• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer

17.08.2021

12:50

Kako su tajni agenti srpske policije raskrinkali kriminalnu grupu

YoutubePrintscreen/ WGN News

Vesti

Kako su tajni agenti srpske policije raskrinkali kriminalnu grupu

Podeli vest

Prikriveni agenti srpske policije učestvovali su u hapšenju četvoročlane kriminalne grupe koja je htela Muzeju Vojvodine u Novom Sadu da proda sliku "Blagoveštanski sabor u Sremskim Karlovcima 1861" za 600.000 evra!

Oni su, naime, glumili stručnjake koje je muzej poslao u Švajcarsku kako bi procenili autentičnost te slike, koja je ukradena još 1993. iz dvorca porodice Dunđerski u Čelarevu.


Kako je rekao izvor iz istrage, Slobodan Gajin (76) i Ratko Dragićević (44), koji su se nalazili u Švajcarskoj, dogovorili su se sa Beograđanima Dejanom M. (49) i Nebojšom D. (70) da ukradeno umetničko delo ponude Muzeju Vojvodine.

Isplanirana akcija

- Čim su Dejan i Nebojša pozvali muzej i rekli da hoće da prodaju "Blagoveštanski sabor", odmah je obaveštena policija. Budući da se radi o kulturnom dobru od izuzetnog značaja, odlučeno je da se u celu akciju uključe prikriveni agenti - tvrdi dobro upućen sagovornik Informera i dodaje:
- Uprava muzeja je po dogovoru sa policijom posle nekoliko dana odgovorila osumnjičenima da prihvata ponudu i da će otkupiti umetničko delo. Međutim, pre isplate novca zahtevano je da stručnjaci, koje će muzej poslati, moraju da procene autentičnost slike, kao i da je pregledaju zbog mogućih oštećenja.
Nakon toga, Dejan i Nebojša su iz Beograda pozvali Gajina i Dragićevića, koji su bili u Švajcarskoj, i saopštili im zahtev muzeja.

Foto: wikipedija

Blagoveštanski sabor


- Slobodan i Ratko su rado prihvatili uslov i sastanak je ugovoren u jednom gradu u Švajcarskoj. Posle par dana, nekoliko islednika, koji su glumili stručnjake za umetnine, došlo je u stan u kom im je Slobodan Gajin pokazao "Blagoveštanski sabor". Kada su se uverili da je umetničko delo original, naši agenti su obavestili švajcarsku policiju, koja je upala u stan i privela Gajina i Dragićevića - rekao je izvor iz istrage.
Nakon što su ova dvojica završila iza rešetaka, a "Blagoveštanski sabor" u rukama prikrivenih agenata, o svemu je obaveštena Služba za borbu protiv organizovanog kriminala, koja je u centru Beograda uhapsila posrednike Dejana M. i Nebojšu D.
- Inspektori su upali u više njihovih štek-stanova, u kojima su pronašli veliku količinu različitih umetničkih dela. Sve umetnine su zaplenjene i odnete na veštačenje kako bi se utvrdila njihova autentičnost i poreklo - dodaje on.

Istorija Sabora

"Blagoveštanski sabor u Sremskim Karlovcima 1861" naslikao je poznati srpski slikar Vlaho Bukovac. Inače, taj sabor je jedan od najznačajnijih događaja za istoriju autonomije Srba u Ugarskoj. Na njemu je zahtevana autonomija, koja bi podrazumevala teritorije na kojima pretežno žive Srbi, u kojoj bi zvanični jezik bio srpski, a zvanično pismo ćirilica.
Na slici su prikazana 82 autentična portreta učesnika Sabora, crkvenog klera, političkih stranaka i građana, među kojima se nalazio i Svetozar Miletić. Autor se potpisao u donjem desnom uglu, ćiriličnim malim slovima: vlaho bukovac cavtat 1901.



Muzej: Zahvalni smo srpskoj policiji
Direktorka muzeja Vojvodine Tijana Stanković Pešterac kaže za Informer da su svi zaposleni u toj ustanovi izuzetno zahvalni policiji na trudu da se slika vrati tamo gde pripada.
- Pretpostavljamo da je reč o originalnoj slici, imajući u vidu da na njoj postoji natpis malim ćiriličnim slovima, koji je ujedno i potpis autora. Kada se delo vrati u Muzej, izvršićemo dodatne fizičko-hemijske analize kako bismo sto odsto potvrdili njegovu autentičnost - kaže Stanković Pešterac.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set