Cele porodice se oblače u crveno da bi se brže spasile boginja! Pedijatar razbija nedoumice o varičelama!
Podeli vest
Ovčije boginje, odnosno varičele, masovno napadaju mališane, te su vrtići desetkovani. Pulmolog i pedijatar doktor Saša Milićević za Informer otklanja sve nedoumice povodom dobijanja i lečenja ove opasne zaraze.
Varičele se inače mogu javiti tokom cele godine, ali se to najčešće dešava tokom zime i proleća, odnosno tokom meseci kada se više boravi u zatvorenom prostoru, što i dovodi do njihovog masovnog širenja.
Nedavno je region potresla vest o smrti devojčice Džejle Drapić u Sarajevu, nakon teških komplikacija tokom stomatološke intervencije u privatnoj ordinaciji. Prema rečima oca nesrećne devojčice, ona je nastradala usled neadekvatnog lečenja stomatologa.
Doktorka Debora Li je podelila koje vrste raka je najteže uočiti i na šta treba obratiti pažnju da biste povećali šanse da uočite nešto pogrešno.
17.10.2024
14:00
Doktor Saša Milićević, istaknuti pulmolog i pedijatar, istakao je da su roditelji nezaražene dece večito u dilemi da li ih treba spajati sa mališanima koji u tom trenutku imaju varičele, kao i kako takav jedan korak može uticati na zdravlje deteta.
- Večita dilema roditelja jeste da li spajati zdravo dete sa zaraženim, a moderno istraživanje pokazuje da ipak to ne bi trebalo raditi iz jednog vrlo bitnog razloga, a to je što ne znamo kako će zdravo dete odreagovati. Ovčije boginje mogu dovesti do ozbiljnih komplikacija poput zapaljenja pluća, zapaljenja uha, pa čak i zapaljenja mozga. Jedna od najozbiljnih komplikacija koja može biti rezultat spajanja zaražene i nezaražane dece jeste opasan virus pod nazivom "herpes zoster" koji kao posledicu ima plikove po celom telu - navodi naš sagovornik.
Zaraženo dete ili odrasla osoba, prilikom pika ove zaraze, mora striktno da se pridržava određenih pravila u cilju što efikasnijeg ozdravljenja.
- Ako neko ima boginje, najbolje je da se izoluje od drugih, pogotovo od onih koji nisu preležali varičele. Vrlo je važno da miruje, da ne bude previše aktivan, i vrlo važno, da unosi dosta tečnosti. Takođe, da ne bi došlo do dodatnog pogoršanja stanja važno je uzimati lek protiv povišene temperature. Iako naš narod voli da "tera" osobu da jede kada je bolesna, to ne sme da se radi. Zaražena osoba mora jeste samo onoliko koliko može, jer varičela se javlja kako spolja, tako i unutra - rekao je doktor Milićević.
Šta su varičele?
Ovčije boginje ili varičele su zarazna bolest koju karakteriše osip na koži i svrab, povišena temperatura, gubitak apetita i zamor. Ovu bolest prouzrokuje virus koji inficira kožu i nervni sistem, zadržavajući se u organizmu trajno u ćelijama dorzalne ganglije (nervni centri smešteni uz kičmeni stub).
Prvi simptomi, pre nego što se javi karakterističan osip, javljaju se u vidu malaksalosti, zamora, bola u mišićima i zglobovima, povišene temperature, povraćanjem i glavoboljom. Tada je organizam već zaražen.
Narodna verovanja: Da li treba nositi crveno i utopljavati se?
Doktor Milićević navodi da nošenje crvene garderobe nema nikakvo dejstvo razvoj zaraze u organizmu, ali da ne šteti. Ipak, utopljavanje tela može izazvati dodatne komplikacije.
- Nošenje crvene odeće nema nikakvo dejstvo, ali nije štetno. Često decu oblače u crveno da bi brže "izašle" boginje, nekada znaju i cele porodice da budu obučene u crveno, to ne donosi štetu, ali ni nagli boljitak. Međutim, utopljavanje nekada može biti vrlo opasno. Ukoliko dete ima povišenu temperaturu, a utopli se, može dobiti fras, pa čak i toplotni udar - ističe doktor i dodaje:
- Takve drastične mere treba izbegavati. Takođe, mit o tome da deca ne treba da se kupaju je potpuno netačan. Baš suprotno, deca trebaju da se kupaju i tuširaju, ali da se koža ne trplja. U slučaju izbegavanja kupanja koža može da se inficira onog trenutka kada pukne boginja.
Roditelji često prave grešku i dovode bebu kod zaražene osobe, što može biti vrlo opasno, ističe doktor Milićević.
- Kada neka osoba zaražena boginjama treba izbeći dolazak bebe, jer to može biti vrlo opasno. Postoji vakcina za bebe protiv varičela, ali se ona daje po želji roditelja. Beba, iako ima imunitet koji stiče od majke, može da se zarazi, jer taj imunitet nije dovoljno jak da spreči prelazak boginja na nju. Ipak treba sačekati, jer je čovek zarazan i prenosi boginje sve do stadijuma kada se formiraju kraste - objašnjava pedijatar.
Lečenje ovčijih boginja
Varičela zahteva izolaciju bolesnika, ležanje i simptomatsku terapiju. Potrebno je obezbediti maksimalnu higijenu da bi se izbegla superinfekcija samih boginja. Savetuje se svakodnevno kupanje sa blagim rastvorom hipermangana radi dezinfekcije kože, a brisanje upijanjem tečnosti da se ne bi izazvalo pucanje vezikula.
Kožu je potrebno svakodnevno posipati sterilnim talkom koji smanjije svrab i isušuje vezikule. Sluzokože, pre svega usne duplje, treba negovati antimikoticima i neutralnim dezificjensima. Terapija kod uobičajnih oblika bolesti nije potrebna, međutim kod težih oblika primenjuju se antipiretici, analgetici i rehidratacija.
Bakterijske komplikacije se leče odgovarajućim antibioticima, a ostale komplikacije specifičnom terapijom.
- Najbolje je preležati boginje u predškolskom uzrastu, jer kod starijih osoba su češće i veće komplikacije, pogotovo ako imaju neko maligno oboljenje, dijabetes ili neko hronično oboljenje. Onda može doći do vrlo ozbiljnih komplikacija - ističe naš sagovornik.
Kako navodi, nakon preležanih boginja mora da se nastavi sa ojačavanjem imuniteta, jer je organizam posle ove zaraze vrlo iscrpljen.
- Važno je da nakon preležanih boginja se osoba i dalje pridržava određenih pravila. Bitno je da nastavi sa unošenjem veće količine tečnosti, voća, pogotovo voća sa vitaminom C, da se pridržava raznovrsne ishrane koja uključuje različite vrste povrća, kao i da se fizički ne forsira. Ukoliko dete trenira, mora odmoriti od treninga i nakon preležanih boginja. Takođe, san je vrlo bitan, te osoba mora dovoljno odmarati. Sve ovo utiče na oporavak organizma i ojačavanje imuniteta koje je neophodno nakon ove zaraze - zaključio je doktor Milićević.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Nedavno je region potresla vest o smrti devojčice Džejle Drapić u Sarajevu, nakon teških komplikacija tokom stomatološke intervencije u privatnoj ordinaciji. Prema rečima oca nesrećne devojčice, ona je nastradala usled neadekvatnog lečenja stomatologa.
Ruski napad interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM) na ukrajinski grad Dnjepar tokom noći izazvao je ozbiljne posledice, a sada su se pojavili i prvi snimci sa lica mesta.
Na snimku s drona, objavljenom na internetu, navodno su zabeleženi udari britanskim krstarećim raketama "storm šedou" na komandni kompleks unutar Rusije.
Advokat i ideolog opozicije u Srbiji Sead Spahović javno je na antisrpskim Šolakovim medijima branio dokazanog nasilnika Gorana Ješića, a narod nazvao nasilnim.
Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić obratila se lideru Stranke slobode i pravde nakon što ju je nazvao "kombinacijom neograničenog zla i ograničenih intelektualnih sposobnosti".
Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke Milenko Jovanov upitao je lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa da objasni kako se na pošten i zakonit način tokom vršenja vlasti prihoduje ogromna suma novca.
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su profesor dr Boris Bratina sa Fakulteta u Kosovskoj Mitrovici i predsednik GO Zemun Gavrilo Kovačević. Oni su komentarisali današnja hapšenja vezana za tragediju u Novom Sadu.
Skandalozna odluka novosadskog tužilaštva da se uhapse bivši ministar Goran Vesić i v.d. direktorka "Infrastruktura Železnice" Jelena Tanasković posledica su jezivog pritiska opozicije i tajknuskih medija!
