• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: O.Gracun

02.12.2024

19:33

Ovo morate znati o razvodu! Postoje "cake" prilikom podele imovine, a zbog jedne stvari možete dublje ući u sudski proces

Shutterstock/Printscreen

Vesti

Ovo morate znati o razvodu! Postoje "cake" prilikom podele imovine, a zbog jedne stvari možete dublje ući u sudski proces

Podeli vest

Razvod braka je proces koji donosi mnoge emocionalne i praktične izazove, a jedan od najkompleksnijih aspekata ovog postupka je podela imovine o čemu supružnici moraju dobro da se informišu pre samog ulaska u sudski postupak, tvrdi za Informer advokat Andrija Marković.

Advokat Andrija Marković ističe da u današnji način života mnogih u Srbiji negativno utiče na porodične odnose, kao i da se pitanje podele imovine najčešće pokreće onda kada dođe do razvoda supružnika. 

- Savremeni način života definitivno utiče na porodične odnose i to negativno, pa samim tim se sve češće postavlja i pitanje podele imovine tokom trajanja bračne zajednice i još češće nakon prestanka braka. U praksi, problem podele imovine u ovim slučajevima je takve prirode da kao posledicu ima najčešće narušavanje međusobnih partnerskih odnosa i uglavnom jako duge i teške postupke pred sudom - kaže advokat Marković.

Kako navodi naš sagovornik, ukoliko su se supružnici dogovorili oko podele imovine sporazumom ili bračnim ugovorom, razvod i sudski proces je znatno olakšan.

- Donekle je lakša situaciju ukoliko se stranke, odnosno partneri dogovore i sporazumom reše imovinska pitanja, a ukoliko parteri reše svoja imovinska pitanja za vreme dok su u dobrim odnosima potpisivanjem bračnog ugovora ili ukoliko su na ovaj način rešili pitanje imovine pre zakljucenja braka, situacija i ne mora biti tako teška i mučna - ističe Marković. 

Foto: Andrija Marković

Advokat Andrija Marković

Šta je zajednička, a šta posebna imovina?

Mnogi supružnici ne znaju razliku između posebne i zajedničke imovine, a advokat savetuje da pre samog ulaska u proces razvoda se dobro informišu šta pripada i kojoj imovini. 

- Jako je bitno da supružnici, kao stranke u eventualnom postupku treba da budu informisani i da znaju tačno šta ulazi u režim zajedničke, a šta u režim posebne imovine - navodi Marković.

Advokat otkriva da je značajna razlika između zajedničke i posebne imovine, ali i da postoje određene cake koje mogu uticati na raspodelu iste. 

- Posebnu imovinu svakog supružnika u praksi čine imovina stečena zaključenja braka, imovina koju je supružnik dobio nasleđem ili poklonom, prihodi od posebne imovine, pokretne stvari koje u kupljene pre braka iako je isplata kredita po tom osnovu nastavljena za vreme braka, novčana sredstva dobijena na ime naknade neke vrste nematerijalne štete i drugo. U zajedničku imovinu spada imovina stečena radom tokom trajanja braka, prihodi od zajedničke imovine, imovina od igara na sreću (osim ukoliko supružnik nije uložio svoju posebnu imovinu) i slično - kazao je advokat Marković.

Foto: Shutterstock

Ključ uspešnog razvoda je dogovor oko podele imovine

Kako navodi naš sagovornik, ukoliko nema dogovora među supružnicima, sudski postupak je značajno komplikovaniji, pogotovo kada je u pitanju podela zajednička imovina. 

- Svaki supružnik ima udeo u zajedničkoj imovini ali on nije određen, pa otuda i pretpostavka da supružnici kao zajedničari imaju jednake udele, ali ovo je oboriva pretpostavka. Dakle, u slučaju razvoda, ukoliko nema saglasnosti odnosno sporazuma, sud utvrđuje koliki je deo svake stranke u postupku i to sud vodi računa o brojim okolnostima počev od toga kolika je imovina koja se deli, kolika su primanja svakog supružnika, ko je i koliko doprinosio po osnovu gledanja i vaspitanja dece, koliko je trajala zajednica života partnera, kolika su bila redovna i vanredna primanja, da li je u sticanju zajedničke imovine neki supružnik učestvovao i sredstvima posebne imovine i drugo. Otuda su brojni primeri da jedna strana dobije znatno više - ističe Marković. 

