ŽENE NISU KLALE SAMO U JASENOVCU! Ovo su najozloglašenije mučiteljke u logorima!
Podeli vest
Prvi nacistički logori javljaju se tokom prve polovine 1933. godine nakon što je Hitler izabran za kancelara. Primarna ideja logora bila je politički progon i zatvaranje neistomišljenika. Međutim, vremenom, uloga logora je proširena
Smilja Tišma (92) danas je najstarija poslanica u Skupštini Srbije, preturila je dva logora preko glave i gledala jezive stvari.
24.02.2021
11:46
Pretpostavlja se da je u tim zloglasnim logorima radilo oko 55.000 stražara, a da je među njima bilo 3.700 žena. One su prema životima i osećanjima logoraša bile ravnodušne, a brutalnost prema njima iskazivale su na razne načine.
Čuvarke su uglavnom bile pripadnice niže do srednje klase i nisu imale odgovarajuće radno iskustvo. U jednom izvoru pominju se bivše domaćice, frizere, kondukterke, vozačice tramvaja, operske pevačice i penzionisane učiteljice - dakle veoma različito. Volonterke su regrutovane putem oglasa u nemačkim novinama. U tim oglasima se od žena tražilo da pokažu ljubav prema Rajhu. Upis adolescenatkinja u Ligu nemačkih devojčica bilo je sredstvo indoktrinacije za mnoge žene.
Foto: Wikimedia Commons
Dorotea Binc
Dorotea Binc
Dorotea je bila nadzornica u koncentracionom logoru Ravenzbrik tokom Drugog svetskog rata. Radila je u raznim delovima logora, uključujući i kuhinju, a kasnije je bila zadužena za deo u kom su kažnjavane i mučene zatvorenice. Njeno zlostavljanje kasnije je opisano kao nepopustljivo, često ih je mučila i davila u hladnoj vodi. Po završetku rata pogubljena je zbog svojih zločina, pišu Nezavisne novine.
Greta Buzel
Greta Buzel, rođena Miler, bila je obučena medicinska sestra. Godine 1939. poslata je u Ravenzbrik, gde je odlučivala ko će biti ubijen gasom, a ko će završiti u omladinskom logoru Ukermark. Upamćena je po rečenici: "Ako ne mogu da rade, neka trunu". Kasnije joj je suđeno i pogubljena je zajedno s Elizabet Maršal 3. maja 1947. godine. Maršalova, koja je tada imala 60 godina, najstariji je ubijeni ženski nacista.
Alis Orlovski
Alis je radila u nekoliko ozloglašenih nacističkih koncentracionih logora u okupiranoj Poljskoj za vreme Drugog svetskog rata. Dok je bila u logoru Majdanek smatrali su je jednom od najokrutnijih nadzornica, jer je pribegavala jedinstvenim načinima mučenja, poput bičevanja zatvorenika preko očiju. Pred kraj rata njeno ponašanje se drastično promenilo. Postala je humanija i čak je donosila vodu onima koji su bili žedni, pa se spekulisalo da je to radila jer je znala da će joj biti suđeno kao ratnom zločincu. Osuđena je na doživotnu robiju, ali je puštena deceniju kasnije.
Foto: Wikimedia Commons
Ilse Koh
Ilse Koh
Ilse Koh, supruga Karla Ota Koha, komandanta koncentracionog logora Buhenvald, ostala je zapamćena zbog uzimanja suvenira od kože ubijenih zatvorenika s karakterističnim tetovažama. Po završetku Drugog svetskog rata osuđena je na doživotnu robiju. Obesila se u ženskom nemačkom zatvoru u Ajhahu 1. septembra 1967.
Rut Najdek
Rut je od početka jula 1944. do kraja aprila 1945. godine obavljala različite funkcije u Ravenzbriku. Svoje pretpostavljene impresionirala je odlučnošću i brutalnošću prema zatvorenicama i važila je za jednu od najgorih nadzornica. Bila je uključena u odabir i egzekuciju više od 5.000 žena i dece. Osuđena je na smrt vešanjem.
Foto: Wikimedia Commons
Maria Mandl
Marija Mandl
Marija je odgovorna za smrt oko 500.000 zatvorenika Aušvica. Karijeru je započela kao čuvar u Lihtenburgu, zajedno sa 50 drugih žena. Od oktobra 1942. u Aušvicu je bila na poziciji ispod komandanta logora Rudolfa Hesa. Dakle, imala je skoro apsolutnu moć. Bila je poznata kao zver i za dve godine je veliki broj ljudi poslala u gasne komore. Jedan od hobija ove inteligentne ali pakosne žene bio je da izabere decu koju je trebalo ubiti. Za svoju nehumanost platila je u januaru 1948, kada je obešena.
Herta Bote
Herta je kao tinejdžerka pomagala ocu oko stolarskih radova, a zatim je neko vreme radila u fabrici i u bolnici. Godine 1939. priključila se Savezu nemačkih devojaka, da bi nešto kasnije postala čuvar u Ravenzbriku. Nakon četvoronedeljne obuke poslata je u logor Štuthof, gde je postala poznata kao Štuthofski sadista zbog brutalnih prebijanja zatvorenika. Na suđenju održanom 1945, osuđena je na deset godina zatvora jer njeni zločini nisu smatrani toliko brutalnima.
Šest decenija po završetku rata, tokom jednog intervjua bilo joj je postavljeno pitanje vezano za njenu odluku o radu u koncentracionom logoru, na šta je odgovorila sledeće: "Da li sam pogrešila? Ne. Greška je bila u tome što je to bio koncentracioni logor, ali sam morala da idem tamo jer bih u protivnom bila zatvorena. To je bila moja greška."
