MATEJU JE OVO MOGLO DA SPASI ŽIVOT! Poznati skiper OTKRIVA za Informer ŠTA SE DEŠAVA SA TELOM U LEDENOJ VODI u roku od jednog minuta!
Podeli vest
Poznati skiper i licencirani spasilac Danko Pljevaljčić otkrio nam je do sada nepoznate detalje o tome kako se telo ponaša u vodi, koliko je presudna spremnost i veština plivanja, kao i da li je Matej Periš imao šanse da preživi...
Matej Periš nestao je u Beogradu u noći između 30. i 31. decembra kada je istrčao iz kluba Gotik u kom je bio sa drugovima. Potraga za Perišem koja je trajala 139 dana, nažalost, ima tragičan epilog, a telo je pronađeno u Dunavu u sredu.
Maja Sopta iz Splita, poslednja osoba sa kojom je komunicirao Matej Periš (27) u noći nestanka, objavom na svom profilu na društvenim mrežama pokazala je da tuguje za drugom
19.05.2022
22:08
Prvih dana Matejevog nestanka oglašavao se njegov otac, koji je govorio da je Matej trenirao vaterpolo, te da je nemoguće da se utopio.
Da li to što je Periš bio vrsan plivač ima ikakvog značaja u ekstremno hladnoj vodi pitali smo stručnjaka za brze reke i hladnu vodu, skipera Danka Pljevaljčića.
- Dužina boravka u hladnoj vodi zavisi od fizičke spremnosti čoveka i od toga koliko je navikao da svoje telo izlaže ekstremnim uslovima. Postoje ljudi koji se tuširaju hladnom vodom i njihovo telo je spremnije na niske temperature od onih koji to ne praktikuju. Tu se ishod ne razlikuje - kraj im je potpuno isti, razlikuje se samo dužina boravka, oni mogu duže da izdrže u vodi pre nego što telo počne da se bori protiv toga. Bez adekvatne opreme - svako je u vodi te temperature osuđen na smrt. Da je plivao u moru, teško da bi ishod bio ovakav, kada je temperatura vode veća, telo ne stvara takav odgovor. Kada se umori, u toplijoj vodi može i da odmori, pa da nastavi da pliva, u ovom slučaju, sekunde su u pitanju. Nebitno je koliko si dobar plivač, čak i kada ti se čini da bi mogao nešto tako da preplivaš - ne možeš. Kada uđeš tako hladnu vodu u prvom minutu te "udara" adrenalin, još ako si pio alkohol - ti i ne osetiš to, već u drugom minutu kreće problem! Tada se već znatno smanjuje fizička sposobnost, dolaziš u fazu da više ne možeš da se vratiš do obale, ne veruješ šta ti se dešava, jer nisi u stanju da plivaš. Već nakon pet minuta sva krv iz ruku i nogu povlači se u unutrašnje organe, kako bi ih zaštitilo od hladnoće - objašnjava sagovornik Informera.
Što se tiče Mateja Periša, njegova sudbina nakon skoka u ledenu Savu nije mogla biti drugačija, naglašava Pljevaljčić.
- Matej Periš nije imao nikakve šanse da preživi, bez obzira na njegovu fizičku spremnost i umeće, bez obzira na to što je odrastao na moru, trenirao vaterpolo i bio vrsan plivač. Kao što sam i rekao, u prvom minutu skočio mu je adrenalin, došao je donekle, a nakon toga drastično mu je opala sposobnost. Nije mogao ni da proba da pluta, telo se već ukočilo, bio je, verovatno, svestan toga što mu se dešava, a praktično paralisan, jer su ruke i noge ostale bez krvi. To je kao da si invalid, kao biljka, svega si svestan, ali ne možeš da reaguješ. Nakon toga sledi utapanje. Voda te povuče na dno, onaj deo tela koji se savija, to je prednji deo, obično je ka vodi. To, kada će voda izbaciti telo zavisi samo od temperature vode. Ako je hladno - telo se sporije raspada, a ako je topla voda - telo se raspada znatno brže, iako voda čuva spoljašnjost, unutrašnji organi istrule. Kada se telo napuni gasovima od truljenja, ono kreće na površinu, to se desilo i sada. Jedino što je, možda, moglo da mu pomogne, je to zaštitno neoprensko odelo, od tri ili pet milimetara, to bi mu održalo temperaturu i sačuvalo energiju da dopliva do obale, međutim, situacija nije bila takva - kaže Pljevaljčić.
Plivanje za Časni krst i ostali ekstremni uslovi
Naš sagovornik uzeo je u obzir i ljude koji plivaju za Časni krst, pa nam je objasnio kakva je tu situacija i zbog čega se tu ne dešavaju nezgode.
- Uzmimo u obzir plivanje za Časni krst, tada su, takođe, temperature ekstremne. To jeste posebna svečanost i prilika, ali je presudna dužina boravka u vodi! Tamo se ne pliva duže od pola minuta do minut, to je onaj period kada je adrenalin na vrhuncu i telo ne oseća ekstremno nisku temperaturu, iako ona u vodi mnogo brže pada nego na vazduhu. Vreme je presudno. Najveća opasnost reka i raftinga kojim se ja bavim je upravo hladna voda, iako se tu koriste odela koja štite. Bio sam sa čovekom koji je želeo da pliva brzake, dozvolio sam mu, možda je bio četrdeset sekundi u vodi, on je već bio u problemu. Nije mogao da se vrati, počeo je da se koči, da modri, ne može da priča, a još je imao opremu... - zaključuje Danko.
Podsetimo, u sredu je na Adi Huji isplivalo telo muškarca, a DNK analizom utvrđeno je da je reč o nestalom Mateju Perišu.
Matej Periš nestao je u Beogradu u noći između 30. i 31. decembra kada je istrčao iz kluba Gotik u kom je bio sa drugovima. Potraga za Perišem koja je trajala 139 dana, nažalost, ima tragičan epilog.
Telo Mateja Periša biće ispraćeno u petak iz crkve Svetog Ante u Beogradu za Split, gde će biti sahranjen, saopštila je Beogradska nadbiskupija. Telo će biti izloženo u crkvi, u Bregalničkoj 14, od 15 sati, a u 17 časova će biti ispraćaj koji će predvoditi beogradski nadbiskup Stanislav Hočevar.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
ALEKSANDAR BOJIC nsa
pre 2 godine
SVAKI COVEK MOZE DA IZDRZI DO 10 MINUTA U LEDENOJ VODI POSLE TOGA TELO POCINJE DA GUBI TEMPERATURU...ALI KAD JE COVEK PIJAN ON NI NA BETONU NE MOZE DA SE KONTROLISE A KAMOLI U VODI..
.
Maja Sopta iz Splita, poslednja osoba sa kojom je komunicirao Matej Periš (27) u noći nestanka, objavom na svom profilu na društvenim mrežama pokazala je da tuguje za drugom
Zapad nije sposoban da ponudi Rusiji realno i održivo rešenje sukoba u Ukrajini, pošto je zapadna politika usmerena na održavanje sopstvene dominacije u Evropi i pripremu za nove frontove sukoba, izjavio je za RIA Novosti penzionisani američki diplomata Džim Džatras.
Nakon što je iz Hrvatske pre par dana stigla podrška studentima u Srbiji uz izjavu da je "strateški interes Hrvatske da na vlasti u Srbiji ne bude Aleksandar Vučić", sada su to dopunili da im je cilj i udaljenje Vučića od Putina i ulazak Srbije u NATO!
Dok se predsednik Srbije Aleksandar Vučić svakodnevno bori za bolju Srbiju, antisrpski mediji čitave godine vode prvljavu kampanju protiv njega, udarajući na porodicu i decu predsednika Srbije.
Twitter nalog Vladimir(@samuraj016) koji je objavio post u kome najavljuje sajt sa biografijama, slikama i drugim drzavnih funkcionera pripada Vladimiru (Svetlana) Šiškinu, rođenog u Leskovcu sa mestom prebivališta u Leskovcu.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, fokusirajući se na rusko-ukrajinski sukob, rušenje duboke države i moguće planove novoizabranog predsednika Amerike - Donalda Trampa.
U večerašnjoj emisiji "Otvoreni studio" na Informer TV gosti su bili ekonomista Vladimir Đukanović i istoričar dr Stanislav Sretenović, govorili su o ratu u Ukrajini ali i o svim aktuelnim svetskim temama.
U današnjoj emisiji "Info dan" na Informer televiziji gosti su bili Tomislav Bokan iz Pokreta Dinara-Drina-Dunav i savetnik potpredsednika Vlade Marko Šćepanović
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je Demo Beriša, predsednik Matice Albanaca Srbije, koji je govorio o predstojećim izborima na Kosovu i Metohiji.
Monahinja Kirijakija bila je asistentkinja na fakultetu Politikologije, ali je odlučila da se zamonaši i ode u manastir Svete Nedelje koji se nalazi kod Kruševca.
Nedavno je javnost potresla vest o bebi koju je majka (22) ostavila u kontejneru u selu Malošište u opštini Doljevac, a sada stižu lepe vesti o devojčici koja će biti smeštena u hraniteljsku porodicu i verovatno dobiti ime Lenka.
Zbog poledice koja se ovog jutra stvorila na tlu, usled snega koji je tokom sesmice padao u našoj zemlji, vozači, ali i pešaci se savetuju na poseban oprez.
Novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp pozvao je Vrhovni sud SAD da obustavi primenu saveznog zakona o TikToku koji bi zabranio popularnu društvenu mrežu ili naterao njenog vlasnika da je proda.
Rusku raketu "Orešnik", lansiranu protiv Ukrajine prošlog meseca, proizvele su ruske kompanije koje se i dalje oslanjaju na naprednu zapadnu proizvodnu opremu, navodi Fajnenšel tajms.
U Moskvi vide naznake da je trka u naoružanju već počela i zato je Rusija prinuđena da radi na održavanju ravnoteže snaga sa SAD, rekao je zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov.
Bela kuća je saopštila da postoje "indikacije" da su Rusi oborili let Azerbejdžanske erlajnsa koji se srušio u Kazahstanu, a u kom je poginulo 38 ljudi.
Ministar kulture Nikola Selaković istakao je na obeležavanju 65 godina od osnivanja Filmskog centra Srbije da je reč o jubileju višestruko značajnom za srpsku kinematografiju i da je podrška filmskoj umetnosti i filmskom stvaralaštvu u poslednjoj deceniji omogućila našoj zemlji da bude rame uz rame sa najrazvijenim evropskim državama i visoko pozicionirana na svetskoj mapi filmske industrije.
Vladislav Petković Dis jedan je od najznačajnijh autora srpske književnosti 20. veka, a njegova prva zbirka "Utopljene duše" smatra se jednom od najzačajnijih zbirki srpske moderne.
Iako mnogi misle da je pečenje ovog kolača izazovno, uz pravi recept, panetone možete pripremiti i u svom domu, bez obzira na to koliko ste iskusni u kuhinji. Svojim sočnim, mekanim testom, koje je obogaćeno suvim grožđem, kandiranom pomorandžinom korom i luksuznim maslacem, panetone je savršen za svaku prazničnu trpezu.
Trenutno smo u ovom hladnom talasu, a sneg koji je padao pre nekoliko dana prerastao je u poledicu koja zna da i te kako napravi probleme onima koji se nađu na ulici.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.