U vlasnika "Dnevnog telegrafa" ispaljeno 12 metaka! Ubica je imao potpuno amorfno i bledo lice
Podeli vest
Bivši šef Državne bezbednosti Radomir Marković (78) osuđen je 2. decembra 2021. na 30 godina zatvora zbog podstrekivanja na ubistvo novinara Slavka Ćuruvije (49) na Vaskrs 1999., dok su ostala trojica pripadnika ove obaveštajne službe osuđeni kao saizvršioci na još 70 godina!
Milan Radonjić (65) na 30 godina robije, a Miroslav Kurak (53) i Ratko Romić (61) na po 20.
Ubistvo Ivana Stambolića 25.avgusta 2000, pune tri godine bilo je velika misterija, sve dok tokom akcije "Sablja" u martu 2003. godine pripadnici "zemunskog klana" nisu otkrili mesto na kom je zakopano telo nekadašnjeg predsednika predsedništva SR Srbije.
Ivan Adžić, nekadašnji fudbaler Crvene zvezde i zet pokojnog Šabana Šaulića, kupio je nekretninu na Dedinju, čija se tržišna vrednost procenjuje na više od dva miliona evra
24.05.2023
08:00
To je bila druga prvostepena presuda Specijalnog suda, identična onoj od 5. aprila 2019., koju je drugostepeni sud ukinuo kao "nerazumljivu i protivrečnu". Pravosnažnom oslobađajućom presudom Apelacionog suda, koja je danas saopštena, na taj slučaj je stavljena tačka.
Tako je i dalje, posle četvrt veka od brutalne likvidacije vlasnika "Dnevnog telegrafa" i "Evropljanina", ostala misterija ko je nalogodavac zločina i ko je ispalio u njega smrtonosne hice. Bar zvanično.
Drugostepeni postupak pred Apelacionim sudom za umešanost u ubistvo novinara "Dnevnog telegrafa" Slavka Ćuruviju 12. aprila 1999. nastavljen je danas, a na ročištu su svedočili Milorad Ulemek Legija i braća Miloš i Aleksandar Simović.
08.03.2023
10:54
Podsetimo, iz obe prethodne osuđujuće presude proizlazi da je Ćuruviju 11. aprila 1999. ubila nepoznata osoba, a da su mu četvorica okrivljenih za to pripremili "teren" danonoćnim praćenjem.
Sudija Svetlana Jovanović istakla je u obrazloženju odluke tročlanog veća da je "nesumnjivo utvrđeno da je ugledni novinar ubijen zbog javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritike nosilaca političke vlasti". Međutim, nije navela i po čijem nalogu je to urađeno.
- Bivši načelnik Resora državne bezbednosti Rade Marković naredio je načelniku beogradskog centra DB Milanu Radonjiću preduzimanje 'posebnih mera' prema Ćuruviji nekoliko dana pre likvidacije. Glavni terenski operativci, zaduženi za praćenje 'objekta', bili su inspektor Druge uprave Ratko Romić i Miroslav Kurak - navela je sudija Jovanović i dodala:
- Preko telefonske komunikacije između Romića i Kuraka logički smo zaključili da njih dvojica nisu mogli neposredno da učestvuju u samom ubistvu. Ćuruvija je ubijen u 16.45 časova u pasažu zgrade u Svetogorskoj 35 i to tako što mu je nepoznata osoba ispalila u leđa pet hitaca iz "škorpiona", a potom još sedam u glavu i telo.
Sudija je nazvala presudnim iskaz Ćuruvijine nevenčane supruge Branke Prpe, pošto je ona kao svedok ubistva dala precizan opis izgleda ubice, koji je tom prilikom i nju udario drškom pištolja u glavu.
Foto: Legende devedesetih/Fejsbuk
Pokojni Luka Pejović (prvi desno) bio osumnjičen kao direktni ubica
Prema Prpinom svedočenju, naime, napadač je sasvim drugačije izgledao od Kuraka i Romića. Svedočeći pred sudom 8. septembra 2015., istoričarka Prpa je ovako opisala ubicu:
- Imao je potpuno amorfno, bezlično i bledo lice, krupne crne oči... Preko glave navučenu crnu vunenu kapu. Nije bio visok, možda 175 cantimetara. Nabijen, nabildovan, kratkog vrata. Nikad neću zaboraviti kako me je hladnokrvno pogledao, dok sam ležala na zemlji, i potom mirno odšetao.
Lice koje joj je najviše ličilo na ubicu prepoznala je na jednoj od brojnih fotografija koje su joj inspektori policije pokazali tek 2003., prilikom prvog "pomaka" u istrazi. Prpa je kasnije saznala da je na slici bio pokojni Luka Pejović, ali se ipak ogradila, rekavši da ne može "sto odsto da tvrdi da je to zaista bio ubica".
Pejović je, inače, pripadao rezervnom sastavu Jedinice za specijalne operacije (JSO), a izrešetan je na Topčiderskom brdu u Beogradu još decembra 2000., samo mesec dana posle pojavljivanja izveštaja "Ćuran" (dokument DB o tajnom praćenju Ćuruvije, op.aut.).
Bio svestan opasnosti
Prpa je tokom istrage opisivala i šta je prethodilo ubistvu njenog muža i kako su mere represije prema njemu bile na snazi od oktobra 1998., jer nije želeo da bude "režimski novinar":
- Preko noći su zabranili štampanje novina i naložili plenidbu imovine. Posle objavljivanja članka u 'Politici ekspres', pod nazivom 'Ćuruvija dočekao NATO bombe' sa pretećom izjavom Mire Marković, postalo je jasno da mu je život ugrožen. Svi su nas savetovali da se negde sklonimo, ali je Slavko nonšalantno odgovarao: 'Šta mogu da mi urade, sem da me streljaju?!'
Foto: informer.rs
Spomen ploča Ćuruviji u pasažu zgrade u Svetogorskoj ulici
Radomir Marković već služi maksimalnih 40 godina zatvora zbog drugih političkih ubistava, dok su Radonjić i Romić na slobodi posle tri i po godine provedenih u Centralnom zatvoru. Kurak godinama, i pored raspisane poternice, slobodno živi i radi u Africi kao organizator "safari turizma"!
Osveta bračnog para Milošević?!
Nalogodavci zločina se nikad nisu našli pod istragom, iako su se tokom postupka u tom kontekstu pominjala samo imena bivšeg predsednika Slobodana Miloševića i njegove supruge Mirjane Marković, jer se Slavko Ćuruvija usudio da ih javno kritikuje! Pola godine pre likvidacije, naime, Slavko je u "Evropljaninu" objavio tekst "Šta je sledeće, Miloševiću", koji sumira jezive rezultate tog režima. Dan posle, Ćuruvija se sreo sa Markovićevom. Kasnije će sam ispričati da je to bio veoma neprijatan razgovor i da je Mirjani na kraju poručio da će ona i njen suprug, ako tako nastave, "visiti na Terazijama". Bračni par je potom, kako se smatra, podigao kompletan državni aparat protiv Ćuruvije i naložio javnoj i tajnoj policiji da ga "eliminišu".
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ubistvo Ivana Stambolića 25.avgusta 2000, pune tri godine bilo je velika misterija, sve dok tokom akcije "Sablja" u martu 2003. godine pripadnici "zemunskog klana" nisu otkrili mesto na kom je zakopano telo nekadašnjeg predsednika predsedništva SR Srbije.
Predsednik Čečenije Ramzan Kadirov izjavio je da završetak operacije oslobađanja Kurske oblasti od ukrajinskih militanata potvrđuje nepobedivost Oružanih snaga Rusije i najavio dalje pobede širom fronta.
Ukrajina se, prema novom diplomatskom modelu koji je sve bliži usvajanju, suočava sa faktičkom podelom zemlje na tri zone uticaja: zapad pod kontrolom evropskih mirovnih snaga, centralni deo pod formalnom upravom Kijeva, i istok pod ruskom administracijom.