Foto: Wikimedia Commons
Herta Bote
Vanda Klaf
Vanda se po završetku školovanja 1938. zaposlila u fabrici koja se bavila proizvodnjom džema. Tu je radila četiri godine, a potom se udala i postala domaćica. Godine 1944. pridružila se osoblju u koncentracionom logoru Štuthof. Njoj je suđeno sa ostalim ženskim stražarima, a na suđenju je izjavila da je veoma inteligentna i da je bila izuzetno posvećena svom poslu, udarajući najmanje dva zatvorenika dnevno. Obešena je u julu 1946. godine.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
zoran
pre 4 godine
Dosadni ste više sa kojekakvim koljačima pre 75 godina...još nedostaju hiljade slika četnika i koljačkih pohoda da kompletirate vaš fašizam..
Predsednik Čečenije Ramzan Kadirov izjavio je da završetak operacije oslobađanja Kurske oblasti od ukrajinskih militanata potvrđuje nepobedivost Oružanih snaga Rusije i najavio dalje pobede širom fronta.
Ukrajina se, prema novom diplomatskom modelu koji je sve bliži usvajanju, suočava sa faktičkom podelom zemlje na tri zone uticaja: zapad pod kontrolom evropskih mirovnih snaga, centralni deo pod formalnom upravom Kijeva, i istok pod ruskom administracijom.
Nekadašnji komandant Treće armije Vojske Jugoslavije, general Nebojša Pavković, izjavio je da karaulu na Košarama nisu srušili pripadnici Oslobodilačke vojske Kosova (OVK), već srpske snage, po njegovom naređenju.
Profesor Čedomir Antić sa Filozofskog fakulteta poručio je da dok neki profesori ne mogu da rade i da zarade platu za svoju porodicu drugima kaplje strana valuta.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić stigao je danas u Donju Gradinu, gde je zajedno sa predsednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i drugim zvaničnicima Srbije i Republike Srpske, prisustvovao obeležavanju Dana sećanja na žrtve zločina genocida NDH u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini.
Da li opozicija gubi kompas? Miroslav Aleksić, jedan od lidera propale opozicije, izazvao je veliku pometnju u političkom životu Srbije nakon što je u samo 36 dana promenio stav o održavanju izbora.
Danas od 17 sati budite uz Informer TV, jer će naš voditelj Igor Ćurčić uživo razgovarati sa generalom Nebojšom Pavkovićem, bivšim načelnikom Generalštaba Vojske Jugoslavije, herojem koji se već 20 godina nalazi u zatvoru zbog odbrane svoje zemlje od agresora.
Bojan Borovčanin iz Udruženja Nacionalna inteligencija gostujući u Info jutru komentarisao je blokade u Srbiji i uporedio ih sa protestima u drugim zemljama.
Član Glavnog odbora Srpske napredne stranke Bratislav Jugović gostujući u Info jutru kod voditeljke Staše Koprivice rekao je da će predsednik Srbije ići u Moskvu na Dan pobede uprkos pritiscima.
Građane Srbije sledeće nedelje očekuje mini-odmor povodom Prvog maja, jer su zakonom predviđena dva neradna dana – 1. i 2. maj – koji ove godine padaju u četvrtak i petak, te će mnogi moći da spoje sa vikendom i odu na neku od primamljivih destinacija u Srbiji.
Nekadašnja srpska teniserka Ana Ivanović (37) i legendarni nemački fudbaler Bastijan Švajnštajger (40) u centru pažnje su svetske javnosti nakon što se pojavila informacija da se navodno razvode. Ipak, isplivale su nove fotografije koje, možda, bacaju sumnju na čitavu priču i nagoveštavaju da bi sve mogla da bude jedna velika zavera.
Bugarski teniser Grigor Dimitrov (33) predstavio je novu izabranicu na mastersu u Madridu, a ovoga puta srce mu je ukrala slavna meksička glumica i pevačica Eiza Gonzales (35)!
Broj poginulih u velikoj eksploziji u luci Radžai u gradu Bandar Abas na jugu Irana povećao se na 40, a broj povređenih na 1.139, saopštila je danas portparol iranske vlade Fateme Mohadžerani. Zabeležen je snimak strašnih scena dan nakon nesreće.
Volodimir Zelenski se opire miru u Ukrajini iz straha da će biti krivično odgovoran za ubistva ljudi, rekao je poslanik Vrhovne rade Aleksandar Dubinski na Telegramu.
Ignjat Kuzin je u potpunosti priznao krivicu za teroristički napad na general-potpukovnika Jaroslava Moskalika, saopštila je zvanična predstavnica Istražnog komiteta Svetlana Petrenko.
Jedan od najvoljenijih mjuzikala svih vremena, "Fantom iz opere", zablistao je i na beogradskoj pozornici, a o čarobnoj muzici u ovom spektaklu govorio je dirigent Ben Mark Tarner.
Al Paćino, legendarni glumac, skriva mnogo iznenađujućih i manje poznatih tajni o svom životu i karijeri, od njegovih skromnih početaka do ikoničnih uloga i životnih odluka koje su oblikovale njegov put do vrha.
S dolaskom 1. maja, vreme je za roštilj, ali jeste li sigurni da ne pravite neke česte greške? Stručnjaci za roštilj, poput kuvara Džejmsa Stoubridža, objašnjavaju kako možete poboljšati svoje veštine i uživati u savršeno pečenoj hrani.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar