovu krvne grupe otkrivaju karakteristike žena.
Kineska verovanja su u mnogim slučajevima specifična, ali ljudi širom sveta veruju u njih i čvrsto se drže sledećih pravila. Oni tvrde da 7 stvari treba da izbacite iz kuće kako ne biste navukli bedu na porodicu.
Goga Sekulić i njen kolega Aleksandar Misojčić Xander sinoć su, na Božić, uhapšeni na graničnom prelazu između Bosne i Hercegovine i Hrvatske, ali je pevačica ipak održala nastup.
Pevačica Goga Sekulić i njen kolega Aleksandar Misojčić Xander sinoć su, na Božić, uhapšeni na graničnom prelazu između Bosne i Hercegovine i Hrvatske.
Goga Sekulić je sinoć uhapšena na graničnom prelazu između Bosne i Hrvatske kada je krenula sa kolegom na nastup, ali ona nije jedina pevačica koja se našla u ovoj situaciji. Neke Gogine koleginice brzo su puštene nakon privođenja, ali i ima i onih koje su provele određeno vreme iza rešetaka.
Goga Sekulić je sinoć, 25. decembra, zajedno s kolegom Aleksandrom Misojčićem Xanderom zaustavljena na granici između Hrvatske i Bosne Hercegovine i uhapšena. Nakon što su pušteni, pevačica se obratila fanovima porukom na društvenim mrežama.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.