• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Blic

06.02.2022

08:04

"DEČAK JE MORAO 15 SEKUNDI BITI ISPOD VRELOG TUŠA" Doktor otkrio kako nastaju JEZIVE OPEKOTINE

Informer

Vesti

"DEČAK JE MORAO 15 SEKUNDI BITI ISPOD VRELOG TUŠA" Doktor otkrio kako nastaju JEZIVE OPEKOTINE

Podeli vest

Dvogodišnji dečak G. S. iz Niša preminuo je krajem januara nakon što je zadobio teške opekotine. Još nije utvrđeno pod kojim okolnostima je dečak ispekao više od polovine svoje kože.

Mališana nakon povređivanja nisu odveli u bolnicu već su ga kremama lečili u kućnim uslovima, tako što su mu majka i baka mazale mast kupljenu u apoteci. 
Profesor doktor Predrag Kovačević, direktor Klinike za plastičnu i rekonstruktivnu hirurgiju KC u Nišu kaže da je dečak morao da stoji 10 do 15 sekundi pod mlazom vrele vode da bi zadobio ovakve povrede.

- Vrela voda može da napravi opekotine koje mogu i životno da ugroze dete pogotovo u tom nekom mlađem uzrastu. Koža deteta je jako tanka i osetljiva pa može da dođe do teških komplikacija. Čak i kod opekotina vrelom vodom ako je površina veća od 15 odsto kože dete mora da se hitno primi u bolnicu i da se krene sa lečenjem kako bi se sprečio nastanak šoknog stanja koje je životno ugrožavajuće - objašnjava prof. dr Kovačević za Blic.

Foto: D.K.

Porodična kuća u kojoj je stradao dečak

On dodaje da i vrela voda iz bojlera može da izazove teške opekotine kože, ali da je potrebna izloženost do 15 sekundi.

- Što je voda toplija, kraće je vreme ekspozicije potrebno da se dobije opekotina. Opekotina kod tako male dece može da nastane bukvalno za 10 sekundi ako je voda bila kipuća, ali i vrela voda iz bojlera može napraviti teške opekotine za petnaestak sekundi. Da je posle toga odmah dete ohlađeno, ne bi se razvili tako duboki termalni efekti toplote na samu kožu. Da je dete odmah dovedeno u bolnicu, ne mogu da tvrdim, ali je veoma verovatno da do takvog smrtnog ishoda ne bi došlo - dodaje prof. dr Kovačević.

On kaže da su takve opekotive veoma bolne i da je upravo nesnosan bol jedan od faktora koji dovodi dete u stanje šoka.
- Šokno stanje se kod dece brzo razvija, za dva, tri sata ako se ne daju svi lekovi i nadoknada tečnosti infuzijom. Apel je da se dete sa svakom opekotinom dovede kod lekara da lekar proceni ozbiljnost dubine oštećenja kože. Čim je preko 15 odsto odmah mora u bolnicu da dođe, jer ni lekar ne može da zna da li će opekotina da krene u zarastanje sama bez hirurškog lečenja ili će morati da se operiše zamenom kože - objašnjava doktor Kovačević.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Tenzije u Bosni i Hercegovini: Mile Bosnić o odlukama Kristijana Šmita i potencijalnoj krizi Republike Srpske
"Bosanski lonac" pred pucanjem?!

Tenzije u Bosni i Hercegovini: Mile Bosnić o odlukama Kristijana Šmita i potencijalnoj krizi Republike Srpske

Gost "Info jutra" na Informer televiziji bio je predsednik udruženja Krajišnika Mile Bosnić koji je govorio o spletu velikih tenzija sa izvorištem u odlukama Kristijana Šmita, visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini kojeg Banjaluka ne priznaje, a koje su išle direktno na štetu Republike Srpske uoči presude protiv lidera Republike Srpske Milorada Dodika i o tretnjama da se ovaj splet okolsnosti izrodi u najveću krizu od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, a samu Srpsku dovede na korak od proglašenja samostalnosti.

23.12.2024

10:51

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set