• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer/Index

18.11.2024

07:58

Šejn i Temu pred blokadom! Vijetnamska vlada zabrinuta, imaju rok do kraja novembra

printscreen

Vesti

Šejn i Temu pred blokadom! Vijetnamska vlada zabrinuta, imaju rok do kraja novembra

Podeli vest

Vijetnamska vlada i lokalne kompanije izrazile su zabrinutost zbog uticaja ovih kineskih platformi na domaće tržište, posebno zbog velikih popusta. Ministarstvo trgovine takođe je zabrinuto zbog moguće prodaje krivotvorenih proizvoda. Posledice mogu osetiti i građani Srbije.

Nguyen Hoang Long, zamenik ministra trgovine Vijetnama, izjavio je da je ministarstvo razgovaralo sa Sheinom i Temuom o potrebi dobijanja licence. Ukoliko bi se ovo obistinilo, dve omiljene onlajn platforme među Srbima otišle bi u zaborav. 

- Ako se ove platforme ne pridržavaju zahteva nakon obaveštenja, ministarstvo industrije i trgovine će sarađivati s drugim agencijama kako bi preduzelo tehničke mere, kao što je blokiranje aplikacija i domena - rekao je Long.

Foto: Shutterstock

 

 

Shein, poznat po brzoj modi, prodaje svoje proizvode u Vijetnamu već najmanje dve godine, dok je Temu, u vlasništvu kineske kompanije PDD Holdings, počeo da nudi proizvode korisnicima u Vijetnamu prošlog meseca. Shein je u izjavi za Rojters rekao da je posvećen poštovanju vijetnamskih zakona i sarađuje s lokalnim vlastima na ovom pitanju. Temu nije odmah odgovorio na zahtev za komentar.

Foto: printscreen

 

 

Razmatra se i ukidanje poreske olakšice

Vijetnam trenutno dopušta da se uvezena roba u vrednosti do milion donga (oko 37 evra) oslobađa plaćanja poreza na dodatnu vrednost. Ministarstvo finansija razmatra ukidanje ove olakšice jer većina robe koja koristi ovu pogodnost dolazi putem web prodavnica.

Temu i Shein suočeni su s povećanom kontrolom i pravnim izazovima i u drugim zemljama. Prošlog meseca Indonezija je zatražila od Apple-a i Google-a da blokiraju Temu kako bi zaštitili male trgovce od konkurencije s ultrajeftinim proizvodima.

Vijetnamsko tržište e-trgovine ove je godine poraslo za 18% i sada vredi 20 milijardi evra, što ga čini trećim najvećim u jugoistočnoj Aziji, iza Indonezije i Tajlanda, prema izveštaju koje su prošle nedelje objavili Google, Temasek i Bain & Company.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set