ISTRAŽIVANJE, OVO SU PRODAVCI MAGLE! Kad se tečnost iscedi, prevara izađe na videlo, UMESTO ŽELJENE TEŽINE KUPILI STE MNOGO MANJE!
Podeli vest
U svih pet nasumično odabranih proizvoda otkrili smo obmanu u gramaži, koja nekad odstupa i više od 10 odsto od navedene na pakovanju. Prema rečima stručnjaka, ovo je kršenje zakona, jer ono što je istaknuto na deklaraciji mora da odgovara realnom stanju
Konzervirani proizvodi, bilo da su u vodi ili u ulju, raj su za prevaru potrošača, pokazalo je istraživanje Zaštitnika! Na svakoj konzervi, odnosno tegli, istaknuta je neto količina tog proizvoda, sa tečnošću u kojoj se nalaze i bez nje.
Konzumiranje hrane bez nutritivne vrednosti jedan je od glavnih faktora rizika za dobijanje raka, ali, da li ste znali da čak i neke namirnice za koje mislimo da su zdrave i bezopasne takođe mogu da budu kancerogene?
09.06.2020
18:15
Istraživanje Zaštitnika potrošača pokazalo je da se istaknuta mera, naročito kada je reč o gramaži bez tečnosti, ne poklapa sa istaknutom brojkom, naravno, na štetu kupaca.
Oni su grubo prekršili zakon k
ada ni tu istaknutu gramažu oceđenog proizvoda nisu ispoštovali, već su u konzervu ili teglu ubacili manje proizvoda
Vera Vida, CEPS
Ekipa Zaštitnika potrošača nasumično je izabrala nekoliko konzerviranih proizvoda, među kojima su bili sardina, tunjevina, krastavčići, grašak, ananas. Prvo smo svaki od tih proizvoda precizno izmerili sa sve tečnim sadržajem, a zatim ocedili i izmerili težinu korisnog sadržaja. Važno je napomenuti da nismo čekali da se proizvodi dobro ocede, već smo samo odlili tečnost. Da smo ih ostavili da odstoje na rešetki, rezultati bi bili još gori od onih koje smo dobili.
Otvorili smo tunjevinu "stela di mare" na čijoj konzervi piše da ima 160, a bez ulja 112 grama. Međutim, merenja su pokazala drugačije. Prva cifra sa uljem poklopila se u gram sa onim što je navedeno, ali kada smo iscedili ulje, ovaj proizvod je imao svega 80 grama, čak 32 grama manje nego što stoji na pakovanju.
Na daleko manju obmanu naišli smo kada je reč o sardini "adrija mare" na kojoj piše da je neto 105 grama, a neto oseđene mase 73,5 grama. Prvo merenje pokazalo je tačnu oznaku sa pakovanja, ali već kod merenja bez ulja došlo je do manjeg odstupanja, pošto je na vagi pisalo da je težina 71 gram. Ova konzervirana namirnica ujedno je bila i najpribližnija podacima sa deklaracije, jer je bilo primetno malo odstupanje od svega 2,5 grama.
Sardina najbolja
Proverili smo i grašak u konzervi "bonduel". Sa saftom je imao 203 grama, što je više nego što je istaknuto na pakovanju (200 grama), da bi nakon ceđenja imao šest grama manje nego što je proizvođač istakao, pa je vaga pokazala 124 grama (trebalo bi 130). Isto je bilo i sa kiselim krastavčićima "mpk", koji su nakon isceđene kiseline imali 317 grama, iako na tegli stoji jasna oznaka da je neto oceđene mase 400 grama.
Prešli smo na konzervirano voće, pa smo proverili gramažu ananasa "iska". Na pakovanju stoji da ima neto 560 grama, a nakon ceđenja 340. Međutim, ni jedno ni drugo nije odgovaralo onome što je unutra. Zajedno sa tečnošću ananas je imao 586 grama, što nas je u prvi mah obradovalo jer je više od istaknutog, ali ubrzo se ispostavilo da su potrošači i u ovom slučaju prevareni, pošto je voća bilo 297 grama, što je čak 43 grama manje (pogledajte galeriju).
Iako vam se na prvi pogled ove razlike čine simbolične, imajte na umu da se u nekim slučajevima dobije i po 10 odsto manje od očekivanog, pa je tako svaka deseta konzerva za proizvođača čista zarada, a za kupca čist gubitak.
Domaći stručnjaci saglasni su da proizvođači ovim prljavim trikovima pokušavaju da zarade koji dinar više i uvećaju svoj profit na štetu vernih potrošača. Kako su nam objasnili, prema Zakonu o zaštiti potrošača, ono što je istaknuto na deklaraciji mora da odgovara realnom stanju.
Ako to nije slučaj, smatra se da proizvođač dovodi svoje kupce u zabludu, navodi ih na lošu ekonomsku odluku i na kraju, srpski rečeno, prodaje im maglu ubeđujući ih da kupuju mnogo više proizvoda nego što je to slučaj. Prema njihovim rečima, kazne za ovakvo kršenje zakona kreću se od 300.000 do dva miliona dinara.
Čitajte gramažu
Predsednica Upravnog odbora Centra potrošača Srbije Vera Vida objasnila je da su proizvođači kupce doveli u zabludu ubeđujući ih da kupuju mnogo više proizvoda nego što su zapravo kupili.
- Naši potrošači, uprkos svim savetima i apelima, i dalje ne čitaju deklaracije proizvoda koje kupuju. Kupci uglavnom, čim vide teglu sa krastavčićima na kojoj piše da je teška pola kilograma, odmah pomisle da su kupili 500 grama krastavčića. A zapravo nisu, jer u tu gramažu ulazi i voda, pa povrća ima znatno manje.
300 hiljada do dva miliona dinara iznose kazne za ovakve prekršaje
Potrošači treba da znaju da sva roba koja je konzervirana ili zamrznuta u pakovanju ima manje proizvoda nego što je vidno istaknuto na etiketi. Zato treba da obrate pažnju i na onu sitniju brojku gde piše koliki je sadržaj korisnog dela. Bez ikakve dileme, proizvođači dovode potrošače u zabludu kada napišu da njihova sardina ima oko 100 grama grama proizvoda, a zapravo, kada se ocedi ulje, ima dosta manje - kaže Vida i dodaje:
- Pohvalno je to što su neki proizvođači, ali ne svi, na ambalaži istakli i ukupnu masu i masu isceđenog proizvoda. Ipak, oni su grubo prekršili zakon kada ni tu istaknutu gramažu oceđenog proizvoda nisu ispoštovali, već su u konzervu ili teglu ubacili manje proizvoda. Zakon o zaštiti potrošača u ovim slučajevima je potpuno jasan, ono što je napisano na deklaraciji mora biti ispoštovano u potpunosti!
U Nacionalnoj organizaciji potrošača Srbije (NOPS) tvrde da su proizvođači grubo prekršili Zakon o zaštiti potrošača.
- Kazne za ovakvo kršenje zakona kreću se od 300.000 do dva miliona dinara. Nije ovo ništa novo, ovakve prevare odavno su prisutne na našem tržištu. To su stari trikovi kojima se proizvođači i dan-danas rado služe kako bi zaradili koji dinar više, a to naravno ide na štetu kupaca. Na ovakvoj robi je najlakše zaraditi dodatni profit, s obzirom na to da oni tu zapravo uz povrće ili meso prodaju i vodu, ulje, pa i led kada su u pitanju zamrznuti proizvodi.
Potrošač je ubeđen da je kupio 300 grama povrća jer tako piše na pakovanju, a zapravo je pazario mnogo manje proizvoda koji može da iskoristi ili pojede - kažu u NOPS i savetuju potrošače da dobro otvore oči kada kupuju ovakve proizvode i da pažljivo čitaju deklaraciju.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Tomić Bane
pre 4 godine
Zašto generalizujete?
Kažete:"Domaći stručnjaci saglasni su da proizvodjači svojim
prljavim trikovima itd....
Ako ste analizirali artikle odredjenih proizvodjača, njih imenom i prezimenom izvrgnite
kritici javnosti, pogotovo njihove tehnologe, koji na taj način dezavuišu upravo tu
stručnu javnost na koju se pozivate, a ne generalno proizvodjači...
Vaše generalizovanje nije ništa manje prljav trik...
Konzumiranje hrane bez nutritivne vrednosti jedan je od glavnih faktora rizika za dobijanje raka, ali, da li ste znali da čak i neke namirnice za koje mislimo da su zdrave i bezopasne takođe mogu da budu kancerogene?
Eksplozija se dogodila u predgrađu Sumija, u blizini baza u kojima je stacionirano ukrajinsko vojno osoblje, izjavio je za RIA Novosti Sergej Lebedev, koordinator proruskog pokreta otpora u Nikolajevskoj oblasti.
Ukrajinske trupe su britanskim projektilom "Storm Shadow" napale večeras morsku trgovačku luku Berdjansk u regionu Zaporožja i pogodile praznu burad za gorivo, saopštio je predsednik komisije ruske Javne komore za pitanja suvereniteta i kopredsedavajući Koordinacionog saveta za integraciju novih regiona Vladimir Rogov.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dao je intervju čuvenom novinaru Bi-Bi-Sija, za najpoznatiju političku emisiju britanskog servisa Hard Talk, koji će biti emitovan večeras u 01.30 časova posle ponoći, po našem vremenu.