Poražavajuća statistika

U Republici Srbiji u 2023. godini razvedeno je 10.175 brakova, odnosno za 3,7 odsto više u odnosu na prethodnu godinu. Prosečna starost muža pri razvodu braka iznosi 45,2 godine, a za žene 41,7 godina.

Foto: Shutterstock

Razvod je dug i kompleksan postupak

Šta ako bračni par živi kod roditelja jednog od supružnika?

Povodom skorašnjeg nesvakidašnjeg slučaja, u kojem je jedna žena želela da uzme kuću svoje svekrve, jer je tokom braka živela u istoj, advokat Marković ističe da se prilikom ovakvih razvoda ulazi u dalje sudske postupke.

- Brojni su primeri u sudskoj praksi da partneri žive u nekretnini u vlasništvu drugog partnera ili roditelja drugog partnera, ali ovakva životna situacija ne vodi tome da taj partner stekne neka svojinska prava na nekretnini, već eventualno tzv. obligaciona prava da traži deo onoga što je uloženo u taj prostor i slično - navodi advokat i dodaje:

- Primera radi, ako jedan bračni drug svojim novcem uvede  na primer grejanje u kuću ili zameni stolariju, u slučaju spora imaće pravo na da tužbom traži novčano potraživanje koje je uložio u to, ali ako na primer svojim novcem nadogradi sprat ili proširi stan imaće pravo na stvarno pravnu tužbu kojom će tražiti utvrđivanje svog prava svojine na dograđenom delu.

Foto: Andrija Marković

Advokat Andrija Marković

Nekretnina kupljena na kredit dodatno komplikuje razvod

Mnogi bračni parovi se odluče da se stambeno obezbede putem kupovine nekretnine na kredit, međutim, ovo može stvoriti dodatan problem prilikom podele imovine.

- Moram da napomenem da je često pitanje pravnog statusa nekretnine koja je kupljena za vreme trajanja braka na kredit, a kredit otplaćivan za vreme trajanja braka u kom slučaju i ova nekretnina ulazi u iovinu koja se deli među partnerima, ali ovde stranke i sud treba da budu oprezni i da sagledaju sve okolnosti slučaja te utvrde koliko je kredita otplaćeno pre zajenice života i sve napred navedene okolnosti - ističe Marković.

Ne dele se samo nekretnine

Pored nepokretnosti, u sudski postupak razvoda ulaze i pokretne stvari, navodi naš sagovornik.

- Vezano za podelu pokretnih stvari nema dileme da na primer vozila i pokretnosti veće vrednosti, kao što je na primer neki skuplji nameštaj i slično, redovno predstavljaju predmet ovih postupaka - zaključio je za Informer advokat Andrija Marković. 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Nebojša Bakarec o podkastu na tajkunskoj televiziji: DLZ - drogirani, loši i zli!
Live TV

Nebojša Bakarec o podkastu na tajkunskoj televiziji: DLZ - drogirani, loši i zli!

Gost Info dana na Informer televiziji bio je narodni poslanik Nebojša Bakarec koji je, između ostalog, prokomentarisao podkast "DLZ", koji je nazvao sredstvom za širenje ekstremizma i mržnje. Takođe, istakao je fantastične rezultate koje je Srbija postigla tokom 2024. godine, naglašavajući ulogu predsednika Aleksandra Vučića, Vlade Srbije i Srpske napredne stranke u ostvarivanju tih uspeha.

03.01.2025

19:09

Hronika

Surovi klan obezglavljen: Zvicer na crvenoj poternici, Džoni sa Vračara odavno iza rešetaka, iako nije hteo da ga "pakuju kao Indijanca"! (FOTO)
Hronika

Surovi klan obezglavljen: Zvicer na crvenoj poternici, Džoni sa Vračara odavno iza rešetaka, iako nije hteo da ga "pakuju kao Indijanca"! (FOTO)

U Barseloni je 18. oktobra uhapšen jedan od najopasnijih i najkrvoločnijih begunaca na svetu, koga gone vlasti Srbije, Crne Gore i Nemačke zbog ubistava, a za njim tragaju i Austrija i Hrvatska, glasila je vest španske policije objavljena u oktobru 2024. pošto je u centru Barselone uhapšen vođa "vračarskog klana" i blizak saradnik odbeglog Radoja Zvicera, Nikola Vušović zvani Džoni sa Vračara.

05.01.2025

22:08

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set