I MIRIS I UKUS, ALI I PLJAČKA! Ko je ovde lud? Proizvodi se u Srbiji, a u Beču jeftinija!
Podeli vest
Kafa "grand gold", koja se proizvodi u Srbiji, skuplja je kod nas nego u Austriji! Tako 200 grama ovog napitka usred Beča košta 341 dinar, dok se u našim marketima prodaje po ceni od 370 dinara, što znači da je kilogram kafe kod nas skuplji 150 dinara nego "naša" kafa u inostranstvu.
Cena kafe u Srbiji drastično je porasla prošle godine. Iako se proizvođači pravdaju porastom cena sirovine, ta priča ne pije vodu. Kafa je u Srbiji za godinu dana poskupela za 25 odsto, a prosečan stanovnik na godišnjem nivou popije četiri i po kilograma ovog napitka.
Ni poznati, renomirani evropski brendovi ne prezaju da podvale potrošačima, pa je tako ljubitelje instant kapućina poznate nemačke marke "jakobs" ovih dana razočaralo to što su na rafovima prodavnica zatekli nova, smanjena pakovanja svog omiljenog napitka. Kesica ovog kapućina sa bilo kojim ukusom sa 14,4 grama smanjena je na 11,3, a cena je ostala ista - od 55 do 57 dinara.
08.02.2023
13:02
Proizvođači i te kako koriste činjenicu da naši građani vole kafu i ne mogu bez nje, pa se ispostavilo i da je plaćamo najskuplje u ovom delu Evrope. Sada je, međutim, posebno zanimljiv pomenuti slučaj u vezi sa cenom "grand kafe" s obzirom na to da se ona proizvodi baš u Srbiji. Ipak, na rafovima u inostranim marketima je jeftinija.
U udruženjima potrošača kažu da im nije jasna ova matematika, osim da se očigledno na ovaj način pelješe domaći potrošači.
Zgranuti kupci
Da je srpska kafa zaista jeftinija u inostranstvu, potvrdio nam je i Milan D. koji živi i radi u Austriji. Prema njegovim rečima, on je bio šokiran kada je video cenu kafe u našim prodavnicama.
- Mi Srbi volimo domaću kafu, stranci to slabije piju i onda kupujemo naše proizvode. Sreća, pa sada ima dosta radnji sa našim proizvodima, tako da ne moramo mnogo da brinemo. Kada sam nedavno došao u Srbiju za praznike, obišao sam malo radnje misleći da su srpski proizvodi u Austriji mnogo skuplji. Međutim, kada sam video cenu kafe, blago rečeno, ostalo sam zgranut. Hteo sam da kupim nekoliko kesica i ponesem sa sobom, ali shvatio sam da se to ne isplati. A i nije samo reč o razlici u ceni, nego sama ta činjenica da je nešto što se proizvodi u Srbiji jeftinije u inostranstvu baš me je šokirala i iznervirala - priča nam ogorčeni Milan i dodaje da je naša kafa u Beču na akcijama još jeftinija.
Da nema logične računice ni objašnjenja da kafa koja se proizvodi u našoj zemlji ovde košta skuplje nego u drugim državama, ekonomski mnogo "jačim", pored potrošača, potvrđuju i stručnjaci.
"Atlantik" bez odgovora
Ekipa Zaštitnika potrošača obratila se kompaniji "Atlantik grupi", koja je vlasnik "grand kafe", kako bi nam objasnila kako to da je njena kafa toliko skuplja u Srbiji nego u inostranstvu. Međutim, do zaključenja ovog broja nismo dobili nikakav odgovor.
Tako Dejan Gavrilović iz Udruženja potrošača "Efektiva", koje je i objavilo slike kao dokaze o razlici u ceni kafe kod nas i u Austriji, kaže da se ovde ide svesno na veću zaradu, pošto se zna da je kafa omiljeni napitak našeg naroda.
Nema opravdanja
On dodaje da proizvođači koriste tu činjenicu i prosto pljačkaju naše građane, jer je očigledno da cena njihovih proizvoda može da bude i niža.
Pod istragom zbog cene
Ova kompanija je odranije poznata po nepoštenoj poslovnoj praksi, o čemu svedoči i to da je tokom 2021. godine bila pod istragom Komisije za zaštitu konkurencije! Naime, nakon analize kretanja cene kafe na tržištu Srbije u periodu od pet godina, Komisija je pokrenula postupak protiv vlasnika "donkafea" i "grand kafe" zbog sumnje da su se dogovarali o ceni i poskupljenjima. Takvi dogovori su protivzakoniti i štetni, pre svega po građane Srbije.
- Ovo nije prvi ovakav primer, mi smo već ukazivali na to, pa je sada već očigledno da proizvođači samo gledaju kako da zarade što više novca i da su zbog cene dosta više u Srbiji. Oni često kao objašnjenje za skupoću pominju inflaciju i rast cena energenata, ali sumnjam čak i da je inflacija krivac za ovako visoke cene, već je rat u Ukrajini i inflacija i sve što se dešavalo prošle godine postalo gotovo izgovor što cene idu u nebesa - napominje Gavrilović i dodaje:
- Proizvođač svakako ima daleko manje troškove za dopremanje prodavnica u Srbiji nego za izvoz u Austriju ili neku drugu zemlju i nema nikakvog opravdanja da postoji razlika u ceni. Treba da uzmemo u obzir i da je standard u jednoj zemlji Evropske unije daleko viši nego kod nas, pa ni tu nema logike kada su cene u pitanju. Proizvođačima i trgovcima naruku ide i to što naš narod obožava da konzumira kafu i spada među najveće ljubitelje ovog napitka na Balkanu, ali i šire, pa će platiti bilo koju cenu.
I "donkafe" skuplja u inostranstvu
"Grand kafa" nije jedina kafa koja u inostranstvu ima daleko povoljniju cenu nego kod nas. Kako je ranije pisao Zaštitnik potrošača, i kafa "donkafe minas", koja se proizvodi i pakuje u Srbiji, u inostranstvu je znatno jeftinija nego kod nas! Primera radi, u domaćim marketima širom zemlje "donkafe moment" košta i do 990 dinara za pola kilograma, dok isto to pakovanje u Švedskoj košta 494 dinara. Ništa nije bolja situacija ni sa "donkafe minas", koja u Austriji, tačnije u Beču košta 580 dinara, dok je kod nas u radnjama i po 887!
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
I sta se sad čudite...pa sve je jeftinije u inostranstvu nego kod nas. Sad sam imao goste iz ljubljane par dana i ljudi su sokirani jer je sve al bas sve skuplje dosta nego kod nas. A di au nasa primanja i standard, ni blizu. Daleko smo mi od normalne drzave za zivot. U cgori je bukvalno svaki nas prozivod jedriniji nego kod nas.
Kafa se izvozi BEZ nase akcize, poreza i trgovackih marzi! Kada Austrijanci na uvoznu cenu dodaju SVE svoje namete, i dalje su jeftiniji od nas! Tako, npr, na Malti, 500gr. Grand kafe kosta okruglo 6.00€. Ko je pametan shvatice “ ‘di su nasi novci”
Nepotrebno pitanje postavljate, zašto je kafa kod nas skuplja nego u Beču, kad i sami znate da u Srbiji postoje Zakoni koji se ne sprovode., a ovo, i ne samo kafa, je čisto RATNO PROFITERSTVO i iskvarenot ljudi.
Ni poznati, renomirani evropski brendovi ne prezaju da podvale potrošačima, pa je tako ljubitelje instant kapućina poznate nemačke marke "jakobs" ovih dana razočaralo to što su na rafovima prodavnica zatekli nova, smanjena pakovanja svog omiljenog napitka. Kesica ovog kapućina sa bilo kojim ukusom sa 14,4 grama smanjena je na 11,3, a cena je ostala ista - od 55 do 57 dinara.
Ruski napad interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM) na ukrajinski grad Dnjepar tokom noći izazvao je ozbiljne posledice, a sada su se pojavili i prvi snimci sa lica mesta.