Da Goran Vesić kog protiv zakonito drže u pritvoru nije bio na funkciji ministra građevinarstva tokom rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu opšte je poznata činjenica, ali pojedinim opozicionarima koji gostuju na tajkunskim medijima upravo ta notorna stvar počela je da se javlja, pa je u programu ponavljaju kao papagaji.
Tri osobe uhapšene su u blizini manastira Visoki Dečani i određen im je pritvor do 48 sati, zbog toga što su na vozilu imali natpis “Kosovo je Srbija”, saopšteno je iz regionalne direkcije tzv. kosovske policije u Peći.
Bivši košarkaš Vladimir Štimac, koji se prekvalifikovao u profesionalnog demonstranta, postao je opozicionar onog trenutka kad mu vlast nije dozvolila da krši zakone države!
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Željko Tojaga zvani Žmigi (54), nekadašnji pripadnik rasformirane Jedinice za specijalne operacije, koji je u aprilu 2018. godine izašao iz zatvora pošto je odslužio kaznu od 15 godine, trebao je "zoljom" da gađa automobil u kom se nalazio tadašnji premijer Zoran Đinđić, pisali su mediji svojevremeno.
Nišlijka Tamara Lapadatović (35) poginula je u oktobru zajedno sa svojim dečkom Aleksandrom Jokanovićem (30) u Njujorku, a njihovi prijatelji su se emotivnim porukama, tačno 40 dana od te tragedije, oprostili od njih na društvenim mrežama.
Selektor reprezentacije Srbije, Svetislav Pešić, bio je izuzetno raspoložen posle plasmana na Evrobasket 2025. godine, pa je na konferenciji za medije imao opširno izlaganje.
Izraelska vojska sprovela je nekoliko napada na južna predgrađa Bejruta, javili su libanski državni mediji posle poziva izraelskih vlasti da budu evakuisana određena područja smatrana kao uporište proiranskog Hezbolaha, pokreta u otvorenom ratu sa Izraelom.
Na avionu ruskog avio-prevoznika Azimut erlajns koji je večeras u Antaliji u Turskoj sleteo tokom nepovoljnih meteoroloških uslova, došlo je do požara na motoru, a svih 79 putnika je bezbedno evakuisano, javlja HavaHaber.
Odlazeći predsednik SAD Džozef Bajden nastoji da u poslednjim nedeljama svoje administracije ojača poziciju Ukrajine u ratu protiv Rusije, pre povratka republikaca Donalda Trampa u Belu kuću, ocenio je danas Blumberg.
Britanska vlada angažovaće novog pregovarača za "resetovanje" odnosa sa EU, a kako je navedeno u opisu ove funkcije, taj zvaničnik će uređivati odnose vlade i voditi pregovore sa Unijom o "ključnim britanskim interesima" kao što su trgovina, bezbednost i pogranična politika, preneli su danas britanski mediji.
Mirjana Joković rođena na današnji dan 1967. godine, još kao šesnaestogodišnja tinejdžerka pojavila se u seriji "Kamiondžije opet voze", gde je igrala unuku legendarnom Jaretu kojeg je glumio Miodrag Petrović Čkalja.
Počela je sezona Strelca, a žene rođene u ovom znaku izuzetno su energične, avanturisti spremne za nova iskustva. Mnoge poznate dame su u ovom znaku i veoma uspešne na poljima svojih karijera.
Manekenka i TV zvezda Džesika Alves pohvalila se svojim seksi telom tokom pikantnog fotografisanja, na kome su njene natečene obline bile u krupnom kadru.
Mala devojčica sa neverovatno gustom i dugom afro kosom postala je senzacija na društvenim mrežama, dok njena mama Liana negira sve optužbe da koristi veštačku kosu kako bi privukla pažnju.
Sem Balard je bio prihvatio naizgled bezazlenu opkladu na žurci - da pojede puža. Taj trenutak radoznalosti pretvorio se u najgoru noćnu moru, kada je zbog retke infekcije proveo 420 dana u komi, a njegov život zauvek se promenio.
Pobednica rijaliti programa "Zadruga" Iva Grgurić ekskluzivno za Informer otvorila je vrata svog doma u jednom od najluksuznijih delova Beograda. Starleta nas je, tom prilikom, pustila u garderober vredan čak 100.000 evra, a pred našim kamerama izdvojila je kako omiljene, tako i najskuplje komade koje poseduje.
Jovana Tipšin se godinama unazad družila sa Draganom Markovićem Palmom, a sada je ispričala sve o njihovom poslednjem susretu, koji je bio pre tri nedelje.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.