Gradonačelnik Prištine Perparim Rama dodelio je Ključ Grada aktivistkinji za ljudska prava Nataši Kandić, za kako je naveo, „njenu ulogu u dokumentovanju srpskih zločina tokom rata na Kosovu“, prenosi Kosova pres.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je danas da član Predsedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović, optuživši predsednika Srbije Aleksandra Vučića za navodno mešanje u unutrašne stvari BiH, "umesto da ćuti i solidariše se sa današnjim danom, sipa so na ljutu ranu srpskom narodu" u danu kada se obležava stradanje više od 500.000 Srba u Jasenovcu, u najstrašnijem zločinu u prošlom veku.
Danas od 17 sati budite uz Informer TV, jer će naš voditelj Igor Ćurčić uživo razgovarati sa generalom Nebojšom Pavkovićem, bivšim načelnikom Generalštaba Vojske Jugoslavije, herojem koji se već 20 godina nalazi u zatvoru zbog odbrane svoje zemlje od agresora.
Bojan Borovčanin iz Udruženja Nacionalna inteligencija gostujući u Info jutru komentarisao je blokade u Srbiji i uporedio ih sa protestima u drugim zemljama.
Konačan broj žrtvi ustaškog genocida u koncentracionom logoru Jasenovac još uvek se ne zna, a svedočenja preživelih govore o monstruoznosti i neljudskosti ustaške ruke, kao i o hororu koji je dočekao tamo svako srpsko dete, ženu i glavu porodice.
Bugarski teniser Grigor Dimitrov (33) predstavio je novu izabranicu na mastersu u Madridu, a ovoga puta srce mu je ukrala slavna meksička glumica i pevačica Eiza Gonzales (35)!
Aleksander Zverev nije se složio sa jednom odlukom teniskog "VAR-a" zbog čega je ušao u raspravu sa sudijom i zaradio opomenu nakon što je telefonom slikao trag loptice na šljaci.
Rusija ne pregovara o integritetu svoje teritorije, a američki predsednik Donald Tramp to razume, rekao je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov u intervjuu za Si-Bi-Es, komentarišući nedavne reči američkog lidera o pitanju Krima.
Još jedan jači zemljotres registrovan je večeras u Turskoj nakon serije zemljotresa koja je usledila posle potresa od 6,2 stepeni u sredu u Istanbulu, dva jača zemljotresa u Kutahji, a potom i u Konji.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski rekao je da će se uskoro navršiti pedeset dana otkako je Ruska Federacija ignorisala predlog Sjedinjenih Američkih Država o potpunom i bezuslovnom prekidu vatre, i istakao da situacija na frontu pokazuje da sadašnji pritisak sveta na Rusiju da okonča ovaj rat nije dovoljan.
Administracija američkog predsednika Donalda Trampa konsultuje spoljne eksperte i razmatra opcije za eventualni ponovni dijalog sa Severnom Korejom, naveli su danas neimenovani visoki američki zvaničnik i tri dobro obaveštena izvora za Aksios.
Jovan Janićijević Burduš, glumac koji je bio na pragu svetske slave i uloge u "Kumu", zbog tragične nesreće umesto na filmskom platnu završio je iza rešetaka.
Jedan od najvoljenijih mjuzikala svih vremena, "Fantom iz opere", zablistao je i na beogradskoj pozornici, a o čarobnoj muzici u ovom spektaklu govorio je dirigent Ben Mark Tarner.
Opština Dragaš imala je problem sa "Arog festom", zbog nekolicina veterana OVK iz jedne kosovske formacije, jer su navodno uznemireni zbog najave nastupa dve srpske pevačice zakazane za događaj najavljen na društvenim mrežama za 5. maj.
Edita Aradinović je u šali istakla da, iako bi želela da napravi intimniju svadbu kao Tea Tairović, to ne bi mogla jer bi njoj samo od uže porodice došlo 700 zvanica.
Voditeljka Milica Kon gostovala je u emisiji kod Sanje Marinković, te je tom prilikom ispričala da joj je velika želja da usvoji psa ili mačku, ali da to ne može da uradi jer joj dete ima alergiju.
Aleksandra Stojković Džidža je ispričala da su joj mama i tata bili mnogo strogi, te da se njeno odrastanje drastično razlikovalo od odrastanja njenih vršnjaka.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar