Roditelji mnogih učenika pobesneli zbog ovog školskog pravila! Nastavnici između dve vatre
Podeli vest
Sve češće profesori u osnovnim školama ne dozvoljavaju đacima da testove i kontrolne zadatke ponesu kući. Zbog ovog trenda bune se i deca i roditelji, ali zakon je po tom pitanju jasan.
Nekada su svi đaci donosili svoje pregledane kontrolne zadatke kući, kako bi ih dali na uvid roditeljima, ali i kako bi mogli da nauče iz svojih grešaka.
Osnovna škola "Jovan Jovanović Zmaj" iz Subotice i dalje ćuti o ncidentu koji se dogodio na ekskurziji osmih razreda kada je nastavnik navodno fizički napao đaka!
Pismo jedne majke iz Beograda izazvalo je veliku polemiku na društvenim mrežama u Srbiji
23.10.2024
11:30
Ta praksa danas se promenila. Naime, škola je obavezna da zbog vođenja dokumentacije čuva kontrolne zadatke učenika, ali profesori ne mogu da se oslone na decu da će iste vratiti u ustanovu narednog dana.
Direktor Osnovne škole "Miroslav Antić" u Nišu prijavio je policiji da ga je danas oko 13:00 časova jedan roditelj napao, potvrdili su u Policijskoj upravi u Nišu.
Ukoliko ne radite domaće zadatke sa svojom decom, u velikoj ste manjini. Od grupnih projekata do zajedničkog učenja deluje da se školovanje za roditelje nikad ne završava. Sve je veći broj vukovaca, a opet deluje da deca imaju sve skromnije znanje i slabije socijalne veštine. Da li je problem u preobimnom gradivu ili u previsokim očekivanjima roditelja koja potom ne oslikavaju realno znanje deteta?
21.10.2024
10:32
-Oni nisu dovoljno veliki da bi zapamtili ceo kontrolni, ali nisu ni toliko mali da ne bi naučili iz greške. Dosta bi nam pomoglo kada bismo tom nastavniku koji daje časove mogli da pokažemo kontrolni i ukažemo na grešku koju je dete napravilo- rekla je Bratanović.
Vera Šainović, direktorka OŠ "Jovan Miodragović" rekla je da nastavnik ima zakonsku obavezu da kontrolni ili pismeni zadatak da na uvid roditeljima koji to traže.
-Ipak, kako pravilo o odnošenju testa kući ne postoji, nastavnici često odlučuju da to ne dozvole- rekla je Šainović.
Ona je objasnila da se ponekad desi da deca izgube kontrlolni zadatak, ili ga ne vrate iz bilo kog drugog razloga. Prema njenim rečima, nastavnik može da dođe u veliki problem ako učenik u međuvremenu, dok je kontrolni zadatak kod njega, namerno dopiše nešto što ranije nije stajalo.
-Nastavnik je u obavezi da u svojoj pedagoškoj dokumentaciji ima i pismene provere upravo zbog uvida od strane roditelja, ili eventualne inspekcije prosvetnih nadzornika koji dolaze u škole- navela je direktorka.
Jedno od rešenja za ovaj problem jeste i organizovanje ispravaka kontrolnih i pismenih zadataka. Prema rečima profesorke srpskog Jovane Lučić, koja je zaposlena u OŠ "Pavle Savić", postoji dogovor sa učenicima starijih razreda da se kontrolni zadaci ne nose kući. Na času analize i ispravka zadataka učenici imaju mogućnost da se upoznaju sa svim greškama koje su napravili, kao i sa tačnim odgovorima.
-Često učenici u svojim sveskama imaju nastavnu jedinicu koja nosi naziv "analiza i ispravak konrolnog zadatka" gde oni prepišu zadakte u kojima su grešili i napišu tačne odgovore- rekla je Jovana Lučić.
Školski psiholozi i pedagozi u mnogome se slažu sa stavovima roditelja. Oni dele mišljenje da je važno da roditelj ima uvid u kontrolni zadatak svog deteta i da treba da bude uključen u ceo proces, od učenja i pripremanja za proveru znanja, do ocenjivanja.
-Najbolje je da roditelj ima neku vrstu interesovanja za ono što dete postiže i da bude u direktnom kontaktu sa nastavnikom koji je dao neki kontrolni zadatak i ocenio ga- rekla je psiholog Jelena Kenić.
-Manje je važno koja je ocena na tom kontrolnom. Mnogo je važnije da roditelj dobije informaciju koliko je dete napredovalo i šta se od njega očekuje- dodala je ona.
Rešenje za ovaj problem leži u otvorenim vratima koje svaki predmetni nastavnik mora da realizuje. Ono što može da predstavlja problem je to što deca u toku jedne nedelje mogu da imaju po nekoliko kontrolnih zadataka, a otvorena vrata se organizuju pretežno u radno vreme.
Rešenje je postignuto tako što neki nastavnici organizuju otvorena vrata posle 17časova, dok drugi dozvoljavaju đacima da fotografišu kontrolne zadatke.
Uz dozvolu nastavnika i roditelj može fotografisati test, međutim, i dalje postoje učenici koji nemaju mobilni telefon, pa tako otvorena vrata ostaju kao jedino rešenje.
Jedno od gorućih pitanja koje se povelo i s početkom ove školske godine jeste da li će biti vraćene školske uniforme kao što je o tome bilo reči. Odluka je i dalje na razmatranju, ali mi smo odlučili da probamo da proverimo da li je zaista, kako se često navodi, većinski stav građana Srbije da uniforme treba ponovo vratiti u obrazovni sistem.
Nakon što su prošle nedelje učenici širom Srbije radili inicijalne testove, rezultati su otkrili zabrinjavajuću realnost - deca teško savladavaju osnovne veštine poput čitanja i pisanja.
25.09.2024
09:11
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Osnovna škola "Jovan Jovanović Zmaj" iz Subotice i dalje ćuti o ncidentu koji se dogodio na ekskurziji osmih razreda kada je nastavnik navodno fizički napao đaka!
Švedski državljanin, koji je ratovao na strani Ukrajine, poginuo je u borbi krajem prošle nedelje, saopštili su brojni izvori za televizijski kanal SVT Njeter.
Bivši predsednik Srbije i ljuti opozicionar Boris Tadić uživa i švrćka se po Brazilu za sve pare, što nije ništa čudno s obzirom na to da je išao i po Rumuniji dok su šiptari palili srpske svetinje na Kosovu i Metohiji.
Advokat i bivši političar Azem Vlasi smatra da je Predlog zakona koji je usvojila Vlada Srbije o organizaciji i nadležnosti pravosudnih organa u procesuiranju krivičnih dela izvršenih na teritoriji Kosova i Metohije "smešan" i ocenio da Priština treba da "zahteva da Srbija ukloni Kosovo iz svog Ustava", preneo je Teve 1.
Evropska komisija je u izveštaju za tzv. Kosovo za 2024. godinu, koji je usvojila danas u okviru Paketa proširenja EU, kritikovala Prištinu zbog sprovođenja aktivnosti suprotnih obavezama iz dijaloga na severu KiM i pozvala na formiranje Zajednice srpskih opština.
Politički analitičar Veljko Jovanović pretučen je juče popodne na parkingu na Novom Beogradu. On je tom prilikom zadobio povrede zbog kojih je hospitalizovan, a napadači su uhapšeni. Ovaj napad niko iz opozicije nije osudio, a neki njeni simpatizeri su se čak i radovali ovom događaju.
Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuele Žiofre predao je danas premijeru Milošu Vučeviću Izveštaj Evropske komisije za Srbiju za 2024. godinu. Posle sastanka u Vladi Srbije Vučević i Žiofre obratiće se medijima.
Devojčica (13) poreklom iz Srbije ubila je u petak popodne rođenu sestru (7) u stanu u Lajpcigu u Nemačkoj, a prema nezvaničnim saznanjima Informera zločinu je prethodila žučna rasprava!
Državljanin (48) Srbije uhapšen je prekjuče u španskom gradu Valensija kada je otkriveno da ima laboratoriju za veštački uzgoj marihuane u jednoj kući.
Košarkaši Crvene zvezde su poraženi od Žalgirisa u Kaunasu sa 86:84, a u centru pažnje su sudije posle sramne krađe o kojoj je bez dlake na jeziku priča i Nikola Kalinić.
Potpredsednica SAD Kamala Haris i bivši predsednik SAD Donald Tramp obećavaju velike inicijative ako budu izabrani, međutim ništa im to neće značiti bez podrške Kongresa.
Ukrajinska vlada imenovala je trojicu severnokorejskih generala, Kim Jong Boka, Ri Čang Hoa i Sin Kum Čeola, za koje Kijev tvrdi da se nalaze u Rusiji sa hiljadama severnokorejskih trupa.
Moskva ne može da pristane na takozvani nemački scenario rešavanja sukoba, prema kojem Ukrajina ulazi u Severnoatlantsku alijansu u zamenu za odustajanje od pretenzija na ruske teritorije, rekao je Rodion Mirošnik, specijalni izaslanik ruskog ministarstva spoljnih poslova za zločine u Kijevu.
Vlastimir Đuza Stojiljković važi za jednog od najvećih glumaca srpske kinematografije, a za života je često pričao o svom teškom detinjstvu. Tokom jednog intervjua ispričao je da je išao bos, pešaka čak od Niša do Beograda.
Novosadski kafedžija Bata Pežo bio je jedan od retkih u bivšoj Jugoslaviji koji je kafanu petvorio u granu filozofije sa posebnom etikom i kako je govorio, u njegovoj kafani svi su bili isti "i četnici i komunisti".
Nova predstava pozorišta Teatar na Brdu “Sedam sati sunčeve svetlosti” sinoć je premijerno prikazana publici, a do sada neviđena glumačka podela prenela je važne poruke ljubavi, podrške i porodičnog zajedništva u teškim životnim trenucima.
Prema starom indijskom verovanju, pojava nepoznate mačke na pragu ili u dvorištu može imati posebno značenje. Veruje se da takva mačka najavljuje skorašnje venčanje ili proslavu u toj kući.
Kompanija Google je, prema navodima, blizu toga da predstavi novog AI agenta koji može da upravlja veb pretraživačem kako bi pomogao korisnicima u automatizovanju svakodnevnih zadataka.
Biološki otac Nenada Ćubića, Goran Pavlović otkrio je da je u kontaktu sa Ljubinkom koja je usvojila njegove sinove, da im ona ne brani kontakt sa njim, ali i da ona ne želi da ga upozna.
Pevač Goran Žižak, poznatiji kao DJ Krmak ispričao je za Informer da piše knjigu, ali i da razmišlja o dokuzmentarcu u kom će izneti sve ono što javnost nije znala o njemu.
Urošević je za Informer ispričao da njegov unuk i tri unuke, imaju talenat za muziku, ali da je ubeđen da neće krenuti njegovim stopama jer vide koliko je to težak posao.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.