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su bivši premijer Srbije Nikola Šainović i politikolog Vladimir Kljajić. Oni su govorili na temu nasilnih protesta koje opozicija održava u Beogradu.
Vladimir i Miljana Kecmanović, roditelji dečaka-ubice Koste K. (14), koji je 3. maja 2023. ubio devet đaka i portira u OŠ "Vladislav Ribnikar", juče su u Višem sudu u Beogradu tvrdili za sebe da su bili idealni roditelji!
Nakon osam vezanih poraza od gradskog rivala, košarkaši Partizana slavili su 89:77 (19:21, 26:18, 18:16, 26:22 ) u 11. kolu Evrolige i popravili bilans u najjačem evropskom takmičenju na 3-8. Sa druge strane, Crvena zvezda je sada na negativnih 5-6.
Po završetku utakmice između Crvene zvezde i Partizana u "Beogradskoj areni" Tajrik Džons je znao kako da proslavi veliku pobedu crno-belih. Amerikanac se zatrčao kroz hodnik hale i tako "iskopirao" Nikolu Jokića kome je to običaj pred mečeve Denvera.
Posle pobede Partizana u prvom ovosezonskom večitom derbiju, Željko Obradović je čestitao Crvenoj zvezdi na potezu da u dvoranu pusti navijače crno-belih, iako to ranije nije bila praksa.
Visoki severnokorejski general ranjen je u nedavnom ukrajinskom napadu raketom "storm šedou" na Kursku oblast u Rusiji, objavio je Vol strit džurnal (WSJ), pozivajući se na neimenovanog zapadnog zvaničnika.
Ruska vojska je udarila ukrajinski industrijski objekat jednim od najnovijih raketnih sistema srednjeg dometa - nenuklearnom balističkom raketom pod nazivom Orešnik.
Kijev će žestoko udariti po ruskim ciljevima u Sevastopolju! Ruski oficir prvog ranga Vasilij Dandikin smatra da će Ukrajina upotrebiti rakete Neptun i da će mete biti sistemi protivvazdušne odbrane, aerodromi i fabrike, ali i luka u kojij je smešten deo Crnomorske flote!
Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je danas da je Rusija, kao odgovor na napade američkim i bitanski dogodometnim raketama, na ukrajinsku teritoriju ispalila novu balističku raketu srednjeg dometa ''Orešnik'.
Već smo navikli da pop zvezda Lejdi Gaga dobija filmske uloge, ali sve nas je posebno šokirala kada se pre 9 godina pojavila u seriji "Američka horor priča" i to u scenama koje su prepune seksa, golotinje i krvi.
Glumica i manekenka Bo Derek nedavno je proslavila svoj 68. rođendan, a svojevremeno je važila za seks simbol. Sedamdesetih godina našla se u centru pažnje zbog kontroverzne veze sa rediteljem, koji je bio stariji od nje 30 godina.
Čuveni američki biznismen Stiv Džobs stalno je poštovao jednostavno pravilo - ako bi ga mučio neki problem na poslu duže od 10 minuta, odlazio bi u šetnju.
Kupus je glavna namirnica tokom zimskih dana, ali neprijatan miris tokom kuvanja često može da pokvari ugođaj. Uz jednostavan trik sa mlekom, ne samo da ćete se rešiti ovog problema, već ćete i poboljšati ukus omiljenih jela!
Tokom svadbenog plesa ispred mladenaca se pojavila trbušna plesačica, gde većina komentara koji su se naši ispod snimka, smatra da je ovaj "iznenađujući" trenutak bio neprimeren i da nije uzela u obzir osećanja mlade.
Poznati frizer Peđa Božić podelio je za Informer.rs par saveta kako je najbolje da održavate kosu tokom hladnih dana, da biste uvek imali negovanu i urednu frizuru.
Odnos pokojne princeze Dajane i njene maćehe, Rein Spenser, bio je ispunjen sukobima i predrasudama. Iako su Rein smatrali "zlom" maćehom, kasnije se otkrilo da ni Dajana nije bila sasvim nevina u njihovim napetim porodičnim odnosima. Njihova priča, isprepletena ljubavlju, mržnjom i skandalima, otkriva složenost porodičnih veza u aristokratskom svetu.
Pevačica Lepa Brena i njen suprug, Boba Živojinović, danas proslavljaju krsnu slavu, Aranđelovdan, ameđu poslednjima došla je snajka Aleksandra Prijović.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.