Na snimku s drona, objavljenom na internetu, navodno su zabeleženi udari britanskim krstarećim raketama "storm šedou" na komandni kompleks unutar Rusije.
Advokat i ideolog opozicije u Srbiji Sead Spahović javno je na antisrpskim Šolakovim medijima branio dokazanog nasilnika Gorana Ješića, a narod nazvao nasilnim.
Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić obratila se lideru Stranke slobode i pravde nakon što ju je nazvao "kombinacijom neograničenog zla i ograničenih intelektualnih sposobnosti".
Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke Milenko Jovanov upitao je lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa da objasni kako se na pošten i zakonit način tokom vršenja vlasti prihoduje ogromna suma novca.
Skandalozna odluka novosadskog tužilaštva da se uhapse bivši ministar Goran Vesić i v.d. direktorka "Infrastruktura Železnice" Jelena Tanasković posledica su jezivog pritiska opozicije i tajknuskih medija!
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su bivši premijer Srbije Nikola Šainović i politikolog Vladimir Kljajić. Oni su govorili na temu nasilnih protesta koje opozicija održava u Beogradu.
Alija Balijagić (65) osumnjičen za ubistvo brata i sestre Jovana i Milenke Madžgalj, krio se u jednoj napuštenoj vikendici u selu Pribojska Goleša u kojoj je i uhapšen, a Informer je ekskluzivno došao u posed snimaka i slika tog skloništa.
Ruska vojska je udarila ukrajinski industrijski objekat jednim od najnovijih raketnih sistema srednjeg dometa - nenuklearnom balističkom raketom pod nazivom Orešnik.
Kijev će žestoko udariti po ruskim ciljevima u Sevastopolju! Ruski oficir prvog ranga Vasilij Dandikin smatra da će Ukrajina upotrebiti rakete Neptun i da će mete biti sistemi protivvazdušne odbrane, aerodromi i fabrike, ali i luka u kojij je smešten deo Crnomorske flote!
Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je danas da je Rusija, kao odgovor na napade američkim i bitanski dogodometnim raketama, na ukrajinsku teritoriju ispalila novu balističku raketu srednjeg dometa ''Orešnik'.
Ukrajinski zvaničnici zahtevaće od Vašingtona da im pošalje rakete Tomahavk i dozvoli njihovu upotrebu protiv ciljeva duboko u Rusiji pre isteka mandata predsednika Džoa Bajdena, rekao je ukrajinski poslanik za Politiko.
Glumica i manekenka Bo Derek nedavno je proslavila svoj 68. rođendan, a svojevremeno je važila za seks simbol. Sedamdesetih godina našla se u centru pažnje zbog kontroverzne veze sa rediteljem, koji je bio stariji od nje 30 godina.
Poznati frizer Peđa Božić podelio je za Informer.rs par saveta kako je najbolje da održavate kosu tokom hladnih dana, da biste uvek imali negovanu i urednu frizuru.
Odnos pokojne princeze Dajane i njene maćehe, Rein Spenser, bio je ispunjen sukobima i predrasudama. Iako su Rein smatrali "zlom" maćehom, kasnije se otkrilo da ni Dajana nije bila sasvim nevina u njihovim napetim porodičnim odnosima. Njihova priča, isprepletena ljubavlju, mržnjom i skandalima, otkriva složenost porodičnih veza u aristokratskom svetu.
Muškarac rođen u znaku Strelca važi za najvećog zavodnika u Zodijaku. Žene koje se zaljube u njih treba da budu oprezne jer su oni večiti avanturisti koji opijaju šarmom.
Većina ljudi veruje da je tamno i suvo mesto najbolje za čuvanje krompira, ali stručnjaci otkrivaju bolji način. Otkrijte kako da produžite svežinu krompira i smanjite otpad od hrane jednostavnom promenom mesta skladištenja.
Pevač Vukašin Brajić potvrdio je za Informer da su on i svi članovi njegovog benda dobro i da niko nije povrđen u saobraćajnoj nesreći koju su sinoć doživeli prilikom povratka sa svirke.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.