ISPLATILA BANCI SVE DO DINARA, A ONDA JE NASTAO PROBLEM! Nije jedina, zato morate dobro da se zaštitite!
Podeli vest
Klijentkinja isplatila kredit i zatvorila račun, a duže je za oko 3.000, zbog čega ne može da dobije nikakvu bankarsku pozajmicu. U banci dobija oprečne informacije - na šalteru joj rekli da ništa ne duguje, a pravnica banke da ipak ima zaduženje
Ako ste nekada imali kredit u Rajfajzen banci, nemojte se iznenaditi kada nekoliko godina kasnije slučajno saznate da svoj dug niste isplatili u celosti, iako su vas službenici banke uveravali drugačije!
Plaćanje karticama na internetu u poslednje vreme je postalo masovno, a samim tim ni zloupotrebe, uprkos sistemima zaštite, ne mogu uvek da budu izbegnute
03.04.2022
16:31
Stručnjaci kažu da ovakve situacije nisu retke. Da stvar bude gora, sitan dug tokom godina zbog kamate može narasti u ozbiljnu sumu, ali vam može stvoriti i druge probleme, pa savetuju da nakon isplate kredita uzmete dokaz da ste banci isplatili sve do poslednjeg dinara.
Upravo to se dogodilo bivšoj klijentkinji ove banke, a da ima dugovanje saznala je kada je u drugoj banci tražila čekove.
- Nisu mi odobrili čekove jer mi u izveštaju kreditnog biroa postoji stavka da imam dugovanje od 2.932,16 dinara. Pozvala sam Rajfajzen banku, s obzirom na to da sam pre nekoliko godina imala kredit kod njih, koji sam isplatila. Rečeno mi je da nemam više nikakve obaveze prema njima, a operaterka iz kol-centra mi je saopštila da nemam nikakva dugovanja. To su mi potvrdili i u banci na šalteru pre neki dan. Na moje pitanje kako u kreditnom birou postoji dug radnica me je uputila na drugu službu. Gospođa koja se javila rekla mi je da ništa ne zna i da ne može da mi pomogne i uputila me na pravnu službu - ispričala je nesrećna žena i dodala:
Ako prođe, prođe
Banka novac potražuje tek godinama kasnije, kada se kamata "nakarika"?! Zašto ne pozovu odmah? Meni to deluje kao "ako prođe - prođe"
Dejan Gavrilović, "Efektiva"
- Pravnica koja mi se javila saopštila mi je da ipak imam dug od tri i nešto hiljade dinara sa sve kamatama i da mi je račun i dalje aktivan. Pitala sam je da li može da mi kaže ime osobe koja je zatvarala moj kredit i račun, pošto navedena filijala više ne postoji. Ona mi je na to odgovorila da nema tu informaciju i da su mi oni uredno slali obaveštenja. Ja sam promenila adresu prebivališta i zaista nisam znala da sam u obavezi da prijavljujem svoju novu adresu banci u kojoj mi je više puta saopšteno da nemam nikakve obaveze prema njima! Na ovu priču upozorilo je potrošačko udruženje "Efektiva".
- Ima duga - nema duga? Često se dešava ovakva situacija, da banka dužnika tek posle nekoliko godina obaveštava o postojanju nekakvog duga. Veoma je bitno da se od banke uzme potvrda o izmirenju svih dugovanja, nakon što se završi saradnja po bilo kom osnovu. Ako do ovoga ipak dođe, obavezno pisanim putem zatražite objašnjenje o tome kada je dug nastao i zašto banka ranije nije obavestila dužnika. Pisani odgovor banke se zatim može koristiti u eventualnom daljem postupku po pritužbi NBS ili sudskom postupku - kažu u ovom udruženju.
Prvi čovek "Efektive" Dejan Gavrilović kaže da ovakve situacije nisu retke.
- Često se dešava da nam se potrošači žale da ih banka duži za neki iznos od pre nekoliko godina. U većini slučajeva je u pitanju sitan dug, ali dešava se da tokom godina zbog kamate dosta naraste. Recimo, ukoliko se račun ne zatvori prilikom prelaska u drugu banku, iznosi za mesečno održavanje računa plus kamata nakon nekoliko godina neplaćanja mogu narasti i do 50.000 dinara - kaže on i dodaje:
- Svakako, savet potrošačima je da prilikom odlaska iz banke traže potvrdu da su isplatili sva dugovanja prema toj banci. Samo tako biće sigurni da im neće potraživati još novca u budućnosti.
Ipak, kako priznaje, ni to nije potpuna garancija.
- Nažalost, imali smo i nekoliko slučajeva gde su klijenti tražili i dobili tu potvrdu, ali to nije sprečilo banku da ih nakon nekoliko godina pozove i traži da isplate dugovanja. U tim slučajevima govorili su potrošačima da su greškom izdali potvrdu! Moje pitanje zašto uvek u ovakvim slučajevima banka novac potražuje tek godinama kasnije kada se kamata "nakarika"?! Zašto ne pozovu odmah? Meni to deluje kao "ako prođe - prođe" - napominje Gavrilović.
Ekipa Zaštitnika potrošača pokušala je da stupi u kontakt sa Rajfajzen bankom i od njih dobije njihov komentar i odgovor na pitanje zbog čega klijent nije obavešten o dugu odmah po isplati kredita, kao i zbog čega mu je i sada, ali i neposredno nakon isplate kredita, rečeno da nema dugovanja prema banci. Međutim, do zaključenja ovog broja odgovore na naša pitanja nismo dobili.
Potvrda košta od 100 do 750 dinara
Kao što smo već napomenuli, kada izmirite obaveze prema banci ili zatvorite račun, obavezno tražite potvrdu da im ništa ne dugujete. Međutim, morate znati da taj papir na memorandumu sa jednom rečenicom, pečatom i potpisom nije besplatan. Skoro sve banke koje posluju u Srbiji naplaćuju izradu potvrde!
Unikredit banka je sa cifrom od 400 dinara među najskupljima, jer banke uglavnom ovo parče papira naplaćuju od 100 do 300 dinara. Pored Unikredit bake, 400 dinara ovu uslugu naplaćuju i u Rajfajzen banci, dok je Mobi banka apsolutni rekorder sa 750 dinara.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Dejan
pre 2 godine
Meni je AIK Banka poslala dugovanje od 445,00 dinara, a kreditnu karticu sam isplatio pre 15 godina. Nije to neka zabrinjavajuca suma da se isplati ali nije u redu da na takav nacin kradu narod ili kako ih oni zovu "klijente". Sramota za sve te Banke koje koriste ovakav vid povracaja novca.
Plaćanje karticama na internetu u poslednje vreme je postalo masovno, a samim tim ni zloupotrebe, uprkos sistemima zaštite, ne mogu uvek da budu izbegnute
U medicinskim punktovima u Harkovskoj oblasti, ranjeni pripadnici ukrajinske vojske ostavljeni su bez ikakve medicinske pomoći, izjavio je za RIA Novosti predstavnik proruskog otpora.
Američki ministar odbrane Lojd Ostin navodno je ponudio mito ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom da zadrži trupe kod Krasnoarmejska i tako očuva imidž predsedničke kandidatkinje Kamale Haris, tvrdi Aleksandar Dubinski, poslanik Vrhovne rade, na svom Telegram kanalu.
Đorđe Miketić i ostale pristalice opozicije danas kada je cela Srbija zavijena u crno zbog tragedije u Novom Sadu, odlučno nastavljaju da "vode svoju politiku".
U proteklih 17 godina Novi Sad su, pre jučerašnje, potresle dve velike tragedije, kada su u požarima stradali mladi ljudi, ali niko od političkih stranaka iz tadašnje opozicije nije lešinario nad tim tragedijama, kao što danas rade tajkuni Dragan Đilas, Dragan Šolak i kompanija, preko svojih maloumnih „pogačara“.
Ponašanje opozicije prevazilazi sve norme. I ovoga puta su pohrlili na hrvtske medije da ogovara Srbiju, u trenutku kada svi tuguju zbog stravične tragedije u Novom Sadu, u kojoj je život izgubilo 14 osoba, među kojima najmlađa žrtva ima 6 godina.
Tokom Specijalnog programa Informer televizije, politikolog i članica Predsedništva SNS - Sandra Božić i stručnjak za bezbednost - Ilija Životić detaljno su analizirali predstojeće američke izbore i globalni uticaj koji će promeniti tok savremene istorije.
Gosti Info jutra bili su advokat Pavle Staničić i direktor Borbe Andrija Jorgić, koji su govorili o brutalnom napadu dvojice huligana na političkog analitičara Veljka Jovanovića.
Ministar bez portfelja Đorđe Milićević gostovao je u Info jutru Informer televizije gde je odgovarao na pitanja voditeljke Jovane Radović i govorio o najvažnijim temama, ali i onoj najaktuelnijoj - to što potpredsednik SPS Branko Ružić za tajkunsku televiziju N1 kritikovao vlast, hvalio Dragana Đilasa ali im i čestitao rođendan sa željkom da još dugo traju.
U specijalnoj emisiji povodom izbora u Americi gostovali su politički filozof Dragan Kojčić i Darko Obradović iz Centra za društvenu stabilnost, koji su govorili o mehanizmima američke demokratije popu elektorskog koledža i glasačkim pravima.
Četrnaest osoba poginulo je u jezivoj nesreći koja se dogodila kada je na Železničkoj stanici u Novom Sadu pala nadstrešnica, među njima su tri maloletnice, najmlađa žrtva iima samo šest godina a napsutila nas je sa svojom sestrom i dedom. Ovo su fotografije nastradalih
U užasnoj nesreći koja se juče dogodila u Novom Sadu kada je u urušavanju nadstrešnice železničke stanice poginulo 14 osoba, nastradao je i Đorđe Firić (53) iz Kovilja i njegove dve unuke Valentina (10) i Sara (6).
Među stradalima u nesreći na Železničkoj stanici Novi Sad, kada je betonska nadstrešnica otpala, bio je i poznati naučnik iz Severne Makedonije, Vasko Sazdovski. U trenutku kada je stradao čekao je prevoz za Severnu Makedoniju kao i svakog petka, kada se vraćao kući. Ovaj put, umesto zagrljaja, njegove voljene je sačekala tragična vest.
Ako stvarno naprave korak unazad i naprave tu odluku… Ako počnu da me poštuju, onda možemo opet da budemo prijatelji, ističe Ofer Janaj, prvi čovek Hapoel Tel Aviva nakon navodnog interesovanja Crvene zvezde za Džonatana Motlija.
Privremeni organ, kojim rukovodi Rasim Ljajić, nastavio je sa sprovođenjem reformi u fudbalskom klubu Partizan. Poslednja novina u Humskoj zahteva od svih zaposlenih da na dnevnom nivou podnose izveštaj svega urađenog svojim nadređenima, saznaje "Telegraf".
Košarkaši Crvene zvezde pali su na učinak od 3-4 u Evroligi i to nakon što su u prva tri kola ostvarili maksimalni učinak. Na ishode nekih mečeva uticale su diskutabilne sudijske odluke (Barselona, Žalgiris), desetkovani sastav (Real Madrid), a šta je aktuelnim šampionima Srbije i regiona presudilo sinoć?
Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko nazvao je "potpunom besmislicom" zapadne tvrdnje o navodnim planovima Rusije da napadne susedne zemlje EU i Ukrajinu preko Belorusije.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski pozvao je saveznike da prestanu samo da "posmatraju" prisutnost severnokorejskih trupa u Rusiji, te da preduzmu mere pre nego što one počnu učestvuju u borbama protiv Ukrajine.
Prema najnovijim istraživanjima i anketama, kandidati za novog predsednika Amerike Donald Tramp i Kamala Haris su izjednačeni, a njihovo vođstvo je određeno sa samo nekoliko procentnih poena razlike, pa se smatra da će ovi izbori u SAD biti veoma tesni, piše Njuzvik.
Za nekoliko dana, 5. novembra, navršava se 30 godina od smrti Milana Mladenovića, umetnika najpoznatijeg po radu u bendovima Ekatarina Velika i Šarlo Akrobata.
Serija "Sablja" o ubistvu premijera Srbije Zorana Đinđića, premijerno će biti emitovana večeras na Prvom programu RTS. Kroz osam epizoda publika će pratiti događaje iz naše recentne prošlosti – ubistvo premijera Zorana Đinđića i situaciju u zemlji pre i nakon 12. marta 2003. godine.
Druga sezona serije "Igra lignji" ("Squid Game") stiže na Netfliks 26. decembra. Pored Lija i Vi, Li Biung-hun se takođe vraća kao misteriozni Front Man koji upravlja igrom.
Prošlo je više od 20 godina od tragične pogibije jednog od najlepših i najpoznatijih bračnih parova u savremenoj istoriji - Džona Kenedija Juniora i Kerolin Baset.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.