ISPLATILA BANCI SVE DO DINARA, A ONDA JE NASTAO PROBLEM! Nije jedina, zato morate dobro da se zaštitite!
Podeli vest
Klijentkinja isplatila kredit i zatvorila račun, a duže je za oko 3.000, zbog čega ne može da dobije nikakvu bankarsku pozajmicu. U banci dobija oprečne informacije - na šalteru joj rekli da ništa ne duguje, a pravnica banke da ipak ima zaduženje
Ako ste nekada imali kredit u Rajfajzen banci, nemojte se iznenaditi kada nekoliko godina kasnije slučajno saznate da svoj dug niste isplatili u celosti, iako su vas službenici banke uveravali drugačije!
Plaćanje karticama na internetu u poslednje vreme je postalo masovno, a samim tim ni zloupotrebe, uprkos sistemima zaštite, ne mogu uvek da budu izbegnute
03.04.2022
16:31
Stručnjaci kažu da ovakve situacije nisu retke. Da stvar bude gora, sitan dug tokom godina zbog kamate može narasti u ozbiljnu sumu, ali vam može stvoriti i druge probleme, pa savetuju da nakon isplate kredita uzmete dokaz da ste banci isplatili sve do poslednjeg dinara.
Upravo to se dogodilo bivšoj klijentkinji ove banke, a da ima dugovanje saznala je kada je u drugoj banci tražila čekove.
- Nisu mi odobrili čekove jer mi u izveštaju kreditnog biroa postoji stavka da imam dugovanje od 2.932,16 dinara. Pozvala sam Rajfajzen banku, s obzirom na to da sam pre nekoliko godina imala kredit kod njih, koji sam isplatila. Rečeno mi je da nemam više nikakve obaveze prema njima, a operaterka iz kol-centra mi je saopštila da nemam nikakva dugovanja. To su mi potvrdili i u banci na šalteru pre neki dan. Na moje pitanje kako u kreditnom birou postoji dug radnica me je uputila na drugu službu. Gospođa koja se javila rekla mi je da ništa ne zna i da ne može da mi pomogne i uputila me na pravnu službu - ispričala je nesrećna žena i dodala:
Ako prođe, prođe
Banka novac potražuje tek godinama kasnije, kada se kamata "nakarika"?! Zašto ne pozovu odmah? Meni to deluje kao "ako prođe - prođe"
Dejan Gavrilović, "Efektiva"
- Pravnica koja mi se javila saopštila mi je da ipak imam dug od tri i nešto hiljade dinara sa sve kamatama i da mi je račun i dalje aktivan. Pitala sam je da li može da mi kaže ime osobe koja je zatvarala moj kredit i račun, pošto navedena filijala više ne postoji. Ona mi je na to odgovorila da nema tu informaciju i da su mi oni uredno slali obaveštenja. Ja sam promenila adresu prebivališta i zaista nisam znala da sam u obavezi da prijavljujem svoju novu adresu banci u kojoj mi je više puta saopšteno da nemam nikakve obaveze prema njima! Na ovu priču upozorilo je potrošačko udruženje "Efektiva".
- Ima duga - nema duga? Često se dešava ovakva situacija, da banka dužnika tek posle nekoliko godina obaveštava o postojanju nekakvog duga. Veoma je bitno da se od banke uzme potvrda o izmirenju svih dugovanja, nakon što se završi saradnja po bilo kom osnovu. Ako do ovoga ipak dođe, obavezno pisanim putem zatražite objašnjenje o tome kada je dug nastao i zašto banka ranije nije obavestila dužnika. Pisani odgovor banke se zatim može koristiti u eventualnom daljem postupku po pritužbi NBS ili sudskom postupku - kažu u ovom udruženju.
Prvi čovek "Efektive" Dejan Gavrilović kaže da ovakve situacije nisu retke.
- Često se dešava da nam se potrošači žale da ih banka duži za neki iznos od pre nekoliko godina. U većini slučajeva je u pitanju sitan dug, ali dešava se da tokom godina zbog kamate dosta naraste. Recimo, ukoliko se račun ne zatvori prilikom prelaska u drugu banku, iznosi za mesečno održavanje računa plus kamata nakon nekoliko godina neplaćanja mogu narasti i do 50.000 dinara - kaže on i dodaje:
- Svakako, savet potrošačima je da prilikom odlaska iz banke traže potvrdu da su isplatili sva dugovanja prema toj banci. Samo tako biće sigurni da im neće potraživati još novca u budućnosti.
Ipak, kako priznaje, ni to nije potpuna garancija.
- Nažalost, imali smo i nekoliko slučajeva gde su klijenti tražili i dobili tu potvrdu, ali to nije sprečilo banku da ih nakon nekoliko godina pozove i traži da isplate dugovanja. U tim slučajevima govorili su potrošačima da su greškom izdali potvrdu! Moje pitanje zašto uvek u ovakvim slučajevima banka novac potražuje tek godinama kasnije kada se kamata "nakarika"?! Zašto ne pozovu odmah? Meni to deluje kao "ako prođe - prođe" - napominje Gavrilović.
Ekipa Zaštitnika potrošača pokušala je da stupi u kontakt sa Rajfajzen bankom i od njih dobije njihov komentar i odgovor na pitanje zbog čega klijent nije obavešten o dugu odmah po isplati kredita, kao i zbog čega mu je i sada, ali i neposredno nakon isplate kredita, rečeno da nema dugovanja prema banci. Međutim, do zaključenja ovog broja odgovore na naša pitanja nismo dobili.
Potvrda košta od 100 do 750 dinara
Kao što smo već napomenuli, kada izmirite obaveze prema banci ili zatvorite račun, obavezno tražite potvrdu da im ništa ne dugujete. Međutim, morate znati da taj papir na memorandumu sa jednom rečenicom, pečatom i potpisom nije besplatan. Skoro sve banke koje posluju u Srbiji naplaćuju izradu potvrde!
Unikredit banka je sa cifrom od 400 dinara među najskupljima, jer banke uglavnom ovo parče papira naplaćuju od 100 do 300 dinara. Pored Unikredit bake, 400 dinara ovu uslugu naplaćuju i u Rajfajzen banci, dok je Mobi banka apsolutni rekorder sa 750 dinara.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Dejan
pre 2 godine
Meni je AIK Banka poslala dugovanje od 445,00 dinara, a kreditnu karticu sam isplatio pre 15 godina. Nije to neka zabrinjavajuca suma da se isplati ali nije u redu da na takav nacin kradu narod ili kako ih oni zovu "klijente". Sramota za sve te Banke koje koriste ovakav vid povracaja novca.
Plaćanje karticama na internetu u poslednje vreme je postalo masovno, a samim tim ni zloupotrebe, uprkos sistemima zaštite, ne mogu uvek da budu izbegnute
Zapad nije sposoban da ponudi Rusiji realno i održivo rešenje sukoba u Ukrajini, pošto je zapadna politika usmerena na održavanje sopstvene dominacije u Evropi i pripremu za nove frontove sukoba, izjavio je za RIA Novosti penzionisani američki diplomata Džim Džatras.
Jedan od kolovođa antisrpske opozicije Vladimir Štimac lažno je štrajkovao, što nas uopšte ne čudi od osobe koja je spremna da zloupotrebi tragediju u lične svrhe i kako bi srušila vlast sa svojim antisrpskim istomišljenicima, a sada je poručio da je Branko Ružić jedan od njih!
Nema dana da predsednik Srbije Aleksandar Vučić nije prva vest na većini hrvatskih portala, a o drugoj i trećoj da i ne govorimo, što je svojevrstan dokaz bolesne kampanje medija pod kontrolom ustaške vlasti!
Trenutno u svetu imamo složenu geopilitičku situaciju, veliki se nadmeću ko će diktirati političko-ekonomski put planete. To će se odraziti i na našu zemlju, koja treba da preživi svetske izazove, napominje član Predsedništva SNS-a Mirsad Đerlek u svojoj kolumni koju prenosimo u celosti.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će biti uvedene sankcije NIS-u, da je to potvrđeno i da oko 1. januara čekamo dokument. Ta odluka, prema njegovim rečima, ne odgovara ni Hrvatima, jer bi naftovod Janaf za dve godine prestao da postoji.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, fokusirajući se na rusko-ukrajinski sukob, rušenje duboke države i moguće planove novoizabranog predsednika Amerike - Donalda Trampa.
U večerašnjoj emisiji "Otvoreni studio" na Informer TV gosti su bili ekonomista Vladimir Đukanović i istoričar dr Stanislav Sretenović, govorili su o ratu u Ukrajini ali i o svim aktuelnim svetskim temama.
U današnjoj emisiji "Info dan" na Informer televiziji gosti su bili Tomislav Bokan iz Pokreta Dinara-Drina-Dunav i savetnik potpredsednika Vlade Marko Šćepanović
Nastavnik koji je prvi ušao u odeljenje 7/2 u OŠ ''Vladislav Ribnikar'' 3. maja kada je Kosta K. usmrtio devetoro svojih vršnjaka i čuvara škole, tokom svog svedočenja, ispričao je detalje krvavog pira.
Više javno tužilaštvo u Nišu odredilo je zadržavanje D.M. (28) iz Sokobanje zbog sumnje da je izazvao saobraćajnu nesreću u kojoj je smrtno stradao pešak S.C. (56) iz Sokobanje, a potom pobegao sa lica mesta.
Dva dečaka koje je juče na pešačom prelelazu u Kraljevu udarilo putničko vozilo životno su ugroženi. U UKC Kragujevac su prebačeni sa teškim frakturama lobanja, ekstremiteta i unutrašnjim krvarenjem, potvrđeno je u zdravstvenoj ustanovi.
U spektakularnoj akciji UKP-a u Beogradu, tačnije u Bulevaru kralja Aleksandra, nakon potere i razmene vatre, uhapšena su dva lica osumnjičena za ubistvo Nikole Stankovića Pivceta.
Direktor beranske Gimnazije “Panto Mališić” Dragan Bubanja tvrdi da čeka zvanične informacije od Sektora granične policije Rožaje kako bi mogao da preduzme zakonske mehanizme protiv nastavnika hemije Radoša Raičevića, koji je uhapšen sa 20 kilograma marihuane.
Ambicije do kraja sezone su velike - borićemo se za ulazak u Superligu, jer ovaj klub i ovaj grad zaslužuju takmičenje u višem rangu, poručuje mladi golman Mačve iz Šapca, Branko Nikolić (20)!
Najbitnije je da tokom meča sa Barselonom nismo gubili ideju, koja je bila da im pokvarimo igru i da odigramo utakmicu na mali broj poena, sa mnogo preuzimanja. U tome smo uspeli, zato smo i pobedili, poručuje košarkaš Crvene zvezde, Nikola Kalinić (33).
Rusku raketu "Orešnik", lansiranu protiv Ukrajine prošlog meseca, proizvele su ruske kompanije koje se i dalje oslanjaju na naprednu zapadnu proizvodnu opremu, navodi Fajnenšel tajms.
Kazahstanski predsednik Kasim-Žomart Tokajev izjavio je u telefonskom razgovoru sa azerbejdžanskim kolegom Ilhamom Alijevim da će Astana učiniti sve da obezbedi nepristrasnu istragu o avionu Azerbejdžan erlajnsa koji se u sredu srušio u blizini grada Aktau.
Ukrajinski vojnici smatraju da je Kijev operacijom u Kurskoj oblasti "prodao Donbas", oslabivši svoje redove duž celog fronta, prenose zapadni mediji izjave ukrajinskih komandanata.
Novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp pozvao je Vrhovni sud SAD da obustavi primenu saveznog zakona o TikToku koji bi zabranio popularnu društvenu mrežu ili naterao njenog vlasnika da je proda.
Ministar kulture Nikola Selaković istakao je na obeležavanju 65 godina od osnivanja Filmskog centra Srbije da je reč o jubileju višestruko značajnom za srpsku kinematografiju i da je podrška filmskoj umetnosti i filmskom stvaralaštvu u poslednjoj deceniji omogućila našoj zemlji da bude rame uz rame sa najrazvijenim evropskim državama i visoko pozicionirana na svetskoj mapi filmske industrije.
Vladislav Petković Dis jedan je od najznačajnijh autora srpske književnosti 20. veka, a njegova prva zbirka "Utopljene duše" smatra se jednom od najzačajnijih zbirki srpske moderne.
Jutjub je odlučio da se ozbiljnije pozabavi problemom klikbejta, najavljujući uklanjanje sadržaja sa naslovima i slikama koje obećavaju nešto što video ne isporučuje.
Iako mnogi misle da je pečenje ovog kolača izazovno, uz pravi recept, panetone možete pripremiti i u svom domu, bez obzira na to koliko ste iskusni u kuhinji. Svojim sočnim, mekanim testom, koje je obogaćeno suvim grožđem, kandiranom pomorandžinom korom i luksuznim maslacem, panetone je savršen za svaku prazničnu trpezu.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.